Acum este Dum Apr 28, 2024 1:56 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde c6t9 » Joi Apr 05, 2012 11:21 pm

Discuția a divagat de la sofiana, fără alte legături. Arta, artiștii dacă vrei, nu sunt cele mai digerabile lucruri. Nu poți spune că artă este numai un frumos pentru o anumită categorie de oameni, chiar dacă arta se definește ca totalul manifestărilor lor estetice. Am pus artă. Trebuie să ia în considerare că de fapt dorea o anumită artă, care să o impresioneze, care să-i inducă anumite trăiri. Acest tip de artă este numai un gen al frumosului, nu un întreg. Mergând mai departe, sub nici o formă nu este esența noțiunii de artă. Și sunt exemple nenumărate în acest sens. Poate nu ne place, poate nu o înțelegem, asta nu descalifică calitatea. Suntem produsul unui mediu, avem propriile convingeri, percepții, ne poziționăm ca atare. Nu este greșit cât timp prin asta nu lezăm alte valori.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde klausnet » Joi Apr 05, 2012 11:26 pm

Îi dau dreptate, în parte, lui Aurel: în ultimul timp din ce în ce mai mulţi încearcă să "fure". Ori prin editarea propriilor fotografii, ori prin voturi.

Spun "în parte" pentru că nu sunt de acord cu lucrul acesta:

aurelrapa scrie:Nu cred ca in atributile mele de participant intra si functia de verificator de exifuri, dar am avut curiozitatea, am verificat.Ca sa ma puteti contraziceti, va rog sa verificati si dvs.Precum ziceam, nu e datoria mea sau a altor participanti sa verifice.Eu sunt doar curios daca ati gasit fotografii manipulate in photoshop atat


Nu intră în atribuţiunile participanţilor să verifice EXIF-urile dar intră în drepturile lor s-o facă. Cel care verifică fotografiile din partea organizatorilor e unul singur, dar cei care văd fotografiile sunt mulţi, în mare parte fotografi experimentaţi şi chiar profesionişti care ştiu ce poate ieşi dintr-un aparat foto şi dintr-un obiectiv, oricât de bune ar fi ele.

Recomandarea mea: aveţi vreo suspiciune de fraudă, reclamaţi domnilor! Nu-i lăsaţi pe "hoţi" să vă fure concursul!

În altă ordine de idei, am văzut foarte puţine fotografii care să fi ţinut cont de cele prezentate la workshop. S-ar putea să avem "surprize" la jurizare şi iar vor fi mulţi care să comenteze... după aceea.
Nikon D3100; Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR; Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR.
klausnet
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Ian 25, 2011 11:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde c6t9 » Vin Apr 06, 2012 9:05 am

ll37 scrie:Eu recunosc, ca pana sa-mi zici ca e femeie, ma gandisem la


În speranța că mută cineva posturile, continuăm. Nu am făcut decât să reproduc la scară redusă modul în care sunt influențate percepțiile.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde ll37 » Vin Apr 06, 2012 10:02 am

Tensiune mare aici. Poti simti ... statueta aia de aur vibrand :oops: . Asta, pe de-o parte, e bine, pentru ca, totusi, ia cineva in serios concursurile acestea. Dar, pe de alta parte, e rau, ca va stresati absolut degeaba.
Daca tot e cu zicatori si proverbe "bag" si eu unul: "user-ii latra si concursul trece".
Ma retrag. Cu stima.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Laurentiu.Dragone » Vin Apr 06, 2012 11:48 am

Aurel Rapa, un personaj contradictoriu, violent, doar verbal probabil, un tip care incita, excita, provoaca serii de contuzii cerebrale si cu toate astea are cel mai bun cadru inscris in concurs. Parerea mea umila ...

Si ca o completare la ceea ce a spus toata lumea, EXIF-urile se pot modifica FOARTE usor. Cum? Pentru utilizatorii de Windows, click dreapta, Proprietati si modifica de la ''Camera model'' pana la ''Iso'' si lungimea focalei, mai putin F si timp de expunere, adevarat. Apply si avem un exif complet. Asa caci, am tras cu D300 18-105mm si in exif avem D4 cu 600mm afs ;)
# photogear: [D750] Nikon 24-70mm f/2.8G ED 50mm f/1.8 AF-S G
# photographer, piano player and paraglider pilot
>>founder of DRAGONE.RO
Avatar utilizator
Laurentiu.Dragone
 
Mesaje: 201
Membru din: Dum Noi 27, 2011 7:59 pm
Localitate: Targoviste

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde andreibogdanatofanei » Sâm Apr 07, 2012 12:26 pm

Salutare ! Sunt aproximativ nou ca "nikonist", amator in domeniul fotografiei, virusat de fotografie si, ca voi toti, am participat la acest concurs ( adevarul ca am facut-o aproape inconstient, cu o poza absolut zgomotoasa, la un zoom f mare, ma rog...o poza proasta dar care se incadreaza in tema si este 100% reala, fara niciun strop de editare, si care,spre surprinderea mea,a fost votata) ! Acest concurs cred ca si-ar dori sa ofere o sansa oricarui fotograf sau utilizator de camera foto de a-si evidentia prin inscrierea unei fotografii ce-i apartine, calitatile, aptitudinile, abilitatile, cunostintele sale ca fotograf si nu calitatile, aptitudinile, abilitatile ori cunostintele sale in editarea foto cu ajutorul diferitelor instrumente ca Photoshop, Photoscape etc.... Sunt foarte multe fotografii inscrise la concurs care imi plac enorm, fotografii in care cei care le-au realizat s-au jucat cu lumina (luminile), culorile, unii au si ceva "scule"... altii s-au jucat cu diverse programele.....eu i-as numi pe cei care folosesc in mod excesiv aceste programele de posteditare foto pentru a castiga un concurs de genul acesta, " mincinosi " !
Avatar utilizator
andreibogdanatofanei
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 12:03 pm
Localitate: Zaragoza

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde sorindaniel13 » Sâm Apr 07, 2012 2:21 pm

Ca sa incheiem discutia, poza lui Aurel din punctul meu de vedere, mi se pare cea mai buna, tinand cont de faptul ca nu e editata...
In opinia mea, el ar trebui sa castige si ii dau dreptate cand spune ca sunt cativa pe aici care isi modifica pozele. Cred ca ar trebui sa se ia masuri cu privire la asta, iar juriul sa fie mult mai atent, iar daca nu e capabil de asta, sa il schimbe.
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Apr 07, 2012 8:07 pm

sorindaniel13 scrie: Cred ca ar trebui sa se ia masuri cu privire la asta, iar juriul sa fie mult mai atent, iar daca nu e capabil de asta, sa il schimbe.


Pe cine să schimbe ???

Pe cel care ar trebui să ia măsuri, sau juriul :-)

După celelalte postari pe care le-ati semnat în această discutie, care sunt destul de „revelatoare”, mi se pare că e o afirmatie cam prea „răspicată”, aceasta cu schimbarea :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Dragos Dimof » Sâm Apr 07, 2012 9:54 pm

Salutare am tot citit de la inceput tot felu de mesaje pozitive sau negative ....... pana la urma suntem la un concurs unde toata lumea are pe viitor ceva de invatat si nu trebuie sa stam sa ne certam din tot felu de chestii ........ succes tuturor in acest concurs
Avatar utilizator
Dragos Dimof
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:52 am
Localitate: Constanta

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde sorindaniel13 » Dum Apr 08, 2012 12:23 am

Radu_Grozescu scrie:
sorindaniel13 scrie: Cred ca ar trebui sa se ia masuri cu privire la asta, iar juriul sa fie mult mai atent, iar daca nu e capabil de asta, sa il schimbe.


Pe cine să schimbe ???

Pe cel care ar trebui să ia măsuri, sau juriul :-)

După celelalte postari pe care le-ati semnat în această discutie, care sunt destul de „revelatoare”, mi se pare că e o afirmatie cam prea „răspicată”, aceasta cu schimbarea :-)


foarte interesant mesajul dumneavoastra, plin de amuzament. a reusit sa ma binedispuna la o ora tarzie, cu toate ca n-am o stare prea buna.
pe cine "sa il schimbe"? pe juriu.
cine sa il schimbe? cei ce organizeaza acest concurs!

Cred ca ar trebui sa se ia niste masuri in ceea ce priveste modul in care se analizeaza si se selecteaza fotografiile inscrise in concursul " se cauta fotografia lunii ....", iar juriu sa fie mult mai ferm in alegerea fotografiilor, dar daca nu sunt in stare sa faca acest lucru, cel mai bine ar fi sa fie inlocuit de catre organizatorii concursului, cu niste oameni mult mai capabili.

parerea mea e ca ar trebui sa se schimbe juriul (tara libera in care traim, imi da dreptul sa am si eu o parere, chiar daca e proasta din punctul unora de vedere). de unde aceasta parere? pai, pozele care au iesit "castigatoare" luna trecuta nu mi s-au parut cine stie ce (la fel, o alta parere personala si nu sunt singurul care spune asta), mai ales poza 5, n-are nicio treaba cu tema concursului. am cerut (noi, cei nemultumiti) niste explicatii pentru alegerile facute si ni s-a raspuns sec si fara sa isi justifice (ei-juriul) alegerile facute.
la fel se intampla si in aceasta luna, au aparut problemele celor ce isi modifica fotografiile "neregulamentar", dar nu se ia nicio masura, chiar daca si de aceasta data s-au facut reclamatii.
Sa nu se inteleaga gresit, n-am nimic personal cu juriul, nu-i cunosc, dar alegerile facute de ei (membrii juriului), nu se ridica la nivelul la care ar trebui sa fie sau la care se vrea sa fie. macar sa dea niste explicatii mult mai bune, nu 3 cuvinte si gata, "am explicat"...
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron