Acum este Mar Apr 16, 2024 6:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii 2011

Nikon te premiaza

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde rolucian » Mie Ian 11, 2012 12:05 pm

Nelamuriri cu privire la acordarea pemiului I:


I. Votul Juriului : Din cate am vazut , pentru 37 puncte s-a acordat nota 10, pentru 36 de puncte - nota 8, iar pentru 35 de puncte - nota 7. Din moment de 37, 36 si 35 sunt numere consecutive, va rog sa imi explicati care a fost modalitatea de acordare a notelor. Adica, de ce nu a fost acordata nota 9 pentru cele 36 de puncte, iar nota 8 pentru cele 35 de puncte si asa mai departe? Neacordand nota 9, concurentii care au primit note mai mici au fost defavorizati la calculul final al notei (in situatia in care jumatate din nota este acordata de juriu si jumatate de public).
Recapitulez intrebarea: Daca punctajul a fost consecutiv, care este motivul pentru care notele acordate nu au fost consecutive?

II. Departajarea primelor doua locuri: Castigatorii locurilor I si II au avut acelasi numar de puncte. Conform regulamentului , jumatate din nota este acordata de public si jumatate este acordata de juriu. In departajarea primilor doi concurenti (cu cate 15 puncte fiecare) , s-a avut in vedere punctajul acordat de juriu . Adica votul juriului A PRIMAT...ceea ce contrazice regulamentul (jumatate public, jumatate juriu).


Avand in vedere aceste doua aspecte , concurentul Aurel Rapa a fost defavorizat din doua motive:
- juriul ar fi trebuit sa ii acorde nota 8, nu nota 7 (pentru cele 35 de puncte cumulate). Acordarea acestei note l-ar fi clasat pe locul I, cu un total de 16 puncte.
- pentru a fi departajat de un concurent cu acelasi numar de puncte, s-a tinut cont intr-un procent mai mare de nota juriului, lucru nespecificat in regulamentul din pagina concursului.
rolucian
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 09, 2010 11:24 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde raduuuuu » Mie Ian 11, 2012 12:13 pm

ReMake ArtWorks scrie:
raduuuuu scrie:Oameni buni, inainte sa comentati de ce nu va uitati si voi la lunile din trecut sa vedeti cum s-a punctat? Exact ca in exemplul 3 s-au facut clasamentele de 1 an de zile. La limita, daca 9 concurenti au acelasi numar de voturi toti cei 9 vor primi 10 puncte ( presupunand ca au cel mai mare numar de voturi), iar urmatorul 1 punct.

P.S.: Domnule Rapa, cred ca mai aveti nevoie de o lectie de gramatica de la comp1 si la capitolul Sau/S-au.


raduuuuu imi poti indica unde se specifica in regulament acest tip de punctare?

Totodata imi poti indica in ce alta luna, topul juriului a mai avut mai multe fotografii pe prima pozitie? In definitiv aceasa situatie se putea intampla oricand avind in vedere ca deobicei juriul era format din 2 persoane.

Cel putin din ce imi aduc eu aminte topul jurului nu a mai fost pana acum insotit de vre-un alt punctaj decat cel de la10 la 1, acordat in ordine descrescatoare.

Oricum iti multumesc de interventie, eu unul as dori o pozitie oficiala venita din partea organizatorilor.

Salut,
Faceam referire la clasamentul publicului din lunile mai si iunie.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde HAZARD » Mie Ian 11, 2012 12:19 pm

rolucian scrie: II. Departajarea primelor doua locuri: Castigatorii locurilor I si II au avut acelasi numar de puncte. Conform regulamentului , jumatate din nota este acordata de public si jumatate este acordata de juriu. In departajarea primilor doi concurenti (cu cate 15 puncte fiecare) , s-a avut in vedere punctajul acordat de juriu . Adica votul juriului A PRIMAT...ceea ce contrazice regulamentul (jumatate public, jumatate juriu).


Regulamentul afisat la fiecare etapa din cele 12 ale anului 2011 zice asa:

"Castigatorii fiecarei etape vor fi desemnati prin cumularea votului popular, ce poate fi realizat doar de cei care s-au inscris in comunitatea nikonistilor (http://www.nikonisti.ro/comunitate) la adresa http://www.nikonisti.ro/concurs, si a votului juriului numit de distribuitorul Nikon in Romania. Ponderea votului popular este de 50%, iar a votului juriului de 50%, dupa cum urmeaza: primele 10 locuri ale fiecarui vot (juriu si popular) sunt notate cu puncte, de la 10 pentru locul intai la 1 pentru locul zece; topul final se realizeaza prin cumularea punctelor primite de toate fotografiile incluse in cele doua votari. In cazul in care doua fotografii au acelasi numar de puncte, va avea intaietate cea care a primit mai multe puncte din partea juriului."

Sursa (vezi capatul de jos al paginii): http://www.nikonisti.ro/concurs-noiembr ... -culinara/
Cu stima
Radu
HAZARD
 
Mesaje: 202
Membru din: Dum Iun 21, 2009 4:10 pm

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 12:33 pm

raduuuuu scrie:Faceam referire la clasamentul publicului din lunile mai si iunie.


Cu toate asta, ramane a fi o situatie care nu este descrisa in regulament. Regulamentul nu descrie nici ce se intampla cand doua fotografii se afla pe aceasi pozitie in topul publicului, nici in topul juriului.

Dupa cum foarte bine a zis HAZARD exista in regulament specificata doar situatia de egalitate dupa cumularea punctelor.

Cum s-ar fi facut departajarea daca sa zicem topul juriului ar fi scos doua fotografii pe locul 1 si topul publicului aceleasi doua fotografii pe locul 1? Aceasta situatie de exemplu nu este descrisa in regulament.

Sunt 13 fotografi alese de juriu, cum s-a calculat punctajul cumulat al fotografie de pe locul 13 al juriului + topul publicul? Sa presupunem prin absurd ca acea fotografie era pe locul 1 al publicului, ar fi avut in total 11p? sau 10p?

Ca o concluzie, regulamentul este incomplete si nu prezinta scenariul care a fost aplicat. Prin urmarem punctajul de la 10 la 1 pentru topul jurilui nu ar fi putut avea o gaura intre locul 1 si 3, prin eliminarea punctelor acordate locului 2. Ceea ce prin calculare il aduce pe Aurel Rapa ca fiind castigator.
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde D90 » Mie Ian 11, 2012 1:26 pm

te rugam domnule Rapa nu pleca de pe forum... :lol:
D90
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 1:41 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde LiviuDumitru » Mie Ian 11, 2012 1:46 pm

Ce observ eu in primul rand este ca nu este oferita o explicatie oficiala despre cum s-a facut deprtajarea ceea ce creeaza multa confuzie si lasa loc de interpretari. Daca un concurs se doreste a fi unul porfesionist se va tine cont de votul unui juriu format din profesionisti si de obicei este de preferat ca juriul sa fie format dintr-un numar impar de persoane tocmai pentru a nu exista situatii de egalitate. Interventia publicului in sistemul de votare cu cat este mai mare cu atat lasa o mai mare impresie de amatorism, este si firesc dat fiind ca nu se cunosc prea multe despre cei care voteaza( nivelul lor de cunostinte in domeniu) si in plus exista riscul de frauda. In concluzie faptul ca s-a ajuns la o astfel de situatie denota amatorismul si lipsa de experienta a celor care s-au ocupat de organizare.

Deoarece nu vad o pozitie oficiala, doar calcule si supozitii facute de participantii la discutie, pana acum din ce observ eu calculele facute de Aurel Rapa ofera cea mai buna justificare.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Mie Ian 11, 2012 2:36 pm

Livik scrie:Ce observ eu in primul rand este ca nu este oferita o explicatie oficiala despre cum s-a facut deprtajarea ceea ce creeaza multa confuzie si lasa loc de interpretari. Daca un concurs se doreste a fi unul porfesionist se va tine cont de votul unui juriu format din profesionisti si de obicei este de preferat ca juriul sa fie format dintr-un numar impar de persoane tocmai pentru a nu exista situatii de egalitate. Interventia publicului in sistemul de votare cu cat este mai mare cu atat lasa o mai mare impresie de amatorism, este si firesc dat fiind ca nu se cunosc prea multe despre cei care voteaza( nivelul lor de cunostinte in domeniu) si in plus exista riscul de frauda. In concluzie faptul ca s-a ajuns la o astfel de situatie denota amatorismul si lipsa de experienta a celor care s-au ocupat de organizare.

Deoarece nu vad o pozitie oficiala, doar calcule si supozitii facute de participantii la discutie, pana acum din ce observ eu calculele facute de Aurel Rapa ofera cea mai buna justificare.


Marian Sterea si Aurel Rapa au cumulat fiecare cate 15 puncte, dar Marian Sterea are mai multe puncte din partea juriului. Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.
1 - Marian Sterea - 15p = 5 p vot + 10p juriu
2 - Aurel Rapa - 15p = 8p vot + 7p juriu
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 2:46 pm

admin scrie:Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.


Regulamentul nu explica cum se face departajarea atunci cand doi concureti au acelas numar de punctaj din partea juriului! Situatie in care de altfel se afla acest concurs!
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Mie Ian 11, 2012 2:57 pm

ReMake ArtWorks scrie:
admin scrie:Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.


Regulamentul nu explica cum se face departajarea atunci cand doi concureti au acelas numar de punctaj din partea juriului! Situatie in care de altfel se afla acest concurs!


Aceasta mentiune a fost facuta la fiecare anuntare a castigatorului premiului lunar. Modul in care a fost desemnat castigatorul marelui premiu nu a diferit decat prin numarul de membri ai juriului, cu un juriu format din 4 fotografi in loc de 2 cati jurizau etapele lunare.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde bjohnnyb » Mie Ian 11, 2012 3:11 pm

... pacat ca unii nu stiu sa piarda

take care
bjohnnyb
 
Mesaje: 520
Membru din: Dum Iul 31, 2011 10:58 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori