Acum este Vin Mar 29, 2024 12:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Joi Mar 15, 2012 10:36 pm

am zis ca numa eu am ganduri bolnave... se pare ca nu-s singurul :) dar totusi e mult mai buna decat poza 5...eu sincer cu primele 4 nu am treaba, fiecare dintre ele imi transmite o stare interesanta, deci nu vadde ce nu ar fi castigatoare...dar poza nr 5 este incredibil de pe dinafara... ma handesc din ce in ce mai serios la blat...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde curcubeu76 » Joi Mar 15, 2012 10:41 pm

Ca veni vorba de ganduri bolnave... poza de pe locul 5: daca ar fi fost o fetita mancand cu pofta o inghetata alaturi de niste picioare barbatesti? Ce interpretare i-ar fi dat juriul?
curcubeu76
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 1:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde LaurentiuCC » Vin Mar 16, 2012 6:44 am

Oare sa fim noi atât de insensibili încât sa nu sesizam mesajul fotografiei de pe locul 5? Nu este nici măcar unul dintre noi care sa zică "dar mie îmi place! transmite un mesaj interesant...". Chiar nimeni ?

Am arătat fotografia și altor amici, care nu au ca pasiune fotografia și toți se uitau la mine ciudat când le-am spus care este tema concursului. Unii au făcut și comentarii dar nu îmi permit sa le reproduc aici. Însă nici ei nu au sesizat mesajul ascuns, subsidiar al fotografiei în discuție.

Toată povestea asta (inclusiv explicațiile pentru alegerea nr. 5) ma duce cu gândul la un mic moment umoristic, al lui Toma Caragiu:
"....stătea un tânăr în fața unui tablou. Se uita, se uita, se uita și zicea: dracu' să mă ia dacă înțeleg ceva. Zice cineva, păi dacă vrei să înțelegi citește și tu cronica. Ia cronica și o citește: Demitizarea exhaustivă și relațional caduca. Incongruența fenomenologică și introspectiv cromatică . Adică, l-a căutat pe dracu' și l-a găsit pe ta-su. "

cam asa spun și eu.... dracu' sa ma ia dacă înțeleg mesajul fotografiei 5! Aștept pe cineva sa îl poată explica pe înțelesul meu ! Nu spun ca juriul nu a perceput mesajul fotografiei. Spun doar ca eu nu am înțeles nici măcar explicația lor.

EDIT:
Ar fi interesant de aflat si parerea autorului fotografiei.
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Tudor_dx » Vin Mar 16, 2012 10:55 am

Aparent ati luat chill pill-ul oferit de mine si ati tras apa dupa. :)) Inca o data, fotografia este subiectiva. Un alt juriu poate ar fi ales cadre diferite, dar va garantez ca s-ar fi gasit alti utilizatori care sa critice. Cum spuneam, din acest motiv se cheama JURIU.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Vin Mar 16, 2012 11:20 am

da...corect...este un juriu care a ales ultima poza la nimereala, sau la misto, si nu e in stare sa recunoasca ca a gresit. Daca nu era o tema stabilita, nu se comenta,dar asa...
Mie mi-a placut discursul oferit de juriu pe aceasta tema, dar ultima poza aleasa nici macar nu este aproape de tema concursului...
Degeaba o tii cu chill-pill...degeaba.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ketex » Vin Mar 16, 2012 11:57 am

Sunt foarte multe fotografii care au intrat in concurs chiar daca nu indeplineau una sau ambele conditii ale temei ... instantaneu si dragoste, de aceea ma gandeam ca la umatoarea tema, chiar daca se numeste "portret de femeie" cred ca o sa ma inscriu si eu cu niste craci de femeie (nu e portretul, dar e femeia :D ) ... cred ca am sanse sa castig :lol:
Nikon D610 + 50mm F1.8 + Nikon D7100 + Tamron 17-50mm F2.8 VC + Nissin Di866 Mark II
www.facebook.com/CatalinUngureanuPhotography
Avatar utilizator
ketex
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Ian 23, 2012 12:03 am
Localitate: Timisoara

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ll37 » Vin Mar 16, 2012 2:18 pm

Mai colegilor, nu va mai enervati degeaba. E clar ca lumina zilei. Pai daca in calendarul Nikon World (exemplu meu de mai sus) a fost introdusa o poza facuta cu o camera Sony, ce Dumnezeu mai vreti de la "saracul" juriu roman. Au incercat si ei sa coteze ca fiind poezie pura un mic "derapaj" artistic. Noi astia care nu suntem de acord vom fi considerati profani.

Chiar daca s-a terminat concursul si nu e voie, atasez si eu un instantaneu de dragoste+portret de femeie la un loc.
Cine nu vede mesajul din poza e rau intentionat .
Fişiere ataşate
 untitled (1 of 1).jpg
Instantaneu de dragoste feminina.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde curcubeu76 » Vin Mar 16, 2012 2:23 pm

"like" - votat!
curcubeu76
 
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 1:14 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde LaurentiuCC » Vin Mar 16, 2012 2:34 pm

Foarte reușita fotografia! Felicitări! Ai și votul meu !
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde catacore » Lun Mar 19, 2012 2:25 am

Fratilor nikonisti,

Va multumesc din inima:

- organizatorilor, fara de care n-ar fi existat asa un concurs haios;
- participantilor, care si-au expus creatiile, uneori poate cu (prea mai) sperante de a cistiga, dar au riscat totul (inclusiv incasarea unor comentarii mai "deosebite" relativ la imaginile lor);
- juriului, care se pare ca "o cam face lata" cu jurizarea, altfel nu cred ca ar aparea zeci si sute de comentarii dupa afisarea rezultatelor;
- si, in fine, celor care posteaza comentarii, fara de care nu m-as fi distrat in halul asta.

Please don't stop this!

Abia astept concursul urmator!



P.S. Am de gind sa particip si eu cu o poza, va rog sa nu iasa intre primele 5, ca nu vreau s-o abuzeze baietii rai :D
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori