Acum este Joi Mar 28, 2024 6:19 pm

Articole Nikonisti.ro

concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Nikon te premiaza

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Sep 13, 2009 9:14 pm

Cred ca m-am tampit, reproduc raspunsul Domnului Dinu:
"Din pacate se pare ca un dialog este imposibil.
Domnul MB a facut un comentariu pe nikonisti.ro de unde deducem ca nu a inteles ca printurile trimise erau de claitate medie, daca le privim cu ingaduinta, tehnic vorbind, si erau mult sub calitatea tehnica ceruta pentru un concurs, daca le privim la rece.
Pe urma face misto ca nu stim ce e aia fotografie de salbaticiuni si alte d-alea. Pacat. Nu ma asteptam.
Domnia sa a cazut la capitolul calitate tehnica si nicidecum pentru ca nu stim sa apreciem imaginile domniei sale.
Chiar toata alegatia de acolo mi se pare trista, foarte trista, si jignitoare, inseamna ca de fapt nimeni nu intelege nimic si ca e imposibil de facut un dialog. Pacat.Ar fi multe de zis dar e inutil, vorbim in dialecte diferite."

Nu domnule Dinu, dialogul este posibil dar se pare ca unii nu-l doresc.
Sa o luam pe rand: "ducem ca nu a inteles ca printurile trimise erau de claitate medie, daca le privim cu ingaduinta, tehnic vorbind, si erau mult sub calitatea tehnica ceruta pentru un concurs, daca le privim la rece"
OK, aveti dreptate dar spuneti-mi sincer, printurile acestor fotografii erau de o calitate exceptionala?
http://www.concursfotoepson.ro/etapa2-s ... l_1774.jpg
http://www.concursfotoepson.ro/etapa2-s ... n_2209.jpg
http://www.concursfotoepson.ro/etapa2-s ... e_1075.jpg
Ca daca e asa, daca trebuie sa fac astfel de fotografii ptr. a impresiona mai bine imi tai venele decat sa mai pun mana pe un aparat foto.
Si NU AM FACUT NICI O CLIPA MISTO, dar daca e necesar o sa fac de acum incolo, sa fiu in ton cu domniile voastre;
Si nu am spus niciodata ca este o "jurizare de cacat", este afirmatia dumneavoastra;
Si asocierea fotografiei mele cu un citat care nu-mi apartine pe blogul domniei voastre nu este tocmai in regula;
Poate sa para uluitor ptr domnia voastra, dar si eu ma pot supara, si eu ma pot intrista de ceea ce se intampla.
Iar acum chiar sunt suparat si nimeni nu o sa-mi puna pumnul in gura. Am pretentia ca stiu suficient de mult despre fotogarfie, si nu la nivel de gargara, dovada o gasiti chiar si pe acest forum la sectiunea Galerii foto, chiar daca la sectiunea "cum schimbam bateriile la blitz'' nu dau raspunsuri de genul: va cumparati compact Nikon cu blitz incorporat.
Ar fi multe de spus, prea multe, incerc sa-mi pastrez decenta. Sunteti si prietenul meu, tocmai de aceea sunt obligat sa trag de maneca uneori cand va ia valul.
Repet: INCERC SA-MI PASTREZ DECENTA!

Cu mahnire, dar cu sinceritate Mircea Bezergheanu.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Sep 13, 2009 9:24 pm

Bogdan, imi cer scuze eu ptr. greselile celor care te-au jignit aici.
Acum, sincer, chiar nu realizezi ca ati inceput cu stangul?
Nu e bai, toti gresim, dar se poate (inca) discuta calm, se pot identifica erorile care au dus aici, ptr. a trage invataminte si la urmatoarea editie sa nu se ajunga la acelasi balamuc.
Tu chiar esti multumit de ceea ce a trecut?
Stiu ca nu ai fost singur acolo, dar chiar si asa nu e bine sa ascundem gunoiul sub pres.
Spor la jurizat etapa a-II-a. (nu e un misto)
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde jordachelr » Dum Sep 13, 2009 10:19 pm

problema pe care eu personal o vad aici e in termeni simpli cam asa ; "cum sa dai eject la o fotografie si sa accepti o "poza"?
Pai daca e concurs pe baza unor criterii stabilite de cel ce initiaza -si e foarte bine - atunci lucrurile ar fi normale- dar atunci ar trebui sa fie concurs pt avansati si profesionisti si amatorii in alt concurs. eu respect si ce se cere si sunt de acord da e foarte adevarat si ce zice Mircea.
jordachelr
 
Mesaje: 65
Membru din: Lun Ian 19, 2009 3:16 pm
Localitate: galati

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde romescu » Dum Sep 13, 2009 11:00 pm

Eu o sa incerc sa-mi trag dupa cap o concluzie (personala, evident). Concluzia e ca s-a format un precedent oameni buni. Un precedent foarte grav in ceea ce priveste promovarea fotografiei in Romania. In momentul in care sunt promovate poze care nu au nici cea mai mica legatura cu "creativitatea, originalitatea, ideea, calitate tehnică şi estetica imaginii" de catre un mare juriu si cei ce semnaleaza acest lucru sunt apostrofati, fiind numiti "ciumpalaci, nemernici, prostime, imbecili, idiot" (si altele, da mi-e ca ma trezesc cu un mare ban, chiar daca citez pe altcineva), iar compania organizatoare imi zice ca daca nu-mi convine ceva sa ma ling pe bot inseamna ca mai bine ar fi ori sa emigram dracului, ori sa nu ne intereseze si sa evitam cat putem parerile profesorilor impusi de altii. Si, mai grav, se vine cu argumente de genul "calitatea printului nu a fost ok..." cand o intreaga comunitate vede ce s-a acceptat la etapa urmatoare si ce a picat la preselectie. Cel mai grav mi se pare ca oamenii acestia sunt atentionati de prieteni, de oameni care le vor binele (persoane care stiu foarte bine diferenta intre declansator si obturator, by the way) ca gresesc si ei persista si continua sa jigneasca pe fata, fara sa isi dea seama ce fac de fapt...E o rezistenta a orgoliilor care nu face in nici un caz bine.

Motive sa fiu facut si eu idiot probabil ca pot fi gasite in tot ce am scris aici (domnu cel mai mare peisagist roman, aveti mana libera), ca la asta se pricepe profesoru roman cel mai bine. Un raspuns clar si la obiect am vazut insa la un singur om: la dl. Ozolin Dusa. Chiar daca nu pot fi de acord cu ce afirma dansul, recunosc ca a facut dovada de civilizatie cand a raspuns "nemultumitilor" si ii multumesc pentru acest lucru. Atat!!! Restul personajelor implicate au performat numai ocoliri ale intrebarilor directe adresate, injurii, de astea... Nici macar cu bere nu mai pot fi spalate astea.

Atentie, se cade de foarte sus si poate fi foarte dureros!...

Nu am trimis fotografii la concursul Epson, dar nici nu voi trimite vreodata!!! Sunt doar pasionat de fotografie atat de tare incat ma doare sa vad asa ceva.
Oi mai zice cate ceva cand mi-o mai aduce aminte.

Romeo
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde bogdan.panait » Lun Sep 14, 2009 1:56 pm

Ca o ultima interventie aici si fara nicio parere de rau pentru forum sau brand, vreau sa intreb pe cei care au facut curatenie de ce nu au sters si post-urile jignitoare la adresa d-lui Lazar?

Nu astept raspuns.

Poate aveti exact ceea ce meritati.
bogdan.panait
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 27, 2009 12:28 pm

Anterior

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron