Acum este Mar Mar 19, 2024 4:20 am

Articole Nikonisti.ro

concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Nikon te premiaza

concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Dinu Lazar » Vin Aug 21, 2009 12:54 pm

Bucureşti, 21 august 2009 – Epson, lider la nivel mondial în realizarea de produse inovatoare în domeniul imaginii – imprimante, proiectoare şi LCD-uri, lansează, în perioada 21 august – 22 septembrie 2009, concursul de fotografie „Fii în rând cu profesioniştii!”, adresat fotografilor profesionişti şi pasionaţilor de fotografie. Alături de Epson, concursul se va bucura de sprijinul Nikon, care va oferi câştigătorilor echipamente şi accesorii pentru desăvârşirea artei fotografice.

Concursul are temă liberă, iar participanţii sunt invitaţi să se înscrie cu maximum şase lucrări pe pagina web a competiţiei, www.concursfotoepson.ro, în perioada 21 august – 9 septembrie. Tot în această perioadă, concurenţii trebuie să expedieze fotografiile înscrise în concurs, în format 13x18 cm sau A4, la sediul Epson. Lucrările vor fi evaluate la sfârşitul perioadei de înscriere de către un juriu din care fac parte fotografi recunoscuţi precum Dinu Lazăr, Francisc Vaida, Bogdan Panait, Dragoş Lumpan şi Ozolin Duşa.

„«Fii în rând cu profesioniştii!» reprezintă încă un pas în seria demersurilor Epson prin care se dedică sprijinirii comunităţii pasionaţilor de fotografie din România. Alături de Nikon, considerăm că prin concursurile foto organizate, expoziţiile şi workshop-urile de fotografie vom avea o contribuţie semnificativă în susţinerea şi promovarea artei fotografice”, a declarat Ciprian Baranga, National Sales and Marketing Manager Epson.

În urma perioadei de înscriere, juriul va realiza o primă selecţie a lucrărilor pe baza unor criterii precum: creativitate, originalitate, idee, calitate tehnică şi estetica imaginii. Autorii lucrărilor preselectate vor fi invitaţi să participe gratuit la workshop-ul de fotografie “Arta printării” susţinut de fotografii Dinu Lazar şi Francisc Vaida, în data de 03 octombrie 2009 la târgul Print & Sign, în cadrul Complexului Expoziţional Romexpo. Tot atunci, vor fi premiaţi şi cei 12 câştigători ai concursului. De asemenea, lucrările alese in urma preselecţiei vor fi prezentate la expoziţia foto dedicată acestui concurs, organizată de Epson în cadrul târgului.

Câştigătorii, anunţaţi în urma selecţiei finale, vor avea posibilitatea de a-şi alege premiul dorit dintr-o galerie de 24 de premii între care se numără un sejur în Egipt, o imprimantă profesională Epson Stylus Photo R1900, un kit Nikon D90 18-105 VR, un scanner Epson Perfection Photo V500, un kit Nikon D3000 18-55 VR, o imprimantă Epson Stylus Photo PX700, aparatele foto Nikon COOLPIX P90, COOLPIX L100 şi COOLPIX S620, vouchere de reducere la echipamentele Epson, consumabile Epson şi 12 vouchere în valoare de 400 RON pentru discount la achiziţia echipamentelor Nikon prin magazinele Nikon Store, F64 Studio, Foto Hobby, Sinpro si Digiland.

Toţi fotografii şi pasionaţii de fotografie înscrişi în concurs beneficiază de o reducere de 10% la achiziţia, prin F64 Studio şi Foto Hobby, a mai multor echipamente foto profesionale Epson: imprimanta Epson Stylus Photo 1400, imprimanta Epson Stylus Photo R1900, scanner-ul Epson Perfection V500 Photo şi multimedia viewer-ul Epson P-7000.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 21, 2009 2:23 pm

Dinu Lazar scrie:
Toţi fotografii şi pasionaţii de fotografie înscrişi în concurs beneficiază de o reducere de 10% la achiziţia, prin F64 Studio şi Foto Hobby, a mai multor echipamente foto profesionale Epson: imprimanta Epson Stylus Photo 1400, imprimanta Epson Stylus Photo R1900, scanner-ul Epson Perfection V500 Photo şi multimedia viewer-ul Epson P-7000.[/b]



Daca era si Epson R-D1 pe lista, era de-a dreptul interesant :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde equinoxe » Vin Aug 21, 2009 3:22 pm

Intrebare pentru dl. Lazar:

Sincer, chiar as dori sa ma inscriu, dar am oaresce nelamuriri vis-a-vis de "...trimiterea fotografiilor in format 13x18 sau A4 la sediul Epson.....".
Trebuie ca participant sa-mi printez imaginile?! Cat de mult conteaza calitatea acestor imagini printate ? Intreb pentru ca eu am un HP DeskJet 5550C vechi cam de 5-6 ani si, folosit destul de (foarte, extrem de... :? ) rar, deci nu cred ca voi reusi sa scot cine stie ce print-uri din acesta!
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 21, 2009 3:25 pm

equinoxe scrie:Intreb pentru ca eu am un HP DeskJet 5550C vechi cam de 5-6 ani si, folosit destul de (foarte, extrem de... :? ) rar, deci nu cred ca voi reusi sa scot cine stie ce print-uri din acesta!


Mergeti la un laborator cu Fuji Frontier si o sa aveti o surpriza placuta. Eu il prefer pe cel de la Obor, dar sunt puzderie.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Maniac » Vin Aug 21, 2009 4:51 pm

Tentant concursul, mai ales ca am un cadru care il consider ca fiind cel mai reusit al meu si sunt curios cum arata printat/cum s-ar descurca intr-o competitie.
Din pacate, citind regulamentul competitiei, am ramas cu o impresie destul de proasta:

Optional, autorii lucrarilor alese in urma preselectiei pot trimite pe adresa Epson fotografiile respective tiparite pe o imprimanta Epson, folosind hartie Epson, in format A3 sau mai mare, pentru a obtine 3 puncte in plus la jurizarea finala.

De asemenea, fotografiile realizate cu o camera foto Nikon pot primi alte 3 puncte in plus la jurizare daca participantii expediaza pe adresa Epson, pe CD/ DVD, fisierul JPEG sau RAW original care atesta ca lucrarea a fost realizata cu un astfel de aparat.


Cred ca aceste reguli mai mult vor dauna concursului decat altceva.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde glumetu » Vin Aug 21, 2009 8:28 pm

Pana la urma e un concurs organizat de Epson si Nikon, e normal sa-si doreasca sa-si impuna produsele.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 21, 2009 8:35 pm

glumetu scrie:Pana la urma e un concurs organizat de Epson si Nikon, e normal sa-si doreasca sa-si impuna produsele.

La urma urmei, l-au organizat tocmai ca sa-si promoveze produsele. Ma indoiesc ca ideea organizarii lui a venit de la departamentele R&D ale celor doua firme :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Dinu Lazar » Vin Aug 21, 2009 8:37 pm

Daca era si Epson R-D1 pe lista, era de-a dreptul interesant


Nu se mai vinde decit in Japonia si atit. Poate si in Asia. Asta e politica firmei. R-D1 oricum nu se mai face de multi ani. Actualul aparat se numeste R-D1x.

Sincer, chiar as dori sa ma inscriu, dar am oaresce nelamuriri vis-a-vis de "...trimiterea fotografiilor in format 13x18 sau A4 la sediul Epson.....".
Trebuie ca participant sa-mi printez imaginile?!


Poate ca actualul concurs se adreseaza mai mult celor care isi printeaza imaginile decit altora. Personal, cred ca un fotograf care nu poate arata niste printuri ... trece pe linga o extraordinara forma de exprimare a artei sale si a cunostintelor sale in imagine.

Cred ca aceste reguli mai mult vor dauna concursului decat altceva.


Concursul nu e obligatoriu. Cine vrea si poate participa, cine nu, nu.
Cred ca e inutil de explicat aici de ce s-a hotarit asa si nu altfel.
Pe de alta parte, nu este exclus ca premiul intii sa il ia cineva care nu e nikonist si nici nu face printuri.
Orice este posibil.
Conteaza arta si maiestria imaginii, in primul rind.
Ma indoiesc ca ideea organizarii lui a venit de la departamentele R&D ale celor doua firme

Oricum ar fi, pe lipsa asta de concursuri si de premii din viata fotografica romaneasca, cred ca este o chestie grozava...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 21, 2009 8:54 pm

Dinu Lazar scrie:
Daca era si Epson R-D1 pe lista, era de-a dreptul interesant


Nu se mai vinde decit in Japonia si atit. Poate si in Asia. Asta e politica firmei. R-D1 oricum nu se mai face de multi ani. Actualul aparat se numeste R-D1x.


Intr-adevar. Probabil s-au gandit ca americanii si europenii nu mai sunt in stare sa aprecieze calitatile unui senzor de 6MP, sau poate rezervele din modelul respectiv de senzor s-au subtiat considerabil si dat fiind ca nu-l mai produce nimeni, pastreaza ce e mai bun pentru piata interna. Mie imi place foarte tare design-ul aparatului si in special prezenta parghiei de armare. Noroc ca nu se aduce si aici si mai facem economii pe criza asta, doar daca nu e adevarat zvonul:
http://photorumors.com/2009/08/09/rumor ... velopment/
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Aug 22, 2009 10:38 am

doar daca nu e adevarat zvonul


Of, nu as vrea sa derivam de la subiectul din titlu... dar pentru ca ati atins o atit de interesanta idee...
Sigur, componentele electronice se vor ieftini si nu este exclus sa apara si o versiune digitala a acelui aparat pe care scrie Zeiss dar care nu stie nemteste ci chineza. Din pacate, firma Zeiss a disparut acum mai bine de 30 de ani si tot ce exista cu acest nume este produs de unii care au cumparat un nume ... si totul se produce in Asia... cine ia in mina actualul aparat Zeiss ( http://www.zeiss.com/zeissikon) vede si mai ales simte imediat o uriasa diferenta fata de originalele aparate Zeiss facute cindva in Germania... detaliul, fiinta, sufletul aparatului, sunt diferite... o copie e o copie orice ai face. SI digitalul care ar urma nu vad de ce ar fi altfel.
De aceea prefer intitdeauna originalul... daca as fi avut bani de dat pe vise as fi cumparat acest aparat Nikon: http://www.cameraquest.com/nrfblsp2005.htm care si el e o copie indepartata a lui Contax facut de Zeiss, dar este printre aparatele care si-a intrecut cu mult urmasii si ajunge la perfectiunea lui Leica din seria M, fiind cu totul si cu totul altceva. Nikon din seria S si SP sunt aparatele indestructibile ale razboiului din Coreea... aparate de vis... iar acesta cu motor digital ar da clasa... cine stie, ar fi superb ca acest vis de aparat sa revina in forma digitala... asta da aparat.
Fişiere ataşate
n.jpg
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator