Acum este Vin Apr 19, 2024 12:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mie Feb 02, 2011 10:28 pm

bogdang scrie:
Marian Badea scrie:Daca-mi este permisa o sugestie pentru votarea fotografiilor pe nikonisti.ro pentru concursurile din lunile viitoare, .......... caci multi oameni intra pe nikonisti.ro/concurs, dar nu-si pierd timpul sa treaca prin toate paginile daca ai ghinionul ca fotografia ta sa fie pe una din ultimele pagini.

Afisarea este aleatorie pentru a da sanse egale tuturor fotografiilor. Atat cat se poate, avand in vedere ca unele sunt postate in ultima zi de concurs.
Dar cum bine spuneai, cel mai indicat ar fi sa se elimine votul publicului.

Din pacate n-o sa fie eliminat votul, dupa cum se vede si la concursul din februarie. Cat despre ordinea aleatorie a fotografiilor... eu nu la asta ma refeream. Cand intra oamenii sa voteze fara sa cunoasta fotograful, e foarte bine, dar s-ar putea ca pe langa sistemul asta sa fie si link-uri separate pt fiecare fotografie si oamenii sa poate ajunge direct la fotografia prietenului care cere vot. Dar daca ma gandesc mai bine, sa ramana asa cum e, ca daca s-ar aplica ideea mea ar avea de castigat tot ce-i cu poze ametite si care au 1000 de prieteni pe FB. :lol:
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mie Feb 02, 2011 10:30 pm

stefanev scrie:ca sa fie eficient si corect votul publicului ar trebui ca toate fotografiile sa se stranga cu 2 luni de zile inainte de concurs, iar in luna corespunzatoare sa fie urcate toate odata pe site iar votul va reprezenta alegerea publicului vazand toate pozele inscrise in concurs.

Asta ar insemna ca fiecare concurs al unei luni sa se desfasoare pe o perioada de 3 luni, lucru care e imposibil.
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mie Feb 02, 2011 10:33 pm

Gabi86 scrie:Cam asa ceva ar trebui facut,un mod in care toate fotografiile sa fie afisate deodata pentru a avea fiecare sanse egale in fata publicului...eventual 2 sapt sa se poata trimite fotografii iar in urmatoarele 2 sapt sa se voteze de catre public si de catre juriu.

Asta e o varianta mai aproape de ceva atat corect, cat si realizabil. Eu ma gandeam mai degraba ca toata luna sa poata fi trimise fotografiile, dar votarea sa fie atat in timpul lunii respective, cat si inca 14, 15 zile din luna urmatoare, timp in care juriul ar avea deja alese fotografiile lor preferate... se face topul si se anunta.
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Mie Feb 02, 2011 11:20 pm

bogdanc76 scrie:
Marian Badea scrie:Si daca tot vad ca se poarta ca oamenii sa-ti posteze propriile fotografii pentru a primii pareri asupra lor si mai ales pentru ca n-au mai fost publicate si pe forum fotografiile din ultimele zile, o postez si eu pe a mea si astept pareri, preferabil avizate. ;)

Multumesc anticipat pentru toate parerile pe care sper ca le voi primii!



Imi permit eu sa-ti dau ceva sugestii...

Fotografia este foarte ok, subiectul este expresiv, denota inocenta specifica. Parca ar fi angrenat intr-un talk-show... Imi place deasemenea ca nu ai exagerat cu contrastul. As avea observatii legate de tonalitate. Sunt niste nuante de rosu la nivelul intregului cadru care ma deranjeaza. Daca le-ai desatura un pic, ar fi mai bine. Si tonalitatea pielii este afectata. Dupa aceea, in background exista culori tari, care distrag. Pe o selectie de background, as face urmatoarele operatiuni:
1. as scadea luminozitatea, pentru a crea o diferenta de luminozitate intre subiect si background. In felul asta, as pune in evidenta si mai mult subiectul.
2. scaderea luminozitatii in background va mari saturatia tonurilor si nu vrem asta. deci pe un layer de saturation, trebuie diminuata saturatia pt tonurile din background.

O metoda de a evita pasii de mai sus, ar fi s-o treci in alb-negru. Ar merita exercitiul asta.
Nu imi place zona ochilor. Nu sunt bine pusi in evidenta. Ochii sunt albastrii, daca nu ma insel... As lucra pe zona de iris pentru a satura si a lumina un pic tonul.
In final, as mari un pic claritatea. Din cauza campului de profunzime mic, fotografia pare soft.


Bafta.

Mersi pentru toate sugestiile! Se vede ca intr-adevar te-ai uitat la fotografie si ai dat sfaturi realiste si nu comentarii aiurea cum am mai vazut ca se obisnuieste si iti multumesc inca o data pt asta.
Acum sa-ti spun cateva despre fotografia mea:
- in primul rand ca nu e o fotografie aranjata si para-aranjata, ci e o fotografie a nepotelului meu facuta in timp ce se juca pe jos in living-ul sorei mele. Norocul meu a fost ca era foarte atras de aparatul meu si atunci avea tendinta sa-mi dea atentie si sa vina spre mine :D , dar la un moment dat a fost o problema fiindca ma bagase la perete si nu mai aveam unde sa ma dau in spate. Asadar nu am facut fotografia in modul clasic de a se face un portret, ci mai mult ca instantaneu. La asta se adauga faptul ca am folosit un 50mm si am tras la 1.4 diafragma, deci extrem de greu cu focalizarea. Fotografia e defocalizata de la tample in spate, dar fata e perfect focalizata si intentionat am vrut sa fac asta pt a scoate in evidenta exact numai fata. Poate parea un pic soft chiar daca e focalizata perfect fiindca am tras in NEUTRAL nemodificat care are sharpness-ul la 2, adica destul de soft. Parerea mea e ca fetele umane arata ceva mai bine daca nu sunt foarte sharp (se mai estompeaza detaliile si inclusiv defectele)
- nuante de rosu nu sunt, daca te uiti mai bine, ci e doar o impresie fiindca nepotelul meu are pielea foarte rozalie si orice lumina pe fata lui capata nuanta roz, rosiatica. fotografia a fost putin calda, dar am racit-o cu 600K. Daca te uiti la fruntea lui o sa vezi ca are o culoare neutra a pielii. Senzatia de nuanta de rosu mai apare de la culorile din spate, dar daca te uiti pe albul vestei o sa vezi ca nu e rosiatic. Initial chiar m-am gandit sa bag in concurs o varianta mai desaturata, dar pana la urma m-am hotarat sa o las asa pt a pastra o nuanta naturala a pielii si nu una albicita de la desaturare. Daca am facut bine sau nu... nu stiu. In fundal, intr-adevar sunt culori mai tari, dar eu am modificat fotografia in ViewNX 2 si n-aveam cum sa fac o desaturare selectiva pe fundal. Fiindca nu se accepta prea multe modificari ale fotografiei, mi-a fost teama sa nu fac ceva ce nu trebuie si sa fie respinsa, asadar singurele modificari pe care le-am facut sunt: +0.7 compensarea expunerii si racirea fotografiei cu 600 de K.
- am incercat si alb-negru, dar nu mi-a placut deoarece culorile arata mai bine vivacitatea micutului. (parerea mea)
- ochii sunt intr-adevar albastrii. Nu stiu daca ar fi permise de catre juriu modificarile de care zici tu, dar culoarea ar fi putut fi redata corect si numai prin iluminarea corecta, in conditii de studio, dar eu n-am avut posibilitatea sa folosesc lumini aditionale , ci doar un blitz extern. Eu am tras cu blitz-ul in tavan pt a evita umbrele si a avea o iluminare cat mai uniforma, dar datorita faptului ca aparatul era tinut in potret n-am putut sa folosesc si cartela alba incorporata si astfel nu prea am avut lumina care sa vina frontal pe subiect, de aici si redarea incorecta a culorii ochilor. Daca trageam cu aparatul in lanscape puteam sa trag cu el in tavan si cartela sa directioneze o parte din lumina pe fata, dar asta ar fi insemnat sa tai foarte mult din fotografie ca sa o fac din landscape in portret.
Asadar, date fiind conditiile nu stiu daca as fi putut sa fac ceva mai bine, daca da, astept alte sugestii. :)
Daca am uitat sa fac referire la ceva din ce ai zis tu, sorry. :)
Atasez si o versiune desaturata si cu alte cateva mici modificare, dar cam insesizabile pe care ma gandisem s-o bag initial in concurs ca sa-mi spui daca ti se pare mai buna. :)
Fişiere ataşate
DSC_3371-desat_026.JPG
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde porcofon » Joi Feb 03, 2011 2:07 am

Sincer nu am avut rabdare sa citesc tot ce ai scris... O fotografie trebuie sa povesteasca singura. Daca povestea nu a ajuns la privitor, explicatiile sunt de prisos.
Asta e valabil si pentru restul fotografiilor "explicate".
Acceptati ca, ceea ce e pentru voi e arta, e rahat simplu pentru altul. Altfel, mergeti pe stiinte exacte.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Joi Feb 03, 2011 2:16 am

porcofon scrie:Sincer nu am avut rabdare sa citesc tot ce ai scris... O fotografie trebuie sa povesteasca singura. Daca povestea nu a ajuns la privitor, explicatiile sunt de prisos.
Asta e valabil si pentru restul fotografiilor "explicate".
Acceptati ca, ceea ce e pentru voi e arta, e rahat simplu pentru altul. Altfel, mergeti pe stiinte exacte.

Explicatiile erau pt cel care imi daduse niste sfaturi referitoare la fotografia mea (uita-te pe cine am citat) si erau cu referire directa la ce a zis el. Nu m-am apucat sa-mi explic fotografia aici, asa aiurea ca nebunu'. Nici nu trebuia sa ai rabdare sa citesti mesajul fiindca nu era pt tine.
Si nu e nevoie sa fii nesimtit si sa-mi faci fotografia rahat, mai ales ca n-ai inteles scopul post-ului meu si te-ai repezit ca fata mare la maritat sa faci aprecieri.
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde porcofon » Joi Feb 03, 2011 2:30 am

Marian Badea scrie:
porcofon scrie:Si nu e nevoie sa fii nesimtit si sa-mi faci fotografia rahat, mai ales ca n-ai inteles scopul post-ului meu si te-ai repezit ca fata mare la maritat sa faci aprecieri.

Nu ai inteles nimic, in schimb m-ai jignit.
Ma gandesc sa iti explic... Consider ca inclusiv fotografia trimisa de mine este "rahat" in ochii majoritatii si ca o fotografie isi spune singuera povestea.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Joi Feb 03, 2011 2:40 am

porcofon scrie:
Marian Badea scrie:
porcofon scrie:Si nu e nevoie sa fii nesimtit si sa-mi faci fotografia rahat, mai ales ca n-ai inteles scopul post-ului meu si te-ai repezit ca fata mare la maritat sa faci aprecieri.

Nu ai inteles nimic, in schimb m-ai jignit.
Ma gandesc sa iti explic... Consider ca inclusiv fotografia trimisa de mine este "rahat" in ochii majoritatii si ca o fotografie isi spune singuera povestea.

Tu n-ai inteles nimic. Ai citit ce am scris ca post-ul nu era pt tine, ci pt ce-l care mi-a dat sfaturi??? Hai sa incheiem ca e o discutie aiurea.
Hai paaa!
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde porcofon » Joi Feb 03, 2011 2:50 am

Pe forum scri pentru noi, toti muritorii de rand. Altfel exista mesageria personala. Atata timp cat scri sau publici iti asumi resposabilitatea criticii. Daca nu esti capabil sa o ingurgitezi... stop joc!
Omenii de pe forum sun rai. Nu apreciaza nici copilul meu si nici pe al tau. Dar sunt convins ca nici asta nu vei intelege. Asa ca stop joc,; nu pot mai mult.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii ianuarie: Portret

Mesajde Marian Badea » Joi Feb 03, 2011 3:07 am

porcofon scrie:Pe forum scri pentru noi, toti muritorii de rand. Altfel exista mesageria personala. Atata timp cat scri sau publici iti asumi resposabilitatea criticii. Daca nu esti capabil sa o ingurgitezi... stop joc!
Omenii de pe forum sun rai. Nu apreciaza nici copilul meu si nici pe al tau. Dar sunt convins ca nici asta nu vei intelege. Asa ca stop joc,; nu pot mai mult.

Esti dus cu pluta omule. Suferi de un complex de superioritate si de a avea ultimul cuvant. Am incheiat orice discutie.
Orice discutie care nu are drept subiect fotografia (ca domeniu), nu ma intereseaza.

Hai paaa si noapte buna!
Marian Badea
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Ian 31, 2011 6:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator