Acum este Joi Mar 28, 2024 12:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Nikon te premiaza

Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 25, 2009 9:22 pm

Nu mi se pare in regula postarea pe forum a fotografiilor inscrise in concurs inainte de expirarea termenului limita de participare. Mi se pare mai corect sa fie postate dupa ce termenul limita a expirat si numai daca autorii si-au dat explicit acceptul in email-ul prin care si-au inscris fotografia in concurs.

Exista mai multe motive, dar principalul este posibilitatea ca o idee foarte reusita dar mai stingace exploatata de un incepator sa fie "preluata" de un alt fotograf cu suficient de multa experienta care s-o "imbrace" cum se cuvine si sa-i "sufle" premiul celui dintii.

De asemenea, unii ar putea dori sa-si pastreze exclusivitatea asupra ideilor fotografiilor lor, in caz ca n-au fost premiate, lucru care nu mai e posibil odata ce fotografiile au fost postate pe forum. De aceea mi se pare firesc ca fotografiile sa nu fie postate decit cu acordul autorilor. Cu atit mai mult cu cit, prin regulamentul concursului, organizatorii nu au drepturi de folosire decit asupra fotografiei cistigatoare, al carei autor a fost corespunzator recompensat pentru cedarea acestor drepturi.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde Sabina » Joi Feb 26, 2009 8:42 am

Asta, şi nu mi se pare corect faptul că cei care trimit pe 27 pot aprecia calitatea fotografiilor curente şi ce pot face ca să "le bată".

Să vedem ce se poate face :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde scurtualex » Vin Feb 27, 2009 5:07 pm

Sunt foarte de acord cu Dan Pop....multe idei sunt furate, chiar si aici in concursul din luna februarie....cel mai bine e sa se afiseze fotografiile dupa ce expira data la care trebuie trimise.multi se pot inspira din fotografiile altora.
Eu as merge pe varianta asta.dar sa mai auzim si alte pareri, cu toate ca asta ar fii cea mai buna solutie, pentru evitarea furtului / imprumutarii de idee... :) :) :)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Vin Feb 27, 2009 11:12 pm

Toate argumente valide, insa nu pricep de ce va alarmati atat in legatura cu aceia care se "inspira". Juriul oricum ii va depista si va lua masurile adecvate, ca doar e vizibila ordinea aparitiei pozelor in concurs. Si, daca e sa judecam adanc, copierea unui anumite idei nu face decat sa confirme ca acea idee e intr-adevar valoroasa. Eventualele "clone" se presupune c-ar fi eliminate din concurs.
Si pe langa toate acestea, mai exista si posibilitatea ca doua persoane sa se fi gandit in acelasi timp la aceeasi idee compozitionala. Nu ar fi prima oara si nu ar fi nici de condamnat. Asta doar daca ordinea aparitiei in concurs a pozelor este aproape simultana, altfel ramane loc de interpretari.
Cred ca daca nu s-ar mai publica pozele pe masura ce sunt trimise nu ar fi o idee buna. S-ar isca dupa aceea discutii legate de corectitudinea deciziei luate in legatura cu fotografia castigatoare. Cel mai bine e asa cum e acum, anume totul transparent.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde nikonians_ro » Vin Feb 27, 2009 11:36 pm

Dan Pop scrie:Nu mi se pare in regula postarea pe forum a fotografiilor inscrise in concurs inainte de expirarea termenului limita de participare. Mi se pare mai corect sa fie postate dupa ce termenul limita a expirat si numai daca autorii si-au dat explicit acceptul in email-ul prin care si-au inscris fotografia in concurs.

Exista mai multe motive, dar principalul este posibilitatea ca o idee foarte reusita dar mai stingace exploatata de un incepator sa fie "preluata" de un alt fotograf cu suficient de multa experienta care s-o "imbrace" cum se cuvine si sa-i "sufle" premiul celui dintii.

De asemenea, unii ar putea dori sa-si pastreze exclusivitatea asupra ideilor fotografiilor lor, in caz ca n-au fost premiate, lucru care nu mai e posibil odata ce fotografiile au fost postate pe forum. De aceea mi se pare firesc ca fotografiile sa nu fie postate decit cu acordul autorilor. Cu atit mai mult cu cit, prin regulamentul concursului, organizatorii nu au drepturi de folosire decit asupra fotografiei cistigatoare, al carei autor a fost corespunzator recompensat pentru cedarea acestor drepturi.


Rezolavrea este mult mai simpla decat pare:
Trimiterea fotografiei in ultima zi de concurs. Asa se rezolva toate problemele. :) ( mai putin cele ale juriului :lol: )
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde dorin » Vin Mar 27, 2009 10:38 am

Salut nikonistilor,

NU pot sa nu remarc ca nu mai agreez de mult ideea promovata la inceputul acestui topic de dl. Dan Pop. Cu tot respectul dar
nu cumva strangeti prea mult snururile acestui concurs? :?
Partea frumoasa a lui, d.p.m.d.vedere este tocmai postarea si aprecierea de catre participanti a 'trofeelor' noastre.
Da, sunt aici oameni cu multa experienta si cu mult simt artistic si de la care putem invata si chiar inspira, nu vad nimic rau in asta. In plus nu simt nevoia sa copiez sau sa fur ideea altcuiva, e o chestie de demnitate aici, nu ?
Tocmai de aceea acesti oameni cu experienta lor pot sesiza si argumenta genul acesta de situatie pe acest forum si daca e cazul juriul o va penaliza.
Pe de alta parte, sa lasam bucuria de a arata si celorlalti ca tocmai am facut o 'poza reusita' si ard de nerabdare sa o pun aici, nu sa o tin undeva ascunsa pe card-ul aparatului sau harddisk.
Pentru cei care totusi au 'teama' aceasta am vazut o solutie mai mult decat eleganta data mai sus de 'nikonians_ro' .

Noroc la toti!
dorin
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 27, 2009 10:01 am

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde b66dul » Lun Iul 13, 2009 6:50 pm

dorin scrie:Salut nikonistilor,

NU pot sa nu remarc ca nu mai agreez de mult ideea promovata la inceputul acestui topic de dl. Dan Pop. Cu tot respectul dar
nu cumva strangeti prea mult snururile acestui concurs? :?
Partea frumoasa a lui, d.p.m.d.vedere este tocmai postarea si aprecierea de catre participanti a 'trofeelor' noastre.
Da, sunt aici oameni cu multa experienta si cu mult simt artistic si de la care putem invata si chiar inspira, nu vad nimic rau in asta. In plus nu simt nevoia sa copiez sau sa fur ideea altcuiva, e o chestie de demnitate aici, nu ?
Tocmai de aceea acesti oameni cu experienta lor pot sesiza si argumenta genul acesta de situatie pe acest forum si daca e cazul juriul o va penaliza.
Pe de alta parte, sa lasam bucuria de a arata si celorlalti ca tocmai am facut o 'poza reusita' si ard de nerabdare sa o pun aici, nu sa o tin undeva ascunsa pe card-ul aparatului sau harddisk.
Pentru cei care totusi au 'teama' aceasta am vazut o solutie mai mult decat eleganta data mai sus de 'nikonians_ro' .

Noroc la toti!



Absolut corecte observatiile! Si sunt de parere ca daca faci un concurs lasa-i pe toti sa participe cu ce au ei, cum stiu ei, iar juriul (cel "impartial") decide "pe cine, pentru ce si de ce". Mai important mi se pare a se face un regulament pentru JURIU, in care sa se stabileasca cit mai exact limitele de apreciere (cu barem, cifre, note si tot ce le trece lor prin cap - ca doar ei organizeaza concursul), sa se publice aceste baremuri si toata lumea sa fie multumita (adica sa-si evalueze lucrarea proprie, s-o puncteze si s-o compare cu cele ale altor concurenti).
L-am intrebat si pe Dl. Grozescu ce parere are de o fotografie pentru tema lunii IULIE, dar care e facuta in Himalaia sau la Polul Nord, deci are gheata si zapada la greu ... de ce nu poate participa la concurs? Fotografiile lunii iulie trebuie sa fie toate verzi, cu soare pe cer albastru, cu pasarele vesele ciripind ? Nu exista luna iulie si in Himalaia sau Antarctica, ci doar prin cine-stie-ce statiune din Turcia sau Bulgaria, cu valuri inspumate ? Am primit o "apostrofare" de la admin-ul acestui forum in acest sens si nu mi s-a parut deloc in regula ....

Multumesc pentru rabdarea de a citi acest reply,
Bogdan Dulgheru
b66dul
 

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde emil » Lun Iul 13, 2009 7:56 pm

Acuma sa fim seriosi, "frumusetea e in ochiul privitorului" deci nu vad cum s-ar putea face reguli foarte stricte pentru juriul care decide care e castigatorul.

Dumneavoastra sustineti sus si tare ca ar trebui acceptate si pozele facute cu zapada ca doar au fost facute vara, dar chiar va duce cu gandul la vara o poza plina cu zapada si eventual si cu pinguini ???

Daca de exemplu s-ar cere o poza cu "zbor" ati cere sa se accepte si de exemplu o poza cu o masina care "zboara" de pe un pod ?

Sau ca tot a fost tema lunii trecute inocenta copilariei ati vrea sa puneti poze cu larve ? ca doar si larvele sunt "copii" ai insectelor :P
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Lun Iul 13, 2009 11:29 pm

Ma uite ca la larve nu m-am gandit, desi gaseam niste stupi de albine. Mai greu cu fotografiatul in conditii sigure. :P
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde emp » Mar Iul 14, 2009 12:33 pm

la inocenta copilariei au existat locul 2-3?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori