Acum este Vin Apr 19, 2024 2:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Semper » Joi Dec 08, 2011 10:27 pm

O poza reusita care intr-adevar nu are nici o legatura cu fotografia de noapte. Interesant e ca in alte luni (ex. fotografia de vacanta) s-a tinut foarte mult cont de tema concursului (poze reusite care nu se incadrau perfect pe tema nu au fost punctate), insa de data asta a fost aleasa poza cea mai reusita, chiar daca nu se incadra in tema.
Diferenta este data de cei care au jurizat, bineinteles, insa ar fi bine sa se mearga pe aceiasi directie,chiar daca oamenii din juriu sunt altii.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bobry47 » Vin Dec 09, 2011 8:33 pm

:evil: Urak Istvan....siluetele pasarilor vazute la luna ...de departe locul 1.Bestiala
bobry47
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 09, 2011 8:29 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde zsooozs » Vin Dec 09, 2011 10:50 pm

Stimabililor..... Nu am nimic cu fotografia castigatoare, felicitari castigatorului. DAR...tema a fost foto de noapte. Cum de s-a ales o fotografie care nu are de-aface cu tema lunii. Este un pic revoltator, din moment ce multi sau chinuit si sau trezit cu noaptea-n-cap sa faca foto de noapte. Si eu am alergat ca prostu cu lanternele in mana in alea 30 de sec. in zig zag. Too respectul pentru juriu dar am o intrebare: Cum de ati ales aceasta fotografie? Banuiesc ca v-ati uitat la exif unde scrie ora la care a fost facuta si acel timp de 1/4000 nu v-a dat de gandit un pic? Sau ati crezut ca a fost facuta la lumina lunii cu un D4 inexistent la iso 1 milion? Acuma sincer...e ca si cum la foto de nunta s-ar fi ales o fotografie cu varful retezat pe care sta o capra neagra. Si da...Urak Istvan el a facut ce nu am facut multi dintre noi, sa stam la panda nopti intregi pentru o singura fotografie. Nu vreau sa-i fac reclama, dar cam acolo incepe foto de noapte, si nu dimineata DUPA rasarit. Va imaginati ce puternica a fost lumina ca sa ai un iso 100 sau 200 si timp de 1/4000. Inca o data, este o fotografie buna, chiar foarte buna dar nu pentru luna decembrie. Acum eu ce sa mai cred din ianuarie incolo? O sa alegeti teme ca si in trecut si noi o sa putem trimite aiurea orice fotografie, ca oricum nu conteaza. Ganditiva dragi organizatori ca ne-ati dat peste bot la toti cu alegerea asta din luna decembrie....cat ca nu ne-ati zis pe fata: fraierilor. Noi suntem Nikonisti da? Cand cumparam aparatura si tot felul de la Nikon, la fiecare achizitie primiti 0,001% din care va iese salariul lunar. Deci domnilor...va cer doar RESPECT (pe viitor, ca acuma fapta e consumata).
Avatar utilizator
zsooozs
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Iun 16, 2009 7:28 pm
Localitate: Floresti, Cluj

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde arsenikos » Lun Dec 12, 2011 1:10 pm

bobry47 scrie::evil: Urak Istvan....siluetele pasarilor vazute la luna ...de departe locul 1.Bestiala



Subscriu!

Legat de poza castigatoare mie imi place foarte mult, dar parerea mea e ca nu se incadreaza la concursul "fotografia de noapte". Totusi, vorbim de 1/4000s daca e sa ne luam dupa datele tehnice. Iar soarele nu e lumina artificiala.


Catre bogdan_dumitru: mi se pare normal sa nu mai participi la concursuri, doar te pregatesti sa treci pe Canon :mrgreen:
Avatar utilizator
arsenikos
 
Mesaje: 39
Membru din: Mie Iun 23, 2010 8:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Ale3n » Lun Dec 12, 2011 2:11 pm

admin scrie:Fotografiile inscrise de Rencsik Zsuzsa, Livia Marin au fost eliminate din concurs pentru tentative de fraudare a sistemului de votare. Anul viitor vom modifica regulamentul concursului pentru a preveni astfel de situatii si vom acorda lunar doua premii, premiul de popularitate si premiul juriului. Speram ca in acest fel atat fotografii incepatori cat si cei avansati sa aiba sanse de a se remarca si de a castiga fiecare la nivelul sau.

nu se cade la un asemenea site/forum sa cersiti vizitatori pin organizarea de concursuri de like-uri.
nu cred ca are tangenta fotografia cu popularitatea, iar un asemenea sistem de jurizare nu face nimic bun fotografiei sau calitatii ei. la un asemenea concurs castiga cine spameaza mai mult pe fbk, chiar daca pune o poza cu un rahat
prefer mai vechiul sistem de premiere pe premiza "a participat la workshopul organizat de x, deci trebuie sa castige ca sa isi faca x reclama"
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde alinux33 » Lun Dec 12, 2011 4:20 pm

Parerea mea este ca nu ar trebui sa interpretam aceste share-uri si like-uri de pe FB ca si o ceresetorie.
Faptul de a desemna o fotografie ca si cea mai buna dintr-un concurs foto, pe baza acestor tipuri de voturi, da, nu mi se pare nici mie a avea de a face cu arta fotografica si cu obiectivitatea, insa traim intr-o lume in care daca nu faci marketing nu are rost sa iti mai tii un business, iar toata ideea din spatele acestor share-uri si like-uri este din partea organizatorilor este tocmai de a-si face publicitate...
Doar de amorul artei nu iti da nimeni nici "buna ziua" in ziua de azi, nu, dara-mite un aparat de 5500ron sau cat o fi.. Daca nu s-a pune atat accentul pe profit, profit, profit si numai profit, atunci si preturile la aparatura foto ar trebui sa fie la un nivel minim fata de pretul de productie, nu cu xx% in plus la pretul de vanzare la end-user....dar sa ne revenim, ca nu traim intr-o lume filantropica si benevola.

Faptul ca organizatorii au pus sub fotografie textul "Voteaza fotografia mea si ajuta-ma sa castig un aparat foto Nikon D7000" asta este marketing pur si nu cersetorie cum o vad multi..
Si sa mai intreb un lucru, la ce bun sa practici acest hobby/arta si sa "il tii sub obroc" sa nu vada nimeni ce ai facut? Pt ego-ul propriu? Nu este unul din scopurile fotografiei de a transmite mesaje vizuale si sa incante privirea si sufletele celor care le privesc?
Ma tem ca ego-ul multora din cei care sa zicem, fac fotografie in Romania, este mult prea exacerbat si nu sunt in stare sa accepte ca nu sunt dumnezeii acestei arte si ca mai au de invatat si de crescut pana la un nivel in care ceea ce fac chiar se poate numi arta...
Nu sunt eu cel mai in masura sa dau lectii pe acest subiect si sa fac morala, dar tocmai faptul ca nu ai castigat un concurs foto ar trebui sa ne dea de gandit vis-a-vis de valoarea noastra si eu cred ca in acel moment ar trebui sa ne gandim ca nivelul nostru (daca avem asa ceva) mai are de crescut pana sa capete maturitate si valoare, nu sa aruncam cu noroi in stanga si dreapta. Suntem noi cumva critici de arta? Cati dintre cei care au participat la un concurs foto au si studiat arta si teoria fotografiei? Si daca au studiat-o poate tot nu este de ajuns, pentru ca iti mai trebuie si un sambure(tot mai rar) numit TALENT.
...cam atat cu teoriile, scuze pt eventualele greseli ... si nu o luati personal, ca nu am vizat pe nimeni anume.

cu stima,
Alin
Alin
alinux33
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 02, 2010 7:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde jhonniebe » Lun Dec 12, 2011 8:19 pm

Eu cu un nikon s2500 cum ma pot bate cu cei care au aparate profesionale? cum se face diferentierea? deci in cazul asta sa ma mai omor sa fac poze sau ba?
jhonniebe
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 12, 2011 8:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde alinux33 » Lun Dec 12, 2011 8:58 pm

Normal ca sa te bati.."o lupta-i viata, deci te lupta, cu dragoste de ea, cu dor"(fotografie, ce o fi ea), normal ca merita luptat si ca sa te incurajez, iti dau linkul unui fotograf pe care l-am descoperit la inceputurile primilor mei pasi in fotografie si care m-a incurajat si provocat sa fac fotografii mai bune. Pentru ca acel fotograf, Wilson Tsoi, m-a uimit de ce este in stare sa scoata din acelasi aparat P&S pe care il aveam si eu, un amarat de Canon A610...

Va invit pe totii sa va delectati cu fotografiile lui:
Galerie realizata cu Canon powershot A620: http://www.photo.net/photodb/presentati ... _id=317651
- Canon G3: http://photo.net/photodb/presentation.t ... _id=276374

Recunosc, e greu sa te bati cand ai o compacta cu un D7000 si o lentila buna, dar e mai greu sa te bati cu cineva care are talent.
Iar aici un alt exemplu care nu mai are nevoie de alte comentarii. Cititi prima data micul interview, cu accent pe camera folosita de artista si apoi urmariti galeria ei.
http://www.saroltaban.com/press/read/28
Salutari! :)
Alin
alinux33
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 02, 2010 7:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde c6t9 » Lun Dec 12, 2011 9:02 pm

Aici e altceva.

- How long does it take? And what do you usually do?
I work on a picture from a few hours to a couple of days long, and many times I use up to 100 different layers for on picture.


Știam și eu despre acest artist, că nu i-aș spune fotograf.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde alinux33 » Lun Dec 12, 2011 9:15 pm

Cum s-o numi, mie imi place si ma inspira, dar nu cred ca as fi in stare sa realizez asa ceva. In fond imaginatia ne sta in cale de cele mai multe ori si in fotografie, nu?
Dupa mine, cred si dupa altii, fotografie nu inseamna cadru scos direct din camera, sau redarea fidela a realitatii... post-procesarea e un factor care poate schimba rezultatul intr-un mod radical si da valoare acelei fotografii. Iar cat de mult se pune accentul pe procesare si efecte, asta nu stiu daca a fost batut in cuie de cineva sau de anumite reguli.
Alin
alinux33
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 02, 2010 7:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron