Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:58 am

Articole Nikonisti.ro

Atentie...sa nu va stricati ziua...

Nikon te premiaza

Atentie...sa nu va stricati ziua...

Mesajde Sima Iulian » Dum Feb 10, 2013 9:57 am

Bun gasit tuturor,si in special celor care au aceeasi pasiune ca si mine,fotografia.Astazi,zi frumoasa,primavaratica,numai buna de iesit la pozat.Din mai multe locuri puse in plan,am decis...cimitirul Bellu Bucuresti.Zis si facut.Am ajuns,am dat o tura,am admirat marile monumente de pe acolo. Monumente unice,si de o mare valoare culturala.

La un moment dat,ziua mi-a fost stricata de un bodyguard care se ocupa de paza in cimitir.Omul,nevinovat si sfios oarecum,ne-a spus ca nu avem voie sa facem poze.????DE CEEEEEE????Bun zic...dar pe ce baza imi interziceti sa nu fac poze?"Nu stiu,asa ni s-a spus de la conducere".Ca fost fotograf de presa,stiu ca locurile unde nu ai voie sa faci poze,sint marcate de indicator cu fotografiatul interzis.Acolo nu ai ce comenta,pentru ca altfel intri sub incidenta legii.Dar aici...NIMIC.

Am intrebat personal la plecarea din cimitir,un alt agent de paza,unde sint indicatoarele care sa interzica fotografiatul.SURPRIZAAAAAAA..."Poate au cazut,nu stiu",a fost raspunsul omului.Fara sa mai am chef sa imi stric ziua in continuare,am decis sa ii las in plata domnului,si sa imi spun in sinea mea...ASTA E ROMANIA(din pacate).

Intreb,DE CE?Suntem doar fotografi care vrem sa imortalizam si sa aratam si celor care nu pot vizita, locul unde odihnesc marii nostrii OAMENI de cultura si arta. Oameni despre care am invatat la scoala, care au schimbat lumea, nu numai Romania. Vizitand mormintele te simti oarecum mai aproape de ei,parca ai sta fata in fata cu ei.Nimeni nu se mai ridica la nivelul lor.https://www.facebook.com/media/set/?set=a.486613471394812.111498.432695046786655&type=1
COMMENT??????
Sima Iulian
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 09, 2013 5:21 pm

Re: Atentie...sa nu va stricati ziua...

Mesajde DannyMC » Dum Feb 10, 2013 10:25 am

Sima Iulian scrie:Bun gasit tuturor,si in special celor care au aceeasi pasiune ca si mine,fotografia.Astazi,zi frumoasa,primavaratica,numai buna de iesit la pozat.

Unde frate!?!? :shock: La mine e inca iarna!! :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Atentie...sa nu va stricati ziua...

Mesajde emil » Lun Feb 11, 2013 11:27 am

Conform legii, cand te afli pe teren privat ai nevoie de permisiunea persoanei/firmei careia ii apartine terenul chiar daca nu este semn de fotografierea interzisa (acelea se pun strict la zonele de importanta strategica, adica zone care nu ai voie sa le fotografiezi nici de pe zona publica).

Nu stiu insa daca cimitirele pot fi considerate teren privat sau nu.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron