Acum este Vin Mar 29, 2024 2:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapte

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Ale3n » Lun Dec 12, 2011 10:41 pm

pas.
nu impartasesc ideea de a juriza un concurs de foto prin like-uri venite de la oameni care nu au nimic in comun cu fotografia.
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Dec 13, 2011 6:09 pm

Nu iti face griji, esti pe maini sigure cu juriul care alege "fotografii de noapte" facute ziua la 1/4000 iso 100 si f5.6.
:lol:
Toate prostiile astea, inclusiv numele membrilor juriului, ar trebui facute cat mai publice ca sa poata rade toata lumea.
Altfel, organizatorii vor adopta metoda strutului si pe viitor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde rott-man » Mie Dec 14, 2011 9:07 am

Bogdane, trebuie sa te contrazic. Fotografia castigatoare a fost facuta noaptea, chiar la 1/4000 iso 100 si f5.6 si sa-ti spun si cum. Aparatul cu care a fost facuta aceasta fotografie a fost initial al meu, mostenit de la bunicul meu, care era scafandru criminalist. Dupa ce trasa, pe fundul apelor involburate conturul victimelor cu creta trebuia sa faca o poza la locul crimei/sinuciderii. Asa ca si-a cumparat un aparat foto si l-a modificat pt a-l putea folosi in astfel de conditii. Pt a-l face rezistent la apa a fost floare la ureche. Problema cea mare consta in modificarea sensibilitatii senzorului, dar cu chiu cu vai a reusit sa faca si aceasta modificare. Dupa moartea bunicului aparatul mi-a ramas mie, dar eu l-am vandut pt ca nu puteam face poze cu el ziua decat daca foloseam un filtru ND 400. :lol:
Ultima oară modificat de rott-man pe Mie Dec 14, 2011 9:34 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mie Dec 14, 2011 9:27 am

Va rog, administratori ai acestui forum, organizatori ai concursului, membrii ai juriului: Cornele, Mirceo, asumati-va careva greseala facuta, ca sa nu mai dati motiv unora si altora (fie ei si fotopoieti disparuti) sa mai umple inca pagini bune de-aici inainte cu ironiile lor. Respectiv sa mai manince ra**t de acum inainte pe seama greselii voastre.

Pe de alta parte, mi s-a parut ca nici dl. Moiceanu parea sa nu stie exact care sunt cerintele pe care trebuie sa le indeplineasca pozele inscrise in concursul jurizat de dansul (respectiv pastrarea formatului original 4:3), poate ar fi bine ca organizatorii concursului sa ceara ceva mai multa atentie din partea juriului.

Si inca, va rog lasati parerea publicului deoparte, sau organizati un concurs separat, de LIKE-uri. Aruncati un ochi pe sectiunea de galerii foto si cred ca e de ajuns (pozele incarcate si comentariile aferente cred ca spun tot).
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde rott-man » Mie Dec 14, 2011 9:43 am

Respectarea formatului 4:3 sau 3:2? Nu de alta, dar ca nu mancam in continuare... :oops:
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mie Dec 14, 2011 10:18 am

Regulamentul zice: "De asemenea, fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2).". Este acolo un de exemplu care ti-a scapat, cred.

In rest, da, mancam, ca asta ne caracterizeaza (ca neam). L-am prins pe unul cu garda jos, hai sa-i dam......
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 14, 2011 10:29 am

catacore scrie:Pe de alta parte, mi s-a parut ca nici dl. Moiceanu parea sa nu stie exact care sunt cerintele pe care trebuie sa le indeplineasca pozele inscrise in concursul jurizat de dansul (respectiv pastrarea formatului original 4:3), poate ar fi bine ca organizatorii concursului sa ceara ceva mai multa atentie din partea juriului.


Am jurizat si eu câteva etape ale concursurilor Nikon.

Niciodată nu mi-am pus problema dacă imaginile respectă conditiile puse de organizatori, deoarece juriul primeste imaginile intrate deja în selectie, deci care au trecut prin filtrul organizatorilor.

Deci juriul nu primeste „brutul” (toate imaginile trimise), ci doar pe cele care intră în concurs.

Asta pentru a nu se confunda organizatorii concursului cu juriul :-)

Asa că nu-i putem găsi nici o vină domnului Moiceanu sau oricărui alt membru al juriului de la orice etapă a concursului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Dec 14, 2011 1:43 pm

catacore scrie:Regulamentul zice: "De asemenea, fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2).". Este acolo un de exemplu care ti-a scapat, cred.

In rest, da, mancam, ca asta ne caracterizeaza (ca neam). L-am prins pe unul cu garda jos, hai sa-i dam......


Problema, daca tot veni vorba de neam cu care te tot bati cu caramida in piept, vine in momentul recunoasterii greselii, in cazul tau preferi sa te autovictimizezi cand un simplu "am gresit" ar rezolva mult mai multe.

In cazul organizatorilor care au in spate un intreg mecanism de marketing (au postat deja pe site rezultatul concursului, au dat calendarele la tiparit ca sa le dea mai departe clientilor si sa le vanda doritorilor cu mintea intunecata de "brand") lucrurile sunt putin mai complicate si prefera sa treaca ca trenul prin gara (scuzati cacofonia).
Deci las-o mai moale cu victimizarea ca nu e lumea chiar asa de rea precum pare si nici romanii asa de buni incat sa nu recunoasca cand gresesc.

Daca vrei sa te amuzi putin vezi link-ul de la concursul la care a participat Anca Cernoschi cu o fotografie care a fost ulterior retrasa din concurs pe "silent" chiar la solicitarea ei pentru ca era in afara regulamentului.
Daca nu te doare capul de atata aroganta inseamna ca esti un roman bun care accepta si caruia ii place sa fie umilit.
viewtopic.php?f=63&t=9128&hilit=age+of+wonders&start=20

Ce rost are sa bagi sub pres cand poti sa imbunatatesti?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde catacore » Mie Dec 14, 2011 1:48 pm

Dl. Moiceanu propusese un crop unei imagini inscrise in concurs pentru a pune mai bine in evidenta subiectul, etc. Cineva din sala i-a raspuns ca acest crop nu e o solutie fericita pentru ca se altereaza proportia initiala a imaginii, lucru nepermis de regulament. De aici am dedus ca dumnealui nu pare a sti care sunt modificarile permise de regulamentul concursului. Sau poate stia, dar a uitat. Atata tot.

Cit despre ideea postului meu, cred ca cineva ar trebui sa rosteasca/scrie cele doua cuvinte care ne sunt atit de greu de pronuntat/admis/recunoscut: AM GRESIT.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii decembrie: Fotografia de Noapt

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Dec 14, 2011 2:29 pm

catacore scrie:Dl. Moiceanu propusese un crop unei imagini inscrise in concurs pentru a pune mai bine in evidenta subiectul, etc. Cineva din sala i-a raspuns ca acest crop nu e o solutie fericita pentru ca se altereaza proportia initiala a imaginii, lucru nepermis de regulament. De aici am dedus ca dumnealui nu pare a sti care sunt modificarile permise de regulamentul concursului. Sau poate stia, dar a uitat. Atata tot.

Cit despre ideea postului meu, cred ca cineva ar trebui sa rosteasca/scrie cele doua cuvinte care ne sunt atit de greu de pronuntat/admis/recunoscut: AM GRESIT.



OK.

AM GRESIT

Adică nu am stiut că v-ati referit la workshop, am crezut că vă referiti la jurizare ....

Ceea ce am scris înainte, că juriul nu are nevoie să cunoască regulile, deoarece primeste imaginile deja filtrate, se păstreaza :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron