Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:06 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Mie Mar 14, 2012 4:48 pm

as fi tare curios de criteriile de alegere ale juriului la pozele 1 si 5 :) ca si mie imi plac domnisoarele si inghetata :)
Acum serios, cred ca si lor ca si multora dintre noi, le-a scapat ca ambele personajele sunt de gen feminin, iar poza cu inghetata...inca cred ca e greseala.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Mar 14, 2012 5:32 pm

Prima imagine este un cliseu cu liniile de tren, facuta cu teleul de departe in stilul Vlad Eftenie (a la Amour de Sarko http://badorgood.com/foto/lamour-de-sarko-202991).
Singura diferenta ar fi ca persoanele sunt de acelasi sex, desi, in 2012 oamenii ar trebui sa fie ceva mai toleranti.
Referitor la compozitie, imaginea are de suferit atunci cand izolezi subiectul de fundal in mod intentionat, atunci cand de fapt nu ai nicio compozitie. Un exercitiu simplu: in cazul ambelor imagini, cea castigatoare si cea a lui VE, marirea profunzimii de camp le-ar desfiinta practic compozitional. Izolarea subiectului de fundal nu tine de compozitie ci tine de tehnica, in ambele imagini nu discuta nimeni cu nimeni asa cum incearca sa sugereze prin text organizatorii.
Ba dimpotriva, compozitional, caile de comunicare dintre subiecti si planul din spate sunt inchise tocmai de aceasta utilizare a teleobiectivului.

A doua fotografie ofera mult mai mult, iar ultima cred ca este doar o eroare a sistemului de votare. Nu vreau sa cred ca juriul a uitat tema concursului sau ca are discernamantul afectat.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde LaurentiuCC » Mie Mar 14, 2012 8:09 pm

Se pare ca din ce in ce mai mult se pun in discutie deciziile juriului. Dar de data aceasta este ceva in neregula. Asa cum au spus si antevorbitorii locul 5 m-a lasat cu gura cascata. Cred ca am tampit eu sau cel mai probabil habar nu am de fotografie, compozitie, etc da eu am inceput sa rad cand am ajuns la locul cinci.

Ce compozitie, ce ochi extraordinar in surprinderea dragostei dintre copil, inghetata si picioarele domnisoarei. Felicitari fotografului pentru momentul bine vazut si jurilui pentru alegerea facuta ! Acum imi pare rau ca avem si eu o fotografie cu imbulzeala la intrare pe stadion si am ezitat sa o trimit.

Acum serios... domnilor administratori: puteti va rugam sa ne confirmati macar daca fotografia publicata de dumneavoastra ca fiind aleasa de juriu pe locul 5 este ce-a corecta (doamne fereste !) sau s-a strecurat o greseala de selectie la postare ?

Domnilor membrii ai juriului: va rugam sa ne impartasiti si noua criteriile de alegere/notare pentru fotografiile din top 5. Omul din greseli invata si sunt convins ca vom castiga toti din sfaturile primite.
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde gramaionelaxx » Mie Mar 14, 2012 9:33 pm

Este alegerea juriului deci sa o respectam! Nu cred ca trebuie sa explice DE CE ?
gramaionelaxx
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Feb 05, 2012 2:29 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Mie Mar 14, 2012 10:46 pm

eu cred ca ar trebui...macar ca sa ne faca sa intelegem ce au gandit cand au ales o asemenea poza ...poate chiar au un argument care ne scapa tuturor...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde klausnet » Mie Mar 14, 2012 11:24 pm

- 2 şi 3 au fost şi printre preferatele mele.
- 1 şi 4 nu cred că sunt instantanee... Dacă totuşi sunt, mea culpa... felicitări - sunt nişte instantanee reuşite!
- la 5 sunt în asentimentul antevorbitorilor mei: nu înţeleg alegerea juriului.

Per ansamblu, felicitări celor 5... şi baftă în finală!

Celorlalţi le doresc inspiraţie la viitoarele concursuri - ca să fie pe aceeaşi lungime de undă cu juriul - şi cât mai mulţi prieteni - ca să dea bine la public.
Nikon D3100; Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR; Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR.
klausnet
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Ian 25, 2011 11:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Joi Mar 15, 2012 8:26 am

In partea dreapta a fotografiei castigatoare sunt niste puncte albe suparatoare(pentru mine). Or fi de la defecte/praf in/pe obiectiv pentru ca de cate ori o privesc incerc sa sterg monitorul. Chiar daca nu pare a fi un instantaneu ci mai mult un cadru regizat, fotografia castigatoare este, evident, expresiva din punct de vedere artistic. Felicitari !
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde martyt13 » Joi Mar 15, 2012 8:38 am

Din unghiul meu sa vede ca in fotografia clasata pe primul loc in preferintele juriului sunt doua fete care se imbratiseaza. Dar tot dragoste este, nu-i asa? Iar trenul imi da senzatia ca fetele se despart pentru o perioada lunga. Cred ca pentru instantaneul acesta s-a verificat indelung mersul trenurilor. Parerea mea...
martyt13
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 29, 2009 9:35 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Joi Mar 15, 2012 8:58 am

gramaionelaxx scrie:Este alegerea juriului deci sa o respectam! Nu cred ca trebuie sa explice DE CE ?

Sigur ca trebuie sa explice de ce ! Este absolut necesar ca un juriu sa-si explice deciziile, INTOTDEAUNA ! Este ceea ce se cheama fundamentarea decizionala multicriteriala si aceste criterii trebuiesc dezvaluite si explicate. Pentru ca vedeti dvs., o decizie a unui juriu construieste un model istoric, model ce va fi considerat ulterior, d.p.d.v. euristic, in alegerile pe care multi dintre noi le vom face. Ca exemplu vedeti postul unui coleg, de mai sus, care afirma ca fotografia este in stilul Vlad Eftenie incadrand-o, astfel, in baza unui model artistic existent.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde klausnet » Joi Mar 15, 2012 11:53 am

martyt13 scrie:Din unghiul meu sa vede ca in fotografia clasata pe primul loc in preferintele juriului sunt doua fete care se imbratiseaza. Dar tot dragoste este, nu-i asa? Iar trenul imi da senzatia ca fetele se despart pentru o perioada lunga. Cred ca pentru instantaneul acesta s-a verificat indelung mersul trenurilor. Parerea mea...

Eu n-am observat ca sunt 2 fete dar am observat decorul (deloc specific unei gari), de-asta am considerat-o regizata si nu i-am dat votul meu (din public). Trebuie sa recunosc totusi ca i l-as fi dat daca n-as fi avut indoiala ca e un instantaneu.
Ma rog... e putin important. Important e ca a impresionat juriul si ca i-a dat senzatia unui instantaneu de dragoste.
Nikon D3100; Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR; Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR.
klausnet
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Ian 25, 2011 11:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron