Acum este Dum Apr 28, 2024 7:47 am

Articole Nikonisti.ro

Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Nikon te premiaza

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 27, 2012 11:57 am

Bine spus Skytalker.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde huncut » Mie Iun 27, 2012 11:58 am

Felicitari,o imagine deosebita care merita premiata!!!
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde valyy_dvd » Mie Iun 27, 2012 1:01 pm

Felicitarti castigatorului,o fotografie care merita sa castige.
Referitor la ce a spus Skytalker ,sunt perfect de acord.
O fotografie ne editata este ca mancarea fara condimente.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde stefanev » Mar Iul 03, 2012 10:44 am

buna comparatia cu editarea si mancarea :) ... si adevarata pe deasupra
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde catacore » Mar Iul 03, 2012 1:39 pm

stefanev scrie:buna comparatia cu editarea si mancarea :) ... si adevarata pe deasupra


Unora le place sa manance foarte condimentat, asta e! Numai ca asta nu ofera informatii despre tacamuri.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde valyy_dvd » Mie Iul 04, 2012 2:10 pm

catacore scrie:
stefanev scrie:buna comparatia cu editarea si mancarea :) ... si adevarata pe deasupra


Unora le place sa manance foarte condimentat, asta e! Numai ca asta nu ofera informatii despre tacamuri.

Daca lasam faza cu mancarea de o parte ,cu toate ca de preferat e sa fie corect condimentata atat cat sa aiba gustul perfect,fata de cea necondimentata care nu prea ai ce ii face si trebuie uneori sa o ingiti fortat in anumite inprejurari.
Sa mai facem o comparatie , ar mai fii si mobila terminata dar nefinisata (slefuita,lacuita,polisata....) si exemple ar fi o gramada.
Raw-ul asta este ,o fotografie bruta si nefinisata ,fara culori,sharp......dar poate unii regleaza perfect aparatul si trag JPEG depasind calitatea raw-ului prelucrat , ma indoiesc de asta.
Nu sunt un expert in fotografie dar cei pe care ii ascult sunt profesionosti si care in 99% din cazuri recomanda raw ,dupa care prelucrarea exacta sau dupa bunul plac in asa fel incat rezultatul final sa conteze.
Ieste vreunul preofesionist din cei care vor fotografia sa fie neprelucrata ? si se arunca cu vorbe ca sunt prelucrate fotografiile si nu e ok.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde catacore » Joi Iul 05, 2012 11:27 am

Nu stiu ce-i asa de greu de inteles, e vorba despre a stii cind sa te opresti.
Sarea potenteaza gustul mincarii pina in punctul cind ajunge sa-l acopere. La fel si cu prelucrarea pozelor, daca tragi de cursoare pina iesi din ecran cu ele, rezultatul poate fi ok dpdv artistic, dar nu mai e reprezentativ pentru obiectivul respectiv, zic eu. Asta era ideea, nu ca fotografia nu trebuie prelucrata.

Dar daca moderatorul a dat liber la cursoare ("Nu exista limite de prelucrare pentru fotografiile inscrise, dar nu se vor accepta colaje.") - URAAA!!!. In schimb nu ai voie sa inscrii o fotografie panoramica, facuta cu un tilt-shift, care (si) pentru asta e conceput.

Cred ca si concursurile astea is doar un pretext, pina la urma. Asa cum sugera cineva mai sus, daca vrei sa afli despre ce poate un anumit obiectiv, citesti review-uri pe net. Corect. Asta se aplica si daca vrei sa vezi ce poate un obiectiv: cauti poze pe net; oricum sunt baze de date pentru multe obiective, cu poze reprezentative cu adevarat, unde sint evidentiate exact acele lucruri conteaza atunci cind alegi un obiectiv sau altul (bokeh, sharpness, etc.). Te duci acolo si vezi poze cu 85/1.4 trase la 1.4 si le compari cu 85/1.8 trase la 1.8, si decizi daca merita sa dai triplul pe primul, sau nu. Si, apropo, treaba asta nu e neaparat legata de fotografia "artistica", butoi in care cad tot mai multi, ci mai mult de latura tehnica. (ca paranteza: pozele unui Radu Grozescu, care e un fotograf comercial, vor fi mult mai reprezentative pentru obiectivele pe care le foloseste dansul decit cele ale nu stiu carui "artist-fotograf", pe care-l intereseaza cu totul altceva la o fotografie). Tocmai de aceea ideea acestui concurs "artistic" mi se pare aiurea. Mai bine rugau utilizatorii sa-si incarce cele mai reprezentative poze cu obiectivul X in baza de date ale obiectivului X. Dar, fara concurs, probabil nu s-ar fi inghesuit lumea. Asa, lumea se inghesuie (cit-de-cit), dar rezultatul, dpmdv, e degeaba.
Ar trebui sa ma opresc!
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Sâm Iul 07, 2012 8:27 pm

In schimb nu ai voie sa inscrii o fotografie panoramica, facuta cu un tilt-shift, care (si) pentru asta e conceput.


Cine a spus ca nu sunt admise panorame? Sunt foarte permise. :) Colajele se refera la fotografii in care se adauga artificial elemente in cadru, nu la panorame.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde catacore » Sâm Iul 07, 2012 8:34 pm

Tudor_dx scrie:
In schimb nu ai voie sa inscrii o fotografie panoramica, facuta cu un tilt-shift, care (si) pentru asta e conceput.


Cine a spus ca nu sunt admise panorame? Sunt foarte permise. :) Colajele se refera la fotografii in care se adauga artificial elemente in cadru, nu la panorame.


Atunci e bine, am inteles eu gresit.
Scuze!
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Joi Iul 12, 2012 9:45 am

Inscrierile pentru obiectivul AF-S 70-200 f/2.8G ED VRII se prelungesc pana pe 15 iulie (inclusiv). Castigatorul va fi anuntat pe 16 iulie.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron