Acum este Joi Mar 28, 2024 1:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesaje mai vechi

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde nest » Joi Feb 04, 2010 8:28 am

Mai, ar fi grozav sa nu inceapa discutii contradictorii...In afara de faptul ca se duce naibii ideea conscursului - aceea de a realiza fotografii pe anumite teme, dupa viziunea fiecaruia dintre participanti, si care una peste alta ar trebui sa fie o distractie, practic forumul este un club de fotografie, in care participa si amatori, si profesionisti, cu aparate de la "sapunuri" pana la DSLR-uri de ultima ora - nu ar face decat sa apara animozitati care nu ajuta pe nimeni. Si pentru ce? Ca nu ai castigat o sapca, sau un tricou, ori o vesta? Se merita oare? Nu-i mai placut sa vezi cum "interpreteaza" fiecare dintre participanti o anumita tema? Poate ca e ceva de invatat. Ca fotograf amator, cel putin mie asa imi place sa iau lucrurile. E adevarat, juriul are de ales in functie de o anumita tema si anumite reguli fotografice. E firesc sa intervina si subiectivismul, chiar si asa. Doar "beauty is in the eye of the beholder", nu? Cati dintre participanti cunosc aceste reguli si le repecta pe toate, oare?...
Daca ne gandim la tema din ianuarie, regula a fost clara: "Concurentii vor trebui sa trimita fotografii care sa reprezinte forme, tipare de culoare, umbra si lumina, ce sunt redari partiale ale obiectelor surprinse, acestea neputand fi recunoscute ca atare." Ei bine, multe nu respecta aceasta regula, inclusiv a mea! :)
Ma gandeam sa incercam sa ne bucuram mai mult de placerea de a fotografia si a vedea alte fotografii, si sa nu ne consumam energia pe discutii contradictorii.
Numai bine,
Stefan Neagu
www.stefaneagu.blogspot.com
Avatar utilizator
nest
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:18 am
Localitate: Onesti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde admin » Mie Feb 10, 2010 3:41 pm

Castigatorul acestei etape este Ion Viorel. Puteti citi mai multe pe http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=267.

Imagine

Va uram succes si in urmatoarele etape ale concursului!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde nest » Mie Feb 10, 2010 4:39 pm

Felicitari! O Fotografie grozava!
Avatar utilizator
nest
 
Mesaje: 26
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:18 am
Localitate: Onesti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde zip » Mie Feb 10, 2010 5:26 pm

Felicit pe toata lumea pentru fotografiile depuse si il felicit pe Ion Viorel pentru castig!
www.octizip.blogspot.com
zip
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 30, 2009 11:19 am
Localitate: Brasov

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde PurplePoisonDust » Mie Feb 10, 2010 9:09 pm

Felicitari castigatorului si vreau sa spun ca sunt foarte fericita ca totusi sunt printre "nomonalizati". Asta ma face sa cred ca sunt totusi pe un drum bun si cineva care are totusi experienta, considera ca am meritat si eu sa apar printre cei trei participanti cu fotografii foarte bune. Va felicit pe toti ! :D
"Cunostintele tehnice sunt necesare, dar nu si suficiente pentru a fi un adevarat fotograf. In spatele camerei trebuie sa se gaseasca un om cu sensibilitate si cu viziune creativa.
http://purplepoisondust.deviantart.com/"
Avatar utilizator
PurplePoisonDust
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 20, 2009 9:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tema lunii ianuarie 2010: Fotografie abstracta

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Feb 11, 2010 1:37 pm

Excelentă temă, excelentă imaginea câştigătoare, felicitări atât fotografului, dl.Ion Viorel cât şi juriului care, după părerea mea, a ales cea mai bună imagine înscrisă.
Fotografia în sine e o temă infinită şi foarte subiectivă, în acest domeniu regulile sunt făcute pentru a fi încălcate. Depinde foarte mult de privitor, de modul în care interpretează EL imaginea respectivă, cu atât mai mult mi se pare o misiune aproape imposibilă să scoţi cea mai bună imagine din multe altele care la rândul lor sunt excelente. Felicitări încă o dată juriului.
Mai demult urmăream acest concurs cu mult interes, în ultimul timp am fost prins cu alte chestii şi nu prea am mai avut timp să urmăresc acest subiect, îmi pare rău. Ce m-a surprins într-un mod foarte plăcut, este modul în care acesta a evoluat. Imaginile participante sunt mult mai multe, multe dintre ele fotografii excepţionale. Pentru mine este evident faptul că acest concurs se dovedeşte a fi unul constructiv, orice utilizator al unui Nikonel poate participa, indiferent că e un D3x sau un umil L20, ceea ce mi se pare o chestie grozavă.
Bineînţeles că se vor găsi cârcotaşi întotdeauna, dar parcă şi aceştia au devenit mai decenţi :)
Felicitări încă o dată tuturor :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Anterior

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator