Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde white_wolf_ » Sâm Mar 05, 2011 2:43 am

S-au scris foarte multe aci si multe au fost scrise bine. Singura problema care ramane, dincolo de castigatorul etapei si al unui premiu simbolic, si care va fi stabilit cum e si firesc de juriu, este aceea ca niste poze extrem de slabe vor fi prezente in finala, luand locul unor imagini mult mai bune, care poate si-ar merita locul acolo. Poate ca nu conteaza cat investesti in echipament sau fotografie, fireste, poti face o fotografie de valoare si cu sapuniera, ceea ce nu-i cazul unor poze de aici cum e cea cu 600 de "like"-uri in 4 zile.
On topic: Foarte putine comment-uri legate de pozele participante(spre deloc), despre cam ce ar trebui sa inteleaga poate cineva cu mai putina experienta si care a trantit o poza la plezneala, de distractie; poate ca si depre asta ar fi trebuit sa scrie admin-ul Nikon, despre educatia artistica a clientilor(ca doar Nikon nu-i macelarie, vinde mijloace indirecte pentru creatie artistica), pentru ca asta, nu-i asa, ii va duce incet spre intelegerea unei imagini bune, implicit dorinta de a obtine una, chiar prin cumpararea unui aparat mai performant. Asadar, nimic despre compozitie, incadrare, subiect, cromatica, greseli sau dimpotriva, lucruri bune remarcate la anumiti participanti.
A bientot!
white_wolf_
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Sep 26, 2010 8:51 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde ady.magyc » Sâm Mar 05, 2011 11:09 am

eu cred ca toate fotografiile bune vor ajunge in finala...cel putin luna asta cred ca va fi castigata de Andrei Enulescu urmat de Radu Serban,Sebastian Bleoju,Andreiana Nicoleta Spiridon,si alti cativa concurenti...eu sunt de acord sa primesc critici,sa imi zica lumea unde gresesc si alte lucruri legate de fotografie...insa fara sa depasim masura si sa ne jignim...
pana la urma despre asta este forumul acesta,sa vb despre fotografiile inscrise in concurs
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde badboybadea » Sâm Mar 05, 2011 11:36 am

sebastianbleoju scrie:Tulai, Doamne! :lol:

m'a mancat undeva sa deschid vorba despre aceasta poza....si...uite unde s'a ajuns...oricum eu am dat vot la aceasta poza...poate se satura de voturi...;)
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde ady.magyc » Sâm Mar 05, 2011 11:44 am

badboybadea scrie:m'a mancat undeva sa deschid vorba despre aceasta poza....si...uite unde s'a ajuns...oricum eu am dat vot la aceasta poza...poate se satura de voturi...;)



este poza mea...si nu e nevoie sa dai tu vot...am prieteni suficienti...iti zic si tie...spune ca nu iti place poza,e evident,spune unde s-a gresit,etc...
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde badboybadea » Sâm Mar 05, 2011 11:58 am

ady.magyc scrie:eu cred ca toate fotografiile bune vor ajunge in finala...cel putin luna asta cred ca va fi castigata de Andrei Enulescu urmat de Radu Serban,Sebastian Bleoju,Andreiana Nicoleta Spiridon,si alti cativa concurenti...eu sunt de acord sa primesc critici,sa imi zica lumea unde gresesc si alte lucruri legate de fotografie...insa fara sa depasim masura si sa ne jignim...
pana la urma despre asta este forumul acesta,sa vb despre fotografiile inscrise in concurs

din tot ce s'a postat pina acum sunt de acord cu tine...eu as da castigatoare poza lui sebastian bleoju..;)...se pare ca numele asta "sebastian" este predestinat fotografilor..:)....mai lasati ciubotele in pace ca si asa nu o sa castige...atat ca ia lokul in finala altei poze care poate sau sigur ar merita mai mult!!
badboybadea
 
Mesaje: 39
Membru din: Mar Feb 08, 2011 8:43 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Morphy » Sâm Mar 05, 2011 12:00 pm

ady.magyc scrie:este poza mea...si nu e nevoie sa dai tu vot...am prieteni suficienti...iti zic si tie...spune ca nu iti place poza,e evident,spune unde s-a gresit,etc...


Incadrarea dupa parerea mea este total gresita. Domnisoara respectiva pare ca urca un deal si se tine de bara respectiva ca sa nu cada... Noroiul de pe cizme, imbracamintea, machiajul, nimic nu duce cu gandul la Fashion & Glamour. Imaginea respectiva pare un simplu cadru tras la intamplare, in care apare o prietena cu care ai iesit la plimbare...
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde ady.magyc » Sâm Mar 05, 2011 12:02 pm

sa vedem clasamentul la final...pana acum nu am luat locul nimanui...acele poze care sunt bune vor fi selectate de juriu si trimise in finala...si vom vedea apoi ce poze vor ramane in "afara" si carora le voi lua locul meritat...nu cred ca poza mea e cea mai nereusita sincer...
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde ady.magyc » Sâm Mar 05, 2011 12:10 pm

Morphy scrie:Incadrarea dupa parerea mea este total gresita. Domnisoara respectiva pare ca urca un deal si se tine de bara respectiva ca sa nu cada... Noroiul de pe cizme, imbracamintea, machiajul, nimic nu duce cu gandul la Fashion & Glamour. Imaginea respectiva pare un simplu cadru tras la intamplare, in care apare o prietena cu care ai iesit la plimbare...


deci tinuta aleasa este una casual,cu care se imbraca toata lumea zi de zi.machiajul nu a existat pt ca atunci cand te duci la o plimbare nu ai nevoie de diverse farduri si alte accesorii.noroiul pe cizme arata simplitatea pozei.dar in comparatie cu alte poze consider ca este buna,parul ii sta cum trebuie,lumina in care este facuta e ok,cizmele ies in evidenta datorita noriului,incadrarea este buna din punctul meu de vedere...sigur asta este parerea mea...si da poate e un simplu cadru tras la o plimbare...dar sunt NIKON si particip,lucrul cel mai important
ady.magyc
 
Mesaje: 52
Membru din: Vin Iun 04, 2010 12:03 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Morphy » Sâm Mar 05, 2011 12:57 pm

Observ ca nu incearca nimeni sa scrie cateva comentarii constructive asa ca incerc eu in limita cunostintelor pe care le am:

adrian_amoasei - greseli la incadrare, haine, machiaj, noroi pe cizme (exista fotografii inscrise mai putin bune decat aceasta ;) )
codrin_anton - simpatica fetita si frumos imbracata dar orizontul este stramb, iar incadrarea nu prea reusita
adrian_szendrei - da si nu prea. mi-ar fi placut ca fundalul sa fie ceva mai estompat. (separarea fundalului de subiect)
alina_donciu - copil haios, fotografia lasa de dorit
andra_enache - nu a fost aleasa cea mai fericita tinuta. cele trei puncte de praf (2 stanga, 1 dreapta) sunt cam deranjante
andrei_dumitrescu - interesanta ca si compozitie dar nici prea fashion nici prea glamour
andrei_enulescu - mie personal imi place. pacat de umbra din spatele subiectului
andreiana_nicoleta_spiridon - imi place. sunt curios cum ar fi aratat fotografia daca modelul avea fata indreptata spre aparat
attila_gidofalvi - asa nu. blit direct, fundal care nu ajuta cu nimic fotografia, tinuta modelului nu este bine aleasa
george_bufan - imi plac culorile, imbracamintea, pozitia modelului
george_zamfirescu - nu
ionut_catalin_titire - culori frumoase desi nu prea naturale. aici cred ca sufera incadrarea. decat sa vad stalpul acela din stanga mai bine vedeam mana dreapta a domnisoarei
maria_szabo - nu. subiectul aici este acel domn sau scara de langa el?
mihai_gavrila - imi place dar m-am cam saturat de copilasi/bebelusi dupa primele doua concursuri din 2011
mihai_glasu - nu
nicolae_matic - imi place
noemi_mezei - degetele supraexpuse. seamana putin ca idee cu cea a lui nicolae_matic, dar nu este la fel de buna
ovidiu_marian - nu
radu_cristian - nu stiu daca este din cauza forumului dar chipul domnisoarei este prost afisat (sufera la capitolul calitate)
razvan_prepelita - preferam sa vad crengile copacilor doar in fundal si nu in acelasi plan cu subiectul. fotografia este prea incarcata

alexandru_otelea - nu imi place dar nici nu imi displace
csaba_teleki - frumoasa fara veioza
gabriel_blaj - nu
gabriel_bosoc - NU
honey_cramariuc - imi place
radu_serban - am observat ca radu o "foloseste" la greu pe aceasta fata in fotografiile sale. imi place, desi fotografia s-ar inscrie mai repede la advertising - Coca Cola
roland_frunza - NU
sebastian_bleoju - imi place...mult. incadrare, machiaj, imbracaminte...
vlad_goae - am comentat deja cu domnisoara si gogosarul
baltazar_cyrano - nu
cristian_bartic - imi plac: atitudinea, imbracamintea si ciubotele alea mari :lol:
loredana_curecheriu - frumoasa. seamana destul de mult cu posterul de la filmul Coco Chanel (http://www.cinemagia.ro/filme/coco-avant-chanel-coco-chanel-32979/)
lucian_soare - nu
marius_godeanu - nu cred ca modelul este avantajat de pozitia respectiva
mihai_zamfiroiu - portret poate. Fashion & Glamour nu
sebastian_comsa - nu as vrea sa ma intalnesc cu doamna respectiva. pare foarte rea. :lol: in rest nu pot scrie nici de bine nici de rau
sorin_galiceanu - fashion poate, glamour nu prea
vlad_rosu - din pacate nu

Stiu ca imi voi lua o mie de injuraturi pentru acest post :)
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Cheyrou » Sâm Mar 05, 2011 1:56 pm

Ceea ce a facut Morphy e de apreciat..eu am studiat atent fiecare comentariu si sper spre norocul meu sa se fi prins ceva fashion&glamour de mine ;) . Morphy ai tot respectul meu, este un lucru de reluat, consider ca asta ar trebui sa fie rolul forumului: discutii la obiect pe poza nu accese de subiectivism si rautate.
Salutare tuturor.
Cheyrou
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 3:47 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron