Acum este Vin Mar 29, 2024 3:54 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii mai: Meserii

Nikon te premiaza

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Meserii

Mesajde Skytalker » Mar Iun 26, 2012 2:43 pm

huncut scrie:...o nota de invidie???...ai ramas cu sechele?

Invidie ? Pentru pozele pe care le faci ? :lol:
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Meserii

Mesajde huncut » Mar Iun 26, 2012 3:07 pm

Skytalker scrie:
huncut scrie:...o nota de invidie???...ai ramas cu sechele?

Invidie ? Pentru pozele pe care le faci ? :lol:

:| Critica este binevenita d-nul Janos si le primesc (fiind constructive),nu toata lumea este profesionista si nu ar trebui calcati cei care au mai putina experienta.Toata lumea incepe de undeva, cu mai mult sau mai putin talent!Eu ma consider la inceput de drum,mai am multe de studiat(invatat) si niciodata nu o sa ma bat cu pumnii in piept... :!: IAR in legatura cu invidia...,era vorba de fotografia castigatoare,nicidecum de poza mea!!! ;) Mult succes si critici cat mai multe,sunt de folos!Multumesc. :)
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Meserii

Mesajde Skytalker » Mar Iun 26, 2012 4:03 pm

Draga Ildiko, daca era vorba de fotografia cistigatoare, il felicit pe cistigator, cit despre invidie fata de aceasta...sa fim seriosi... :shock: nu am nici un motiv sa fiu invidios.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai: Meserii

Mesajde qdata » Mie Iun 27, 2012 12:00 pm

Imi permit sa-mi exprim si eu o opinie legata de poza castigatoare. Este foarte frumoasa, bine executata, se incadreaza perfect in tema, dar... e prea clasica. Mi-ar fi placut si alte abordari in afara de muncitori in uzine, tarani/agricultori si mestesugari. Putine fotografii inscrise s-au abatut de la temele clasice si nici una n-a castigat ceva. de pilda n-am vazut nici o poza cu meserii din domeniu corporatist, nici un om la costum aflat in fata unui calculator, cu telefonul la ureche, urmarind afisajul unei burse sau macar in genul acesta. Uitandu-te pe poze ai zice ca in tara asta toti sunt doar la munca de jos si nimeni nu lucreaza intr-o firma.

Daca iei poza castigatoare si pui pe ea "CCCP", o stea rosie in cinci colturi si mai adaugi un slogan cu "Muncitori din toate tarile, uniti-va!" (Пролетарии всех стран, соединяйтесь!) deja obtii un clasic poster de propaganda sovieto-comunista asa cum vedeam adesea in urma cu 30 de ani.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt invidios, il felicit pe castigator, poza e frumoasa, dar ca opinie personala socot ca e prea ancorata in banalitatea abordarilor clasice ca sa ma emotioneze cu ceva. Mi-ar fi placut ceva mai modern si mai interesant.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Castigatorul premiului publicului

Mesajde admin » Mar Iul 03, 2012 11:11 am



La concursul "Se cauta fotogafia lunii mai" - cu tema Meserii - imaginea apartinand lui Alin Mates Pop a acumulat cele mai multe voturi si este desemnata castigatoarea premiului publicului.

Fotografiile inscrise de Sebastian Moldovan si Florian Teodorescu au fost eliminate din concurs pentru fraudarea sistemului de votare.

Pe langa trepiedul Gorillapod Hybrid, pe care il va primi cadou, Alin Mates Pop are sansa de a castiga marele premiu, un kit Nikon 1 V1 cu obiectiv 1 NIKKOR VR 10-30mm, blit Speedlight SB-N5 si adaptor FT1. In cursa pentru marele premiu intra primii 5 clasati in topul juriului si primii 5 clasati in topul publicului din fiecare luna.

Va reamintim ca juriul lunii mai, format din Petrut Calinescu si Mihai Moiceanu, a ales fotografia lui Laurentiu Iordache ca fiind cea mai reprezentativa pentru tema "Meserii". Fotografiile inscrise de Laurentiu Iordache si Sorin Vidis se regasesc atat in topul juriului cat si in topul publicului.

Topul publicului:
1 - Alin Mates Pop
2 - Sorin Vidis
3 - Laurentiu Iordache
4 - Claudio Bicer
5 - Cristi Tofan

Topul juriului:
1 - Laurentiu Iordache
2 - Sergiu Cristian Radu
3 - Ionut Ciucanu
4 - Mihai Berbec
5 - Sorin Vidis


Iata lista completa a finalistilor din luna mai:

Alin Mates Pop
Claudio Bicer
Cristi Tofan
Ionut Ciucanu
Laurentiu Iordache
Mihai Berbec
Sergiu Cristian Radu
Sorin Vidis


Felicitari castigatorului si tuturor celor calificati in finala!

Va invitam sa votati fotografiile inscrise in concursul cu tema Joaca de copii.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron