Acum este Vin Mar 29, 2024 11:38 am

Articole Nikonisti.ro

Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Nikon te premiaza

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Mar Iul 14, 2009 10:50 pm

De obicei se anunta un singur castigator.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde KodiaK » Lun Aug 31, 2009 1:37 pm

Sunt curios daca o sa fie descalificata una din cele 2 poze cu Podul cu Lanturi din Budapesta. Culmea este ca si eu vroiam sa trimt o poza cu acelasi pod, pe care l-am vazut si fotografiat pentru prima oara in concediul de anul acesta. Este destul de spinoasa problema cu copierea unei idei, pentru ca nu exista nici o metoda in care se poate stabili cine a avut primul ideea :P. Faptul ca eu am postat primul o poza in concurs nu inseamna ca poate nu m-am inspirat de pe alte siteuri/forumuri.
Si poate ca am avut o idee buna sa zicem pt o poza, dar am ars poza, am incadrat-o stramb si am facut si focusul in balarii. Asta nu face decat sa anuleze ideea mea buna de poza. Nu m-ar deranja deloc ca ideea mea sa fie preluate de altcineva care sa imi arate cum ar fi trebuit sa fac poza defapt. Evident exemplul este exagerat, dar cred ca ati prins...ideea :)

L-am intrebat si pe Dl. Grozescu ce parere are de o fotografie pentru tema lunii IULIE, dar care e facuta in Himalaia sau la Polul Nord, deci are gheata si zapada la greu ... de ce nu poate participa la concurs?

Pai, daca nu ma insel, tema lunii iulie nu era "O poza facut in luna iulie" ci era "Peisaj de vara". Si cred ca esti de acord cu mine ca un peisaj plin de zapada nu se incadreaza in tema. Ce conteaza este ca poza in sine sa corespunda temei concursului din luna respectiva, si nu sa fie o poza oarecare facuta in luna respectiva :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde Magix » Sâm Iul 17, 2010 6:44 pm

Eu inca am o nelamurire .... am citit de o gramada de ori despre editarea pozelor pentru concurs , dar tot nu am gasit clar cat de mult putem edita o poza , deoarece am vazut cateva poze editate foarte mult....
Daca nu se supara nimeni , astept si eu un raspuns.
Stima.
Pentru inceput Nikon D70,cateva obiective,un blit si este de ajuns
Imagine
Magix
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 23, 2010 8:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde hyp » Sâm Iul 17, 2010 11:07 pm

fiecare parte are gramul de dreptate...insa in opinia mea...ca sa se impace ambele "tabere" si transparenta si in acelasi timp evitarea copieri ar trebui ca ultima zi in care se mai pot trimite fotografii ptr concurs sa fie de ex ziua de 25.
se selecteaza...etc...pe 27 apare un topic cu ele...transparenta este garantata si nici nu se mai poate copia idei etc. in cazul in care 2 -3 au aceeasi idee fotografica cu aceasta metoda nu se mai pune problema de copiere
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde xD90europe » Joi Iul 28, 2011 12:09 am

Adevarul e ca aceste concursuri "fotografia lunii ..." au ca scop atragerea de noi clienti/useri ... oricum din start cei care au aparate de amatori seria L ... ar fi fost frumos sa se creeze un concurs pe clase ... amatori / semipro / pro ... nu poti compara calitatea unei poze facute cu un aparat din seria L cu cele semipro/pro .... poti reusi sa te apropii daca ai talent de unul semipro in cel mai bun caz, dar niciodata sa-l intreci ... deci si prin concluzie amatorii sunt descalificati din start ...
xD90europe
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iul 27, 2011 11:49 pm

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde admin » Joi Iul 28, 2011 12:22 pm

xD90europe scrie:Adevarul e ca aceste concursuri "fotografia lunii ..." au ca scop atragerea de noi clienti/useri ... oricum din start cei care au aparate de amatori seria L ... ar fi fost frumos sa se creeze un concurs pe clase ... amatori / semipro / pro ... nu poti compara calitatea unei poze facute cu un aparat din seria L cu cele semipro/pro .... poti reusi sa te apropii daca ai talent de unul semipro in cel mai bun caz, dar niciodata sa-l intreci ... deci si prin concluzie amatorii sunt descalificati din start ...


Concursul lunar "Se cauta fotografia lunii" propune teme fotografice care pot fi abordate si cu aparate compacte. Juriul puncteaza in primul rand fotografiile care respecta cat mai bine tema propusa. Alte aspecte ale fotografiei care sunt punctate si nu tin de tipul de aparat folosit sunt incadratura, compozitia in general, iluminarea, expunerea corecta. '"deci si prin concluzie" si cu un aparat foto compact se pot face fotografii care ar putea castiga concursul.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori