Acum este Mie Mai 08, 2024 12:35 am

Articole Nikonisti.ro

Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesaje mai vechi

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde Ghena » Mie Aug 12, 2009 9:42 pm

Aici apar toate pozele ce au fost expediate la concurs?
Ghena
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Aug 12, 2009 9:36 pm

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde scurtualex » Mie Aug 12, 2009 9:46 pm

Ghena scrie:Aici apar toate pozele ce au fost expediate la concurs?



Aici apar fotografiile intrate in concurs nu cele expediate, deoarece la expediere pot fii mai multe, insa depinde cate sunt aprobate, adica cele ce respecta regulile concursului. ;) ;) :) :) :)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde admin » Vin Aug 14, 2009 3:30 pm

A fost ales câştigătorul celei de-a şaptea etape a concursului “Se caută fotografia lunii”. Juriul format din fotografii Alin Popescu şi Alex Axon au declarat învingătoare fotografia lui Anton Marinescu. Acesta va primi din partea Nikon România premiul lunii, un binoclu Nikon SPORT LITE 10X25. De asemenea, fotografia câştigătoare va apărea pe fila lunii iulie a calendarului Nikon 2010. Vă aşteptăm să participaţi la cea de-a opta etapă a concursului, “Se caută fotografia lunii august”, care are tema “Ipostaze urbane”. Mult succes!
Părerea juriului:
Deşi la prima vedere poate trece ca o fotografie ce nu se încadrează în tema aleasă, nu poţi să nu revii asupra ei şi să o priveşti mai atent. Imaginea te duce cu gândul la vară într-un sens mai aparte. Nu avem de a face cu atmosfera toridă şi uscăciunea tipică, ci cu senzaţia apăsătoare şi înăbuşeala de dinaintea unei ploi scurte dar aprige, de vară. Norii grei dar şi zonele însorite, ploaia torenţială din planul secund, barca solitară în aşteptarea potopului, toate se unesc vizual într-o fotografie deosebită. Încadrarea imaginii cu orizontul pe linia mediană nu este cea mai potrivită, însă diagonalitatea bărcii contrabalansează puţin şi parcă permite încălcarea regulii mai sus amintită.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde zsooozs » Vin Aug 14, 2009 4:06 pm

Felicitari domnului Anton Marinescu. am participat si eu la concurs, dar dupa ce am vazut aceasta poza stiam ca nu mai am nici o sansa. Ieri seara imi ziceam ca stiu deja care va fi fotografia din iulie. Si se pare ca am avut dreptate. Felicitari inca o data. :D
Avatar utilizator
zsooozs
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Iun 16, 2009 7:28 pm
Localitate: Floresti, Cluj

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde glumetu » Vin Aug 14, 2009 4:22 pm

felicitari castigatorului, pe deplin meritat!
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde alithenake » Vin Aug 14, 2009 4:26 pm

Felicitari castigatorului, pe deplin meritat. O imagine foarte buna!
alithenake
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde devland » Vin Aug 14, 2009 6:35 pm

Concurenta apriga in luna iullie. Off to the next one.
PS:
regulii mai sus amintite
Fixed. :)
Closer to home with every step away from it.

>>> devana, questmark <<<
Avatar utilizator
devland
 
Mesaje: 198
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:07 pm
Localitate: on a starship

Re: Tema lunii iulie: Peisaj de vara

Mesajde tonica » Vin Aug 14, 2009 8:43 pm

Multam mult voua, tuturor...Ce sa zic...a fost totusi o surpriza pentru mine, caci nu intrasem si pe forum, si nu stiam ce fotografii mai concureaza..Unele dintre ele , fara ifose de modestie falsa din partea mea, cel putin la fel de interesante precum aceasta...Mi-am primit premiul si ma bucur de el, belindu-mi ochii cat cepele la vecina din blocul alaturat.. :D Glumesc, fireste...Maine fug pe la bulgari, sa fac niste fotografii unor vechi biserici rupestre, si-mi voi folosi din plin binoclul, acolo unde ochii nu-mi vor ajunge... ;)
Inc-odata multumesc si daca in concurs nu voi mai intra, caci asa-i de bun simt, voi avea grija sa postez aici pe forum.
tonica
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 10, 2009 4:53 pm

Anterior

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron