Acum este Vin Apr 19, 2024 3:25 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde huncut » Mie Mai 02, 2012 8:55 am

stoica.alex scrie:
ruxandra_15 scrie:vi se pare corect sistemul de votare al publicului?sa nu imi spuneti ca unul care a acumulat peste noapte inca 100voturi a fost votat de "prietenii"lui care nu aveau somn...este un concurs sau ce?faceti o verificare de IP-uri sa vedeti cum se voteaza o lucrare

stai linistita ca la sfarsitul perioadei de votare vor fi descalificati cei ce au incercat sa fraudeze sistemul de votare

...daca au "norocul" sa aiba un IP dinamic ,atunci pot sa-si voteze cat vor fotografiile si nici nu o sa fie observati,asa ca ,niciodata nu va fi pe dreptate ,in sistemul de vot!!!!! ;) ..........fiti fericiti de aprecierea pozelor voastre, daca va simtiti curati,ca doar asta conteaza...!!!Mult succes tuturor!
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Ghena » Mie Mai 02, 2012 11:27 am

Si pana la urma geanta o ia doar http://www.nikonisti.ro/concursuri/se-cauta-fotografia-lunii-martie-2012-3/dan-grecu-711 poza cu 340 de voturi ?
Ghena
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Aug 12, 2009 9:36 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 02, 2012 5:27 pm

Este momentul sa anuntam castigatorii concursului Se cauta fotografia lunii martie.

Castigatorul premiului publicului este Aurel Rapa, care pe langa rucsacul foto LowePro CompuDay Photo 250, are sansa de a castiga marele premiu, un kit Nikon 1 V1 cu obiectiv 1 NIKKOR VR 10-30mm, blit Speedlight SB-N5 si adaptor FT1.


Topul publicului:
1. Aurel Rapa
2. Cristian Razvan Martinetz
3. Raducu Petrache
4. Alina Mihaela Stancioiu
5. Plesa Stefan


Topul juriului:
1. Cristian Razvan Martinetz
2. Bogdan Cernea
3. Mihai Barus
4. Sebastian Gruia
5. Cristian Iancu

Vizionati fotografiile din top aici


Asadar in luna martie s-au calificat in finala:

Razvan Cristian Martinetz
Bogdan Cernea,
Mihai Barus
Sebastian Gruia
Cristian Iancu
Aurel Rapa
Raducu Petrache
Alina Mihaela Stancioiu
Plesa Stefan

Dan Grecu, Ghenadie Cebanu, Ana Listarf, Mihai Niculae, David Capatan si Ion Morari au fost descalificati pentru fraudarea sistemului de votare.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 02, 2012 9:38 pm

Tudor_dx scrie:Este momentul sa anuntam castigatorii concursului Se cauta fotografia lunii martie.
...
Topul publicului:
...
Topul juriului:
...


Deci, s-a făcut în sfârsit ordine, si juriul a fost pus la locul lui :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde MihaiNiculae » Mie Mai 02, 2012 10:21 pm

Mesaj pentru Nikonisti.ro :
Am observat ca poza ati descalificat poza pe care am inscris-o in concursul dupa luna martie. Nu am fost anuntat de ce , care este criteriul de descalificare , am ramas surprins cand am intrat sa vad cum evolueaza concursul.Inca ma mai intreb care este motivul descalificarii primelor poze.
Mai mult ca sigur criteriul a fost acesta : "hmm da are cam multe voturi sigur a trisat , ia sa descalificam pe astia sigur au facut ei ceva."
Dupa multe seri pierdute , dupa ce am stat sa cersesc pe facebook (normal daca nu iei fiecare prieten in parte crezi ca te baga cineva in seama?), dupa mesaje postate pe forumuri (http://www.peugeotclubromania.ro/forum/threads/33535-Un-mic-ajutor-cu-un-vot-la-un-concurs-foto) ,amenintari pe facebook de la ceilalti concurenti, ce sa vad ca voi ati decis ca primele poze au trisat mai mult ca sigur. Am fost pe locul 4 nu bag mana in foc ca ceilalti concurenti au fost corecti dar mi se pare ciudat ca toti sa fi trisat .(CEVA PUTE AICI ).
Daca criteriul de descalificare ar fi conturi multiple si as face chestia asta si as da 10 voturi la alta poza care de exemplu are mai multe voturi decat poza mea sa inteleg ca poza lui ar trebui sa fie descalificata nu ?
Competenta voastra si sistemul de votare lasa de dorit !
P.S: nu spun ca ar fi trebuit descalificati pana la mine dar mi se pare greu sa cred ca primele locuri sunt toate cu probleme . repet inca o data : CEVA PUTE AICI
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde LaurentiuCC » Joi Mai 03, 2012 5:26 am

Oare va deveni vreodata acest concurs un concurs de FOTOGRAFIE nu de voturi? Nu inteleg genul asta de comportament prin care se cersesc voturi desi fotografia este un gunoi. Mai bine acumulez 2-3 voturi "pe bune" si asta ma ambitioneaza data viitoare sa am imagini mai reusite decat sa primesc voturi daca nu merit si sa ma cred mare fotograf cand sunt defapt un mare "pozar"
Ai dreptate CEVA PUTE AICI = pute a cerșetorie, înșelăciune, hoție, neseriozitate, lipsa de etica și bun simt, lipsa de respect, lipsa de fair-play etc. .Ai încercat sa te mirosi? Poate descoperi a ce pute.
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde MihaiNiculae » Joi Mai 03, 2012 7:22 am

Nu am spus niciodata ca fotografia mea e reusita , sau ca eu meritam sa castig sau ca sunt mare "pozar"(sunt fotografii mult mai bune, si in plus nu am aparatul de mult timp si nu o sa ma consider niciodata fotograf nici macar amator .) dar nu mie se pare normal sa se stearga fotografii fara a fi anuntat .Si domnule LaurentiuCC(fi antent ca te fac si domn[a.k.a romanii au talent]) vezi ca deja ai inceput sa treci la jigniri .
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde qdata » Joi Mai 03, 2012 8:45 am

@MihaiNiculae, Desigur, cred ca ar fi corect din partea juriului sa anunte userul respectiv pe mail cand face o descalificare si sa spuna si motivul. Totusi, nu mi se pare frumos sa starngi voturi in stilul acesta, batandu-ti la cap prietenii si colegii pe fb si mess ca sa-ti mai dea cate un click. Cine castiga la urma, ala care are o poza mai buna sau ala care are cei mai multi prieteni in facebook?

LaurentiuCC: oriunde va fi un concurs bazat pe voturi usor de obtinut o sa apara inevitabil si tentativa de fraudare. Ideal ar fi sa voteze doar cei inregistrati cu aparate foto Nikon sau cei de pe forum care au mai mult de (sa zicem) 10 posturi.
Firma unde lucrez a organizat acum cativa ani un mic concurs foto bazat pe voturile publicului. Evident, smecherii din fruntea clasamentului folosisera o gramada de trucuri, inclusiv voturi prin proxy si asa mai departe. Pana la urma s-a decis sa se renunte la voturi si s-a dat premiul doar pe baza juriului. Cred ca e imposibil sa faci un sistem de votare simplu dar in acelasi timp 'bulletproof' la trisare.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde aind » Joi Mai 03, 2012 8:51 am

qdata scrie: oriunde va fi un concurs bazat pe voturi usor de obtinut o sa apara inevitabil si tentativa de fraudare. Ideal ar fi sa voteze doar cei inregistrati cu aparate foto Nikon sau cei de pe forum care au mai mult de (sa zicem) 10 posturi.


poate observa cineva de la Skin sugestia asta pe care-am facut-o si eu mai deunazi si cred ca si alti co-forumisti si utilizatori seriosi de Nikon.

mi se pare aiurea sa ma voteze tot neamu' de la tara sau toata lista de "prieteni" din YM sau de pe facebook doar pentru ca i-am presat eu sa dea un click pe o poza...

poate Skin ia decizia corecta si face acest minunat concurs al nikonistilor pentru.. nikonisti.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Portret de femeie

Mesajde MihaiNiculae » Joi Mai 03, 2012 8:57 am

Sunt de acord cu schimbarea sistemului de votare.:)
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron