Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon angajeaza fotograf

Mesaje mai vechi

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde porcofon » Mie Feb 09, 2011 9:53 pm

Trecand peste populatie vine partea de cultura.
In Romania cultura sufera oricum, cultura foto este practic inexistenta.
In S.U.A. sufera cultura dar e destul de dezvoltata cultura foto inca din gimnaziu.
Nu inteleg foarte clar la ce "state minuscule" te referi dar indiferent cum am sucit-o in mintea mea nu am gasit un termen de comparatie.

@bogdan_dumitru: Nu stiu ce ai tu de impartit cu diferiti... insi. Pe mine, asa cum reiese din postarile mele, ma deranjaza subcalificarea pe care o ofera acest post. E un fel de pitic pe creierul meu vizavi de companiile mari, de bataia de joc pe care o afisaza fata de angajati si in special de modul in care exploateaza criza economica.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Feb 09, 2011 10:21 pm

Subscriu, politica de a angaja oameni supracalificati si slab platiti in vreme de criza exista si se practica.
Skin nu face exceptie.
Fac pariu ca un criteriu de selectie la angajare este ca solicitantul postului sa fie din provincie. Astfel isi va dori mai mult job-ul ca sa ramana in Bucuresti (ocazie cu care strica si piata) va putea fi exploatat corespunzator si va indura mai multe, avand "oportunitatea" de a lucra intr-o companie mare.

Concluzia este ca Skin nu angajeaza niciun fotograf, e doar momeala pentru fraieri. Respectivul post reprezentand de fapt interfata de service (a se citi ciuca batailor) dintre client si furnizor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde nik » Mie Feb 09, 2011 11:08 pm

porcofon scrie:Nu inteleg foarte clar la ce "state minuscule" te referi dar indiferent cum am sucit-o in mintea mea nu am gasit un termen de comparatie.



Chestia cu ironia vad ca e mai greu de inteles... :)

Intentia a fost sa subliniez ca nu doar pe pietele mici exista un importator unic... ditamai piata SUA este abordata printr-un singur canal de distributie: Nikon USA. Mai exista si "greymarket", varianta lor de digitalxxx aka Leo Iordache... dar cu inconvenientele bine stiute. Doar ca in America retailerii mari se pare ca nu se jeneaza sa distribuie produse aduse atat pe filiera oficiala, care sunt mai scumpe dar au si garantia pe masura, ci si cele "greymarket" care, evident, sunt mai ieftine, dar au doar un an garantie.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde mirceabezergheanu » Mie Feb 09, 2011 11:12 pm

Vad ca ai o problema ca sunt cautati oameni din provincie, de parca astia ar fi de mana a doua, sau cam asa ceva. Sa zicem ca ma angajez eu, cu ce as fi mai prejos decat unul din Buc? Urmaresc posturile tale dispretuitoare de ceva vreme, dar acum chiar ai exagerat. Mai usor te rog cu etichetele.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde hyp » Mie Feb 09, 2011 11:37 pm

hai ca postez eu din iasi pentru post :lol:
ofera cazare? :mrgreen: :lol:
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Feb 09, 2011 11:40 pm

Reactia ta este de provincial tipic, adica te superi.
Ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca marile companii stiu sa isi optimizeze costurile salariale angajand personal supracalificat pe posturi joase si ca in Bucuresti cei veniti din provincie sunt platiti ceva mai slab.
Echivalent cumva situatiei imigrantilor.

Sigur ca provincialii nu sunt de mana a doua, ba din contra sunt chiar de prima mana, fiind dispusi la efort mai mare decat bucurestenii, muncind bineinteles pe salarii mai mici.

Cat despre urmarirea posturilor mele dispretuitoare, e foarte bine ca o faci pentru ca ai astfel ocazia sa fi la curent cu ce mai debiteaza domnii de la Skin. Crede-ma ca si eu ii urmaresc, le apreciez eforturile dar o tin pentru mine si le punctez gafele in mod public pentru a avea sansa de a le corecta.

Daca tot urmaresti, poti sa faci cercetari mai ample si ai sa descoperi ca nu sunt putine, incepand chiar de la primele mele postari pe acest forum, pe site-ul oficial nikonisti.ro afirmau ca onoreaza garantia timp de un 1 an pentru orice echipament Nikon "indiferent de unde a fost achizitionat". Intre timp au corectat, dar au admis ca onoreaza garantia pentru echipament achizitionat din afara Romaniei (USA, Europa, Asia) care are certificat international. Vezi obiective, body-uri pe film si flash-uri.
Ultima oară modificat de bogdan_dumitru pe Mie Feb 09, 2011 11:48 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde porcofon » Mie Feb 09, 2011 11:47 pm

nik scrie:
porcofon scrie:Nu inteleg foarte clar la ce "state minuscule" te referi dar indiferent cum am sucit-o in mintea mea nu am gasit un termen de comparatie.



Chestia cu ironia vad ca e mai greu de inteles... :)

Intentia a fost sa subliniez ca nu doar pe pietele mici exista un importator unic... ditamai piata SUA este abordata printr-un singur canal de distributie: Nikon USA. Mai exista si "greymarket", varianta lor de digitalxxx aka Leo Iordache... dar cu inconvenientele bine stiute. Doar ca in America retailerii mari se pare ca nu se jeneaza sa distribuie produse aduse atat pe filiera oficiala, care sunt mai scumpe dar au si garantia pe masura, ci si cele "greymarket" care, evident, sunt mai ieftine, dar au doar un an garantie.

Cand formulezi o ironie trebuie sa ii dai culoare pentru a fi inteleasa.
Raspunsul tau foarte clar ca nu glumesti cand vrei sa faci o comparatie m-a dus pe pista gresita.
Nu cunosc si nici nu am de gand sa studiez piata Nikon in S.U.A. Nu am de gand sa o studiez nici pe cea autohtona...
I-am raspuns lui emp nerealizand ca nu are nici cele mai elementare idei despre economie.
@mircea: Nu sari la gatu' omului inainte sa cunosti fondul pe care pune el baza.
Am sa iti exemplific cu un caz concret: la un post de televiziune s-a eliberat un loc de reporter. S-au prezentat la interviu x doritori. A fost ales un baiat din provincie pentru ca salariul acceptat de el abia depasea jumatate din ceea ce cereau ceilalti.
Si nu, nu este nici pe departe la fel de competent ca ceilalti candidati la acel post.
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde nik » Joi Feb 10, 2011 12:25 am

bogdan_dumitru scrie:Reactia ta este de provincial tipic, adica te superi.


:lol: :lol: :lol: this made my day! Cea mai tare mostra de intelepciune marca Ferentari... BD, ti-am zis ca esti penibil pana acum? Daca nu, e momentul: Esti penibil baiete!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde emp » Joi Feb 10, 2011 12:40 am

vai bogdane cat mi-as dorii sa vi la mine in provincie cu pasaportul.si nu-i gluma sa stii si nu-i nici departe.sa nu uiti asta :mrgreen:
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: Nikon angajeaza fotograf

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Feb 10, 2011 12:47 am

Nik, esti la "ignore" demult pentru ca esti incapabil sa argumentezi si sari ca un caine credincios in apararea marcii de fiecare data cand ai ocazia.
In marketing, conceptul de cheama "brand obsession" si este exact boala de care suferi tu.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori