Acum este Joi Mar 28, 2024 10:45 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Nikon te premiaza

Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de dragoste

Mesajde admin » Sâm Feb 11, 2012 2:44 pm

Dragi nikonisti,
Va anuntam ca a inceput inscrierea in etapa lunii februarie a concursului Se cauta fotografia lunii. Tema este instantaneu de dragoste. Vor putea fi inscrise incepand de astazi pana pe 29 februarie, iar voturile se vor exprima pe parcursul lunii martie, pana pe 31 la ora 12 PM.

Tema lunii februarie fost expusa de Vlad Efenie in seminarul foto cu acelasi nume. Puteti sa urmariti inregistrarea video pe nikonisti.ro http://www.nikonisti.ro/articole/inregistrare-video-seminar-foto-instantanee-de-dragoste-cu-vlad-eftenie/840

Ca si luna trecuta, vom posta aici fotografiile pentru a putea fi comentate, dar numai dupa ce perioada de inscriere s-a incheiat, din 1 martie.

De luna aceasta am schimbat modalitatea de inscriere in concurs. De acum veti avea mult mai rapid confirmarea daca fotografia inscrisa in concurs a fost primita. Pentru a inscrie fotografia in concurs aceasta trebuie sa o incarcati la aceasta adresa sau din contul dumneavoastra de pe nikonisti.ro, din sectiunea de concursuri. Dupa data de 29 februarie puteti vedea si galeria de fotografii inscrise in concurs si le puteti vota pe cele care va plac cel mai mult. Pentru a nu risca descalificarea din concurs, va rugam sa cititi cu atentie regulamentul concursului.

Asadar, inscrieti fotografii aici: http://www.nikonisti.ro/concursuri/se-cauta-fotografia-lunii-februarie-2012-2
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde ady.magyc » Dum Feb 12, 2012 2:30 am

luna aceasta se va proceda ca in luna ianuarie?cu o gama larga de fotografii?adica fara sa fie vb de instantanee de dragoste?sa pozam obiecte?sau prieteni?sa ne abatem de la tema concursului...
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Udvarferencz » Dum Feb 12, 2012 9:41 am

Da,si pe mine intereseaza...sau numai cupluri?
Avatar utilizator
Udvarferencz
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 10:31 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Dum Feb 12, 2012 12:27 pm

parerea mea, si nu cred ca ma insel, (am vizionat workshop-ul...) puteti face orice fotografie care sa fie instantanee(adica facuta cat mai pe fuga...cat mai nepregatit, (sau cel putin sa lase aceasta impresie) dar sa se refere la dragoste...

Dragostea dupa parerea mea poate sa fie si intre 2 persoane, ca mama si fica, sau tata si copil...sau stapan si animalul sau de companie... cred ca fotografia trebuie doar sa emane dragoste... si sa fie cat mai pe fuga... nu trebuie doar sa faceti poze la saruturi...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Oltean Alina » Dum Feb 12, 2012 3:16 pm

Am o intrebare. Se pot folosi pt fotografii sharpness sau monochrome? La sectiunea precedenta de concurs am vazut poze monochrome daca bine tin minte...Multumesc
Avatar utilizator
Oltean Alina
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 02, 2012 3:26 pm
Localitate: Targu Mures

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Dum Feb 12, 2012 6:05 pm

extras din regulamentu concursului lunii februarie :

Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie,
nivele de culoare si crop. Latura mare a fotografiei trebuie sa aiba minimum 2000 de pixeli, iar rezolutia trebuie
sa fie de minimum 240 dpi.
Fotografia trebuie sa pastreze ratia originala la care a fost realizata (de exemplu 3:2). Nu vor putea fi folosite
ajustari legate de unghiul de fotografiere (de exemplu indreptarea liniei orizontului), nu se pot adauga elemente
straine in fotografie sau sterge elemente existente, nu sunt permise lipirea sau suprapunerea mai multor
fotografii. Orice alt procedeu de postprocesare in afara de cele cinci elemente permise enumerate mai sus este
interzis.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde admin » Lun Feb 13, 2012 3:46 pm

ady.magyc scrie:luna aceasta se va proceda ca in luna ianuarie?cu o gama larga de fotografii?adica fara sa fie vb de instantanee de dragoste?sa pozam obiecte?sau prieteni?sa ne abatem de la tema concursului...


Vor fi admise fotografiile care au o legatura oricat de indepartata cu tema concursului, care permite diverse interpretari. Instantaneu de dragoste pate fi orice imagine care surprinde legatura intre personaje. Vor fi respinse insa fotografiile care nu au nici o legatura cu tema concursului.

Pentru a fi admisa in concurs, in fotografie trebuie sa poata fi identificate atat elemente care sugereaza dragostea, cat si faptul ca este un instantaneu. Prin urmare daca in imagine sunt numai obiecte, fotografia va fi respinsa pentru ca nu este un instantaneu, chiar daca obiectele sugereaza dragostea.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde Oltean Alina » Lun Feb 13, 2012 7:43 pm

multumesc mumus...intre timp m-am lamurit singura ca "nivele de culoare" se refera la posibilitatea obtinerii monochrome...
Avatar utilizator
Oltean Alina
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 02, 2012 3:26 pm
Localitate: Targu Mures

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde mumus » Lun Feb 13, 2012 10:54 pm

ajut cu placere :) cand pot :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Se cauta fotografia lunii februarie: Instantaneu de drag

Mesajde LaurentiuCC » Mar Feb 14, 2012 8:16 pm

admin scrie:
Pentru a fi admisa in concurs, in fotografie trebuie sa poata fi identificate atat elemente care sugereaza dragostea, cat si faptul ca este un instantaneu. Prin urmare daca in imagine sunt numai obiecte, fotografia va fi respinsa pentru ca nu este un instantaneu, chiar daca obiectele sugereaza dragostea.



INSTANTANEU (conform DEX) = Care se produce foarte repede (și durează foarte puțin), care se ivește brusc, pe neașteptate; pe moment.

Cum veti decide daca o fotografie este un instantaneu sau imagine regizata? Adica daca cei doi care se saruta/imbratiseaza au fost suprinsi pe neasteptate sau au fost special pusi sa faca asta?
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron