Acum este Vin Apr 19, 2024 1:06 am

Articole Nikonisti.ro

Marea Finala D7000

Nikon te premiaza

Re: Marea Finala D7000

Mesajde cata.gontariu » Vin Dec 09, 2011 2:21 pm

Din pacate acest concurs o sa fie castigat de o persoana care poate deja are un D7000, sau care are un aparat mai bun decat D7000. Mie personal nu mi se pare corect. Ar trebui sa castige cineva care nu are posibilitatea de asi cumpara un astfel de aparat. Dar , se pare nu intotdeauna poti fi in top si cu un aparat mai slabut ! Este adevarat ca poti face fotografii foarte bune si cu aparatura modesta, ca sunt multe multe fotografii extraordinare cu aparate pe film sau cu entry-level, dar de foarte multe ori ( chiar si in cazul concursului ) se vede diferenta dintre aparatura de top si aparatura de la polul opus. Dar, de ce sa nu neg ca poate cineva a strans banuti 3 ani pentru a cumpara un D7000 si acum a reusit sa castige concursul !!!

Si spun din nou "din pacate" , acest concurs o sa fie castigat de cine are mai multi prieteni pe facebook. Regulamentul este clar , "sistemul de votare cumuleaza numarul de like-uri si de share-uri" , lucru inacceptabil daca ar fi dupa parerea mea. Eventual, cred ca cel care strange mai multe like-uri ar merita un premiu de consolare , si nu marele premiu ! Desi, nu vreau sa ma grabesc, dar s-ar putea ca fotografia cea mai reusita sa fie si cea mai votata, si atunci totul ar fi corect.

Eu unul ma gandeam si la alta varianta ! De fiecare data cand urmaream workshopurile ( online ), am auzit aproape in fiecare ca " a fost foarte greu sa departajam si sa clasificam fotografiile deoarece primele "n" fotografii au fost foarte foarte bune " . Atunci de ce sa nu dam mai multe premii , pentru fotografiile clasate in primele 5 de exemplu ! Ca la scoala : Premiul 1, Premiul 2, si Mentiuni ! Daca anul acesta valoarea premiului este 4300 RON (echivalentul D7000-ului), atunci suma totala sa fie impartita la 5 , cu premii mai mici bineinteles.

O sa sara unii si o sa-mi zica : " Da' dar atunci unde mai este competitia ? De ce se numeste marea finala ? Intr-o finala este un singur castigator, nu ? " . Da este corect. In cazul asta eu votez : Sebastian Bleoju !!! Mie mi se pare cea mai buna fotografie ! Este a 10-a fotografie din concurs [si cred ca nu intamplator este fotografia cu numarul 10 :)) ].
Nikon D60 , Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX , Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX , Nissin Digital Speedlite Di622 , Trepied . http://www.facebook.com/profile.php?id=100000224033560 , http://www.flickr.com/photos/62198799@N03/
cata.gontariu
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Oct 27, 2011 6:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 09, 2011 4:40 pm

cata.gontariu scrie:Dar , se pare nu intotdeauna poti fi in top si cu un aparat mai slabut ! Este adevarat ca poti face fotografii foarte bune si cu aparatura modesta, ca sunt multe multe fotografii extraordinare cu aparate pe film sau cu entry-level, dar de foarte multe ori ( chiar si in cazul concursului ) se vede diferenta dintre aparatura de top si aparatura de la polul opus.


Da, cam asa e.

În general, fotografii mai experimentati ar trebui să facă imagini mai bune.

Dar experienta vine cu timpul.

Si în timpul acesta, îsi vor agonisi aparate mai performante.

Si atunci pare că doar din cauza aparatelor fac imagini mai bune.

Cu toate ca s-ar descurca si cu aparatură mai modestă, deoarece toate DSLR-urile includ funcțiile si facilitătile necesare pentru majoritatea genurilor de fotografie.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Dec 09, 2011 7:03 pm

deja a inceput sa curga la mine pe facebook rugaminti de a da like si share la poze. "ajuta-ma sa castig un D7000 ca am 5 fotografii in concurs si daca tot am cinci inseamna ca sunt o artista adevarata si merit aplauze la scena, cununi de lauri, numele scris cu aur pe plachete, galerii la MOMA si un D7000. Cat de jalnic poate fi un om, cat de patetic si ridicol, eu cred ca nu este limita in romania, dar cum poti sa te mai dai om de cultura, artist, o fire sensibila, un om atins de cele 9 muze inspiratoare ale muzicii, dansului, fotografiei... etc., dar in acelasi timp sa te pretezi la astfel de mojicii, rusine sa le fie si grava ofensa aduc breslei fotografilor, cred ca de asta pe afara in fotografie nu a auzit nimeni de noi pe cand ungurii sunt fruntasi. Nu talentul lipseste romanului ci caracterul. Oare Rembrandt cersea un like la tabloul sau, Shakespeare dorea share la opera sau poate Bresson era disperat sa castige o camera performanta cand un artist adevarat face arta si cu o suprafata sensibila, o cutie inchisa si o gaura.

Sincer imi pare rau ca am participat la acest concurs, sub nici o forma nu imi doresc sa castig la like-uri si nici nu mai paricip la concursuri cu jurizari in like-uri

Aurel:
Cel mai bun ce?
Fotograf sau facebook-ist(cersetor)
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Marea Finala D7000

Mesajde c6t9 » Vin Dec 09, 2011 7:27 pm

Scopul unui atfel de concurs este publicitatea și nu găsirea unei formule care să asigure corectitudinea 101%.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Marea Finala D7000

Mesajde sorinduru » Vin Dec 09, 2011 8:15 pm

Stai linistit, nu e valabil numai in Romania, ai fi uimit ca si in alte tari se intampla la fel, caracterul omului nu il tine granita, cersetori de premii sunt in toata lumea, hai sa nu mai exageram si sa ne autoflagelam de parca la noi ar fi polul cersetoriei, hotiei si nu mai stiu ce.



Gheorghita Epureanu scrie:deja a inceput sa curga la mine pe facebook rugaminti de a da like si share la poze. "ajuta-ma sa castig un D7000 ca am 5 fotografii in concurs si daca tot am cinci inseamna ca sunt o artista adevarata si merit aplauze la scena, cununi de lauri, numele scris cu aur pe plachete, galerii la MOMA si un D7000. Cat de jalnic poate fi un om, cat de patetic si ridicol, eu cred ca nu este limita in romania, dar cum poti sa te mai dai om de cultura, artist, o fire sensibila, un om atins de cele 9 muze inspiratoare ale muzicii, dansului, fotografiei... etc., dar in acelasi timp sa te pretezi la astfel de mojicii, rusine sa le fie si grava ofensa aduc breslei fotografilor, cred ca de asta pe afara in fotografie nu a auzit nimeni de noi pe cand ungurii sunt fruntasi. Nu talentul lipseste romanului ci caracterul. Oare Rembrandt cersea un like la tabloul sau, Shakespeare dorea share la opera sau poate Bresson era disperat sa castige o camera performanta cand un artist adevarat face arta si cu o suprafata sensibila, o cutie inchisa si o gaura.

Sincer imi pare rau ca am participat la acest concurs, sub nici o forma nu imi doresc sa castig la like-uri si nici nu mai paricip la concursuri cu jurizari in like-uri

Aurel:
Cel mai bun ce?
Fotograf sau facebook-ist(cersetor)
sorinduru
 
Mesaje: 37
Membru din: Vin Iul 22, 2011 9:20 am

Re: Marea Finala D7000

Mesajde cata.gontariu » Vin Dec 09, 2011 8:20 pm

As vrea sa dau un like mesajului scris de domnul Gheorghita Epureanu, dar nu pot .
Nikon D60 , Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G II DX , Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX , Nissin Digital Speedlite Di622 , Trepied . http://www.facebook.com/profile.php?id=100000224033560 , http://www.flickr.com/photos/62198799@N03/
cata.gontariu
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Oct 27, 2011 6:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde Gheorghita Epureanu » Vin Dec 09, 2011 9:52 pm

Aurel:
nu iti mai da cu stangul in dreptul de unul singur. imi ceri sa ma abtin de la afirmatii legate de cersetorie cand nu cunosc oamenii dar tu iti permiti sa imi spui mie ca nu stiu mai mult de 1 sau 2 fotografi.

Si eu va rog sa va abtineti de la afirmatii cu numele unor mari fotografi pt ca nici macar nu sunteti prieten cu mine si nici nu ne cunoastem, asta asa ca sa te bat cu armele tale.

Nu stiu cum de ai ajuns tu la numele lui Gina Buliga avand in vedere ca eu nu am precizat nici un nume

"Gina Buliga nu are nici o vina ca are prieteni si e o fotografa populara "
deci, daca ai multi prieteni pe facebook si imaginea e populara (e populara pentru ca o trimiti neincetat la toti prietenii din lista si ii rogi sa te voteze) automat nu ai nici o vina, acest lucru te absolva de orice pacat. Probabil de asta sunt eu vinovat ca nu castig, nu am prieteni i lista si nici nu trimit link-uri.
Bravo ei......, bravo ei ca o popularizeaza.
O fi eu sucit poate, dar cand am facut niste cursuri mititele de fotografie nu am stiut ca trebuie sa fac si cursuri de marketing si management, cred ca asa se defineste mai nou un artist fotograf.

Da, sunt fotografii frumoase in concurs care merita votate
Legat de munceste, munceste..... aveti perfecta dreptate.

Ca o incheiere, in august 1968 un fotograf a fotografiat armatele rusesti care au invadat Praga si au inabusit revolta ceha, a trimis negativele la agentia Magnum unde au fost publicate cu autor anonim, P. P. (Prague Photographer).
In 1969 The Prague Photographer este medaliat cu "Overseas Press Club's Robert Capa Gold Medal" pentru imaginile sale dramatice.
Pe ei nu ii deranja ca nu aveau numele publicat prin cele mai mari publicatii ale timpului pe cand noi bagam cu forta imaginile pe gatul privitorului si il fortam sa voteze sa dea like si alte chestii de genul asta.
Si asta e al doilea fotograf pe care il stiu cu toate ca nu am vrut sa demonstrez ca stiu mai mult de 1 fotograf renumit.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Marea Finala D7000

Mesajde cosmin_urdea » Vin Dec 09, 2011 10:20 pm

Dupa cum am mai spus si in alt topic, Nikon si-a batut joc de un concurs care prinsese putina traditie, iar acum sunt multe frustrari.

Unii oameni, cu capul pe umeri, au inteles ca este totusi un concurs si au inceput sa stranga voturi(pentru ca asa scrie in regulamentul pe care l-au acceptat cand au trimis poza), altii, cu capul in fund, au ales sa isi manifeste frustrarea aici pe forum atacand alti concurenti, in loc sa isi dea seama ca Nikon a introdus aceasta atmosfera.

Celor din randul doi, le recomand sa isi faca un dus(daca si-au scos capul din fund) si iasa la o plimbare. Nu are rost sa ataci oameni pe care nu ii cunosti si nici sa iti pui probleme existantiale gen "Oare Rembrandt cersea un like" ... habar nu ai, la fel de bine, putea tine un copil in beci pe care il batea regulat noaptea, dupa ce mai priza inca o data din satisfactia ca este un mare artist.

In alta ordine de idei, exista clar doua tipuri de concurenti, cei care incepusera sa admire acest concurs si cei care trateaza concursul nikon ca oricare alt concurs cu voturi de pe facebook. Ambele categorii doresc sa nu fie amestecate, si Nikon probabil ca la anul va separa concursul dupa cum a promis.

Succes participantilor!
cosmin_urdea
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Noi 15, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde alinux33 » Lun Dec 12, 2011 12:36 am

Aurel,
eu zic sa nu te uiti dupa nr de like-uri si share-uri de pe FB, eu tot sunt de parere ca un juriu cu greutate si matur va stii sa aprecieze mai bine ca altii cu multe "teorii" fotografice si aere de mari artisti cea mai valoroasa fotografie din cele aflate in finala.
Si personal, imi place f mult poza ta din fata mcdonalds-ului, mi se pare cea mai expresiva si puternica din concurs.
bafta tuturor!
Alin
alinux33
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 02, 2010 7:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Marea Finala D7000

Mesajde alinux33 » Lun Dec 12, 2011 12:43 am

Chiar asa, sunt foarte curios de feedback-ul ce il vei primi pe un site foto(la acea poza) in care se apreciaza adevarata valoare.. gen, photo.net, 1x.com, 500px, artlimited, etc nu cred ca un concurs defineste valoarea unei fotografii.
Un concurs care are niste criterii imperfecte si un juriu format din oameni, care nu sunt nici ei perfecti si nici 100% obiectivi, in fond fotografia este si ea subiectiva, nu?
numai bine!
Alin
alinux33
 
Mesaje: 41
Membru din: Joi Dec 02, 2010 7:12 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron