Acum este Vin Mar 29, 2024 3:21 pm

Articole Nikonisti.ro

concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Nikon te premiaza

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde devland » Sâm Sep 12, 2009 10:02 pm

Unele alegeri sunt cel putin dubioase, altele de-a dreptul "pe fata".
Concluzia: liniste. [imnul tarii pe fundal]
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde glumetu » Dum Sep 13, 2009 8:25 am

Eu unul tot nu inteleg cum ajunge o treaba din asta sa fie personala. E un concurs, se jurizeaza pe baza unor criterii subiective, de ce va asteptati ca juriul sa aiba aceleasi criterii ca ale voastre?

Uitati-va la cariera artistica a Ericai Shires - aveti idee de cate ori a fost refuzata pana a ajuns sa fie recunoscuta ca o mare valoare? Repet: aveti cea mai mica idee? Daca nu, cititi ultimul numar din Chasseur d'Images.

Cum se poate judeca o expresie artistica prin ceva obiectiv? V-ati dori ca toate lucrarile sa respecte goldean mean, treimile...?

Iarasi, una este sa nu aveti aceleasi criterii si alta e sa va indoiti de competenta si buna intentie a juriului sau a demersului concursului. Prea vedem in jurul nostru numai spagi si cercuri de interese. Really, pentru premiile astea....
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde jumbo1974ro » Dum Sep 13, 2009 9:30 am

Stimati prieteni,
Doar o mica remarca.

Nu am participat la acest concurs, deci pot vorbi liber nefiind cointeresat in niciun fel.
Sunt relativ nou pe forumul nikonistilor, si rasfoiam prin topicuri sa vad ce este, ce mai pot invata, unde as putea ajuta, etc. Citind acest topic am ramas un pic uimit de cat scandal se poate face pe tema unui concurs. Prima reactie a fost sa verific daca nu cumva in urma acestui concurs se ridica prin confiscare aparatura foto a tuturor nikonistilor perdanti. M-am linistit ca nu e asa, desi la cata "pasiune" este improscata peste tot...
Atitudinea mea fata de problemele ridicate este mult mai simpla: daca un concurs nu imi place, pur si simplu il abandonez si gata, iar daca sunt chiar deranjat, imi expun obiectiv parerea inainte de a abandona. Nu din acest concurs imi castig existenta, si in joc nu este proprietatea tezaurului nedescoperit al poporului incas.
In schimb, daca intra cineva pe forumul Nikonistilor si citeste, nu cred ca o sa mai aiba imboldul vreodata de a reveni. Nu cred ca aceasta este dorinta, mai ales pentru un concurs organizat de Epson si unde Nikon ofera doar sprijin.

Nu doresc sa jignesc pe nimeni, este doar o constatare a mea referitor la ceea ce citeam si la spiritul la care ma astept de la un grup de persoane legate de pasiunea pentru marca Nikon.
Avatar utilizator
jumbo1974ro
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 11, 2009 12:54 pm
Localitate: Satu Mare

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde romescu » Dum Sep 13, 2009 9:50 am

Reactii de aparare vad cat incape. Cat si explicatii care mai de care mai savante despre cat de util este un asemenea concurs organizat de o asemenea companie. De ce? Chiar sunt curios! A spus cineva dintre cei "nemultumiti" de mai sus ceva despre INUTILITATEA acestui concurs? Toata lumea e constienta de cat de oportuna e o asemenea manifestare, domnilor atacati din toate partile, si toata lumea se intreaba de ce la un asemenea calibru de manifestare artistica isi fac loc imagini total pe langa. Adica imaginea lui Mircea Bezergheanu nu a fost printata la standardele dvs si ati ales imaginea cu flocica mov cu albinutza in loc? Asta e intrebarea tuturor!

Doamna Alina Silvestru, acum am vazut pumnul in gura pus de dvs. Permiteti-mi sa il evit si pe viitor. Deci, daca Epson ma roaga sa nu ma inscriu doar pentru ca nu am aceleasi idei ca si reprezentantii marketing ai companiei, nu ma voi inscrie, dar imi voi spune parerea despre actiunile considerate de mine gresite. Sau nu e voie de la directiune?

Dl. Dan Pop, ca sa nu jignesc vizual vreun moderator o sa pun link catre atacul noroios. Daca reusiti sa cititi fiecare rand sa gasiti cocoloasele bine, daca nu o sa il citez pe autor...

http://www.crosslightblog.ro/index.php?itemid=974
http://fotomaniacu.blogspot.com/

sublim, cand vine de la un om cu o venerabile experienta de 40 de ani in fotografie. Mare pacat!!!

Jumbo, stai linistit, nu s-a confiscat aparatura, in caz ca pe tine atata te doare... Poate daca recitesti tot threadul iti dai seama ce ii doare pe ceilalti.
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde bogdan.panait » Dum Sep 13, 2009 11:31 am

D-lor, cu scuzele de rigoare, una e sa-ti spui parerea si alta e sa arunci cu cacat.

Asa ca ii rog respectuos pe toti sportivii sa-si masoare cuvintele, expresiile si atitudinea. In caz contrar... nu se va inampla nimic. Dar iarba uscata e inca o delicatesa.
bogdan.panait
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 27, 2009 12:28 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde Morphy » Dum Sep 13, 2009 2:22 pm

Citez de pe http://fotodusa.blogspot.com/2009/09/despre-epson-si-nemultumiti.html:
"Am avut răbdarea să văd de două ori imaginile încărcate de către concurenţi pe sait. Imagini foarte bune... puţine. Bune... aşa şi aşa... Slabe... din plin (semn că mulţi dintre concurenţi au citit regulamentul pe diagonală sau... deloc)."

Ce era de citit asa mult in regulamentul concursului? Imaginile trebuiau sa aiba latura mare de 1024 pixeli si urmau sa fie printate la 13x18cm sau A4. In rest tema concursului libera, iar fotografiile pot fi alb negru sau color, realizate in orice tehnica, in orice stil fotografic, prelucrate sau nu digital.

"Multe dintre fotografiile pe care le remarcasem pe sait pe hârtie arătau altfel. Adică prost. S-au trimis o droaie de „printuri” făcute pe hâtrie ordinară şi o altă droaie de fotografii făcute pe minilab cu flagrante devieri de culoare şi densitate faţă de imaginile pe care le ştiam de pe sait. Aşa că am jurizat ce am avut pe masă: prin mâna fiecăruia dintre membrii juriului au trecut toate printurile primite. Fiecare a scos din teanc ce i s-a părut de valoare."

Cred ca fiecare a printat fotografiile pe unde a putut, cum a putut. Nu am vazut scris nicaieri in regulament ca ar conta in vreun fel calitatea printurilor trimise. (eu am scos pozele la centrul foto, Piata Victoriei, metrou in format 13x18cm)

Banuiesc ca in cazul acestei "banalitati" a contat foarte mult calitatea printului trimis...altfel nu imi explic alegerea "artistica" a celor din juriu.
http://www.concursfotoepson.ro/etapa2-selectie/_theodorescu_costin-dl_1774.jpg

Nu contest experienta fotografica a juriului (Doamne fereste) dar sunt multe imagini care nu prea aveau ce cauta in a doua etapa a concursului. (parerea mea)

PS1: Eu nu arunc cu c...t in nimeni. :lol:
PS2: Tot e bine ca o imagine ca aceasta http://www.concursfotoepson.ro/uploads/ ... tii_23.jpg nu a ajuns in etapa 2. (probabil a lasat de dorit calitatea printului trimis la sediul Epson :twisted: )
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde George21 » Dum Sep 13, 2009 5:24 pm

Morphy scrie:PS2: Tot e bine ca o imagine ca aceasta http://www.concursfotoepson.ro/uploads/ ... tii_23.jpg nu a ajuns in etapa 2. (probabil a lasat de dorit calitatea printului trimis la sediul Epson :twisted: )



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Sep 13, 2009 5:43 pm

Vad ca totul se transforma intr-o mare bascalie, fiecare tabara are argumente si nimeni nu asculta pe nimeni. Zic sa va opriti aici, macar pana la finalul concursului. Am scris cateva randuri ptr. unul dintre membrii juriului pe blogul dansului, dar e valabil ptr oricare dintre ei. Incep sa-mi fac o idee, greseala majora poate fi chiar aceasta tema libera si faptul ca juriul e posibil sa nu poata acoperi din punct de vedere al competentei o plaja atat de larga. E posibil totusi sa ma insel.

"Domnule Ozolin Dusa, aveti mare dreptate pana la un punct, de unde incepeti sa ignorati nuantele. "Domnule, cu mâna pe inimă, aţi trimis cele mai fericite imagini pentru acest concurs?"
Aici recunosc ca am gresit si am trimis fotografii de Wild Life fara sa ma gandesc ca juriul e posibil sa nu aiba habar despre acest gen de fotografie. Nu poti sa apreciezi corect o fotografie BIF doar citind pe web despre acest gen; spun asta fara aroganta, sant doar sigur ca nu este chiar specialitatea dumneavoastra. Iar comentariul domniei voastre imi confirma asta. Ma asteptam ca domnul Bogdan Panait sa inteleaga mai bine genul, credeam ca stie cat de dificil este sa faci asa ceva, ca tocmai obiectivele folosite(focala f mare) comprima puternic planurile si asta nu este un defect in acest caz. Ma rog, aici recunosc ca am gresit, m-a derutat faptul ca e un concurs cu tema libera. Iar portretele in natura, in lumina naturala, cu tonuri f dificil de reprodus se pare ca sunt banalitati comparativ cu cele facute in studio, cu o lumina plata. Eu stiu ce printuri am trimis si sunt mai greu de convins.Nu uitati ca adevarul este intodeauna pe la mijloc. Si inca nu sant nemultumit de juriu, sunt doar nelamurit. Cei drept, juriul nu este obligat sa lamureasca pe nimeni cu privire la deciziile lui, dar tocmai incercarile astea de a da explicatii ma fac acum sa fiu si mai curios. Am promis sa nu mai comentez pana la faza finala dar lucrurile evolueaza pe o directie nedorita de mine in momentul in care am scris prima oara despre intrebarile pe care mi le pun. Stiu ca libertatea de expresie inca mai exista si in tara asta. Sau poate nu?
Va rog sa nu o luati in nume personal, nu va cunosc dar din discutiile cu persoane care va apreciaza mi-am dat seama ca pot sa am un dialog corect cu dumneavoastra. Ca o paranteza, cei mai buni prieteni pe care-i am au fost la un pas sa se bata cu mine la prima intalnire. As vrea sa cred ca vom deveni prieteni atunci cand ne vom intalni, iar episodul acesta sa ramana unul despre care sa ne amintim cu amuzament.
Toata stima pentru cine sunteti cu adevarat domnule Ozolin Dusa."

Am scris asta ca un comentariu la ceea ce afirma dinsul pe blog, sper sa treaca de moderator si sa-l gasiti la: http://fotodusa.blogspot.com/
Maine plec in Dobrogea, plec sa caut lupii. Stau mai multe zile la fotografiat, cine vrea sa vina sa lase semn.
O seara buna tuturor.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde surub » Dum Sep 13, 2009 6:10 pm

De ce sunteti nedumeriti?

Ce inseamna "fotografie buna" cand e vorba de o tema LIBERA?

Cum poti juriza portrete, pasari, caini, nuduri, albine, peisaje, a/n si color, copacei, babe ridate, frunze, circ etc LA GRAMADA?

Este o greseala sa trimiti fotografii WL la concurenta cu albinute, floricele si pantofi cu ceapa unui juriu care nu are macar idee ce inseamna acest gen.
Sorry, dar Wl poate fi jurizat numai de cei ce au facut acest lucru.
surub
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 13, 2009 2:27 pm
Localitate: Plutesc prin Delta Dunarii

Re: concursul de fotografie "Fii în rând cu profesioniştii!"

Mesajde VALER » Dum Sep 13, 2009 8:32 pm

"Quod non vetat lex, hoc vetat fieri pudor". (Ceea ce nu opreste legea, opreste buna-cuviinta).
Limbajul degradeaza si dezbraca de caracter oameni si idei. Nu acesta este modul de dialog.
Critica trebuie privita constructiv. Sunt convins ca acesta este punctul de vedere al celor ce au contestat unele fotografii alese de juriu. Si eu sunt de acord ca unele fotografii alese in etapa a II-a sunt "nepotrivite". Sau ca la nivelul la care ma aflu "nu le pot intelege".
Reactia juriului trebuie sa arate echilibru si decenta. Atata tot. S-a sarit calul si de o parte si de cealalta.
"Du sublime au ridicule il n'y a qu'un pas."
Va multumesc si va rog sa refletati la cele mai sus scrise.
O seara buna,
Valentin
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron