Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Semper » Mar Feb 14, 2012 9:24 pm

Au un detectiv particular pe care il vor pune sa identifice persoanele din fotografii pentru a stabili daca exista vreo legatura intre ele si fotograf. Va fi ceva similar cu Tradati in dragoste.

Indiferent ca este sau nu regizata, fotografia trebuie sa dea senzatia unui instantaneu. Daca tu poti sa regizezi o poza ca sa para un instantaneu, nu te opreste nimeni, evident.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde LaurentiuCC » Mar Feb 14, 2012 9:34 pm

Semper scrie:Au un detectiv particular pe care il vor pune sa identifice persoanele din fotografii pentru a stabili daca exista vreo legatura intre ele si fotograf. Va fi ceva similar cu Tradati in dragoste.


:D
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde stefanev » Vin Feb 17, 2012 9:40 pm

oricum ai da-o tot timpul s-ar gasi ceva de comentat ... pana la urma totul tine de bunul simt ... daca fotograful trimite un "instantaneu" in aceasta tema, inseamna ca isi asuma faptul ca fotografia nu a fost regizata. Daca nu e asa... e problema lui ... daca acel cadru nu pare regizat... eu m-as declara multumit ... nu ?
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 17, 2012 10:08 pm

LaurentiuCC scrie:INSTANTANEU (conform DEX) = Care se produce foarte repede (și durează foarte puțin), care se ivește brusc, pe neașteptate; pe moment.


Expunerea se produce foarte repede (DSLR-urile au o întârziere foarte mică la declansare).

Si durează foarte putin (zecimi - sutimi de secundă).

Asa că totul e în regulă.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde luslucian » Mar Feb 21, 2012 3:02 pm

salut,
In urma cu cateva zile am incercat sa uploadez o poza pentru acest concurs si din greseala am selectat alta poza care avea denumirea la fel ( numele meu).
Exista vre-o posibilitate sa o sterg si sa incarc poza cu care vroiam sa particip?
multumesc
luslucian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 21, 2012 1:26 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde admin » Mie Feb 22, 2012 10:59 am

luslucian scrie:salut,
In urma cu cateva zile am incercat sa uploadez o poza pentru acest concurs si din greseala am selectat alta poza care avea denumirea la fel ( numele meu).
Exista vre-o posibilitate sa o sterg si sa incarc poza cu care vroiam sa particip?
multumesc


Acum nu se poate schimba fotografia, dar vom tine cont de aceasta solicitare si vom introduce posibilitatea de a sterge fotografia inscrisa din contul dvs. (numai in perioada de inscriere).
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde huncut » Joi Feb 23, 2012 4:04 pm

:? Nu pot nicicum sa incarc poza (de pe windows7) desi este in format JPG ,datele efix exista si de fiecare data cand incerc,nu se incarca.......sistemul asta de incarcare nu este bun!!!Nu se mai accepta sa se trimita prin mail pozele de concurs???
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde admin » Lun Feb 27, 2012 11:46 am

Semper scrie:Indiferent ca este sau nu regizata, fotografia trebuie sa dea senzatia unui instantaneu. Daca tu poti sa regizezi o poza ca sa para un instantaneu, nu te opreste nimeni, evident.


Exact din acest motiv nu vor fi acceptate in concurs fotografii care prezinta numai obiecte. Fotografierea' unor obiecte neanimate nu poate fi considerata un instantaneu. Este singura situatie in care fotogafia va fi respinsa pentru nerespectarea temei concursului.

Ma sunt cateva zile in care puteti inscrie fotografii in concursul lunii februarie. Pana pe 29 februarie mai exact. Pe 1 martie toate fotografiile inscrise in concurs vor fi afisate in galeria foto de pe nikonisti.ro
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Cristian Bartic » Lun Feb 27, 2012 2:06 pm

pentru echipa Nikon: vom putea urmari si un workshop pe parcursul caruia fotografiile participante sa fie comentate de catre membrii juriului, asa cum s-a procedat anul trecut?
Avatar utilizator
Cristian Bartic
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 12, 2011 2:37 pm
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde admin » Mar Feb 28, 2012 1:02 pm

Cristian Bartic scrie:pentru echipa Nikon: vom putea urmari si un workshop pe parcursul caruia fotografiile participante sa fie comentate de catre membrii juriului, asa cum s-a procedat anul trecut?


Anul acesta am ales sa organizam un seminar inainte de fiecare etapa a concursului. Consideram ca este mai utila pentru toti concurentii intalnirea in care sa fie prezentata tema. Nu vom mai organiza si o alta intalnire in care toate fotografiile sa fie comentate. Toate fotografiile sunt postate si aici, pe forum, tocmai pentru a da tuturor posibilitatea sa le comenteze.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron