Acum este Joi Mar 28, 2024 4:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Cand? Unde? In ce fel?

Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde Sabina » Joi Iun 03, 2010 9:43 am

Şi avem şi anunţ global. Dându-se faptul că există un oarecare interes pentru o întâlnire a nikoniştilor ieşeni, ne-am gândit că n-ar fi rău să ne adunăm weekendul ăsta.

Mai exact:

- Când - Duminică, 06 iunie 2010, ora 11.00
- Unde - Piaţa Unirii

"Invitaţii" speciali:

- Nikkor 35mm f/1.8 G AF-S DX
- Nikkor AF-S Micro 85mm f/3.5G DX ED VR II


Şi pentru a-l putea pune pe ultimul la muncă, ar fi interesantă o excursie la grădina botanică. Desigur, dacă sunt suficienţi entuziaşti :)

Pe cât posibil, încercaţi să vă exprimaţi interesul pe topic ca să ştim la ce ne aşteptăm.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde webdevst » Joi Iun 03, 2010 10:14 am

Wow! O inițiativă minunată, pe care o salut! Încerc să ajung și eu la întîlnire, însă nu pot promite nimic deocamdată.

Atenție că există o taxă specială pentru fotografi în Grădina Botanică. Ultima oară era de 25RON... or fi scos-o?
webdevst
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 13, 2009 4:47 pm

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde Sabina » Joi Iun 03, 2010 10:41 am

Nu, tot atât a rămas :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde cianlu2002 » Joi Iun 03, 2010 11:46 am

Eu am fost in botanica week-end-ul trecut si am gasit cativa subiecti interesanti postati pe pagina mea de facebook. As veni si acum insa am programat o ieseala la Larga Jijia cu cortul. Astept cu interes o ocazie viitoare sa ne intalnim.
cianlu2002
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 03, 2010 10:08 am

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde tibucristian » Joi Iun 03, 2010 2:25 pm

Îmi anunţ şi eu prezenţa duminică la ora 11,00 în Piaţa Unirii, cu Nikonul la gât.
În ceea ce priveşte locaţia putem să discutăm aici până atunci sau atunci la locul faptei. Dacă se optează pentru Grădina Botanică o idee ar fi poarta din Păcurari pe unde se intră (mai) uşor, cu camera în geantă = 3 lei biletul de vizitator.
În ceea ce priveşte nikoniştii din Iaşi, sunt destui slavă Domnului, chiar dacă nu dintre cei mai prezenţi/activi pe forumul acesta.
Mai dăm şi noi sfoară-n ţară pe diverse canale şi ... ne vedem duminică.
D90 + 18-105 VR + 70-300 VR
tibucristian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 09, 2009 9:14 pm

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde Meggido » Joi Iun 03, 2010 4:17 pm

Am apucat sa scriu in alt topic apoi am vazut anuntul :).

Consider ca e mult 25 de lei ca sa intru sa fac poze acolo. Eu consider ca e mai bine sa nu ne haradam la cheltuieli chiar din prima intalnire. Cel mai important va fi faptul ca ne vom cunoaste.

Este ok si ora si locul intilnirii.

Toate cele bune,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde Meggido » Joi Iun 03, 2010 4:19 pm

Scuze de double post, dar am uitat sa va rog ceva :).

Daca are vreunul dintre voi o pompita de aer si vine la intilnire il/o rog sa o aduca. Ma chinuie un fir de praf pe lentila din spate al unui obiectiv.
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde tapric » Joi Iun 03, 2010 6:33 pm

Interesanta idee, eu sunt din Suceava si la noi n-am auzit de asa ceva. Unde mai exact in Piata Unirii ? Cum ne recunoastem ? :) Poate reusesc sa ajung si eu daca nu intervine altceva in program.
tapric
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Iul 22, 2009 5:16 pm

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde Robert77 » Joi Iun 03, 2010 7:31 pm

1. In gradina botanica nu platiti taxa mai ales taxele de acum care nu mai sunt 25 ron ci cu totul alte taxe :)

2. Eu am intrat de atatea ori ca fotograf si nu am platit. Daca as avea eveniment as plati, Oricum nu as da 150 ron/ora ptr fotografie de nunti acolo. Taxele care s-au marit sunt din cauza directorului un bulangiu cu alte cuvinte care a mirosit un potential loc de bani.

3. As dori sa aduceti alte obiective ptr FF, cele 2 fiind ptr DX nu vad eficienta lor. Deja sunt nikonisti destul de solizi in Iasi care activeaza si pe forum cu aparatura f performanta. Propun sa aduceti un Nikon 16-35 f/4 ca cei cu FF-ul sa il testeze. Asta ar fi ceva interesant.

4. Gradina Botanica ptr mine ar fi a n-a oara daca merg. Am tot tras acolo multe cadre situatii deci nu e nimic nou. Va recomand padurea Barnova si alte chestii. Gradina e destul de cunoscuta de multi din Iasi si nu cred ca interesul ar fi mare ptr ea.

5. Semnez la intalnire daca se aduce acel obiectiv ptr FF 16-35 F/4. As dori sa il vad la lucru. Nu am timp sa merg in bucuresti sa il testez si nici nu l-ar trimite nimeni. Acest meeting ar constitui un avantaj din acest punct de vedere. Stiu ca nu e greu sa il luati asa ca ar fi ok.

Locul intalnirii ar fi statuia din Piata Unirii e mai ok ca pct de reper, avand in vedere ca Piata Unirii e mare si cei care vin din alte localitati (daca vin) se pot incurca
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Întâlnirea nikoniştilor ieşeni - 6 iunie 2010

Mesajde day2dudu » Vin Iun 04, 2010 9:09 am

Taxa de fotografiat 25 lei este doar pentru sere. In rest nu se plateste taxa foto. Cel putin nu se platea acum o luna.
day2dudu
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:07 pm

Următorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori