Acum este Joi Apr 25, 2024 11:30 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Nikon te premiaza

Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde Tudor_dx » Mar Ian 15, 2013 2:36 pm

Debutam astazi editia 2013 a concursului Se cauta fotografia lunii, cu ajutorul caruia vom alcatui calendarul Nikon 2014. Pentru luna ianuarie, tema este Sporturi de iarna.

In marea finala, vor fi 3 premii constand in vouchere Nikon.

Mai multe detalii aici.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Joi Ian 17, 2013 12:34 pm

Am avit si eu curiozitatea prosteasca sa ma uit la portofoliile stimabililor fotografi care jurizeaza concursul.
M-am oprit la Cristi Preda, ales de 7 ori "cel mai bun fotograf sportiv din Romania". Acest Cristi Preda nu numai ca jurizeaza, dar periodic ne da si sfaturi.

Daca nu stiti cu ce se mananca fotografia in sport, Cristi Preda va da un exemplu demn de urmat:
http://www.cristipreda.ro/wp-content/themes/photocrati-theme/galleries/post-115/full/WEB%2010%20gravesen.jpg

Observati taria subiectului, expresivitatea profunda si mai ales simbolistica ascunsa, dar rascolitoare, a mesajului trimis privitorului. Un mesaj care nu numai ca te umple de respect, dar te face sa te gandesti sa inapoiezi o doza de respect asemenatoare fotografului.

Dragi Nikonisti, daca nu stiti ce fotografii sa faceti la categoria sportiva, va sfatuiesc sa faceti o copozitie asemanatoare cu a maestrului, dar pozata mai de aprope (macro daca se poate) si mai bogata in detalii. Sunt sigur ca veti obtine locul I in preferintele juriului iar poza voastra va aparea in paginile calendarului Nikon. Urmati calea deschisa de meastru si gloria va fi a voastra!
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde rott-man » Dum Ian 20, 2013 3:22 pm

qdata, la cat de priceput esti (cel putin in critica fotografica) cred l-ai desfinta cu mare usurinta pe oricare fotograf de la Magnum (cand spun Magnum sa stii ca nu ma refer la inghetata cu acest nume). Din fericire, o fotografia buna poate fi buna si fara sa aiba o recenzie favorabila din partea ta! :) ;)
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Dum Ian 20, 2013 9:23 pm

rott-man scrie:qdata, la cat de priceput esti (cel putin in critica fotografica) cred l-ai desfinta cu mare usurinta pe oricare fotograf de la Magnum (cand spun Magnum sa stii ca nu ma refer la inghetata cu acest nume).


Magnum? Imi pare rau, nu cunosc la ce te referi, singurele Magnum-uri de care am auzit sunt niste arme bune de gaurit tartacute goale, printre altele.

Din fericire, o fotografia buna poate fi buna si fara sa aiba o recenzie favorabila din partea ta! :) ;)

Uluitor de adevarat! Mai ales ca nu am facut nici un fel de "recenzie" sau critica. Eu doar va sfatuiam sa urmati la modul serios calea aratata de maestrul Cristi Preda.

Propun ca urmatoarea tema la concursurile de nikonisti sa fie: "Fotografia de tabloid", cu un seminar inainte facut de extraordinarul Cristi Preda. Fiecare poza sa aiba si un titlu explicativ: "Vezi aici ce gest uluitor a facut un fotbalist strain! O sa-ti iasa ochii din cap!" sau "Da click ca sa vezi ce a aratat Inna cand s-a aplecat." sau "Ce a aratat o gimnasta cand a desfacut picioarele in aer. Toti barbatii din sala au rams muti!". Cam asta e nivelul de fotografie promovat la noi.

Daca un nikonist facea o fotografie la fel cu a stimabilului Cristi Preda si o posta la un concurs, aproape sigur era descalificat pentru obscenitate, sau, in cel mai bun caz, era complet ignorat.

Dar daca vine Cristi Preda "cel mai mare fotograf sportiv din Romania" si face o poza la nivel de paparazzi, buna doar pentru deliciul tabloidelor, apar atunci unii si cad pe spate de admiratie: "Ce extraordinar! a fost pe faza, a surprins exact momentul cand si-a dat jos pantalonii! Incredibil! ce reflexe de fotograf extraordinare!".

Haideti sa avem curajul sa recunoastem ca imparatul e gol si ca acest Cristi Preda e doar un fotograf obisnuit, mediocru si total nepotrivit ca sa ne dea sfaturi si sa jurizeze concursurile de fotografie. Pacat ca are pe mana aparatura de mii de euro.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde rott-man » Lun Ian 21, 2013 8:48 am

Cand cineva cu astfel de fotografii (viewtopic.php?f=37&t=22810) afirma ca Preda e un fotograf mediocru nu-mi ramane decat sa parasesc aceasta discutie. Lunile urmatoare vom mai afla probabil ca si Moiceanu, Bumbut sau Pavalache sunt niste pozari de duzina. :)
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Lun Ian 21, 2013 12:40 pm

rott-man scrie:Cand cineva cu astfel de fotografii (viewtopic.php?f=37&t=22810) afirma ca Preda e un fotograf mediocru nu-mi ramane decat sa parasesc aceasta discutie.

Poti s-o parasesi linistit! Asa cum am banuit, nu ai argumente, nu spui nimic concret, nu ai inteles problema pusa in discutie si incerci un subtil atac la persoana. La fel as putea si eu sa zic de tine: cand o strangi si tu cativa zeci de euro ca sa-ti cumperi domeniu si hosting pentru site-ul tau unde sa-ti postezi pozele, fara sa mai apelezi la serviciile gratuite Wix.com, atunci poate o mai stam de vorba.

Lunile urmatoare vom mai afla probabil ca si Moiceanu, Bumbut sau Pavalache sunt niste pozari de duzina. :)

Am pomenit eu vreun cuvant in legatura cu ceilalti? Nu. Eu vorbeam doar de fotograful de penisuri, Cristi Preda, si de nimeni alcineva. Dar trebuie sa umplii si tu cu ceva randurile.

Cand o sa vad o poza de tabloid precum cea cu penisul facuta de Cristi Preda pe un calendar Nikon, o sa admit ca gresesc si ca nu am inteles eu arta fotografica.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Mar Ian 22, 2013 4:45 pm

rott-man scrie:Cand cineva cu astfel de fotografii (viewtopic.php?f=37&t=22810) afirma ca Preda e un fotograf mediocru nu-mi ramane decat sa parasesc aceasta discutie.


Macar baga si tu link-ul ca lumea catre topicul meu, ca sa vada toata lumea ce poze naspa fac! viewtopic.php?f=37&t=22810

Deja simt indignarea ta in aer. Cum indraznesc eu, un biet amator, cu aparatura entry-level, sa ma iau de cel mai mare fotograf sportiv din Romanaia?
Pai Cristi Preda chiar daca pozeaza un penis de fotbalist, nu poate decat sa iasa o fotografie minunata, mai ales ca e facuta cu minunatele camere Nikon - At the heart of the image.

(Bine ca nu am ajuns atat de spalat pe creier de propaganda nikonista si gesepista, din fericire pot sa-mi dau seama destul de repede cat de priceput e un fotograf fara sa fie nevoie sa-mi spuna altii ce e bine si ce e rau).
Ultima oară modificat de qdata pe Mar Ian 22, 2013 4:59 pm, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Mar Ian 22, 2013 4:48 pm

Revenind la subiect: Cristi Preda pare sa fie mediocru si la partea strict tehnica a imaginii - nu este capabil sa foloseasca o camera la potentialul normal.

Haideti sa ne uitam pe una din pozele publicate ca exemplu la articolul despre fotografia sportiva cu Nikon V1. Este vorba de poza cu un baietel care bate mingia in fata unor tobogane din plastic. http://www.nikonisti.ro/articole/fotografia-sportiva-cu-nikon-1-v1-cristian-preda/895
Imaginea full o puteti vedea aici: http://www.nikonisti.ro/images/jpg/articole/in-parc-16794.JPG


Incadrarea lasa de dorit, baietelul fiind pozitionat centru-dreapta cu tot cu mingie, in timp ce toata partea din stanga ramane goala si dezechilibreaza compozitional fotografia. Ce regula a treimilor? Cristi Preda, acest Chuck Norris al fotografiei sportive, poate sa folosesca si regula doimilor daca are chef, sau poate sa nu respecte nici o compozitie. Indiferent ce face, e bine si trebuie luat ca exemplu, chiar si daca face o poza cu capacul pus.

Sa luam alt aspect penibil: zonele arse. Cristi Preda se pare ca are o problema cu expunerea corecta si reuseste sa arda portiuni zdravene din imagine. Ca sa vedeti mai clar, am repostat imaginea si am marcat toate zonele arse cu negru de funingine. Canalul de Red este cel mai afectat dintre toate.


Aproape toata bluza baietelului este "arsa", o parte din pantaloni, partea alba de pe mingie, ba chiar si niste tobogane de plastic. Portiunile arse au de obicei un singur canal afectat si sunt mai greu de observat daca te uiti doar superficial la poza si doar la dimensiune redusa.

Pentru un amator este tolerabil si scuzabil cand se mai intampla astfel de greseli tehnice, dar nu si pentru "cel mai bun fotograf sportiv" din ultimii 7 ani. Pai daca el o sfecleste in asemena hal la o fotografie obisnuita, ce pretentii sa mai avem de la noi, astia, cei de rand?

Imaginea cu baietelul care se joaca, desi este slaba calitativ din toate punctele de vedere, a fost data ca exemplu demn de urmat pentru concursul Sporturi de vara.
Daca o facea un amator, era trata cu dispret sau era eventual sfatuit "sa mai invete". In schimb daca e realizata de Cristi Preda, din mediocritate devine brusc opera de arta si ne este data ca punct de referinta.


Alte imagini mediocre facute la box, la nivel amatoricesc in cel mai bun caz: http://www.nikonisti.ro/images/jpg/articole/box-03-16830.JPG
http://www.nikonisti.ro/images/jpg/articole/box-02-16828.JPG
Aici cred ca a fost si lenea de vina. Stimabilul Cristi nu a avut chef sa se deranjeze sa cauta o pozitie mai buna pentru a surprinde ce este in ring. Pe deasupra nici nu a incercat sa rezolve cumva problma cu lumina aia bolnava din sala care face ca totul sa arate oribil.
Stiu, e greu sa faci poze bune in sala cu lumina de becuri incandescente, dar ma asteptam ca un profesionist ca el (cel mai bun, nu uitati) sa gasesca rezolvari optime la problemele care apar.
Cum, un maestru ca el este neajutorat cand are pe mana o camera prapadita ca V1? Aici ar mai trebui spulberat un mit frecvent repetat printre fanaticii forumului: ca nu conteaza aparatul folosit, conteaza doar fotograful care manuieste camera. Ei, uite ca nu-i asa.
Oricum, Criste Preda reuseste sa scoata poze proaste chiar si daca are cele mai bune DSLR-uri din lume. Voi mai pune cat de curand alte exemple.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde qdata » Mie Ian 23, 2013 5:36 pm

Revin cu alte imagini care sa demonstreze "tehnica" fotografica a "celui mai bun fotograf sportiv din Romania":

1. o poza cu Marion Jones dupa o saritura. Cristi Preda a socotit ca imaginea este atat de buna incat merita sa o treaca in portofoliul lui oficial. Mai stii, poate chiar o fi cea mai buna poza care i-a iesit vreodata cu atleta respectiva. Ma intreb cum or fi celelate.
http://www.cristipreda.ro/wp-content/themes/photocrati-theme/galleries/post-123/full/Marion%20jones.jpg

2. O sportiva cu doua capete? Insa tot ce pare aiurea pentru un fotograf de rand este nemaipomenit de interesant pentru Cristi Preda. Pai daca ai face numai poze normale, cum te-ai mai ridica desupra anonimilor?
http://www.cristipreda.ro/wp-content/themes/photocrati-theme/galleries/post-123/full/c90-web%205%20Ana%20Maria%20Brinza%202.jpg

3. Cristi Preda, un Arde-Tot in fotografia de nunta. Omul asta daca nu arde portiuni zdravene din poza nu se simte bine.
E ca in versul lui Alecsandri: "Tot e alb, pe camp, pe dealuri,imprejur, in departare". Luati exemplu, ca altfel veti ramane niste obscuri toata viata.
http://www.cristipreda.ro/wp-content/themes/photocrati-theme/galleries/post-433/full/Delden_5.jpg

4. Tehnica Umbrelor Dure. Daca nu stii sa folosesti blitzul, baga la cap exemplul din urmatoarea poza:
http://www.cristipreda.ro/wp-content/themes/photocrati-theme/galleries/post-433/full/Ghica_18.jpg

E bine totusi ca a folosi blitzul, pentru ca la evenimentele unde s-a bazat doar pe lumina ambientala toate persoanele au iesit hepatice, de la lumina becurilor.

Cam asta este nivelul real al celui mai mare fotograf sportiv din Romania. Cred ca am dat destule exemple ca sa demonstrez ca nu e decat un simplu amator. Cu toate acestea are pe mana echipament de mii de euro. In Romania avem ministrii plagiatori, parlamentari infractori, medici diletanti, asa ca de ce n-am avea si fotografi amatori ridicati la rangul de profesionisti? macar ei sunt inofesivi fata de alte categorii.

Skinatii prefera sa nu comenteze faza cu penisul din poza sau "priceperea tehnica" a stimabilului Cristi Preda. E lesne de inteles de ce. Cristi Preda si Gazeta Sporturilor le aduc bani: fie direct, cumparand echipamente Nikon de multe mii de euro, fie indirect, prin reclama creata cu "cel mai bun fotograf sportiv" care utilizeaza "in exlusivitate" Nikon. http://www.nikonisti.ro/articole/gazeta-sporturilor-fotografiaza-in-exclusivitate-cu-aparatura-nikon/926

Apreciez totusi ca mi-au permis sa comentez negativ la adresa lor fara sa-mi steraga posturile, tot insemna ceva.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie 2013

Mesajde mmariang54 » Mie Ian 23, 2013 7:46 pm

Doamne in fine mai exista si oameni care vad lucrurile asa cum trebuie.Chiar ma bucur ca mai e cineva care spune POZELOR pe nume. :D
Cu Stima
MARIAN MITREA :)
Nikon D90 + 18-55mm + Sigma 70-210mm + Flash YN 460 si alte nebunii
Galerie Lucrari Facebook: http://www.facebook.com/marianfoto1
Avatar utilizator
mmariang54
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Aug 26, 2012 10:47 pm
Localitate: Rm. Valcea

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori