Acum este Joi Mar 28, 2024 7:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde RRS » Sâm Noi 13, 2010 7:19 pm

Singura diferenta consta in calitatile pe care le-am vazut la cei doi lectori azi, de unde si perspectiva de "jurizare".
Daca ar fi fost o prezentare pe bani, as fi cerut banii inapoi pe partea de urban. Nu am ramas cu nimic interesant (desi de imaginea mea a zis de bine, dar nu ma influneteaza deloc), pe cand la partea a doua nu m-am miscat de pe scaun.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde andrewfem » Dum Noi 14, 2010 10:48 pm

Sunt si eu sustinatorul ideii lui Razvan, de publicare a celor 10 imagini finaliste,asa am putea invata si ceva,pe langa comentarii inutile ;)
Eşecurile îi întăresc pe cei puternici! :)
NikonD200+D200;Nikkor 50mm f1.8; 18-70mm; 12-24mm;70-300mm;Tokina 100mm f2.8;SB600,
Avatar utilizator
andrewfem
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Ian 18, 2009 3:01 am

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde Razvanexu » Dum Noi 14, 2010 10:58 pm

Sa inteleg ca si la workshop partea de "urban" a avut tente beletristice :lol: Vaaai ce rau imi pare ca am fost pe drumuri tot weekend-ul, mai prindeam si eu niste termeni fara sa fiu nevoit sa consult dexonline. :roll:
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Noi 14, 2010 11:33 pm

Intamplator ii cunosc si pe Adrian Andrunachi si pe Vlad Eftenie.
Ambii cam stiu despre ce e vorba in fotografie, sunt baieti tineri si cu mintea proaspata care au vazut multe imagini ale celor ce au pus bazele fotografiei si fotojurnalismului in general.
Faptul ca a trebuit sa apelati la DEX e un lucru bun pentru ca asa te dezvolti personal, cautand si cercetand, nu atunci cand iti da altcineva reteta.
Vlad poate vorbi mult uneori si nu este neaparat cea mai modesta persoana, dar daca esti pe faza poti invata de la el.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Noi 14, 2010 11:43 pm

Kameran scrie: as fi curios sa aflu ceva detalii de la domnul prof. Radu Grozescu, care mi se pare in masura (cel putin pt mine) sa explice in cateva cuvinte aceasta "fotografie urbana" .


Din pacate, nu sunt profesor :-) Doar un fotograf comercial, iar dat fiind ca nu fac fotografie de strada, urbana, de arta, etc, nu pot sa ma pronunt in aceasta directie.

Jurizarea oricarui concurs e ceva destul de complex, iar din afara poate parea arbitrar, cu toate ca nu este.

Vedeti intrebarile care mi s-au pus despre jurizarea la concursul de fotografie de nunta :-)

Kameran scrie: Astept sa vad cu nerabdare si calendarul Nikon 2011 ....


Asta e simplu, culegi imaginile castigatoare din Forum si iti faci rapid o idee de ansamblu :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde RRS » Lun Noi 15, 2010 7:15 am

@Bogdan Dumitru - intamplator sau nu, fotograful care a prezentat prima parte nu are experienta unor prezentari, si nu s-a pregatit pentru aceasta (spre final se grabea, analiza fotografiilor nu era clara, bazata pe nise criterii comunicate, ci parea empirica); nu il cunosc (ca si tine), insa sunt convins ca e un bun fotograf. Mai sunt convins ca data viitoare va avea un guideline, de care va putea tine seama. Din pacate nu l-a ajutat nici colaborarea publicului, si cu siguranta existau emotii la fata locului, dar si din cauza tansmisiei filmate.

PS - nu a fost cazul sa se foloseasca DEX-ul, sau vreun alt lexicon.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde Razvanexu » Lun Noi 15, 2010 10:31 am

Faza cu DEX-ul este legata de ironia de pe pagina anteriara (5).
Vad ca sunt mai multi de parere ca ar trebui publicate macar 10 fotografii finaliste, ceva noutati in acest demers?
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 15, 2010 10:35 am

Razvanexu scrie:Vad ca sunt mai multi de parere ca ar trebui publicate macar 10 fotografii finaliste, ceva noutati in acest demers?


Eu am aratat sambata 10 imagini alese din cele care au participat la concursul de fotografie de nunta, deci cei interesati le-au vazut :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde emil » Lun Noi 15, 2010 10:39 am

Radu_Grozescu scrie:
Razvanexu scrie:Vad ca sunt mai multi de parere ca ar trebui publicate macar 10 fotografii finaliste, ceva noutati in acest demers?


Eu am aratat sambata 10 imagini alese din cele care au participat la concursul de fotografie de nunta, deci cei interesati le-au vazut :-)


Si cei interesati dar care din diverse motive n-au putut merge la prezentare au vreo sansa sa vada acele poze ?
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Se cauta fotografia lunii octombrie: Fotografia urbana

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 15, 2010 10:42 am

emil scrie:
Radu_Grozescu scrie:
Razvanexu scrie:Vad ca sunt mai multi de parere ca ar trebui publicate macar 10 fotografii finaliste, ceva noutati in acest demers?


Eu am aratat sambata 10 imagini alese din cele care au participat la concursul de fotografie de nunta, deci cei interesati le-au vazut :-)


Si cei interesati dar care din diverse motive n-au putut merge la prezentare au vreo sansa sa vada acele poze ?



Asta aranjati cu organizatorii, eu nu pot sa public de capul meu imaginile altora :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron