Acum este Dum Apr 28, 2024 6:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde admin » Vin Iun 11, 2010 4:22 pm

equinoxe scrie:Intrebare: avand in vedere expunerea acestor portrete intr-un loc oarecum public, oare nu ar trebui si acordul "modelului" ? Sau e doar problema fotografului ?



Aici este o problema foarte spinoasa si toti cei care realizeaza fotografii si le trimit catre un concurs ale carui reguli implica publicarea ar trebui sa stie ca sunt necesare anumite acorduri ale celor fotografiati. Daca au inscris fotografia in concurs inseamna implicit ca au si acordul persoanelor fotografiate.

"Participantul declara in mod implicit prin inscrierea imaginii in concurs ca este detinatorul drepturilor de autor asupra acesteia si isi asuma toate consecintele legale in cazul in care se dovedeste ca nu detine drepturile intelectuale asupra fotografiei" scrie in regulament. Drepturile de autor asa cum sunt luate in considerare in acest pasaj implica inclusiv drepturile de publicare, adica si acordul din partea celui fotografiat.

De aceea va rugam sa fiti foarte atenti si sa nu inscrieti fotografii realizate pe strada sau cu oameni necunoscuti.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde equinoxe » Vin Iun 11, 2010 5:03 pm

Situatie: Am fost la un seminar de fotografie de portret, organizat de F64 impreuna cu dl. Simion Buia. Am facut portrete cu unul din ceilalti participanti. Intamplarea a facut :D sa-mi iasa un portret... "ca la carte". Daca eu am uitat cum il cheama / datele de contact ale celuilalt participant, mai pot trimite fotografia pentru concurs, au ba?!

Totusi, cred ca un astfel de concurs, avand in vedere ca este totusi organizat de o persoana juridica (Skin Media / Nikon Romania), si finalitatea fotografiilor in concurs este ca vor aparea in material publicitar / promotional (Calendarul Nikon 2010), imi pun intrebarea: "Oare pentru aceasta tema in mod deosebit (dar ar putea intra si tema lunii trecute, "Fashion"), nu ar trebui ca admiterea in concurs sa fie insotita si de un "model release" ? (nu vreau sa fiu carcote, doar intreb)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde bmesesan » Mie Iun 16, 2010 9:27 pm

Nu ca as fi tipicar, pretentios, sau invidios pe unele imagini inscrise, insa, din cate vad, se repeta povestea de la concursul cu tema "Fashion" - fotografii care nu se incadreaza la categoria portret sunt acceptate. Ar fi fain ca in urma jurizarii sa avem un castigator la aceasta esditie de concurs strans care nu se incadreaza la categoria portret :twisted:
PORTRÉT s.n. 1. Desen, pictură, fotografie etc. care înfățișează chipul unei persoane.
http://dexonline.ro/definitie/portret
bmesesan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2009 6:34 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde tavi2x » Joi Iun 17, 2010 9:35 am

bmesesan scrie:Nu ca as fi tipicar, pretentios, sau invidios pe unele imagini inscrise, insa, din cate vad, se repeta povestea de la concursul cu tema "Fashion" - fotografii care nu se incadreaza la categoria portret sunt acceptate. Ar fi fain ca in urma jurizarii sa avem un castigator la aceasta esditie de concurs strans care nu se incadreaza la categoria portret :twisted:
PORTRÉT s.n. 1. Desen, pictură, fotografie etc. care înfățișează chipul unei persoane.
http://dexonline.ro/definitie/portret


Portret nu inseamna doar fata unei persoane.
Portretul poate fi:
- portretul cap: capul unei persoane (uneori poate cuprinde si umerii in imagine)
- planul bust: de la piept pana deasupra capului
- plan american: de la jumatatea gambei pana deasupra capului
- plan intreg: subiectul apare intreg cu un minim de elemente de decor
- plan general: subiectul apare intreg incadrat si in relatie cu decorul

Cu stima
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde bmesesan » Joi Iun 17, 2010 12:31 pm

Portret nu inseamna doar fata unei persoane.
Portretul poate fi:
- portretul cap: capul unei persoane (uneori poate cuprinde si umerii in imagine)
- planul bust: de la piept pana deasupra capului
- plan american: de la jumatatea gambei pana deasupra capului
- plan intreg: subiectul apare intreg cu un minim de elemente de decor
- plan general: subiectul apare intreg incadrat si in relatie cu decorul

Sunt intrutotul de acord, dar la o rasfoire sumara a galeriei din aceasta luna o suma de imagini nu se incadreaza nici macar dupa specificarea aceasta mai larga. Inteleg - suntem toti amatori, suntem cum suntem, dar ignoranti nu as vrea sa fim, si singurele reguli stricte sunt legate de echipament (nikon) si de categorie (portret).
Sanatate.
bmesesan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2009 6:34 pm

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde admin » Joi Iun 17, 2010 1:49 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 Ada-Taleb.jpg
Ada Taleb
 Anca-Cernoschi.jpg
Anca Cernoschi
 Bogdan-Dumitru.jpg
Bogdan Dumitru
 Bucur-Carmen.jpg
Bucur Carmen
 Burea-Anca.jpg
Burea Anca
 Cristian-Savin.jpg
Cristian Savin
 Florin-Balate.jpg
Florin Balate
 George-Negoita.jpg
George Negoita
 Gheorgheciuc-Alex.jpg
Gheorgheciuc Alex
 Ignat-Viorel.jpg
Ignat Viorel
 Imre-Meszaros.jpg
Imre Meszaros
 Ivan-Nicolae.jpg
Ivan Nicolae
 Marchis-Alexandru-Emil.jpg
Marchis Alexandru Emil
 Odrida-Ardelean.jpg
Odrida Ardelean
 Oliver-Merce.jpg
Oliver Merce
 Paula-Tasca.jpg
Paula Tasca
 Petru-Ceausel.jpg
Petru Ceausel
 Radu-Carnaru.jpg
Radu Carnaru
 Raluca-Ioana-Agasanu.jpg
Raluca Ioana Agasanu
 Rares-Macinica.jpg
Rares Macinica
 Roxana-Pop.jpg
Roxana Pop
 Szabo-Ferenc.jpg
Szabo Ferenc
 Vlad-Garlea.jpg
Vlad Garlea
 Cherestes-Janos-Csaba.jpg
Cherestes Janos Csaba
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde aind » Joi Iun 17, 2010 2:19 pm

salut,
parerile mele umile:

Ada Taleb ...
Anca Cernoschi - foarte placuta compozitia desi crop-ul a fost cam agresiv
Bogdan Dumitru ...
Bucur Carmen - poza de familie..
Burea Anca ...
Cristian Savin - poza de familie pe litoral sau in delta cu o gagicuta interesant costumata in stanga :)
Florin Balate - poza de familie, detalii agasante in partea dreapta de culoarea ojei rosii
George Negoita - poza de familie
Gheorgheciuc Alex - "cateva din prietenele mele, din pacate n-am fost prea grijuliu la compozitie si apoi la crop"
Ignat Viorel - poza de familie, luminare cam neglijenta
Imre Meszaros - PORTRET
Ivan Nicolae - poza de familie
Marchis Alexandru Emil - portet la care s-a muncit cu intentii absolut bune din pacate s-a omis la PP defectele backgroundului albastru (desi parca e interzisa de regulament astfel de editare..)
Odrida Ardelean - PORTRET, compozitie placuta desi probabil obiectivul a fost prea deschis..
Oliver Merce - PORTRET !
Paula Tasca - PORTRET, desi ma lasa cu niste lipsuri la asteptari..
Petru Ceausel - poza de familie
Radu Carnaru - PORTRET profesionist, poate prea... (nu-mi place mana stanga, crop sus)
Raluca Ioana Agasanu - poza de familie (era ceva in plus daca subiectul era prins nud in partea de sus sau ceva asemanator, sa exprime o inocenta suprinsa cumva, bla bla)
Rares Macinica - categorie gresita :D (filtru de polarizare ceva?)
Roxana Pop - PORTRET !!, compozitie buna, cu ce obiectiv si setari s-a realizat oare..
Szabo Ferenc - cliseu, categorie gresita
Vlad Garlea - poza de familie, "mami saru'mana pentru masa" :)
Cherestes Janos Csaba - PORTRET, e ceva frumos aici, cel mai probabil modelul radiaza pozitiv, zambetul, ochii :)
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde ancaphoto » Joi Iun 17, 2010 3:53 pm

Buna,

Interesante parerile tale, le impartasesc partial. Una dintre exceptii este portretul Odridei Ardelean, mie mi se pare ca un rol important in crearea atmosferei are tocmai acea "supraexpunere" care duce spre high-key, voita cu siguranta, precum si de cromatica pentru care a optat autoarea.
Apreciez de asemenea cateva dintre portretele inscrise, care ies in evidenta si anume cele care ii au ca si autori pe: Anca Cernoschi, Oliver Merce, Radu Carnaru, Mona Covalea, Imre Meszaros, Zorislav Stojanovic. Bogdan Dumitru are din nou o fotografie reusita, pe care insa as incadra-o intr-o sectiune de reportaj.
Ultima oară modificat de ancaphoto pe Joi Iun 17, 2010 4:59 pm, modificat de 2 ori în total.
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde admin » Joi Iun 17, 2010 4:57 pm

Noi fotografii inscrise in concurs.
Succes tuturor!
 Adina-Calin.jpg
Adina Calin
 Horia-Petrescu.jpg
Horia Petrescu
 Luiza-Duna.jpg
Luiza Duna
 Alina-Grigore.jpg
Alina Grigore
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde jedi » Vin Iun 18, 2010 8:45 am

Am trimis o fotografie pt tema "portret" pe 07 iunie dar vad ca nu apare inca pe forum ,dar nici mail (inbox sau spam) nu am primit daca ar fi fost cumva respinsa.Exista posibilitatea sa apara mai tarziu datorita numarului mare de fotografii trimise ?
Multumesc
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron