Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:29 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon angajeaza fotograf

Mesaje mai vechi

Nikon angajeaza fotograf

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Feb 08, 2011 10:19 pm

Avand ceva timp liber in seara asta, am aruncat un ochi si pe blogul Dinu Lazar.

Si cum dadeam "scroll" in josul paginii facand slalom printre diverse chestii kisch-oase, pac, ma loveste un anunt "de vis" al domnului DL: "Poate va intereseaza, ofertele de job de fotograf sunt 1-2 in Romania pe an, la ora asta... iar firma este un vis."
Dau click ca o gaina naucita pe link-ul din spatele anuntului, cu gandul ca DL in toane bune si in bani ar putea refuza un job de fotograf intr-o faza de maxima generozitate.
Suspans.
Se deschide anuntul...

Compania SKIN angajeaza fotograf. Ma gandesc, or fi patit ceva "greii" s-or fi imbolnavit, o fi cererea atat de mare in piata si nu se mai gasesc pozari pe plaiurile Mioritei?
Citesc naucit in continuare si citez integral din textul anuntului:

"CANDIDATUL IDEAL:
- Cunostinte foarte bune aparate foto digitale
- Experienta in fotografie
- Cunostinte limba engleza
- Abilitati de comunicare deosebite
- Corectitudine, receptivitate, flexibilitate
- Gandire clara, rationament logic

RESPONSABILITATI / BENEFICII:
- Preluarea produselor Nikon in service
- Contact cu clientii in vederea rezolvarii problemelor de service, furnizarii informatiilor despre produsele Nikon aflate in service
- Predarea produselor Nikon catre clienti
- Livrarea produselor Nikon din service"

Incerc sa ii dau un raspuns pe blog lui DL, nu pot ca nu am cont la Google si nu am chef sa-mi fac. Altfel nu poti sa comentezi pe blogul colorat al renumitului.
Postez aici concluziile mele in urma citirii anuntului.

Nu sunt sigur ca e job-ul din vis acela de a sta la raft si de a prelua de la client produsele venite in service. Nu sunt sigur nici macar ca job-ul e de fotograf...mai degraba pentru un tehnician blazat si fara prea mult de lucru pe-acasa si care neaparat sa aiba abilitati de secretara.
Sa nu uitam ca trebuie sa anunte clientii cand echipamentul a fost reparat si sa il inmaneze acestora din spatele tejghelei.
Cat de "fotograf" sa fii ca sa accepti un asemenea job?

Acum, ca SKIN minte in anunt, e clar, ca DL e lingusitor cu cine ii da de lucru si nu rateaza ocazii de a confirma, e clar si asta, dar ca au aplicat la acest job peste 189 de "fotografi" e de-a dreptul bulversant pentru ca intotdeauna am crezut in IQ-ul acestui popor.

O seara buna sa aveti, acum astept sa vad cat rezista postul pana va fi sters.

http://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munca/451958
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Sajuuk » Mie Feb 09, 2011 1:09 am

Skin minte cu desavarsire in anuntul acela. Desi daca ne gandim bine, cel ce preia produsele trebuie sa faca poze care sa arate starea produselor la primirea in service. Tehnic vorbind, e fotograf :P . Ma intreb daca stersul prafului e inclus in fisa postului...
Iar ca prostia sa fie completa, se cer si doi ani experienta. Doi ani experienta ca ce? Ca fotograf? Parca vad ca cer la angajare portofoliu cu lucrari de nunta, portrete, peisaje. Dar nu si de produs, ca asta se lucreaza la ei :lol:

bogdan_dumitru scrie:intotdeauna am crezut in IQ-ul acestui popor.

Mare greseala. Sa iti fie invatatura de minte. :twisted: :!:
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde porcofon » Mie Feb 09, 2011 1:15 am

Daca iti amintesti dupa '89 o groaza de medici si ingineri au migrat catre "cainele cu covrig in coada" din vest. Si-au dat plansa de proiectare si halatul alb pe buretele de vase si mop. Cam acelasi lucru e si cu anuntul asta. Diferenta consta in coordonatele GPS ale "cainelui cu covrig in coada".
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde nik » Mie Feb 09, 2011 2:35 am

Oricum ar da-o Skin, critici de meserie alde BD vor gasi mereu pete in soare.

Este evident ca la receptie nu poate fi angajat decat un fotograf cu oarece experienta in domeniu. Cum altfel ar putea discuta competent cu un alt fotograf care aduce un echipament cu probleme, mai ales daca sunt probleme mai subtile? De unde sa stie daca echipamentul are sau n-are o problema reala, daca el habar nu are de fotografie?

Parca imi inchipui daca Skin ar angaja un pafarist in postul asta si s-ar duce BD cu aparatu' in garantie si s-ar prinde ca nenea de la receptie nu se pricepe si confunda niscaiva chestii... cum BD si cei care ii canta in struna ar veni aici pe forum cu o falca in ceriu si una pe pamantu si ar tuna si ar fulgera contra scârţarilor de la Skin care nu-s in stare sa angajeze la receptie pe unu' care sa aibe habar de fotografie... si cum s-ar oţărî la Skin, la Nikon si la mama lor de corporatisti care doar profit vor sa faca pe seama romanilor pe care-i considera prosti... de-i dau shpaga pana si lu' conu DL ca sa le cante in struna pe blogul sau de doi bani, acolo unde BD mai arunca cate un ochi, da' degeaba daca nu-i arunca pe amandoi, ca asa scrie la Evanghelie, ca daca ochiul tau te-mpinge la pacat, scoate-l si da-l la rate (ratze) - asta dupa ce ca el, vrajmasul de clasa (Nikon) nu modernizeaza productia sa scoata gadgeturi d'alea misto a la Fuji, samd... care-n doi ani le reciclezi pe post de press-papier si devii astfel eco-friendly...

NOTA: BD este celebrul personaj fictiv din seria cu acelasi nume: BD in alerta; BD intra in actiune; BD la munte si la mare, BD lusting 4 Fuji, samd. Orice asemanare cu realitatea este pur intamplatoare. :lol:

Nu-i asa ca scenariul acesta parca-i rupt din (nu "de") realitate? Daca nu credeti, mai rasfoiti forumul. Face bine la cultura generala. SI la studiul dezvoltarii maniilor in spatiul virtual. (Maniac, nu e nicio referire la tine aici, crede-ma... cand o sa ma refer la tine iti spun...)

Sa fotografiati bine!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde nik » Mie Feb 09, 2011 2:48 am

porcofon scrie:Daca iti amintesti dupa '89 o groaza de medici si ingineri au migrat catre "cainele cu covrig in coada" din vest. Si-au dat plansa de proiectare si halatul alb pe buretele de vase si mop. Cam acelasi lucru e si cu anuntul asta. Diferenta consta in coordonatele GPS ale "cainelui cu covrig in coada".


http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actualitate-8263852-ultimii-patru-ani-8000-medici-parasit-romania-vasile-astarastoaie-vom-ajunge-avem-spitale-dotate-care-vor-functiona-post-muzeu.htm

Mai bine caini cu covrigi in coada decat maidanezi. Pe bune. Apropos... stii tu un caz concret de medic care s-a dus la mop... sau vorbesti influentat de propagandistii trecutului? Eu unul am amici care au plecat si au ajuns sa castige afara cat n-ar fi castigat in o suta de vieti pe aici. Si nu dau la mop, desi au inceput destul de modest aventura... Ideea e ca au ajuns departe. (Te rog sa nu-mi exemplifici cu cei care campeaza prin gunoaiele de la marginea metropolelor occidentale, ca nu de ei vorbim...)
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde porcofon » Mie Feb 09, 2011 3:01 am

nik, pe undeva are logica ceea ce spui. E jenant cand intri intr-un magazin de specialitate si vanzatorul nu intelege ce ii ceri. Ii dau dreptate lui Bogdan insa, este un job pentru tehnician sau pentru un "oricine" s-a alfabetizat sufucuent cat sa poata purta o conversatie in limba engleza (romana nu mai e in trend) si sa citeasca.
Poate parerea mea este eronata dar e ca si cum ai cere pe un post similar, dar dedicat workstation-urilor si casetoscoapelor, un editor de imagine.


Evident ca nu ti-as fi exemplificat cu locuitori ai garsonierelor de carton...
Da, am cunostinte care aici erau foarte ok si care au trecut intai prin mop ca sa dobandeasca ce aveau aici.
Oricum, din intrebarea ta inteleg ca nu ai inteles parabola.

p.s. La ritmul in care se inchid spitalele cred ca acel articol trebuie actualizat: Vom ajunge sa avem un muzeu al spitalului. Probabil ceva similar muzeului satului dar la scara mai mica.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde nik » Mie Feb 09, 2011 4:08 am

porcofon scrie:nik, pe undeva are logica ceea ce spui. E jenant cand intri intr-un magazin de specialitate si vanzatorul nu intelege ce ii ceri. Ii dau dreptate lui Bogdan insa, este un job pentru tehnician sau pentru un "oricine" s-a alfabetizat sufucuent cat sa poata purta o conversatie in limba engleza (romana nu mai e in trend) si sa citeasca.
Poate parerea mea este eronata dar e ca si cum ai cere pe un post similar, dar dedicat workstation-urilor si casetoscoapelor, un editor de imagine.


Nu cred ca e corecta comparatia. Editorul de imagine, in general, stie cu ce lucreaza pe de-asupra. Putin ii pasa lui de controllerul x sau de latenta memoriei... Fotografii, in general, au o cunoastere destul de avansata a echipamentului din dotare. Iti vine la service si iti spune clar ca are doi pixeli morti si tu o sa-i spui ca n-avea voie sa demonteze camera sa se uite la senzor ca i-a anulat garantia :lol: Arata-mi si mie pe unul care nu are treaba cu fotografia, un tehnician acolo, care sa stie ce camere au senzor CMOS si care au CCD, care e diferenta dintre acesti senzori, importanta numarului de lamele ale diafragmei, cum se "vede" praful de pe senzor, cum e cu backfocus sau cu hunting, bracketing ... si multe alte chestii, de care nu e suficient sa citesti intr-un manual ca sa fii in stare sa le identifici din prima in practica... Vorba aia, citesc fotografii incepatori manualul si, pentru chestii elementare, vin tot pe forum sa intrebe... si uneori te intrebi daca au inteles ceva din ce au citit...

Da tu unui asemenea individ receptia de la service-ul Skin si tine-te dupa aia sa vezi "multumirile" nikonistilor pe forum.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mie Feb 09, 2011 8:54 am

ce mai job de fotograf si ce mai firma de vis. inca o dovada ca in romania asta a fi fotograf se rezuma la a fi un bun cunoscator de camere foto, ISO, pixeli, senzori......etc. Deci, puneti mana si cititi manuale de camere foto, mai cititi si cateva articole despre aparatura foto si dupa 2 ani de experienta de asta, va primesc aia de la Reuters cu bratele deschise ca pe cei mai buni fotografi si MOMA din New York o sa va contacteze in legatura cu publicarea fotografiilor. A sa nu uit, ce fericiti o sa fie clientii Nikon din romania cu asa buni fotografi la departementul de service. Decat asa ceva mai bine car vreo 5 ani echipamentul foto a unui fotograf renumit, cel putin pot sa fur meserie de la un maestru sau ma duc sa car pranzul si apa lui James Nachtwey in zonele alea unde suiera gloantele pe la cap.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Maniac » Mie Feb 09, 2011 9:10 am

Sunt singurul care simte o oarecare ironie in postul lui Dinu Lazar?

In rest, nu trebuie sa fii fotograf pentru treaba asta. Trebuie doar sa fii pasionat de tehnologie foto.
Cu alte cuvinte sa fi acumulat o gramada de cunostinte si trivia pe care, daca nu lucrezi la DPReview sau ca inginer/tester la Nikon, nu ai cum sa le monetizezi. Chiar o ocazie de exceptie pentru unii oameni.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde Bogdan_Bv » Mie Feb 09, 2011 11:32 am

nik scrie:Oricum ar da-o Skin, critici de meserie alde BD vor gasi mereu pete in soare.

Este evident ca la receptie nu poate fi angajat decat un fotograf cu oarece experienta in domeniu. Cum altfel ar putea discuta competent cu un alt fotograf care aduce un echipament cu probleme, mai ales daca sunt probleme mai subtile? De unde sa stie daca echipamentul are sau n-are o problema reala, daca el habar nu are de fotografie?

Parca imi inchipui daca Skin ar angaja un pafarist in postul asta si s-ar duce BD cu aparatu' in garantie si s-ar prinde ca nenea de la receptie nu se pricepe si confunda niscaiva chestii... cum BD si cei care ii canta in struna ar veni aici pe forum cu o falca in ceriu si una pe pamantu si ar tuna si ar fulgera contra scârţarilor de la Skin care nu-s in stare sa angajeze la receptie pe unu' care sa aibe habar de fotografie... si cum s-ar oţărî la Skin, la Nikon si la mama lor de corporatisti care doar profit vor sa faca pe seama romanilor pe care-i considera prosti... de-i dau shpaga pana si lu' conu DL ca sa le cante in struna pe blogul sau de doi bani, acolo unde BD mai arunca cate un ochi, da' degeaba daca nu-i arunca pe amandoi, ca asa scrie la Evanghelie, ca daca ochiul tau te-mpinge la pacat, scoate-l si da-l la rate (ratze) - asta dupa ce ca el, vrajmasul de clasa (Nikon) nu modernizeaza productia sa scoata gadgeturi d'alea misto a la Fuji, samd... care-n doi ani le reciclezi pe post de press-papier si devii astfel eco-friendly...

NOTA: BD este celebrul personaj fictiv din seria cu acelasi nume: BD in alerta; BD intra in actiune; BD la munte si la mare, BD lusting 4 Fuji, samd. Orice asemanare cu realitatea este pur intamplatoare. :lol:

Nu-i asa ca scenariul acesta parca-i rupt din (nu "de") realitate? Daca nu credeti, mai rasfoiti forumul. Face bine la cultura generala. SI la studiul dezvoltarii maniilor in spatiul virtual. (Maniac, nu e nicio referire la tine aici, crede-ma... cand o sa ma refer la tine iti spun...)

Sa fotografiati bine!
:lol: :lol: this made my day!
Bogdan_Bv
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:34 am

Următorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron