Acum este Vin Mar 29, 2024 10:36 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 10:14 am

bogdanc76 scrie:orice exprimare a celei mai vagi umbre de indoiala asupra parerilor anumitor persoane de pe acest forum este reprimata destul de dur.


Ideea de mai sus revine destul de des in discutiile din forumuri :-)

Sper din tot sufletul ca nu se refera la mine.


bogdanc76 scrie:o componenta a profesionalismului este sa si arati si sa explici ce stii, nu sa tii pt tine din teama ca nu cumva elevul sa devina mai bun decat profesorul.


Daca va referiti cumva la mine, aici avem pareri diferite:
- primesc mereu intrebari pe mail de la pasionati de fotografie si le raspund, chiar daca nu-i cunosc si nu i-am intalnit niciodata.
- particip pe nikonisti.ro de la inceput si ma straduiesc sa raspund, in limitele timpului si ale cunostintelor mele la o serie de intrebari.
- la link magazin online pe care le organizez prezint metodele pe care le folosesc, fara a ”pastra” ceva ascuns. Ba chiar ofer asistenta pe E-mail dupa seminar.
- s-ar putea sa mai urmeze niste seminarii de oarecare interes pentru pasionatii de fotografie.



bogdanc76 scrie:mi se pare nociva pentru ca nu ne permite sa intelegem logic de ce a decis juriul asa.


Necazul este ca jurizarea nu e ceva logic, usor de explicat :-)
Parerea mea este ca o critica in public a imaginilor participante s-ar putea sa nu fie spre multumirea tuturor.
Daca doriti, spuneti-mi cu ce imagine ati participat si voi scrie pe forum cateva randuri despre ea. Nu va promit c vor fi logice, dar ma voi stradui :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde aind » Joi Iul 15, 2010 10:27 am

Radu_Grozescu scrie:Necazul este ca jurizarea nu e ceva logic, usor de explicat :-)
Parerea mea este ca o critica in public a imaginilor participante s-ar putea sa nu fie spre multumirea tuturor.
Daca doriti, spuneti-mi cu ce imagine ati participat si voi scrie pe forum cateva randuri despre ea. Nu va promit c vor fi logice, dar ma voi stradui :-)


eu v-as indemna sa riscati, dar nu-mi permit asa ceva :)
cred ca o critica detaliata , sincera, cu explicatii si directii de indreptare - nu poate decat sa aduca un plus, chiar si celor criticati, daca au vreun interes in fotografie ar trebui sa tina cont de expertiza dvs. si la viitorul concurs sa aveti de jurizat fotografii si mai bine compuse, si mai corecte tehnic si cu un plus mai mare de creativitate.
persoanele care n-ar primi bine critica probabil ca nu realizeaza ca sunt pe un forum public, probabil n-au citit regulile si tema concursului, probabil ca s-au simtit mai "trendy" cand au dat banii pe dslr si doar atit.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 10:32 am

aind scrie:
eu v-as indemna sa riscati, dar nu-mi permit asa ceva :)

persoanele care n-ar primi bine critica probabil ca nu realizeaza ca sunt pe un forum public, probabil n-au citit regulile si tema concursului, probabil ca s-au simtit mai "trendy" cand au dat banii pe dslr si doar atit.


1. asta ia timp
2. straneste probleme nedorite
3. participantii la concurs si-au asumat riscul sa nu castige, nu sa fie criticati in public pe criterii subiective :-)

Corolar: deci nu voi raspunde decat la provocarile participantilor, si doar privitor la imaginea cu care au participat, si asta in speranta ca e timp :-)

Sper ca nu vor exista asemenea provocari, mai ales ca nu se pot trasa linii directoare despre cum sa castigi un concurs, din doua motive:
- nu stii cu ce vor participa altii
- nu stii cum se va juriza, si nici juriul nu stie pana ce nu vede toate imaginile.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 10:36 am

bogdanc76 scrie:Iar atitudinea de a accepta o parere, pe considerentul "lasa domne' ce ne mai trebuie top al fotografiilor? daca a decis juriul asa, inseamna ca asa e!"


O idee pe care as dori sa o promovez catre SKIN este de a anunta juriul inaintea deschiderii concursului, astfel potentialii participanti pot opta daca sa participe sau nu, si in functie de ”credibilitatea” juriului :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde ciuncky » Joi Iul 15, 2010 11:01 am

vin si eu cu o mica idee, care cel putin in creierii mei pare buna:

la inscrierea in concurs, participantii care doresc pot opta pentru a primi sau nu ceva critici pentru fotografiile inscrise. Daca sunt inchisi la minte (fara sa jignesc pe cineva, sau fara a fi ceva personal) si se supara in loc sa invete ceva din asta, este treaba lor, desi din ce am vazut pe-aici nu par sa fie astfel de oameni (cei care posteaza regulat, nu cei care au trimis o fotografie - sau poza - si atat!).

alta sugestie, care mi-ar parea interesanta, ar fi un clasament, primii 4-5 sau 10 sau cati se hotaraste, care sa primeasca un fel de "mentiuni". Nu ma refer la premii materiale, ci pur si simplu sa vezi un clasament mic, in afara de fotografia castigatoare. multi ar putea deveni incurajati pe aceasta cale (si, desigur, unii isi pot pierde increderea).

cam asta ar fi ideea mea ... simplu de ignorat, in caz ca nu ar pica bine...
zi frumoasa!
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde bmesesan » Joi Iul 15, 2010 11:22 am

@bogdanc76 - Nu o lua personal - si nu cred ca exista un om intreg la minte care daca primeste o critica - si nu ma refer doar la fotografie - argumentata si de bun simt, se apuca sa se inchida in acel "turn de fildes" - sau sa foloseasca argumentul "asa am vrut eu".
Intotdeauna daca in spatele unei fotografii exista o idee pe care ai vrut sa o transmiti, clar conturata, fii sigur ca acea imagine nu va trece neobservata. Fotografia este si ea un mijloc de comunicare si daca eu ma uit la o poza care este facuta doar prin apasarea unui buton si setarea unor parametri ai camerei am aceeasi senzatie ca si cum persoana aceea ar incerca sa imi vorbeasca de 10 minute despre viata lui Adrian Copilul Minune. Problema pe care incercam eu sa o sesizez este ca lumea incearca sa sara niste pasi intr-un proces de invatare . Cred ca inainte de a solicita critica pentru niste imagini pe care le-ai realizat (vorbesc la modul general) ar fi bine ca studiul individual - din carti de specialitate, sau de pe Internet - sa fie destul de serios tratat. Acest lucru se poate remarca destul de usor prin genul de intrebari care sunt aruncate la voia intamplarii "ce fel de filtru sa imi iau" , "cati megapixeli trebuie sa aiba camera digitala", "cum pot sa fac si eu un DOF(?) ca al tau" si asa mai departe.
Daca vrei sa inveti din experienta altor oameni incearca sa te uiti la galeriile lor, sa vezi daca iti spun ceva, sa vezi ce te face sa vibrezi in faza - nu cred ca fotografia trebuie disecata in cuvinte - si de obicei, o fotografie trebuie privita si nu discutata. Cat de exemplul pe care ni l-ai dat (Neil Van Niekerk) - mie personal mi se pare banal - ca el alti 1000 - si te-as indruma sa te uiti putin la un fotograf autohton care trateaza cam aceleasi teme ca si domnul Niekerek - http://www.adrian-popescu.ro (nu stiu daca dansul foloseste Nikon :) ).
Unul dintre fotografii recunoscuti spunea ca ceea ce conteaza cu adevarat nu este camera, lentila sau ce sta in fata lor - ci ceea ce este in spatele aparatelor.
Succes, si sper ca hobby-ul pe care il ai sa iti aduca numai bucurii.
Bogdan.
bmesesan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2009 6:34 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde tavi2x » Joi Iul 15, 2010 11:36 am

ciuncky scrie:alta sugestie, care mi-ar parea interesanta, ar fi un clasament, primii 4-5 sau 10 sau cati se hotaraste, care sa primeasca un fel de "mentiuni". Nu ma refer la premii materiale, ci pur si simplu sa vezi un clasament mic, in afara de fotografia castigatoare. multi ar putea deveni incurajati pe aceasta cale (si, desigur, unii isi pot pierde increderea).


Aici sunt si "mentiunile":
http://www.nikonisti.ro/articole/castig ... -iunie/377
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde jumbo1974ro » Joi Iul 15, 2010 1:45 pm

aind scrie:
Radu_Grozescu scrie:Necazul este ca jurizarea nu e ceva logic, usor de explicat :-)
Parerea mea este ca o critica in public a imaginilor participante s-ar putea sa nu fie spre multumirea tuturor.
Daca doriti, spuneti-mi cu ce imagine ati participat si voi scrie pe forum cateva randuri despre ea. Nu va promit c vor fi logice, dar ma voi stradui :-)


eu v-as indemna sa riscati, dar nu-mi permit asa ceva :)
cred ca o critica detaliata , sincera, cu explicatii si directii de indreptare - nu poate decat sa aduca un plus, chiar si celor criticati, daca au vreun interes in fotografie ar trebui sa tina cont de expertiza dvs. si la viitorul concurs sa aveti de jurizat fotografii si mai bine compuse, si mai corecte tehnic si cu un plus mai mare de creativitate.
persoanele care n-ar primi bine critica probabil ca nu realizeaza ca sunt pe un forum public, probabil n-au citit regulile si tema concursului, probabil ca s-au simtit mai "trendy" cand au dat banii pe dslr si doar atit.


Fotografia este o arta, si evident ca este greu de aplicat reguli matematice in solutia ecuatiei ce duce la castigator. Sunt perfect de acord ca jurizarea nu este usoara. Totusi, explicatiile de orice fel despre poza castigatoare, sau poza care a captat atentia juriului, ne pot aduce mai aproape atat de intelegerea deciziei juriului, cat si puncte de interes in subiectul fotografie la modul general. Cum spune si aind, ar creste foarte mult calitatea pozelor in viitor. Si scopul nikonisti.ro este tocmai de a crea o lume nikon mai buna, nu? Felicit si pe aceasta cale SKIN pentru toata activitatea sa in crearea si dezvoltarea comunitătii Nikon. Concurenta in acest domeniu nici macar nu exista.

Da, seminariile sunt importante, in schimb arta consta in micile detalii si nu in liniile generale.
Personal am fost recunoscator de orice apreciere primita de la alte persoane, fie negativa fie pozitiva, pentru ca este singurul mod in care poti evolua.

Primele pagini ale topicului concursului lunii sunt postarile pozelor participante, apoi declararea castigatorului, in schimb topicul ar putea continua fara probleme cu discutii libere pe tema pozelor sau tema in sine pentru luna in curs. Cine este acel "trendy" de mai sus, oricum nu le va citi, de fapt nici nu cred ca este prezent pe acest forum.
Avatar utilizator
jumbo1974ro
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 11, 2009 12:54 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 1:53 pm

jumbo1974ro scrie: Totusi, explicatiile de orice fel despre poza castigatoare, sau poza care a captat atentia juriului, ne pot aduce mai aproape atat de intelegerea deciziei juriului, cat si puncte de interes in subiectul fotografie la modul general.


Ati putea ince pe prin a citi, de mai multe ori, pe toate fetzele, explicatia publicata pe Nikonisti.ro.

Acolo am spus destul de multe, dar cu grija necesara pentru a nu starni discutii :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde jumbo1974ro » Joi Iul 15, 2010 1:57 pm

Radu_Grozescu scrie:
jumbo1974ro scrie: Totusi, explicatiile de orice fel despre poza castigatoare, sau poza care a captat atentia juriului, ne pot aduce mai aproape atat de intelegerea deciziei juriului, cat si puncte de interes in subiectul fotografie la modul general.


Ati putea ince pe prin a citi, de mai multe ori, pe toate fetzele, explicatia publicata pe Nikonisti.ro.

Acolo am spus destul de multe, dar cu grija necesara pentru a nu starni discutii :-)


asa este si eu personal transmit multumiri pentru asta!
Avatar utilizator
jumbo1974ro
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 11, 2009 12:54 pm
Localitate: Satu Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron