Acum este Joi Apr 18, 2024 9:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Nikon te premiaza

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde powerbikers » Joi Mai 31, 2012 2:04 pm

sa am pardon daca va deranjez,am inteles ca foto nu se posteaza aici....dar unde?????????????
daca fotografiile sunt facute cu 18-55 si dupa prelucrate cum va dati seama de performanta ob.?

Scuze de deranj....un amator!!!!!!!!!!
powerbikers
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 24, 2011 2:55 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 31, 2012 2:09 pm

Aici gasiti o lista cu obiective Nikkor. Am raspuns mai devreme, nu este vorba neaparat de performanta... ci de ce fotografii se pot obtine cu un anumit model.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde LaurentiuCC » Joi Mai 31, 2012 10:37 pm

Tudor_dx scrie:Aici gasiti o lista cu obiective Nikkor. Am raspuns mai devreme, nu este vorba neaparat de performanta... ci de ce fotografii se pot obtine cu un anumit model.


Nu cred ca se poate da ca exemplu pentru performantele unui obiectiv o fotografie retusata. Cum se poate face de exemplu diferenta intre un camp de profunzime mic si un Gaussian Blur bine facut? Daca sunt interesat de un obiectiv eu vreau sa vad imaginile "netunate" nu performantele unui soft de prelucrare sau a priceperii unui artist.

Daca va intereseaza cu adevarat evidentierea calitatilor unui obiectiv atunci e obligatoriu dupa parerea mea acceptarea numai a fotografiilor needitate.

Mai jos un exemplu de Gaussian Blur facut PROST, in 2 min si eu chiar nu ma pricep la postprocesare. Ma intreb ce iese unui profesionist.
Imagine
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde ruxandy » Vin Iun 01, 2012 6:27 am

A spus omul ca scopul nu este de a demonstra performantele brute ale obiectivelor, nu este o rubrica pentru review-uri, dar unii tot ii dati inainte ca o moara stricata. :roll:

@LaurentiuCC: daca fotografia place ochiului, nu prea are importanta CUM a fost obtinuta. Dupa parerea mea este foarte buna ideea acestei rubrici, poate doar asa vor intelege unii ca se pot obtine fotografii extraordinare si fara cheltuieli de sute si mii de euro.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde qdata » Vin Iun 01, 2012 1:06 pm

Pare mai mult o miscare de propaganda, de genul: "ia uite ce imagini frumoase o sa faceti daca va cumparati obiective Nikkor". Evident, un om care se pricepe cat de cat nu va folosi pozele din concurs drept criteriu pentru alegerea unui obiectiv nou, insa un nou venit in lumea DSLR-urilor va ramane probabil impresionat si poate va cumpara pe viitor produsul in cauza.
Oricum, sunt de parare ca doar pentru un tricou sau o sapca nu prea merita efortul de a participa la acest concurs. Poate doar asa demonstrativ, ca sa arati si altora cat de bun esti, ca in rest, miza este mica.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 01, 2012 2:25 pm

Nu te forteaza absolut nimeni sa participi. :) Oricum, avand in vedere ca pe topicurile de obiective poate ORICINE sa posteze, nu prea vad cum poate fi o chestie de propaganda.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde huncut » Mar Iun 05, 2012 10:41 am

powerbikers scrie:sa am pardon daca va deranjez,am inteles ca foto nu se posteaza aici....dar unde?????????????
daca fotografiile sunt facute cu 18-55 si dupa prelucrate cum va dati seama de performanta ob.?

Scuze de deranj....un amator!!!!!!!!!!

Tot nu am inteles, unde se posteaza pozele,unde se incarca fotografiile???
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Mar Iun 05, 2012 10:46 am

Gasesti aici lista cu obiectivele Nikon.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde dan2k8 » Joi Iun 07, 2012 4:26 pm

Buna ziua,

Portrete cu obiective 50mm/1,8 si 55-200mm/4-5.6 cand vor intra la concurs? Am poze cateva portrete cu aceste obiective facute la focala de 50 si 55mm
Nikon D90
Avatar utilizator
dan2k8
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 30, 2009 3:29 pm
Localitate: SB

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 08, 2012 8:21 am

Buna ziua. Le puteti posta de acum. Ele vor intra in concursurile viitoare pentru obiectivele respective.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron