Acum este Vin Mar 29, 2024 2:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii 2011

Nikon te premiaza

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii 2011

Mesajde admin » Mar Ian 10, 2012 1:22 pm

Marea finala a concursului “Se cauta fotografia lunii” din 2011 s-a incheiat. Timp de o luna, membrii comunitatii nikonistilor si juriul, format din fotografii Narcis Virgiliu, Dinu Lazar, Mircea Savu si Mihai Moiceanu, au putut vota cele 120 de fotografii finaliste. Fiecare membru al juriului a votat independent unul de celalat, fara sa consulte votul publicului.

Castigatorul Marelui Premiu, aparatul foto Nikon D7000, este Marian Sterea, care a avut cel mai mare numar de puncte dupa agregarea topului juriului si al publicului.

Topul Publicului este disponibil aici:
http://www.nikonisti.ro/concurs-marea-finala-2011.

Topul Juriului este disponibil aici:
http://www.nikonisti.ro/articole/castigatorul-marei-finale-a-concursului-se-cauta-fotografia-lunii/808


Dupa ce am agregat cele doua topuri, am aflat castigatorul concursului si cei care l-au urmat:


1. Marian Sterea 15p


2. Aurel Rapa 15p


3. Stefan Neagu 11p


4. Codrin Prisecaru 10p


5. Andrei Enulescu 10p


6. Nicoleta Spiridon 9p


7. Mihai Tutu 7p


8. Radu Carnaru 7p


9. Adelin Ardelean 7p


10. Nicoleta Spiridon 6p

Felicitari tuturor finalistilor. Va asteptam sa participati si la concursul din anul 2012. Va vom anunta mai multe detalii despre noul concurs in curand.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde Dragos Dimof » Mie Ian 11, 2012 12:20 am

Felicitari Marian ... ... Constanta the Best ! 8-)
Avatar utilizator
Dragos Dimof
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 am
Localitate: Constanta

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 2:53 am

Eu am o alta problema ... Ok am inteles ca s-a facut un top al jurilui si ca s-au acordat puncte de la 10 la 1 (desi sunt 13 fotografii?) Cum au fost repartizate acele puncte?

1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
2. Marian Sterea 37p - echivalent a 9p? + 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 14p
3. Stefan Neagu 36p - echivalent 8p
4. Aurel Rapa 35p - echivalent 7p + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p

Sau?
1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
1. Marian Sterea 37p - echivalent a 10p+ 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p
2. Stefan Neagu 36p - echivalent 9p
3. Aurel Rapa 35p - echivalent 8p? + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 16p

Bine eu pot sa intuiesc ca de fapt topul a fost facut de forma asta:
1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
1. Marian Sterea 37p - echivalent a 10p+ 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p
3. Stefan Neagu 36p - echivalent 8p
4. Aurel Rapa 35p - echivalent 7p? + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p

Insa avind in vedere ca este o situatie mai delicata, in care juriul a ales doua fotografii ca fiind pe locul 1 si prin urmare acordind 10p celor doua fotografii, aceasta este o situatie care nu este descrisa de regulament si nu specifica implicit desfintarea locului 2.

In situatia in care s-a luat decizia ca cele doua fotografii care au avut acelas punctaj total din partea jurului sa fi fost considerata locul 1 din perspectiva juriului, cred ca cel mai frumos din partea organizatorilor ar fi sa considere ambele fotografii care detin dupa insumarea punctelor - 15p, ca fiind castigatoare corectand de altfel pe viitor si problema din regulamentul concursului.

Altfel, in regulament (http://www.nikonisti.ro/concurs#regulament) nu se specifica posibilitatea existentei de pozitii egale in topul juriului, prin urmare varianta de calcul nr 1 propusa de mine intra in aplicare si Aurel Rapa ar trebui declarat castigator.

Consider ca ambele fotografii sunt exceptionale, si ii felicit in egala masura pe ambii fotografi. Imi pare doar rau ca s-a ajuns la o astfel de problema.
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Ian 11, 2012 6:23 am

Si ti-ai facut tu cont doar ca sa sustii matematic cauza lui Aurel prin primul tau mesaj pe forum.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde joterian » Mie Ian 11, 2012 7:25 am

Pe tine te deranjeaza ca este adevarat ceea ce se spune sau ca cineva il sustine pe Aurel? Te rog sa recitesti cele doua postari, sa vezi ca nu se refera nimeni la "de ce a fost preferata fotografia lui X fata de a lui Y" si doar la calculul punctajului. Sa inteleg ca la tine matematica este diferita fata de a noastra?

Citeste putini comentariile la acest concurs si incearca sa faci un procentaj comentarii negative/comentarii pozitive o sa fi surprins !

Poate ca este mai bine sa iti spui parerea (pro sau contra este parerea ta si trebuie respectata) dar cu argumente nu sa comentezi aiurea - tipic Romanesc !
D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
joterian
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iun 04, 2011 5:02 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde Haf » Mie Ian 11, 2012 9:28 am

^O fi vreo clona a lui Aurel, avand in vedere cu cat patos si-a laudat si raspromovat acea poza Aurel si ne-a descris de nenumarate ori prin ce chinuri si incercari a trecut ca sa o realizeze, mi se pare si normal :lol:
Sa ratezi marele premiu de pe locul #2 probabil ca e o lovitura mult prea grea pentru orgoliu :)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde Skytalker » Mie Ian 11, 2012 11:02 am

De la mine se vede cam asa, dar nu este exclus sa gresesc:

1-2. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
1-2. Marian Sterea 37p - echivalent a 10p+ 5p conform votul publicului ... total: 15p
3. Stefan Neagu 36p - echivalent 8p
4. Aurel Rapa 35p - echivalent 7p + 8p conform votul publicului ... total: 15p

Aici se pare ca echivalarea s-a facut dupa nr. de puncte obtinute.
Si vad normal ca la rezultatul de 37p sa se echivaleze ambii cu 10p.
Sigur cine vrea sa faca aici un top poate sa il puna pe Marian Sterea pe locul 2 departajindu-i pe ambii pe criteriul locului obtinut in topul jurilui. Dar chiar si asa tot 10p i se cuvin avind in vedere ca a obtinut punctajul maxim.

Rezulta preliminar:
1-2 Marian Sterea 15 p
1-2 Aurel Rapa 15p
Cum s-ar fi putut departaja ? Logic ar fi fost functie de locul luat in topul juriului. Nu au fost destule plingeri vizavi de ponderea like-urilor ?
Astfel Sterea e pe locul 2 in topul juriului in timp ce Rapa pe locul 4. Deci departajarea s-ar fi putut face dupa acest criteriu.

Deci este logic din punctul asta de vedere ca Sterea sa aiba locul 1.
Daca s-ar fi procedat, altfel ar fi rezultat ca ponderea like-urilor ar fi fost decisiva fata de punctarea juriului, astfel incit o poza de pa locul 4 ar fi batut o poza de pe locul 2.

Ma abtin sa comentez decizia juriului, intrucit este dreptul lor sa aleaga dupa criteriile pe care si le-au impus...
Repet este doar un punct de vedere, bun sau rau.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde bjohnnyb » Mie Ian 11, 2012 11:07 am

pt a nu avea niciun fel de dubiu asupra notelor acordate in acest concurs urmariti tabelele de mai jos care sunt mai mult decat EDIFICATOARE

Top facebook

1 - Andrei Enulescu - 1221 likes 383 shares - 10p
2 - Nicoleta Spiridon - 1049 likes 111 shares - 9p
3 - Aurel Rapa - 829 likes 170 shares - 8p
4 - Adelin Ardelean - 795 likes 37 shares - 7p
5 - Nicoleta Spirirdon - 765 likes 80 shares - 6p
6 - Marian Sterea - 647 likes 62 shares - 5p
7 - Gina Buliga - 594 likes 41 shares - 4p
8 - Stefan Neagu - 479 likes 57 shares - 3p
9 - Gheorghe Belu - 477 likes 62 shares - 2p
10 - Marcel Balint - 372 likes 80 shares - 1p


Top juriu

1 - Cordrin Prisecaru - 37p - 10p
2 - Marian Sterea - 37p - 10p
3 - Stefan Neagu - 36p - 8p
4 - Aurel Rapa - 35p - 7p
5 - Mihai Tutu - 35p - 7p
6 - Radu Carnaru - 35p - 7p
7 - Mircea Farcas - 35p - 7p
8 - Gina Buliga - 34p - 3p
9 - George Popa - 34p - 3p
10 - Ionut Hrenciuc - 33p - 1p
11 - Sebastian Bleoju - 33p - 1p
12 - Isvan Urak - 33p - 1p
13 - Alexandra Nartea - 33p - 1p


TOTAL

1 - Marian Sterea - 15p = 5 + 10
2 - Aurel Rapa - 15p = 8 + 7
3 - Stefan Neagu - 11p = 3 + 8
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0 + 10
5 - Andrei Enulescu - 10p = 10 + 0
6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0 + 9
7 - Mihai Tutu - 7p = 0 + 7
8 - Radu Carnaru - 7p = 0 + 7
9 - Adelin Ardelean - 7p = 7 + 0
10 - Nicoleta Spiridon - 6p = 6 + 0

ps: o sg greseala s-a produs in acest top si anume... in punctajul TOTAL nu ar fi trebuit sa apara

Nicoleta Spiridon (fashion & glamour) cu 6p
ci
Mircea Farcas (fotografia de calatorie - peisaj de vacanta) cu 7p

ps2: este o opinie proprie si personala... insa, chiar dc cele 2 fotografii au avut acelasi nr TOTAL de pct, s-a ales cea care a avut nota mai mare la una din cele 2 sectiuni 10 pt Marian Stere respectiv 8 pt Aurel Rapa

take care
bjohnnyb
 
Mesaje: 520
Membru din: Dum Iul 31, 2011 10:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde raduuuuu » Mie Ian 11, 2012 11:08 am

ReMake ArtWorks scrie:Eu am o alta problema ... Ok am inteles ca s-a facut un top al jurilui si ca s-au acordat puncte de la 10 la 1 (desi sunt 13 fotografii?) Cum au fost repartizate acele puncte?

1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
2. Marian Sterea 37p - echivalent a 9p? + 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 14p
3. Stefan Neagu 36p - echivalent 8p
4. Aurel Rapa 35p - echivalent 7p + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p

Sau?
1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
1. Marian Sterea 37p - echivalent a 10p+ 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p
2. Stefan Neagu 36p - echivalent 9p
3. Aurel Rapa 35p - echivalent 8p? + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 16p

Bine eu pot sa intuiesc ca de fapt topul a fost facut de forma asta:
1. Codrin Prisecaru 37p - echivalent a 10p
1. Marian Sterea 37p - echivalent a 10p+ 5p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p
3. Stefan Neagu 36p - echivalent 8p
4. Aurel Rapa 35p - echivalent 7p? + 8p conform votul publicului (conform a ce spune Aurel Rapa) ... total: 15p

Insa avind in vedere ca este o situatie mai delicata, in care juriul a ales doua fotografii ca fiind pe locul 1 si prin urmare acordind 10p celor doua fotografii, aceasta este o situatie care nu este descrisa de regulament si nu specifica implicit desfintarea locului 2.

In situatia in care s-a luat decizia ca cele doua fotografii care au avut acelas punctaj total din partea jurului sa fi fost considerata locul 1 din perspectiva juriului, cred ca cel mai frumos din partea organizatorilor ar fi sa considere ambele fotografii care detin dupa insumarea punctelor - 15p, ca fiind castigatoare corectand de altfel pe viitor si problema din regulamentul concursului.

Altfel, in regulament (http://www.nikonisti.ro/concurs#regulament) nu se specifica posibilitatea existentei de pozitii egale in topul juriului, prin urmare varianta de calcul nr 1 propusa de mine intra in aplicare si Aurel Rapa ar trebui declarat castigator.

Consider ca ambele fotografii sunt exceptionale, si ii felicit in egala masura pe ambii fotografi. Imi pare doar rau ca s-a ajuns la o astfel de problema.


Oameni buni, inainte sa comentati de ce nu va uitati si voi la lunile din trecut sa vedeti cum s-a punctat? Exact ca in exemplul 3 s-au facut clasamentele de 1 an de zile. La limita, daca 9 concurenti au acelasi numar de voturi toti cei 9 vor primi 10 puncte ( presupunand ca au cel mai mare numar de voturi), iar urmatorul 1 punct.

P.S.: Domnule Rapa, cred ca mai aveti nevoie de o lectie de gramatica de la comp1 si la capitolul Sau/S-au.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 12:04 pm

raduuuuu scrie:Oameni buni, inainte sa comentati de ce nu va uitati si voi la lunile din trecut sa vedeti cum s-a punctat? Exact ca in exemplul 3 s-au facut clasamentele de 1 an de zile. La limita, daca 9 concurenti au acelasi numar de voturi toti cei 9 vor primi 10 puncte ( presupunand ca au cel mai mare numar de voturi), iar urmatorul 1 punct.

P.S.: Domnule Rapa, cred ca mai aveti nevoie de o lectie de gramatica de la comp1 si la capitolul Sau/S-au.


raduuuuu imi poti indica unde se specifica in regulament acest tip de punctare?

Totodata imi poti indica in ce alta luna, topul juriului a mai avut mai multe fotografii pe prima pozitie? In definitiv aceasa situatie se putea intampla oricand avind in vedere ca deobicei juriul era format din 2 persoane.

Cel putin din ce imi aduc eu aminte topul jurului nu a mai fost pana acum insotit de vre-un alt punctaj decat cel de la10 la 1, acordat in ordine descrescatoare.

Oricum iti multumesc de interventie, eu unul as dori o pozitie oficiala venita din partea organizatorilor.
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori