Acum este Vin Apr 19, 2024 10:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Sabina » Lun Mar 30, 2009 8:49 pm

Discuţiile de pe topicul "Fotografia lunii Martie" au ridicat o problema destul de importantă - aceea a filtrului de pe forum. Adică, ce imagini ajung pe forum, şi cum determinăm dacă acestea au trecut peste reguli sau nu. Acest lucru va fi şi mai dificil de determinat începând cu luna viitoare datorită faptului că sunt permise anumite tipuri de post-procesări.

Adjustările la regulament la care ne-am gândit sunt următoarele:

- fotografiile finaliste (mai exact primele 5 fotografii) vor trebui sa aibă şi fotografia originală ataşată. Adică, după ce juriul va decide care va fi acel top 5, vom cere fotografia originală a fiecărei imagini, pentru a verifica modificările făcute asupra acesteia. Cu alte cuvinte, cu toate că se poate obţine o poză suprasaturată prin HDR, uneori poate fi la fel de simplu ca o expunere corectă + Levels (e un exemplu sec). Când se va anunţa câştigătorul, pe site se vor pune ambele fotografii, pentru a preveni diverse probleme legate de paranoie.
- orice user care decide să treacă pur şi simplu peste reguli şi este prins la final că a încălcat regulile de postprocesare (după filtrul juriului şi al nostru mai exact) va fi descalificat din competiţia respectivă, şi va fi banat de-a lungul întregului an. Pentru a preveni mârlăniile inutile ar fi recomandat ca fiecare participant să îşi păstreze poza în limitele corectitudinii.

Scopul topicului în sine nu e doar să anunţăm noile reglemetări ci şi să primim sugestii cu privire la problema asta a verificatului, aşa că orice sugestii (constructive nu cârcotaşe) sunt mai mult decât binevenite.

(poll-ul va rula 28 de zile, la sfârşitul acestuia trăgând o concluzie clară cu privire la ce vom face începând de acum)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 30, 2009 10:34 pm

Sabina scrie:- fotografiile finaliste (mai exact primele 5 fotografii) vor trebui sa aibă şi fotografia originală ataşată. Adică, după ce juriul va decide care va fi acel top 5, vom cere fotografia originală a fiecărei imagini, pentru a verifica modificările făcute asupra acesteia. Cu alte cuvinte, cu toate că se poate obţine o poză suprasaturată prin HDR, uneori poate fi la fel de simplu ca o expunere corectă + Levels (e un exemplu sec). Când se va anunţa câştigătorul, pe site se vor pune ambele fotografii, pentru a preveni diverse probleme legate de paranoie.

N-ar fi mai simplu ca toate fotografiile participante la concurs sa fie trimise in ambele versiuni de la bun inceput? Daca originalul este in format raw, acesta poate fi zipat pentru a se evita atasamente prea lungi. Evident, fotografiile neprelucrate vor fi trimise intr-un singur exemplar.

Reiterez o propunere mai veche cu aceasta ocazie: odata cu inscrierea la concurs, fiecare participant ar trebui sa poata opta pentru sau contra postarii fotografiei sale pe forum. Mi se pare firesc ca aceasta decizie sa apartina autorului si nimanui altcuiva. Evident, se exclude fotografia cistigatoare, care va fi postata in mod automat, in ambele exemplare.

Si inca o propunere, a propos de postarea fotografiei cistigatoare: cele 2 imagini sa fie puse undeva pe site-ul Nikon Romania in format original, y compris exif-ul, si aici sa fie postate doar link-urile respective. In acest fel se asigura o totala transparenta si fiecare se poate convinge cu ochii lui de corectitudinea cu care a fost respectat regulamentul concursului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Sabina » Lun Mar 30, 2009 11:59 pm

Dan Pop scrie:
Sabina scrie:- fotografiile finaliste (mai exact primele 5 fotografii) vor trebui sa aibă şi fotografia originală ataşată. Adică, după ce juriul va decide care va fi acel top 5, vom cere fotografia originală a fiecărei imagini, pentru a verifica modificările făcute asupra acesteia. Cu alte cuvinte, cu toate că se poate obţine o poză suprasaturată prin HDR, uneori poate fi la fel de simplu ca o expunere corectă + Levels (e un exemplu sec). Când se va anunţa câştigătorul, pe site se vor pune ambele fotografii, pentru a preveni diverse probleme legate de paranoie.

N-ar fi mai simplu ca toate fotografiile participante la concurs sa fie trimise in ambele versiuni de la bun inceput? Daca originalul este in format raw, acesta poate fi zipat pentru a se evita atasamente prea lungi. Evident, fotografiile neprelucrate vor fi trimise intr-un singur exemplar.


Aia a fost propunerea iniţială, numai că erau o serie de probleme:
- este aproape sfârşitul lunii, reglementările de genul ăla trebuie făcute cu măcar două săptămâni ca să fim siguri că ajunge mesajul la toată lumea.
- problema e că majoritatea mai mult ca sigur vor trimite o singură fotografie şi există riscul să descalificăm prea mulţi pentru că nu trimit originalul. sau să ne încurcăm în trimis e-mailuri tuturor care nu au trimis originalul.

din punctul meu de vedere, era soluţia cea mai corectă, dar din nefericire are un număr de compromisuri care privesc numărul de participanţi.

Reiterez o propunere mai veche cu aceasta ocazie: odata cu inscrierea la concurs, fiecare participant ar trebui sa poata opta pentru sau contra postarii fotografiei sale pe forum. Mi se pare firesc ca aceasta decizie sa apartina autorului si nimanui altcuiva. Evident, se exclude fotografia cistigatoare, care va fi postata in mod automat, in ambele exemplare.


- teoretic, userul când trimite fotografia este de acord ca ea să fie postată pe forum pur şi simplu pentru verificare. dacă nu este de acord cu clauza, poate pur şi simplu să nu participe.
- plus că, ce transparenţă ar mai fi dacă s-ar posta doar poza câştigătoare? Discuţiile ar fi de forma "sigur erau poze mai bune, sigur a fost aranjat concursul" - minţile paranoice lucrează repede din punctul ăla de vedere.

În legătură cu ultima propunere - e o idee bună :)

Mulţam de feedback
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde devland » Mar Mar 31, 2009 12:10 am

Deci va trebui ca de acum incolo sa realizam capturi RAW? Sau ce presupune termenul de "imagine originala"? Musai RAW, sau merge si JPG? Eu unul nu am obiceiul sa realizez capturi in RAW...
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Sabina » Mar Mar 31, 2009 7:13 am

devland scrie:Deci va trebui ca de acum incolo sa realizam capturi RAW? Sau ce presupune termenul de "imagine originala"? Musai RAW, sau merge si JPG? Eu unul nu am obiceiul sa realizez capturi in RAW...


Nu zice nimeni nimic de RAW. Dacă imaginea originală e JPG, trimiţi şi JPG-ul original alături de cea postprocesată. RAW n-are nicio legătură cu "originalitatea" fotografii.

Am pus problema raw-ului pentru că unii nu consideră trecerea de la RAW la JPG o post-procesare. Cu alte cuvinte, cineva care trage în RAW, trebuie să trimită jpg-ul final, şi raw-ul iniţial. Cineva care trage în JPG, trimite jpg-ul iniţial şi cel final. etc :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 31, 2009 9:08 am

Sabina scrie:- teoretic, userul când trimite fotografia este de acord ca ea să fie postată pe forum pur şi simplu pentru verificare.

Pentru verificare e suficient sa se posteze: "au mai fost inscrise in concurs si fotografiile trimise de X, Y si Z.
Sabina scrie: dacă nu este de acord cu clauza, poate pur şi simplu să nu participe.

Cu care clauza? Nu exista nici o mentiune in regulamentul concursului care sa stipuleze ca fotografiile trimise vor fi publicate undeva. Participantii la concurs care nu sint forumisti pot sa nici nu aiba idee ca fotografiile au fost publicate pe un forum fara stirea si acordul lor.
Sabina scrie:- plus că, ce transparenţă ar mai fi dacă s-ar posta doar poza câştigătoare?

Se vor posta toate fotografiile ale caror autori isi vor da acordul. Ma astept ca acestea sa reprezinte majoritatea.
Sabina scrie:Discuţiile ar fi de forma "sigur erau poze mai bune, sigur a fost aranjat concursul" - minţile paranoice lucrează repede din punctul ăla de vedere.

Lucreaza si mai repede in conditii de transparenta: "mie fotografia lui X mi s-a parut mult mai buna, e clar ca Y a cistigat pe baza de pile". De exemplu, mie fotografia cistigatoare a lunii februarie nu mi-a placut din start, mi-a sugerat mai curind frivolitate decit tandretea pe care o presupune o declaratie de dragoste, alte fotografii, mai putin sofisticate din punct de vedere tehnic erau mult mai apropiate de tema concursului. Acum, dupa fiasco-ul cu admin-ul care garanta autenticitatea fotografiei de pe luna martie a aceleiasi dne Buliga, e limpede pentru oricine ca premiul pe februarie a fost luat pe pile :lol:

Cu paranoia nu te pui... ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mar 31, 2009 8:19 pm

Acum, dupa fiasco-ul cu admin-ul care garanta autenticitatea fotografiei de pe luna martie a aceleiasi dne Buliga, e limpede pentru oricine ca premiul pe februarie a fost luat pe pile


Mde. Va astept la cotitura, daca o sa jurizati si Dvs ceva, sa spun si eu niste pareri, niste adevaraciuni , consideratii, ceva :mrgreen: .
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 31, 2009 9:50 pm

Dinu Lazar scrie:
Acum, dupa fiasco-ul cu admin-ul care garanta autenticitatea fotografiei de pe luna martie a aceleiasi dne Buliga, e limpede pentru oricine ca premiul pe februarie a fost luat pe pile


Mde. Va astept la cotitura, daca o sa jurizati si Dvs ceva, sa spun si eu niste pareri, niste adevaraciuni , consideratii, ceva :mrgreen: .

Sper ca nu a luat nimeni in serios paragraful respectiv. Era doar a propos de faptul ca, oricum o dai, oricit de transparent operezi, ramine destul loc si pentru paranoia.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde CristiL » Dum Iul 05, 2009 10:35 am

Buna ziua,
As dori sa particip la concursul din luna aceasta. Din pacate nu am gasit un regulament clar, doar discutii pe anumite teme (existenta pozei originale, post-procesare, etc). In cazul in care nu am cautat bine, v-as ruga sa ma ajutati cu un link catre regulament.

Multumesc,
Cristi
Nikon D40
Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6 Nikkor 55-200mm f/4-5.6 Nikkor 35mm f/1.8
CristiL
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 04, 2009 8:22 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări

Mesajde glumetu » Dum Iul 05, 2009 3:22 pm

Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron