Acum este Vin Apr 19, 2024 4:19 am

Articole Nikonisti.ro

Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Nikon te premiaza

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde cgilmeanu » Mie Feb 01, 2012 3:19 pm

admin scrie:
Va intrebam asadar, ce parere aveti:

Credeti ca ar trebui elimininam si din finala aceasta formula prin care votul juriului si votul publicului sunt angrenate pentru a desemna castigatorul marelui premiu?

Credeti ca ar fi mai corect daca castigatorul ar fi ales numai de un juriu, fara a mai lua in considerare si votul publicului?


Eu cred ca un concurs, atat pentru amatori cat si pentru profesionisti, ar trebui jurizat doar de catre un juriu.
Pentru votul publicului se poate organiza o etapa aparte, cu premiu separat si in nici un caz cu valoare mai mare decat marele premiu. Combinarea rezultatelor nu pare fair-play.

O si frumoasa!
Nikon D700 FX/D300 DX/N90
Sigma 24-70mm f/2.8, Nikkor 35mm f2.0, Nikkor 50mm f/1.4(+f/1.8), Nikon 105mm f/2.8 VRII, Nissin Di866 Mark II
http://www.claudiugilmeanu.ro
Avatar utilizator
cgilmeanu
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 28, 2009 6:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde huncut » Sâm Feb 11, 2012 7:12 pm

Semper scrie:Categoric da! Chiar daca este posibil sa existe discutii si in ceea ce priveste alegerea facuta de juriu, sunt sanse mult mai mari ca cea mai buna fotografie sa castige. Mai ales daca din juriu vor face parte mai multe persoane, ca sa nu existe indoieli.

Absolut de acord!!!!!!!! :) ;)
Nikon D3100
Nikkor 18-55mm, 55-300mm
Nikon Coolpix L23
Avatar utilizator
huncut
 
Mesaje: 65
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:28 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde mumus » Mar Feb 28, 2012 3:29 pm

si eu cred ca 'furtul' la voturi se elimina prin mutarea acordarii premiilor de catre juriu, votul nostru, al forumistilor ar trebui sa nu insemne nimic altceva decat aprecierea de catre colegii forumisti, fara premiu acordat prin votul forumistilor se elimina automat 'frauda' 'like'-urilor...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde LaurentiuCC » Joi Mar 01, 2012 6:42 am

100 % de acord cu propunea ca în "finala" câștigătorul sa fie desemnat doar de juriu. Cu propunerea organizării unui workshop în care sa se discute aceste fotografii.
Echipament: D5100 + 18-105mm AF-S VR NIKKOR + 70-300mm AF-S VR NIKKOR + Metz 50 AF-1 + Manfrotto MK393-H
Avatar utilizator
LaurentiuCC
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Feb 03, 2012 6:17 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde klausnet » Lun Mar 05, 2012 10:28 am

Eu cred că dacă ar putea vota doar cei care au produse Nikon înregistrate pe site, s-ar reduce mult numărul fraudelor.
Nikon D3100; Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR; Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR.
klausnet
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Ian 25, 2011 11:25 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde pai mei » Lun Mar 12, 2012 11:09 am

Salut, am o intrebare despre regulament:
Fotografiile inscrise in concurs vor putea fi editate pe urmatoarele coordonate: luminozitate, contrast, saturatie,
nivele de culoare si crop.


Ce inseamna luminozitate si nivele de culoare in Lightroom? Luminozitatea e Brightness ? Contrastul si saturatia le-am gasit.
Expunerea poate fi ajustata?
E voie cu Clarity? Tot un fel de contrast e.
Dar Vibrance (tot un fel de saturatie pentru pixelii mai nesaturati am inteles), Fill Light, Blacks, Recovery ?

Sharpening, noise reduction, lens corrections? - astea presupun ca nu.

Despre Lightroom am citit aici:
http://www.digitalslrguru.com/lightroom ... explained/
http://www.digital-photography-school.c ... ightroom-2
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde The Peacekeeper » Mar Mar 13, 2012 11:43 am

E cam ciudat acum cu ajustarea regulamentului. Adica deja numarul de entry-uri din concurs a scazut drastic... Lumea nu uita ca probabil acel D7000 ar fi putut sa-i dea unui om posibilitatea de a-si dezvolta talentul pe un echipament mai bun... Dar mai nou e o calitate inegalabila sa ai 10 000 de oameni in lista de Facebook...

Ar putea sa se faca totusi o delimitare intre amatori si profesionisti. Fotografia unui profesionist cu experienta se va remarca oricum si fara un echipament prea extraordinar. Daca mai intervine si un echipament bun, deja e inegalabila... deci...
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde iooo » Lun Apr 30, 2012 8:13 am

Am si eu o sugestie daca tot ati schimbat modalitatea de inscriere a pozelor in concurs. Puneti si un camp pentru numele lucrarii, utilizatorul sa poata da titlu pozei si la fel, poza sa apara cu titlu in desfasurator.
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde klausnet » Sâm Dec 22, 2012 10:59 pm

Având în vedere faptul că anul 2012 e pe terminate şi că popularitatea acestui concurs a scăzut semnificativ (ţinând cont de discuţiile foarte puţine de pe forum; a se vedea şi interesul pentru subiectul "Marea finala la Se cauta fotografia lunii, editia 2012") poate ţineţi cont şi de propunerile făcute aici.

Personal am o problemă cu votul publicului care a cam sărit calul anul acesta. Şi chiar dacă au fost eliminate anumite fotografii (de altfel, fără acoperire în Regulament) tot au mai scăpat câteva (a se vedea, spre exemplu, voturile publicului de pe lunile noiembrie şi decembrie ale căror fotografii stau foarte bine şi în "Marea finală").

Şi poate vor fi reluate workshop-urile dedicate concursului... fie organizate înainte (ca să vedem cum ar trebui să fotografiem), fie după (ca să vedem cum apreciază juriul fotografiile înscrise în concurs).
Nikon D3100; Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR; Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR.
klausnet
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Ian 25, 2011 11:25 pm

Re: Regulament concurs - Reglementări şi Sugestii

Mesajde Ancaaa » Dum Dec 23, 2012 11:24 am

Imi pare rau ca nu se mai organizeaza workshopurile de dupa fiecare editie a lunii. Era intelesant, se discutau fotografiile inscrise, mi a placut.Pacat.Probabil ca s au eliminat din motive bine intemeiate, nu s eu in masura sa judec,
dar mi a facult placere. Sambata era prezenta pe net:d
Nikon d7100, sigma 8-16, nikkor 50,1.8G, Sb.700..sigma 70-200 2.8..
Ancaaa
 
Mesaje: 46
Membru din: Mar Aug 07, 2012 10:31 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron