Acum este Joi Mar 28, 2024 10:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesaje mai vechi

Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde admin » Mar Mai 04, 2010 10:58 am

Va invitam sa participati la cea de-a cincea etapa a concursului "Se cauta fotografia lunii", care are tema Fashion.

Mult succes tuturor!
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde admin » Mar Mai 04, 2010 11:21 am

Primele fotografii inscrise in concurs!
 Barus-Mihai.jpg
Barus Mihai
 Curecheriu-Mariana-Loredana.jpg
Curecheriu Mariana Loredana
 Narcis-Parfenti.jpg
Narcis Parfenti
 Sebi-Comsa.jpg
Sebi Comsa
 Simon-George.jpg
Simon George
 Radu-Serban.jpg
Radu Serban
 Sebastian-Gutu.jpg
Sebastian Gutu
 Alexandra-Trisca.jpg
Alexandra Trisca
 Stefan-Ciprian-Gheorghe.jpg
Stefan Ciprian Gheorghe
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde silverclaw » Mie Mai 05, 2010 11:01 am

Intrebare scurta.....multe pozer fashion sunt facute folosind mai multe poze unite....avand in vedere tema concursului se poate sa folosim aceasta tehnica, si prin asta nu ma refer la colaj
silverclaw
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Mar 09, 2009 1:45 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde aind » Mie Mai 05, 2010 11:11 am

< offtopic >
si o idee: am inteles ca fotografi renumiti si personalitati din media foto or sa aleaga pe castigatori, totusi, de ce nu facem un poll sa votam (si) noi ?
eu unul am gasit fotografii mult mai interesante si chiar la subiect printre participantii concursurilor de pina acum dar care se pare ca n-au gadilat suficient sentimentele si opinia critica a juriului :)
< /offtopic >
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde admin » Mie Mai 05, 2010 3:24 pm

danip scrie:< offtopic >
si o idee: am inteles ca fotografi renumiti si personalitati din media foto or sa aleaga pe castigatori, totusi, de ce nu facem un poll sa votam (si) noi ?
eu unul am gasit fotografii mult mai interesante si chiar la subiect printre participantii concursurilor de pina acum dar care se pare ca n-au gadilat suficient sentimentele si opinia critica a juriului :)
< /offtopic >


Este o idee interesanta, dar se poate aplica numai dupa ce toate fotografiile au fost inscrise in concurs. Iar daca sunt 100-200 de imagini va fi cam greu de votat intr-un poll obisnuit pentru ca fotografiile vor fi greu de reperat dupa numele realizatorului.
Pana se termina concursul oricum incurajam pe toti utilizatorii forumului sa isi exprime parerea despre fotografiile inscrise. Cei care inscriu fotografii in concurs astepta cu siguranta feedback din partea altor fotografi.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde aind » Mie Mai 05, 2010 4:15 pm

inteleg, poate administratorul forumului gaseste un plugin care permite rating la fiecare poza/post, ceva sa putem observa si parerea publicului, exprimata cat mai usor, unic si sigur.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde RPP » Joi Mai 06, 2010 10:13 am

Daca nu e cu suparare am sa-mi permit sa-mi dau cu parerea despre foto inscrise pana acum. Fac asta in ideea ca un pic de critica e constructiva si nu cu pretentia ca eu as fi un pozograf mai bun.

1. Barus Mihai - O scena tipica pe strazile Italiei. Sper sa nu gresesc dar pare strada in fata Vaticanului care duce la piata sf. Petru. Domnul din imagine are atitudinea si uniforma standard pt. un italian care se vrea italian si cu o varsta 30-50 ani. Nu stiu care e lagatura cu subiectul concursului... mie nu-mi spune nimic.

2. Curecheriu Mariana Loredana - In primul rand pare subexpusa. Domnisoara in cauza are o oarece atitudine dar decorul de pod si cu mobila veche depozitata acolo nu aduc nimic bun. nu sunt critic de moda sa comentez vestimentatia dar dn nou nu vad legatura cu subiectul concursului...

3. Narcis Parfenti - O cabina de proba si din nou o domnisoara, de data asta mai sumar imbracata. Sa-mi fie cu iertare dar domnisoara respectiva poate ar fi fost mai bine sa fie imbracata, mult mai imbracata. Prima mea reactie a fost.. sa zicem, retinuta.

4. Sebi Comsa - Cadru profesionist, lumini profesioniste, model profesionist, probabil si pozograful profesionist. Pare un shooting de moda sau ceva pt. o revista. E ok, cel putin se incadreaza in subiect. Nu pot sa zic ca e cea mai buna dar e cea mai aproape de subiect.

5. Simon George - O domnita cu "deer in the headlights look". Nu stiu daca momentul a fost cel mai inspirat deoarece fotomodeala respectiva e prinsa intr-o ipostaza cu o pozitie a picioarelor... care nu o avantajeaza. In zona fetei, cel putin asa imi lasa mie impresia, pare out of focus sau e f. soft. Nu pot sa zic ca imi spune ceva.

6. Radu Serban - Din nou pare ceva ceva profesionist, cu iluminarea la nivelul fetei samd. Imi place cel mai mult dar ca portret si nu ceva legat de fashion.

Din nou, daca cineva s-a simtit ofensat imi cer scuze. Am vrut doar sa-mi expun prima impresie la vederea fotografiilor inscrise in concurs. O parere de amator.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde sebastian_gutu » Joi Mai 06, 2010 11:31 am

Unde se pot vedea toate pozele postate pana acuma? sau sunt numai atatea? si eu am trimis o fotografie ieri si nu o vad pe aici sau trebuie trimisa intr-un fel anume? :?: am mai trimis-o o data si astazi. Astept va rog un raspuns. O zi faina sa aveti! :!:
sebastian_gutu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 05, 2010 6:13 pm

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde admin » Joi Mai 06, 2010 3:57 pm

sebastian_gutu scrie:Unde se pot vedea toate pozele postate pana acuma? sau sunt numai atatea? si eu am trimis o fotografie ieri si nu o vad pe aici sau trebuie trimisa intr-un fel anume? :?: am mai trimis-o o data si astazi. Astept va rog un raspuns. O zi faina sa aveti! :!:


Am primit si fotografia dumneavoastra. Va fi postata pe forum de indata ce se mai strang cateva fotografii. Pana maine dupa-amiaza oricum va aparea. Se pare ca participantii sunt mai retinuti la acest subiect.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii mai 2010: Fashion

Mesajde iooo » Vin Mai 07, 2010 9:41 am

pai sunt retinuti: cam rar ca un "incepator" sa-si permita sa organizeze o sedinta foto fashion si o duca la capat(costume, lumini, machiaj, model) dpdv al costurilor. si concursul se adreseaza incepatorilor, nu?!
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Următorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori