Acum este Joi Mar 28, 2024 12:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde mikyboy » Joi Dec 15, 2011 12:56 pm

atunci de ce mai este concurs cu o tema data... ar trebui sa trimita lumea tot anul fotografii indiferent de tema abordata si in luna decembrie juriul si organizatorii sa le sorteze pe categorii asa cum considera si sa faca un clasament la fiecare sectiune si in acest fel nu mai apar discutii de genul celor din acest topic.
e foarte frumoasa fotografia castigatoare dar parerea mea este ca este fotografie artistica si nu fotografie de noapte (chiar daca a fost realizata noaptea - ma mult sau mai putin, pentru ca odata ce apar zorile si soarele, nu mai este noapte... :idea: ).
in concluzie aceasta etapa a fotografiei de noapte e un mare fiasco al organizatorilor.
in alta ordine de idei cand cumpar un calendar pentru tot anul si ma uit la pozele de pe fiecare fila a lunilor, vreau sa vad poze care ma incanta si care imi dau o stare de bine nu sa imi storc creierii sa inteleg ce a vrut sa sugereze fotograful X cu acea poza sau care este tema lunii respective.
as fi ales pentru luna decembrie o poza (asa cum a ales si publicul) cum este cea a lui Alin Balanean sau Andrei Constantin sau multe altele ca doar suntem in decembrie nu la pascut in plina vara... :mrgreen:
mikyboy
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Apr 01, 2011 8:21 am
Localitate: Sibiu

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde sibo » Joi Dec 15, 2011 1:24 pm

Dragi Nikonişti,

Vă anunţ că nu sunt de acord cu cei dintre voi care aruncă vorbe grele organizatorilor deoarece nu aveţi acest drept atâta timp cât participarea la concurs este voluntară, nu vă obligă nimeni sa faceţi efortul de a concura.

Atâta timp cât organizatorul a decis sa acorde premii şi să aloce un buget important de cheltuieli pentru organizarea concursului eu îi voi păstra acestuia un deosebit respect.
Pentru a înlătura orice suspiciuni menţionez ca nu am participat cu vre-o fotografie în concurs.

Cu respect,
Nikon D750, 24-70 f2.8
Avatar utilizator
sibo
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Sep 19, 2011 8:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Dec 15, 2011 5:19 pm

Participarea la concurs este desigur voluntara (ca doar n-o fi involuntara :lol: sau printr-o forma de constrangere) insa este conditionata de tema si de regulament. Iar fotografia castigatoare si plina de merite artistice nu respecta tema.

Dupa care vine si partea de creativitate, originalitate samd. Hai ca nu e chiar atat de greu de priceput.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Yooo » Joi Dec 15, 2011 6:07 pm

aurelrapa scrie:Eu sunt de parere ca o fotografie buna poate bate regulamentul ....pt artist nu sunt reguli ,fotografii au reguli .Parerea mea e ca este cea mai buna fotografie din concurs ...ca nu a respectat niste reguli asta o face diferita .Este o fotografie frumoasa si aici se premiaza ideea ,de asta cine a facut fotografia a fost artist si cine a fost in juriu simte frumosul si arta ...nu mai blamati si veniti cu mai multa creativitate macar asa ve-ti fi unici chiar daca nu vei castiga...


Fotografiile poate n-au reguli dar concursurile (de orice fel) au.Trebuie sa aiba.Asa ai posibilitatea sa cuantifici prestatia individual cat sa poti face diferenta intre participanti.
La genul asta de concursuri (foto) tema/regulile impusa/e te poate face,pe tine amator participant, sa cresti. Pentru ca vei vrea sa o respecti si nu vei sti de fiecare data cum/ce sa faci. Deci vei cauta,te vei informa,vei exersa.....etc. Deci la final vei fi mai bun pentru ca ai fost obligat sa respecti o tema sau niste reguli.

sibo scrie:Dragi Nikonişti,

Vă anunţ că nu sunt de acord cu cei dintre voi care aruncă vorbe grele organizatorilor deoarece nu aveţi acest drept atâta timp cât participarea la concurs este voluntară, nu vă obligă nimeni sa faceţi efortul de a concura.

Cu respect,


La fel de voluntar cum cineva participa consider ca poate sa-si zica si parerea.Ba chiar si cei ce nu participa ( eu) sa-si spuna parerea atunci cand o are.

Origanizaorii sunt niste zei si n-am voie sa zic nimic la adresa lor?? N-as prea crede. Poate din contra,reactia negativa are sansa mai mare sa le dea de gandit. La fel ca noi si ei,"organizatorii"au de invatat.

Cu acelasi respect!
Nikon
Yooo
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Dec 06, 2009 5:06 pm
Localitate: Orasu-n care vorbim de parca ne-am certa!

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Alecu J. » Sâm Dec 17, 2011 11:18 pm

Buna seara,
Un concurs trebuie sa aiba reguli si este de dorit sa fie axat pe o tema (exista si concursuri deschise dar se adreseaza unei categorii de participanti). Fiind organizat de oameni, nu poate fi perfect iar semnalizarea imperfectiunilor nu poate fi decat benefica pentru viitoarele concursuri.Dealtfel de ce ar exista forumurile daca nu pentru a face cunoscute opiniile postatorilor. Gasesc ca orice limitare a opiniilor ar constitui o cenzura si nu cred ca cineva si-ar dori asa ceva. Bineinteles ca ramane obligatia participantilor de a folosi un limbaj decent si a avea o comportare civilizata in spiritul respectului reciproc.
Alecu J.
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 17, 2011 10:40 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mar Mai 29, 2012 1:23 pm

In caz ca mai intereseaza pe cineva, se pare ca s-a gasit si un exif al imaginii cistigatoare:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/GuX9G84ZNkp4WJOPZ_X2MA
A fost facuta cam pe la miezul noptii!

S-ar parea ca Mircea si Cornel au avut dreptate, spre dezamagirea tututror celor care au tot mancat ceva pe forumul asta, si mai continua inca sa manince.....
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde stoica.alex » Mar Mai 29, 2012 2:24 pm

catacore scrie:In caz ca mai intereseaza pe cineva, se pare ca s-a gasit si un exif al imaginii cistigatoare:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/GuX9G84ZNkp4WJOPZ_X2MA
A fost facuta cam pe la miezul noptii!

S-ar parea ca Mircea si Cornel au avut dreptate, spre dezamagirea tututror celor care au tot mancat ceva pe forumul asta, si mai continua inca sa manince.....


Din Exif reiese ca poza a fost facuta la 15:51 si prelucrata pe calculator la ora 23:53 in aceeasi zi: 12 noiembrie 2010
de altfel, chiar sunt curios cum ar iesi o poza facuta la 12 noaptea, la lumina lunii pline cu iso 100 1/4000s si f5.6
eu sunt convins ca o sa iasa o poza neagra, din care nu se pot recupera detalii chiar daca editez acea poza.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mar Mai 29, 2012 3:39 pm

Adevarul e ca nu am vazut ora aia 15:51:54 care apare acolo. Insa nu sunt sigur ca ora 23:51:54 ar fi ora la care a fost prelucrata poza, e fix 8 ore 0 minute si 0 secunde fata de 15:51:54. Si mai si scrie "Data si ora (originale)" acolo.
Pe de alta parte, daca a expus pentru zona alba (lina), de contur, luminata de luna, nu cred ca e exclus sa iasa expunerea respectiva. Eu as incerca asa o expunere inainte sa arunc cu piatra. Dar sunt mari meseriasi imprejur, care stiu sigur ca asa ceva nu se poate.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 29, 2012 3:53 pm

catacore scrie:Pe de alta parte, daca a expus pentru zona alba (lina), de contur, luminata de luna, nu cred ca e exclus sa iasa expunerea respectiva. Eu as incerca asa o expunere inainte sa arunc cu piatra. Dar sunt mari meseriasi imprejur, care stiu sigur ca asa ceva nu se poate.


Păi de ce nu încercati ? Ati putea să dati peste nas la toti „meseriasii”.

Pentru o imagine de succes, vă sugerez să incercati in plin soare, contralumină dura.

Asta deoarece expunerea tipică în plin soare la 100 ISO e cam 125/16 = 1000/5.6. Acolo inteleg ca era 4000/5.6, deci o subexpunere de min. 2 trepte fată de lumina de plin soare.

Deci, rămâne să ne aratati o imagine similara la lumina lunii cu 4000/5.6 la 100 ISO.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mar Mai 29, 2012 4:00 pm

Ups!
Cred ca am incurcat-o!
Oricum, daca am ocazia o sa incerc, si revin.
Daca nu revin, inseamna ori ca n-am incercat (inca), ori ca are dreptate dl. Grozescu....
;)

chipintaci
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori