Acum este Vin Mar 29, 2024 12:10 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesaje mai vechi

Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Mar Mar 01, 2011 5:51 pm

In martie, odata cu venirea primaverii, dorim sa va oferim o tema de concurs exuberanta, in care cromatica, culorile tari, atitudinea sa joace rolurile cele mai importante. Asadar, va propunem tema Fotografia Fashion&Glamour.

Chiar daca nu dispuneti de un studio foto si de blituri de studio, puteti realiza fotografia pentru concurs si in lumina naturala, utilizand lumina soarelui si un blit Speedlight care sa ofere lumina de umplere.

Oferiti o atentie deosebita pregatirii modelului, felului in care este realizat machiajul si aranjat parul. Retineti ca machiajul pentru un astfel de shooting este cu totul diferit de cel de strada si trebuie sa scoata in evidenta anumite trasaturi ale subiectului sau sa completeze cromatic ansamblul.

Atunci cand fotografiati, aveti mare grija la modul in care este luminat subiectul. Umbrele de pe fata datorate unei iluminari incorecte sunt inestetice, iar lumina prea puternica poate arde detaliile de pe fata sau hainele subiectului.

Nu in ultimul rand, nu uitati ca subiectul fotografiei este prezentarea unui articol vestimentar. Acesta trebuie scos in evidenta la fel de mult ca si atitudinea modelului.

Premiul pentru aceasta luna este o geanta foto de umar Lowepro Nova 200 AW, care ofera un spatiu generos pentru unul sau doua aparate DSLR, precum si pentru 3-5 obiective si blit, acestea fiind protejate impotriva intemperiilor si a ploii. De asemenea, castigatorul va putea publica fotografia sa in calendarul Nikon 2012. Primii 10 clasati vor intra in cursa pentru Nikon D7000, oferit la finalul anului.

Pentru a consulta regulamentul si pentru a vota fotografiile inscrise va rugam sa accesati
http://www.nikonisti.ro/concurs-martie-2011-fotografie-fashion-glamour

Primele fotografii inscrise in concurs:

stefan_mardare.jpg

adrian_amoasei.jpg
codrin_anton.jpg


Succes tuturor!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Augustin Popescu » Mar Mar 01, 2011 8:43 pm

Fashion&Glamour? Nu ar fi fost mai normal Fashion sau Glamour?!?

Definitie fashion photography (accentul se pune pe imbrăcăminte)
Definitie glamour photography (accentul se pune pe model)
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Doroteea » Mar Mar 01, 2011 10:30 pm

Luna asta o să fie "poze" cu piţipoance din plin!!! :lol:
Doroteea
 
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 06, 2011 6:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde menes662000 » Mie Mar 02, 2011 7:17 am

Normal...pentru cei cu complexe...oricine pozeaza e pitipoanca... ;) Ori poate dumneata esti un mare fotomodel, care pe deasupra este si doxa de carte, nu poarta ochelari cu lentile duble si nu sta in casa oftand dupa barbati pe geam...!?

Daca esti fata...e complex... daca esti barbat...aduni material de vise pentru un an intreg:) Spor la l...
menes662000
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Oct 22, 2010 10:19 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde dmf » Mie Mar 02, 2011 7:22 am

Cred ca Doroteea se referea la niste comentarii destul de haioase, facute de un coleg de forum, postate la Portret in luna ianuarie.
Avatar utilizator
dmf
 
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 7:43 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Doroteea » Mie Mar 02, 2011 8:46 am

Daca voi ziceti ca nu isi are rostul, sterg mesajul, nu vreau sa mai starnesc si alte comentarii... :?
Ultima oară modificat de Doroteea pe Mie Mar 02, 2011 11:25 am, modificat 1 dată în total.
Doroteea
 
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 06, 2011 6:25 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Gabi86 » Mie Mar 02, 2011 9:08 am

Sunt curios si eu,ce o face pe domnișoara asta din fotografie,pițipoanca?Chiar consider ca nu-si are sensul comentariul de mai sus in cazul de față.
Nikon D700+Nikon MBD10 , Nikon 60 2.8 AF-D ,Nikon 50mm F1.8D , Nikon 18-35 ED F3.5-F4.5 AF-D , Nissin Di622
Avatar utilizator
Gabi86
 
Mesaje: 341
Membru din: Mar Ian 25, 2011 10:41 pm

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde Morphy » Mie Mar 02, 2011 9:26 am

Cred ca este mai corect sa comentam tehnica si priceperea fotografilor care trimit fotografii in concurs decat sa discutam cat de pitipoance sunt doamnele si domnisoarele de la shooting. Pana la urma ne aflam pe forumul nikonistilor, nu pe site-uri gen cocalari.com, pitipoance.ro, etc.

PS: Eu nu vad nici o pitipoanca in fotografiile inscrise pana acum, dar nu pot spune ca aceste fotografii sunt neaparat cele mai reusite la capitolul Fashion & Glamour.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde menes662000 » Mie Mar 02, 2011 12:53 pm

Hai sa atacam prtea de creatie si tehnica...

Personal, fiind incepator va voi spune ce am urmarit!

1. Am realizat cu mahnire faptul ca cele mai vizionate sunt imaginile din prima pagina...mereu! Cu voturi se aleg cei care LE CER..de la amicii de facebook... Chiar am luat nume aleatoriu ale unor participanti (luna trecuta) si am intrat pe profilul lor de facebook, unde gaseam: "Va rog sa-mi votati poza urmand linkul...", "Am nevoie de voturi va rog..." etc. De aceea uneori e bine sa nu mai toci tema in 4...si sa trimiti ce ai in momentul cand s-a anuntat tema.
2. Legat de poza... Daca in fotografie in general sunt incepator... la cea fe "fashion" sunt ZERO...desi mi-ar place sa invat mai multe in domeniu si stiu bine ca orice critica m-ar ajuta pe viitor... De aceea, le astept cu mare drag. Am trimis ce aveam... Este o fotografie facuta weekendul trecut. Am cropat putin la incadrare pentru a incerca sa plasez subiectul cat mai bine. Am urmarit sa nu fac crop pe articulatii (genunchi...coate etc.). Totodata urmarind ca accesoriu haina am preferat sa fac fotografia BW pentru a reda textura...

In rest...nu vreau nici voturi, nu vreau nici sa catig...nici de premii nu am nevoie... Ma bucura orice critica constructiva se face, pentru a invata din greseli!

Asi propune (daca doriti) ca fiecare sa-si comenteze imagine si sa spuna ce a vrut sa exprime... Poate asa am putea aduna pareri...si ne-am imbunatati cu totii tehnica...

O zi faina.
menes662000
 
Mesaje: 70
Membru din: Vin Oct 22, 2010 10:19 am

Re: Se cauta fotografia lunii martie: Fashion&Glamour

Mesajde admin » Mie Mar 02, 2011 5:51 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
adrian_szendrei.jpg
alina_donciu.jpg
andra_enache.jpg
andrei_dumitrescu.jpg
andrei_enulescu.jpg
andreiana_nicoleta_spiridon.jpg
attila_gidofalvi.jpg
george_bufan.jpg
george_zamfirescu.jpg
ionut_catalin_titire.jpg
maria_szabo.jpg
mihai_gavrila.jpg
mihai_glasu.jpg
nicolae_matic.jpg
noemi_mezei.jpg
ovidiu_marian.jpg
radu_cristian.jpg
razvan_prepelita.jpg
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Următorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron