Acum este Sâm Apr 27, 2024 2:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Marea Finala D7000

Nikon te premiaza

Re: Marea Finala D7000

Mesajde SirBDD » Mar Dec 20, 2011 11:51 am

NikoWD scrie:Pentru ca m-am mobilizat si am mediatizat faptul ca particip la concurs...

Multumesc Nicoleta de raspuns.

Si atunci revin cu intrebarea: cei care voteaza chiar analizeaza fotografiile si le apreciaza pe cele mai reusite? (macar prin cel mai simplu criteriu: comparatia cu celelalte). Sau se merge pe principiul: "voteaza-ma si pe mine pls, uite link" iar omul vizat (resursa Internauta cu cont pe feisbuc) da LIKE, conformandu-se cererii? Daca se merge pe al doilea scenariu, atunci avem o problema cu faptul ca nu va fi evidentiata prin voturi cea mai buna compozitie, incadrare, coloristica, mesaj, etc ci cea mai mare "mediatizare", eventual cel mai reusit script Java de generat LIKE-uri, asa zisele BOOT-uri de Facebook (sper ca nu e cazul si in acest concurs). Anyway, ideea Nikon prin acest concept de marketing este - cum e si normal de altfel - de mediatizare a brand-ului prin generarea unui numar cat mai mare de vizualizari si persoane informate de aceasta campanie dotata cu premii. Felicitari Nikon pentru initiativa!
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Dec 20, 2011 12:12 pm

SirBDD scrie:Si atunci revin cu intrebarea: cei care voteaza chiar analizeaza fotografiile si le apreciaza pe cele mai reusite? (macar prin cel mai simplu criteriu: comparatia cu celelalte).


Scuze de interventie, dar aici sunt două concursuri:

1. Cel de fotografie e jurizat. De un juriu :-)

2. Cel de voturi e pe numărătoare. Celor care votează, nu li se cere să aprecieze imaginile, doar să voteze.
La sfârsit, se numără. Simplu si clar.
Nu este nici o legătură cu imaginile folosite, cu toate că ajută ca acestea să fie bune :-)

Confuzia poate fi generată de faptul că la etapele lunare cele două concursuri au fost cumulate, iar uneori a câstigat imaginea cea mai votată, nu cea aleasă de juriu.

Dar sunt totusi două concursuri, si cum nu ne putem supăra că cineva face o imagine bună care place juriului, nu ne putem supăra nici pe performanta cuiva în concursul de votare, ba chiar e de admirat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde The Peacekeeper » Mie Dec 21, 2011 1:57 pm

Cred ca nu am inteles bine? Se tine cont, chiar si 1 % in castigarea unui D7000 de voturile de pe facebook? Poate unii oameni care au mai umblat pe calculator asa isi pot imagina ca cineva poate crea un bot care sa inregistreze automat like-uri fara ca like-urile respective sa fie date de cineva?

O sa verificati cumva serverele facebook? Sau ce programe de hacking umbla pe ele? Sau e vreun contract in vigoare cu ei ca sa le detecteze special pentru concursul Nikon?

Acum presupun ca cine se pricepe mai bine la "hekarit" o sa ia un D7000... genial... Ce treaba are facebook-ul cu un juriu care chiar a facut fotografii de-a lungul timpului si nu niste oameni deranjati din alte activitati care apasa pe un like ca sa scape de gura unui obsedat care vrea voturi pt d7000....

Chiar nu s emerita munca pentru concurs atunci....
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Marea Finala D7000

Mesajde iooo » Mie Dec 21, 2011 9:27 pm

uite asa: dai dreptul oamenilor la cuvant si iese scandal.
un mare retailer de aparatura foto a organizat un concurs la deschiderea unui mare magazin cu poze trase in magazin. premiul era un aparat de la firma "C"oncurenta dublu ca pret fata de D7000. si, ia ghiciti, premiile s-au acordat exclusiv pe baza de "Like-uri" . deci avem un precedent dar macar acolo erau 3 premii.
poate, daca erau mai multe premii si aici ( sa se de-a la toti ca sa ajunga si in fund pe unde sunt si "creatzile" mele....nu m-am putut abtine, ma scuzati) nu ar fi fost o asemenea incrancenare. dar tind sa cred ca "place la Skin" incrancenarea si scrasnetul tastelor, ca e rost de free publicity. dar nu-i nimic, vom ajunge si la acea piata suprasaturata si educata de aparate foto unde cresterile de vanzari de 70 % de pe un an pe altul vor fi vise frumoase iar fuga pentru concursuri nu se va mai lasa cu "varsare de sange (a se citi "likeuri")"
semnez: un frustrat care nu va apuca sa ajunga la 100 de likeuri :lol:
"versurile" de mai sus reprezinta un pamflet si trebuie tratate ca atare. orice asemanare cu fapte, obiecte si persoane reale este pur intamplatoare :mrgreen:
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Marea Finala D7000

Mesajde bilootza » Joi Dec 22, 2011 2:25 am

The Peacekeeper scrie:Cred ca nu am inteles bine? Se tine cont, chiar si 1 % in castigarea unui D7000 de voturile de pe facebook? Poate unii oameni care au mai umblat pe calculator asa isi pot imagina ca cineva poate crea un bot care sa inregistreze automat like-uri fara ca like-urile respective sa fie date de cineva?

O sa verificati cumva serverele facebook? Sau ce programe de hacking umbla pe ele? Sau e vreun contract in vigoare cu ei ca sa le detecteze special pentru concursul Nikon?

Acum presupun ca cine se pricepe mai bine la "hekarit" o sa ia un D7000... genial... Ce treaba are facebook-ul cu un juriu care chiar a facut fotografii de-a lungul timpului si nu niste oameni deranjati din alte activitati care apasa pe un like ca sa scape de gura unui obsedat care vrea voturi pt d7000....

Chiar nu s emerita munca pentru concurs atunci....


voi cititi regulamentul inainte sa participati la un concurs?
sau trimiteti creatia si dupaia va balbaiti pe forumuri ca o sa castige unu altu, ca e concurs naspa, sistemu de alegere a castigatorului nu e ok, bla bla..

cum se spunea mai sus/jos (depinde cum aveti setarile facute) e vorba de marketing :)
daca iti doreai foarte mult d7000 poate te straduiai sa aduni likeuri, chiar daca nu e o poza care sa fie pe placul juriului
data viitoare citeste regulamentul.. si nu participa daca nu iti convine !

asta e al doilea an de cand particip si daca nu am reusit sa atrag atenita juriului prin cadrele mele, totusi mi s a oferit o sansa la castig.. de ce sa nu profit de sansa asta, daca stiu ca pot ? si crede ma ca am sa ma chiunui sa castig!

nu mai fiti invidiosi, toti suntem fotografi de la incepatori pana la cei profesionisti, dar totusi e un concurs si trebuie luat ca atare ! repet: daca nu iti convin regulile, nu participa !

PS: sunt multi cu aparte pro (ca isi permit) care nu stiu sa le foloseasca.. si putini aia cu aparate entry dar care se ridica peste restu

fie ca cel mai "guraliv" (facebook ist) sa castige!
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: Marea Finala D7000

Mesajde SirBDD » Joi Dec 22, 2011 11:33 am

bilootza scrie:daca iti doreai foarte mult d7000 poate te straduiai sa aduni likeuri, chiar daca nu e o poza care sa fie pe placul juriului

Sau sa faci un BOOT care iti poate genera acele like-uri. Acum depinde si de cat de mult iti doresti.
Sfat: nu uita sa il setezi la max 1 LIKE pe ora, altfel te trezesti cu 1k in 24 ore... si bate la ochi :).

bilootza scrie:si crede ma ca am sa ma chiunui sa castig!

Cred ca poti sa il iei mai ieftin din regie (la 50 euro iti face omul si instalarea si suport-ul prin RDC). Nu trebuie sa te chinui foarte mult 8-) .

bilootza scrie:fie ca cel mai "guraliv" (facebook ist) sa castige!

Asteptam cu interes concursurile Nikon de pe hi5 si badoo.
Inainte de a pune intrebari pe un forum, e indicat sa citesti manualul de utilizare.
Avatar utilizator
SirBDD
 
Mesaje: 243
Membru din: Lun Sep 27, 2010 2:11 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Marea Finala D7000

Mesajde c6t9 » Joi Dec 22, 2011 12:15 pm

Este un concurs de popularizare, nu de înaltă clasă. Nikon trăiește din vânzări din câte știu eu.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Marea Finala D7000

Mesajde bilootza » Joi Dec 22, 2011 1:48 pm

SirBDD scrie:Sau sa faci un BOOT care iti poate genera acele like-uri. Acum depinde si de cat de mult iti doresti.
Sfat: nu uita sa il setezi la max 1 LIKE pe ora, altfel te trezesti cu 1k in 24 ore... si bate la ochi :).


daca esti asa destept, de ce nu iti faci tu?

SirBDD scrie:Asteptam cu interes concursurile Nikon de pe hi5 si badoo.


asteapta le dar nu uita sa citesti regulamentul inainte de a aplica pt concurs. hai bafta!

ps: stop trolling
Avatar utilizator
bilootza
 
Mesaje: 185
Membru din: Mar Dec 01, 2009 11:10 pm
Localitate: TM

Re: Marea Finala D7000

Mesajde andrei_coty » Joi Dec 22, 2011 5:27 pm

incep sa ma gandesc la un boot care sa dea unlike, oare daca in momentul selectarii castigatorului toti o sa aiba 0 likeuri cine castiga ? :lol: :lol: :lol: :lol:

si on topic, chiar nu e corecta alegera prin like`uri. unul din motive ar fi tehnologia prin care se numara acele like`uri. Dar ce sa mai zic, ma astept la orice de la un concurs care desemneaza castigatoare o fotografie "de noapte " facuta la 1/4000................. :mrgreen:
Avatar utilizator
andrei_coty
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Oct 07, 2010 7:11 am
Localitate: Oradea

Re: Marea Finala D7000

Mesajde Metall » Joi Dec 22, 2011 5:47 pm

Voua chiar va trebuie un Boot :)
Ca de boti se ocupa baietii care se pricep
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron