Acum este Vin Mar 29, 2024 11:52 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde catalin stefan » Lun Dec 05, 2011 2:37 pm

Am incercat sa cer un raspuns plauzibil cu privire la eliminarea fotografiei si am primit urmatorul raspuns:

"Va multumim pentru fotografia trimisa. In cel mai scurt timp ea va fi postata in cadrul galeriei concursului
"Se cauta fotografia lunii" si in cadrul forumului la sectiunea Concursuri / Se cauta fotografia lunii ....

In cazul in care fotografia nu indeplineste toate conditiile de participare veti fi contactat.

Va dorim succes.

Echipa Nikon"

Cum am spus, bataie de joc.
catalin stefan
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 01, 2011 4:57 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde admin » Lun Dec 05, 2011 2:53 pm

catalin stefan scrie:Am incercat sa cer un raspuns plauzibil cu privire la eliminarea fotografiei si am primit urmatorul raspuns:

"Va multumim pentru fotografia trimisa. In cel mai scurt timp ea va fi postata in cadrul galeriei concursului
"Se cauta fotografia lunii" si in cadrul forumului la sectiunea Concursuri / Se cauta fotografia lunii ....

In cazul in care fotografia nu indeplineste toate conditiile de participare veti fi contactat.

Va dorim succes.

Echipa Nikon"

Cum am spus, bataie de joc.



Acela este un mesaj automat trimis tuturor celor care participa la concurs. Dar probabil ca ati inteles acest lucru intre timp.

Mai multe detalii nu va putem da nici aici, pe forum, nici in email. Modul de depistare al fraudarii sistemului de votare este confidential, dar va asiguram ca avem toate dovezile necesare ca majoritatea voturilor primite de fotografia dvs nu sunt valide.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde catalin stefan » Lun Dec 05, 2011 11:31 pm

Va asigur ca nu ati convinge pe nimeni cu astfel de argumente, asa puteti spune de oricine ca a fraudat sistemul fara sa veniti cu probe. Cu siguranta daca ceva este gresit atunci este regulamentul, eu unu nu am fraudat niciun sistem.
catalin stefan
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 01, 2011 4:57 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Semper » Mar Dec 06, 2011 3:44 pm

Probabil ai fost votat de colegii de serviciu, iar adresa de IP este aceeasi pentru toata firma... Poate fi una din variante.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii noiembrie

Mesajde admin » Mie Dec 07, 2011 2:45 pm

Tema concursului Se cauta fotografia lunii noiembrie a fost Fotografia Culinara. Juriul concursului, format din Mircea Savu si Adrian Hadean, a ales pe primul loc fotografia lui Adi Barsan, insa prin agregare cu votul publicului a fost desemnata castigatoare fotografia lui Laurentiu Iordache, care s-a situat pe locul patru atat in topul juriului cat si in topul publicului. Cumuland cele 7 puncte primite de la juriu si cele 7 puncte primite de la public, Laurentiu Iordache este castigatorul lunii noiembrie. Felicitari!

Premiul lunii noiembrie este un trepied Velbon SHERPA 200R

In continuare prezentam topul complet al juriului:

1. Adi Barsan
2. Marius Miron
3. Lavinia Stejereanu
4. Laurentiu Iordache
5. Anca Iacob
6. Marian Opran
7. Adrian Petrean
8. Radu Dumitrescu
9. Daniela Micu
10. Johanna Bertalan

Topul publicului poate fi vazut la adresa: http://www.nikonisti.ro/concurs-noiembrie-2011-fotografia-culinara/

Pe langa fotografia lui Laurentiu Iordache, se mai regasesc atat in topul juriului cat si in topul publicului si fotografiile lui Marian Opran si lui Radu Dumitrescu.

Dupa agregarea celor doua topuri, primele 10 locuri (care intra in marea finala pentru un Nikon D7000) sunt in ordine:


1. Laurentiu Iordache (7+7p)


2. Adi Barsan (10p)


3. Gina Buliga (10p)


4. Marius Miron (9p)


5. Mihai Semenescu (9p)


6. Lavinia Stejereanu (9p)


7. Marian Opran (5+3p)


8. Elia Ehud (8p)


9. Anca Iacob (6p)


10. Mircea Dascalu (6p)

Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului. Ca in fiecare luna, topul juriului poate fi vizionat pe nikonisti.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde huncut » Joi Dec 08, 2011 10:37 am

Semper scrie:Probabil ai fost votat de colegii de serviciu, iar adresa de IP este aceeasi pentru toata firma... Poate fi una din variante.


Exact acest lucru am patit eu,asa ca, nu am mai rugat colegii sa ma voteze ca sa nu mai fie eliminate pozele.Oricum,votarea asta nu este buna,trebuie gasite alte modalitati... ;)
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii noiem

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 08, 2011 10:52 am

admin scrie: Juriul concursului, ..., a ales pe primul loc fotografia lui ..., insa prin agregare cu votul publicului a fost desemnata castigatoare fotografia lui ..., care s-a situat pe locul patru atat in topul juriului cat si in topul publicului.


Excelent, o imagine clasată de două ori pe locul 4 ia premiul întâi :-)

Mă întreb cât de încântat e juriul, când își vede munca dată la o parte de preferintele publicului, si nici măcar de imaginea de pe locul 1 (public) ci de cea de pe locul 4 :-)

Sunt curios câti fotografi vor reveni în jurii după astfel de „întâmplări”, mai ales că nu e deloc usor să jurizezi un astfel de concurs, cu sute de imagini, în special din cele pe care le-ati văzut deja.

Si după aceea descoperi că părerea ta nu mai e chiar atât de importantă ....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii noiem

Mesajde admin » Joi Dec 08, 2011 11:27 am

Radu_Grozescu scrie:
Excelent, o imagine clasată de două ori pe locul 4 ia premiul întâi :-)



Aveti dreptate, de aceea de anul viitor vor fi acordate doua premii, premiul juriului si premiul de popularitate, astfel incat castigatorul desemnat de juriu sa nu mai fie surcalsat de cel desemnat de votul popuar.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde EuEugen » Vin Dec 09, 2011 5:23 am

Chiar nu a vazut nimeni ca fotografia castigatoare este "arsa"? Ca a avut multe voturi populare pot sa inteleg (din modul in care se voteaza cu prietenii), dar mi-e greu sa gasesc un motiv pentru care ca a ajuns (in mod convenabil) si in topul juriului, in conditiile in care se presupune ca juriul a fost de buna-credinta sau ca nu a fost format din incompetenti.

Ca sa nu mai pomenesc de fotografia care a iesit pe locul 9 in topul juriului in luna decembrie (fotografia de noapte), care numai noaptea nu a fost facuta, atata timp ce obiectele din fotografie au umbre.

Felicitari Nikon, inca o data..... si ultima.
EuEugen
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iul 01, 2010 5:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii noiembrie: Fotografia Culinara

Mesajde Marius-Marian » Vin Dec 09, 2011 8:02 pm

Am urmarit toate imaginile cu deosebit interes,din fericire au inceput sa apara cadre luminate folosind 2 lumini,lucru ce este de apreciat.Am vazut lumini laterale,ceea ce au facut ca umbrele sa apara si sa atraga privirea.Am observat cadre cu focus bine ales,facut pe partea luminata,focus ce a facut spectaculosul sa impinga privirea acolo unde trebuia.Din pacate insa,definitia fotografiei de food a fost incalcata,ceea ce a facut sa vad farfurii fotografiate efectiv de sus.Fotografia de Produs in general,dar mai ales fotografia de Food,impune unghi foarte bine ales,care sa scoata in evidenta atat textura produsului,cat si culoarea,inaltimea sau compozitia acestuia..Deasemenea,pentru ca sa avem toata atentia garantata asupra subiectului principal(produsul care face obiectul discutiei),trebuie sa ne alegem foarte atent farfuria(platoul),locul unde se vor afla acestea,precum si compozitia sau coloristica mediului inconjurator.Acum 15-20 de ani,aveam tendinta sa colorez si sa incarc cadrele mele in fotografia de food si sincer dadea bine cat mai multa culoare in fotografia pe film,acum insa prefer si recomand totodata farfurii cat mai simple,fara decoratiuni florale colorate.Functie de atmosfera pe care vrem s-o subliniem(craciun/paste/zi onomastica),putem plasa timid intr-un colt un cosulet cu oua vopsite sau o crenguta de brad.
E bine de evitat sa avem servetele sau pahare colorate,deoarece atrag atentia asupra lor iar subiectul principal,ramane in plan secund si nu vrem asta.
Este bine sa tragem raw,deoarece in capture nx,sau alt program de editare-foto sa putem intervenii ulterior,putand "pacali" privitorul cu niste culori mai calde,ce dau impresia de lumina provenita de la un foc,sau de la soare.Cel mai potrivit ar fi,sa avem aproape un laptop calibrat si,daca nu devin prea tupeist,un Camera Control Pro,astfel vom putea avea un mai mare control asupra rezultatelor,decat daca ne uitam numai in lcd-ul aparatului-foto.
Imi pare bine ca unii dintre concurenti chiar si-au batut capul sa aduca un plus de originalitate in cadrele lor,care in final au dat impresia de cunoastere a artei fotografice.
Bafta tuturor celor care au concurat la acest conscurs si felicitari celor ce s-au chinuit sa faca dintr-un cadru simplu,adevarate fotografii de concurs!
Zeiss Flektogon35 f2.8,Zeiss Biometar 80 f2.8,Tessar50 f2.8,Zeiss Flektogon50 f4,Industar50 f3.5,Helios58 f2,Prakticar28-70 f3.5-4.5,Prakticar50f2.4,Tamron17-50VC,Nikkor50f1.8D,Nikkor50f1.8G,Nikkor70-300VR,Nikkor24-70f2.8G


http://merinikon.blogspot.com/
Marius-Marian
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Mar 05, 2009 11:08 am
Localitate: Targoviste

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron