Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:45 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Sâm Mar 10, 2012 3:11 pm

ll37 scrie:
LaurentiuCC scrie:dar la 333, 334, 352, etc in ignoranta mea nu vad nici un instantaneu de dragoste.

Eu cred ca esti rau un pic, de nu vrei sa intelegi evidenta mesajului acestor fotografii: 333 - ala micu cu pantalonii murdari de la joaca din parc, pupa fortat de taica-sau(la care se uita crispat) mana lu' mama-sa, in semn de DRAGOSTE si/sau respect; 334 - obosit de cat a "calarit" ursuletul(p'ala mare, cred), catelul sta cu picioarele in sus, in semn de DRAGOSTE fata de ursuleti; 335 - el, o pozeaza pe ea, pe altarul dragostei lor pregatit de el, pentru ea, in semn de DRAGOSTE.

Eu, daca as vrea sa fiu carcotas, as da ca exemplu:
337 - unde el o imbratiseaza pe ea cu exagerata dragoste si ea se uita dupa ... altul, cred?!
341 - unde femeia aia, saraca de ea, vrea sa-l prinda in brate pe iubi...
344 - unde el o iubeste tare de tot de-i arata pozele lui de pe dslr
409 - unde el, romantic si lipsit de inhibitii, se descalta pentru ca o pietricica din pantof ii strica momentul idilic.
Dar nu vreau sa fiu carcotas asa ca nu voi da niciun exemplu.



337 e poza mea, au fost mai multe cadre...m-am mutat, am cautat o pozitie mai buna, eram la distanta mai mare cu 55-200le(200mm) in piata sfatului, (plin de lume )
doamna/domnisoara se uita in gol undeva, ei se pupau se mangaiau...si mi-a placut cand i sa pus ei in brate, ma bucur ca am surprins momentul! Acum ca o fi sau nu buna poza...de asta am pus-o sus....sa se comenteze .
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Sâm Mar 10, 2012 4:40 pm

Daca tot ai adus vorba de critica :) n-ar fi trebuit sa indrepti un pic "banca" inainte de a trimite fotografia ?
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Sâm Mar 10, 2012 4:55 pm

nu este voie, scrie in regulament, am vazut si eu ca imi cad personajele jos....da na...din greseli se invata.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Sâm Mar 10, 2012 7:46 pm

mumus scrie:nu este voie, scrie in regulament, am vazut si eu ca imi cad personajele jos....da na...din greseli se invata.

Anul trecut, prin mai parca, am trimis si eu o musca (si a castigat un melc parca sau o calugarita verde ?!) si era voie "cu cropu' " precum si brightness, contrast, temp. culoare. Acu' nu mai e voie nici cu d'astea ? Dur concurs ...
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde sulzer1110 » Sâm Mar 10, 2012 7:53 pm

ll37 scrie:
mumus scrie:nu este voie, scrie in regulament, am vazut si eu ca imi cad personajele jos....da na...din greseli se invata.

Anul trecut, prin mai parca, am trimis si eu o musca (si a castigat un melc parca sau o calugarita verde ?!) si era voie "cu cropu' " precum si brightness, contrast, temp. culoare. Acu' nu mai e voie nici cu d'astea ? Dur concurs ...


Si acum e voie.
Citat din regulamentul de participare:

'''Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie,
nivele de culoare si crop''.
Nikon D700 / Nikon D90 + Sigma 24-70mm/f2.8 + Sigma AF 70-200 f/2.8 DG HSM II APO Macro + Nikkor 50mm/f1.8 + Nikon SB-700+ Yongnuo Speedlight YN560 II
http://www.mariusbulzan.com
Avatar utilizator
sulzer1110
 
Mesaje: 254
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am
Localitate: Oradea

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 10, 2012 8:57 pm

sulzer1110 scrie:'''Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie,
nivele de culoare si crop''.


Cropul se poate face si inclinat, în PS si probabil în multe alte programe :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Sâm Mar 10, 2012 11:10 pm

asta zice o parte din regulament ---> Fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului),

eu am inteles din asta ca nu am voie sa repar ceva inclinat....am inteles gresit eu?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 11, 2012 12:33 am

mumus scrie:asta zice o parte din regulament ---> Fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului),

eu am inteles din asta ca nu am voie sa repar ceva inclinat....am inteles gresit eu?


Inseamnă că nu e voie cu corp „creativ”. Doar ca este extrem de greu de demonstrat dacă s-a folosit asa ceva.

Si Nikon View, si Capture NX au unelte foarte bune pentru indreptat lina orizontului, inclusiv in RAW :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Dum Mar 11, 2012 7:48 am

Eu zic ca nu mai suntem copii mici ca sa trisam, eu personal totusi am mandria mea...mai bine o fotografie cu greseli , dar corecta, decat una cu orizontul indreptat dupa... (m-as simti penibil sa stiu ca am trisat) nu imi sta in fire...
Si mai era o vorba, din greseli se invata.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Dum Mar 11, 2012 9:36 am

Daca ai sti tu cati "trisam" cu cropul... :D
Asa cum am zis: Dur concurs !
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron