Acum este Joi Apr 18, 2024 8:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii 2011

Nikon te premiaza

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde HAZARD » Mie Ian 11, 2012 3:12 pm

aurelrapa scrie:aici e nevoie de o explicatie


Nr final de puncte reiese din insumarea voturilor juriului cu cele ale publicului. De aici si departajarea intre cei 2. Daca ar fi avut si acelasi numar de puncte de la public, atunci ar fi fost o problema...dar greu de creezut ca se vor strange numere egale de like-uri pe facebook.
Ultima oară modificat de HAZARD pe Mie Ian 11, 2012 3:14 pm, modificat de 3 ori în total.
Cu stima
Radu
HAZARD
 
Mesaje: 202
Membru din: Dum Iun 21, 2009 4:10 pm

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Mie Ian 11, 2012 3:12 pm

aurelrapa scrie:Problema este aici cand 2 concurenti au acelasi numar de voturi din partea juriului :
Codrin Prisecaru 37p
Marian Sterea 37p
aici e nevoie de o explicatie


Codrin Prisecaru si Marian Sterea au acumulat acelasi numar de puncte din partea juriului iar departajarea s-a facut in topul final:
1 - Marian Sterea - 15p = 5p public + 10p juriu
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0p public + 10p juriu
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde raduuuuu » Mie Ian 11, 2012 3:19 pm

Buna ziua,

Cred ca vorbesc in numele mai multor membri ai forumului. Se poate sa afisati topul complet al juriului? Nu neaparat sub forma de top cat punctajul juriului pentru fiecare fotografie finalista. Cred ca ar fi interesant de aflat.
Va multumesc.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Mie Ian 11, 2012 3:31 pm

Topul Publicului

1 - Andrei Enulescu - 1221 likes - 10p
2 - Nicoleta Spiridon - 1049 likes - 9p
3 - Aurel Rapa - 829 likes - 8p
4 - Adelin Ardelean - 795 likes - 7p
5 - Nicoleta Spiridon - 765 likes - 6p
6 - Marian Sterea - 647 likes - 5p
7 - Gina Buliga - 594 likes - 4p
8 - Stefan Neagu - 479 likes - 3p
9 - Gheorghe Belu - 477 likes - 2p
10 - Marcel Balint - 372 likes - 1p

Topul Juriului
Am adunat si punctele oferite de fiecare membru al juriului si am realizat un top. Cei patru membrii ai juriului au acordat fiecare note de la 1 la 10 tuturor fotografiilor. Punctajul care apare in dreptul fotografiilor de mai jos este suma celor 4 note. Iata, deci, primele 10 locuri ale juriului, de fapt 13 pentru ca pe locul 10 s-au clasat 4 fotografii cu acelasi numar de puncte:

1 - Cordrin Prisecaru – 37p juriu = 10p pt agrenare cu top public
2 - Marian Sterea - 37p juriu = 10p
3 - Stefan Neagu - 36p juriu = 8p
4 - Aurel Rapa - 35p juriu = 7p
5 - Mihai Tutu - 35p juriu = 7p
6 - Radu Carnaru - 35p juriu = 7p
7 - Mircea Farcas - 35p juriu = 7p
8 - Gina Buliga - 34p juriu = 3p
9 - George Popa - 34p juriu = 3p
10 - Ionut Hrenciuc - 33p juriu = 1p
11 - Sebastian Bleoju - 33p juriu = 1p
12 - Isvan Urak - 33p juriu = 1p
13 - Alexandra Nartea - 33p juriu = 1p


Dupa ce am agregat cele doua topuri, am aflat castigatorul concursului si cei care l-au urmat:

1 - Marian Sterea - 15p = 5p public + 10p juriu
2 - Aurel Rapa - 15p = 8p public + 7p juriu
3 - Stefan Neagu - 11p = 3p public + 8p juriu
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0p public + 10p juriu
5 - Andrei Enulescu - 10p = 10p public + 0p juriu
6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0p public + 9p juriu
7 - Mihai Tutu - 7p = 0p public + 7p juriu
8 - Radu Carnaru - 7p = 0p public + 7p juriu
9 - Adelin Ardelean - 7p = 7p public + 0p juriu
10 - Nicoleta Spiridon - 6p = 6p public + 0p juriu

Marian Sterea si Aurel Rapa au cumulat fiecare cate 15 puncte, dar Marian Sterea are mai multe puncte din partea juriului. Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde raduuuuu » Mie Ian 11, 2012 3:41 pm

Eu ma refeream la punctajul fiecarei fotografii finaliste din partea juriului.
raduuuuu
 
Mesaje: 35
Membru din: Dum Iul 05, 2009 10:46 am
Localitate: Constanta / Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde fratiladorin » Mie Ian 11, 2012 4:11 pm

buna ziua,

eu tind sa-i dau dreptate d-lui Rapa. Intrebarea dansului este simpla...unde a disparut nota 9? din moment ce topul arata asa:
1. Codrin Prisecaru - 37 puncte - nota 10
2. Marian Sterea - 37 puncte - nota 10,
inseamna ca primii doi clasati au fost cumva departajati ( probabil de structura notelor oferite de juriu ). Si acum apare intrebarea fireasca - de ce locul 2 nu are nota 9?
Daca clasamentul final ar fi aratat asa:
1-2. Codrin Prisecaru + Marian Sterea - 37 puncte - nota 10
3. Stefan Neagu - 36 puncte - nota 8,
atunci eu nu mai ziceam nimic, mi se parea normal.
De aici vine intrebarea adresata adminilor...:
DE CE LOCUL 2 NU ARE NOTA 9?
fratiladorin
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:18 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde ReMake ArtWorks » Mie Ian 11, 2012 4:21 pm

admin scrie:Topul Publicului

1 - Andrei Enulescu - 1221 likes - 10p
2 - Nicoleta Spiridon - 1049 likes - 9p
3 - Aurel Rapa - 829 likes - 8p
4 - Adelin Ardelean - 795 likes - 7p
5 - Nicoleta Spiridon - 765 likes - 6p
6 - Marian Sterea - 647 likes - 5p
7 - Gina Buliga - 594 likes - 4p
8 - Stefan Neagu - 479 likes - 3p
9 - Gheorghe Belu - 477 likes - 2p
10 - Marcel Balint - 372 likes - 1p

Topul Juriului
Am adunat si punctele oferite de fiecare membru al juriului si am realizat un top. Cei patru membrii ai juriului au acordat fiecare note de la 1 la 10 tuturor fotografiilor. Punctajul care apare in dreptul fotografiilor de mai jos este suma celor 4 note. Iata, deci, primele 10 locuri ale juriului, de fapt 13 pentru ca pe locul 10 s-au clasat 4 fotografii cu acelasi numar de puncte:

1 - Cordrin Prisecaru – 37p juriu = 10p pt agrenare cu top public
2 - Marian Sterea - 37p juriu = 10p
3 - Stefan Neagu - 36p juriu = 8p
4 - Aurel Rapa - 35p juriu = 7p
5 - Mihai Tutu - 35p juriu = 7p
6 - Radu Carnaru - 35p juriu = 7p
7 - Mircea Farcas - 35p juriu = 7p
8 - Gina Buliga - 34p juriu = 3p
9 - George Popa - 34p juriu = 3p
10 - Ionut Hrenciuc - 33p juriu = 1p
11 - Sebastian Bleoju - 33p juriu = 1p
12 - Isvan Urak - 33p juriu = 1p
13 - Alexandra Nartea - 33p juriu = 1p


Dupa ce am agregat cele doua topuri, am aflat castigatorul concursului si cei care l-au urmat:

1 - Marian Sterea - 15p = 5p public + 10p juriu
2 - Aurel Rapa - 15p = 8p public + 7p juriu
3 - Stefan Neagu - 11p = 3p public + 8p juriu
4 - Codrin Prisecaru - 10p = 0p public + 10p juriu
5 - Andrei Enulescu - 10p = 10p public + 0p juriu
6 - Nicoleta Spiridon - 9p = 0p public + 9p juriu
7 - Mihai Tutu - 7p = 0p public + 7p juriu
8 - Radu Carnaru - 7p = 0p public + 7p juriu
9 - Adelin Ardelean - 7p = 7p public + 0p juriu
10 - Nicoleta Spiridon - 6p = 6p public + 0p juriu

Marian Sterea si Aurel Rapa au cumulat fiecare cate 15 puncte, dar Marian Sterea are mai multe puncte din partea juriului. Va amintim ca in cazul in care doi concurenti au acelasi numar de puncte, va fi mai bine clasat cel care are un numar mai mare de puncte din partea juriului.


Regulamentul concursului a fost acesta:

http://www.nikonisti.ro/concurs#regulament

Singura referire la punctare pe care am gasit-o eu legata de top si de acordarea de puncte specifica:

Cod: Selectaţi tot
"Topul juriului si topul publicului va fi agregat la final in felul urmator: primele 10 fotografii din fiecare top vor primi un punctaj de la 1 la 10 (10 fiind nota oferita primului loc si 1 fiind nota locului al zecelea). Punctajul celor doua topuri va fi adunat, fiind declarata castigatoare fotografia cu cel mai mare numar de puncte."


Atata timp cat Marian Sterea se afla pozitionat pe Locul 2 - asa cum aratati dvs. ar trebui sa primeasca 9p ci nu 10p indiferent de punctajul acordat in interiorul juriului (punctaj de altfel irelevant pentru opinia publica si care de altfel nici nu ar fi trebuit publicat deoarece poate produce alte confuzii). La sfarsitul deliberarii juriului topul contine pozitii de la 1 la 10 (bine in cazul de fata pana la 13?!).


In conformitate cu regulamentul, punctele acordate trebuie sa fie de forma asta:
1 - 10p
2 - 9p
3 - 8p
4 - 7p
5 - 6p
6 - 5p
7 - 4p
8 - 3p
9 - 2p
10 - 1p

Conform carui aliniat din regulamentul concursului pozita 2 a primit 10p? Asta daca regulamentul are vreun efect si va intereseazat, altfel puteti organiza oricand concursuri fara regulamente si puteti oferi premii oricui doriti dvs.
ReMake ArtWorks
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:40 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde mandea » Mie Ian 11, 2012 4:44 pm

Ca la olimpiada: daca exista doi concurenti cu numar maxim de puncte primesc amandoi medalia de aur si medalia de argint nu se mai acorda.

De ce sa-l nedreptateasca pe Dl. Prisecaru sau pe Dl. Sterea amandoi avand acelasi numar de puncte?

La fel locurile de mai jos de la 7p se sare la 3p.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde admin » Mie Ian 11, 2012 4:50 pm

ReMake ArtWorks scrie:Regulamentul concursului a fost acesta: http://www.nikonisti.ro/concurs#regulament Singura referire la punctare pe care am gasit-o eu legata de top si de acordarea de puncte specifica: "Topul juriului si topul publicului va fi agregat la final in felul urmator: primele 10 fotografii din fiecare top vor primi un punctaj de la 1 la 10 (10 fiind nota oferita primului loc si 1 fiind nota locului al zecelea). Punctajul celor doua topuri va fi adunat, fiind declarata castigatoare fotografia cu cel mai mare numar de puncte."

Atata timp cat Marian Sterea se afla pozitionat pe Locul 2 - asa cum aratati dvs. ar trebui sa primeasca 9p ci nu 10p indiferent de punctajul acordat in interiorul juriului (punctaj de altfel irelevant pentru opinia publica si care de altfel nici nu ar fi trebuit publicat deoarece poate produce alte confuzii). La sfarsitul deliberarii juriului topul contine pozitii de la 1 la 10 (bine in cazul de fata pana la 13?!).

In conformitate cu regulamentul, punctele acordate trebuie sa fie de forma asta:
1 - 10p
2 - 9p
3 - 8p

Conform carui aliniat din regulamentul concursului pozita 2 a primit 10p? Asta daca regulamentul are vreun efect si va intereseazat, altfel puteti organiza oricand concursuri fara regulamente si puteti oferi premii oricui doriti dvs.



"In cazul in care doua fotografii au acelasi numar de puncte, va avea intaietate cea care a primit mai multe puncte din partea juriului." - este mentionat in regulamentul concursului prezentat la fiecare etapa lunara. Va multumim pentru semnalarea faptului ca in pagina http://www.nikonisti.ro/concurs#regulament nu a fost mentionat acest paragraf. Este o eroare de redactare pe care o vom corecta.

Modul in care am desemnat castigatorul:

In topul juriului Cordrin Prisecaru si Marian Sterea sunt amandoi pe primul loc, de aceea au primit fiecare cate 10 puncte. Numarul de inaintea numelui este doar un numar de ordine, nu arata pozitia in top. Ordonarea celor care au acelasi numar de puncte este alfabetica.

Aurel Rapa este pe locul 4, caruia in in top ii corespund 7 puncte, la fel cu Mihai Tutu, Radu Carnaru, Mircea Farcas.


1 - Cordrin Prisecaru – 37p juriu = 10p pt agrenare cu top public
2 - Marian Sterea - 37p juriu = 10p
3 - Stefan Neagu - 36p juriu = 8p
4 - Aurel Rapa - 35p juriu = 7p
5 - Mihai Tutu - 35p juriu = 7p
6 - Radu Carnaru - 35p juriu = 7p
7 - Mircea Farcas - 35p juriu = 7p
8 - Gina Buliga - 34p juriu = 3p
9 - George Popa - 34p juriu = 3p
10 - Ionut Hrenciuc - 33p juriu = 1p
11 - Sebastian Bleoju - 33p juriu = 1p
12 - Isvan Urak - 33p juriu = 1p
13 - Alexandra Nartea - 33p juriu = 1p
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Castigatorul concursului Se cauta fotografia lunii

Mesajde fratiladorin » Mie Ian 11, 2012 4:58 pm

Aici nu este vorba de a-l nedreptati pe dl. Sterea. Conform ORGANIZATORILOR domnul Sterea este pe locul 2!!!! Asta inseamna ca are medalia de argint - deci nota 9. daca cei doi n-ar fi fost departajati ( si ma refer aici la primele 2 locuri ) atunci da, as fi spus ca tine - medalia de argint nu se mai acorda. Dar ei au fost departajati. Mai mult decat atat, exista un regulament de concurs, care specifica cum se acorda notele in functie de locul ocupat. Daca organizatorii nu tin cont de acest regulament, atunci cine sa tina?
imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar organizatorii au dat rau cu bata-n balta...din nou.
fratiladorin
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:18 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator