Acum este Joi Mar 28, 2024 2:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Nikon te premiaza

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde glumetu » Mie Apr 08, 2009 12:16 pm

bai nene - esti patologic.

e clar ca nu poti face diferenta intre SENSOR pixels si IMAGE pixels - doua concepte fundamental diferite la senzorii Bayer.

eu unul renunt.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 08, 2009 12:30 pm

glumetu scrie:NU EXISTA fisier RAW salvat de camera in acest format (mozaicat, cu info pe cate un singur canal de culoare).

Ba tocmai in acest format sint fisierele raw. Daca nu ma crezi, fa o aritmetica elementara si te vei convinge. Manualul lui D300, la pagina 402, spune ca marimea unui NEF pe 12 biti, necomprimat, este 19.4 MB. Pe de alta parte, 4288 x 2848 x 1.5 = 18318336. Mai ramine 1 MB pentru celelalte informatii stocate in NEF. Daca ai avea trei canale de culoare in NEF, marimea fisierelor ar exploda pur si simplu.
glumetu scrie:Orice fisier RAW produs de o camera este deja interpolat si demozaicat (de catre procesorul ADC) si astfel ajunge la 14 biti PER CANAL de culoare. Practic interpolarea creeaza informatia din celelalte doua canale de culoare conform layout-ului CFA si algoritmului respectiv.

Procesarea asta nu e triviala si are sens sa permiti utilizarea altor algoritmi, mai sofisticati, in convertorul de fisiere raw.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Mie Apr 08, 2009 12:34 pm

Asta am tot incercat sa-i spun. Ba mai mult, se contrazice singur. Pe de-o parte da un link cu un articol unde scrie clar "it contains untouched, "raw" pixel information straight from the digital camera's sensor", si pe de alta parte spune ca nu e asa.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde sorinsava » Mie Apr 08, 2009 12:41 pm

Asta e tare!
"Orice fisier RAW produs de o camera este deja interpolat si demozaicat (de catre procesorul ADC)"
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Mie Apr 08, 2009 12:49 pm

In alta ordine de idei, iata un plug-in pentru editorul de imagini GIMP, special pentru vizualizarea si editarea fisierelor RAW, atat pentru nef-urile nikon cat si pentru crw-urile canon. UFRaw
Poate fi folosit si ca aplicatie de sine statatoare in caz ca nu folositi GIMP.
Mai mult, e opensource.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde glumetu » Mie Apr 08, 2009 1:26 pm

revin, da, m-am aruncat cam tare si am gresit grav - trebuie sa corectez :)

interpolarea are loc in momentul in care vorbim de conversie in JPEG si nu inainte.

imi cer scuze de inexactitati si pentru tonul "aprins" fata de devland ;)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde devland » Mie Apr 08, 2009 1:29 pm

Apology accepted.
Oricum, e bine ca ai invatat ceva.
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde Haf » Mar Mai 26, 2009 6:19 am

Sunt acceptate in concurs fotografii transformate in alb negru la postprocesare?
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde George21 » Dum Mai 31, 2009 2:11 pm

Haf scrie:Sunt acceptate in concurs fotografii transformate in alb negru la postprocesare?


da
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Postprocesarea fotografiilor inscrise in concurs

Mesajde b66dul » Lun Iul 13, 2009 6:31 pm

Radu_Grozescu scrie:
admin scrie: care sunt limitele acceptabile ale postprocesarii?


Cu toate ca nu intentionez sa particip la concursuri, indraznesc sa-mi dau cu parerea :-)

Fie nu acceptati postprocesare, si asta ar insemna sa solicitati NEF-uri "neatinse" ceea ce IMHO e mai mult decat restrictiv si complicat.

Fie faceti un concurs clasic, si fiecare isi trimite viziunea artistica asa cum o poate concretiza intr-un fisier digital.

Bineinteles ca alegerea imaginii castigatoare apartine juriului care daca nu agreeaza prelucrarea "excesiva" va selecta lucrarile si in functie de acest aspect.

In mod practic nu se pot pune bariere intermediare la nivelul de prelucrare.



Mi se pare o observatie de bun-simt si foarte corecta; si in plus NEF-ul spune totul si despre fotografie si despre fotograf (tehnica, cadrare, etc.)
Nu stiu de ce considerati ca formatul NEF, intr-un forum de nikonisti ar fi ceva restrictiv? Compactele Nikon care nu inregistreaza NEF nu vor concura niciodata orice SLR (DSLR) asa ca printr-o deductie logica orice fotografie facuta cu un compact va fi doar de umplutura si nu va avea nicio sansa in concurs.
Singura problema ar fi cea a dimensiunii mari a pozelor trimise.

Si am si o intrebare pentru Dvs.: admin-ul acestui forum a specificat intr-un post ca nu vor fi acceptate fotografii pentru tema lunii IULIE (de exemplu) in care sa apara zapada. Daca am o fotografie facuta in Himalaia sau la Polul Nord si ea contine zapada (si/sau gheata) credeti ca trebuie sa fie asta o restrictie de la concurs pentru faptul ca incalca o regula?
Mentionez ca nu am de gind sa particip la niciun fel de concurs, dar mi s-a parut ca se exagereaza un pic "cu regulamentu' ".
Multumesc anticipat pentru rabdarea de a fi analizat acest post.

Bogdan Dulgheru
b66dul
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori