Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:57 am

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde aind » Joi Iul 15, 2010 2:04 pm

jumbo1974ro scrie:Fotografia este o arta, si evident ca este greu de aplicat reguli matematice in solutia ecuatiei ce duce la castigator. Sunt perfect de acord ca jurizarea nu este usoara. Totusi, explicatiile de orice fel despre poza castigatoare, sau poza care a captat atentia juriului, ne pot aduce mai aproape atat de intelegerea deciziei juriului, cat si puncte de interes in subiectul fotografie la modul general. Cum spune si aind, ar creste foarte mult calitatea pozelor in viitor. Si scopul nikonisti.ro este tocmai de a crea o lume nikon mai buna, nu? Felicit si pe aceasta cale SKIN pentru toata activitatea sa in crearea si dezvoltarea comunitătii Nikon. Concurenta in acest domeniu nici macar nu exista.


mica obiectie: doar pentru ca nu prea exista nu inseamna ca nu se poate imbunatati, de exemplu, eu inteleg ca nu e un concurs strict pentru profesionisti, cu premii mari, insa un tricou si o sapca imi pot lua singur si daca sunt atit de fan Nikon le pot inscriptiona si purta (cu plata pentru reclama sau fara) si singur.
tocmai cand ma gandeam ca n-as participa niciodata la un asa concurs la care premiile sunt "haine" dl Grozescu a oferit si un loc la seminarul sau, un premiu adevarat, o cale spre cunoasterea fotografica oferita de profesionisti, un premiu REAL folositor.

sorry Nikon, cat timp platim zeci de milioane fiecare pe aparatura ma cam jigneste tricoul si sapca premiu..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 15, 2010 2:16 pm

aind scrie:n-as participa niciodata la un asa concurs la care premiile


Adevaratul premiu este publicarea in Calendarul Nikon, iar recunoasterea nu este nici e de neglijat :-)

Restul sunt simbolice, cu toate ca tricourile Nikon sunt excelente, am si eu unul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde aind » Joi Iul 15, 2010 2:24 pm

Radu_Grozescu scrie:
aind scrie:n-as participa niciodata la un asa concurs la care premiile


Adevaratul premiu este publicarea in Calendarul Nikon, iar recunoasterea nu este nici e de neglijat :-)

Restul sunt simbolice, cu toate ca tricourile Nikon sunt excelente, am si eu unul :-)


da, e o chestie sa apari intr-un calendar alaturi de alti fotografi _selectionati_ de un juriu profesionist, insa va atrag atentia asupra unui lucru destul de important, Nikon nu ofera calendarul gratuit (cel putin eu l-am platit pe cel de anul asta, desi nu m-a deranjat atunci) si daca ar face-o cred ca reclama pe care o castiga pe seama efortului fotografilor nikonisti le aduce mult mai multe beneficii financiare ca sa-si permita cateva premii putin mai bine orientate. Idei ar fi suficiente, vara ar putea sa ofere niste filtre (de polarizare), blende, stative, etc, iarna sa ofere premiu niste manusi speciale pentru frig, huse de protectie, carduri, etc.. dar tricou tricou tricou.. :)

corectie: de fapt am platit transportul, nu calendarul!
Ultima oară modificat de aind pe Joi Iul 15, 2010 3:36 pm, modificat 1 dată în total.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Sajuuk » Joi Iul 15, 2010 3:28 pm

aind scrie:sorry Nikon, cat timp platim zeci de milioane fiecare pe aparatura ma cam jigneste tricoul si sapca premiu..


Si daca nu se oferea nici un premiu cum era?
Scopul concursului nu este de a obtine un castig material, nu a fost niciodata vorba despre asta. (un tricou se poate purta... oare asta nu e de un real folos? sau e un folos imaginar??)
Cat despre concurs, nu e nimeni obligat sa participe. Eu unul am participat la etapa cu macro, nu am castigat pentru ca nu a placut poza mea asa de mult... si cu asta basta. Nu are sens sa ma lamentez ...

[quote="aind"]Nikon nu ofera calendarul gratuit (cel putin eu l-am platit pe cel de anul asta...[quote]
Eu am primit calendarul gratuit. Nu se pot vinde calendarele [asa cum este trecut si intr-un post mai vechi] datorita considerentelor legate de dreptul de autor. Cineva v-a vandut calendarul cred ca avea nevoie de ceva bani de buzunar...
insa legal sigur nu era...

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde yo5bdm » Joi Iul 15, 2010 3:30 pm

Cred ca aici colegul nostru se refera la faptul de-a plati transportul pana acasa, cheltuiala care nu mi se pare atat de mare, si nici nu e o "bulina neagra" pentru Nikon. Faptul de-a plati 10 lei de persoana nu e chiar ceva la indemana oricui.

In consecinta, nu calendarul s-a platit, ci transportul acestuia, curierul, iar pentru aceasta a trebuit sa ne dam fiecare acceptul.
Cu stima,
Erdei Rudolf
http://www.erdeirudolf.com
yo5bdm
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Ian 19, 2009 8:35 am
Localitate: Baia Mare

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde aind » Joi Iul 15, 2010 3:34 pm

yo5bdm scrie:Cred ca aici colegul nostru se refera la faptul de-a plati transportul pana acasa, cheltuiala care nu mi se pare atat de mare, si nici nu e o "bulina neagra" pentru Nikon. Faptul de-a plati 10 lei de persoana nu e chiar ceva la indemana oricui.

In consecinta, nu calendarul s-a platit, ci transportul acestuia, curierul, iar pentru aceasta a trebuit sa ne dam fiecare acceptul.


da, exact, transport a fost, 15 ron, calendarul pe anul asta e chiar placut, sa-l vedem si pe viitorul ;)

p.s. am corectat si la afirmatia cu plata din postul meu anterior, eu-s de acord cu toata lumea care-a scris dupa micile mele nemultumiri insa totusi.. vorbim de Nikon, ceva premii mai atractive, mai speciale..
uite, de exemplu, daca Nikon ramane tot la premiile cu tricouri, de ce nu imprimati fotografiile sau fragmentele potrivite din fotografiile castigatoare pe tricouri? :) sau oferiti un megaposter cu fotografia castigatoare sa acopere un perete intreg..
Ultima oară modificat de aind pe Joi Iul 15, 2010 3:41 pm, modificat 1 dată în total.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde admin » Joi Iul 15, 2010 3:39 pm

aind scrie:
da, e o chestie sa apari intr-un calendar alaturi de alti fotografi _selectionati_ de un juriu profesionist, insa va atrag atentia asupra unui lucru destul de important, Nikon nu ofera calendarul gratuit (cel putin eu l-am platit pe cel de anul asta, desi nu m-a deranjat atunci)


Tin sa va contrazic. Nikon a oferit calendarul gratuit. Ceea ce ati platit a fost curierul (adica transportul calendarului pana acasa). A fost oferita si posibilitatea de a nu plati transportul daca va deplasati pana la magazinele foto partenere Nikon din Bucuresti si Timisoara.

Vreau sa amintesc inca o data de ce nu oferim premii mai consistente: nu dorim sa incurajam participarea unor fotografi profesionisti cunoscuti care ar trimite fotografii doar pentru a castiga acel premiu (si invariabil concursul ar fi castigat de profesionisti). Acest concurs este adresat fotografilor mai putin cunoscuti care doresc sa se afirme si care participa pentru a aparea intr-un calendar publicat in cateva mii de exemplare (care ajunge la tot atatia mii de iubitori de fotografie).

Aveti insa dreptate in ceea ce priveste varietatea premiilor. Poate ar trebui sa fie ceva mai variate. Dar cu siguranta valoarea lor nu va depasi niciodata cateva sute de lei noi pe luna.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde Sajuuk » Joi Iul 15, 2010 3:51 pm

yo5bdm scrie:Cred ca aici colegul nostru se refera la faptul de-a plati transportul pana acasa, cheltuiala care nu mi se pare atat de mare, si nici nu e o "bulina neagra" pentru Nikon. Faptul de-a plati 10 lei de persoana nu e chiar ceva la indemana oricui.

In consecinta, nu calendarul s-a platit, ci transportul acestuia, curierul, iar pentru aceasta a trebuit sa ne dam fiecare acceptul.

Corect, am uitat de problema transportului, eu ridicand calendarul de la F64. :D

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde bogdanc76 » Vin Iul 16, 2010 9:03 am

bmesesan scrie:Daca vrei sa inveti din experienta altor oameni incearca sa te uiti la galeriile lor, sa vezi daca iti spun ceva, sa vezi ce te face sa vibrezi in faza - nu cred ca fotografia trebuie disecata in cuvinte - si de obicei, o fotografie trebuie privita si nu discutata. Cat de exemplul pe care ni l-ai dat (Neil Van Niekerk) - mie personal mi se pare banal - ca el alti 1000 - si te-as indruma sa te uiti putin la un fotograf autohton care trateaza cam aceleasi teme ca si domnul Niekerek - http://www.adrian-popescu.ro (nu stiu daca dansul foloseste Nikon :) ).


Daca pt tine exemplul dat cu Neil Van Niekerk este banal, inseamna ca esti pe culmi inalte din punctul de vedere al stapanirii tehnicii fotografice. Eu, recunosc, nu sunt asa de avansat ca tine si mi se pare, fara sa fiu partinitor in vreun fel, ca nu sunt chiar 1000 ca el. Iar exemplul dat de tine cu dl. Popescu... ce sa zic, un fotograf bun, un site strict comercial pe care nu poti decat sa admiri niste poze (bune dealtfel), dar din care nu poti invata nimic. Pe cand la Neil, fiecare fotografie este explicata cum si de ce a fost facuta in modul in care a fost facuta. Din punctul meu e vedere intre cele doua exemple nu exista comparatie din punctul de vedere al utilitatii pt unul ca mine. Si nu sunt de acord nici cu afirmatia ca fotografia nu poate fi discutata. Ba da, poate fi discutata, poate doar cu exceptia eseului fotografic. In rest poti discuta despre tehnica folosita (cum face in special Neil), despre compozitie, simbolistica etc...
bogdanc76
 
Mesaje: 144
Membru din: Mie Mar 17, 2010 9:51 am

Re: Se cauta fotografia lunii iunie 2010: Portret

Mesajde bmesesan » Vin Iul 16, 2010 9:47 am

Tehnica o poate invata oricine, fiindca nu este vorba despre filosofia lui Heidegger sau caietele lui Einstein. Din acest motiv spuneam si poate ar fi bine sa repet, ca o fotografie care nu are in spate o idee clar conturata dar este perfecta compozitional si tehnic executata ireprosabil este pur si simplu o imagine identica din punct de vedere artistic cu ceea ce vezi in catalaoagele de la supermarketuri. Eu nu stapanesc tehnica fotografiei mai mult decat am nevoie pentru ceea ce fac eu. Eu nu stiu practic sa pun spot-uri, sa folosesc blende, sa setez DSLR-uri ca sa iasa HDR-ul - dar asta nu inseamna ca nu am citit si ca nu cunosc principiile utilizarii luminilor in studio sau pe teren- dar nefolosindu-mi niciodata, am preferat ca sa imi folosesc timpul in alte directii. Si retractez, chiar daca o sa para rautacios, ca Van Niekerk sunt 10000, fiecare unic in felul lui si special pe nisa careia i se adreseaza. (cred ca daca dai pe google free+lessons+photography+online multe necunoscute se pot rezolva). De obicei cei care scriu despre fotografie sunt aceia care nu prea fac fotografie - la fel e si in sport, si in pictura, si in istorie si asa mai departe .
Nu cred ca este loc pe nionisti.ro sa avem remarci de genul "asa de avansat ca tine" fiindca eu personal nu consider ca poate fi cuantificat in vre-un fel, intre fotografii amatori cum suntem majoritatea care postam pe aici, progresul/rank-ul (?) la care a ajuns fiecare. Daca sunt mai avansat sau mai inapoiat decat bogdanc76 nu ma face sa ma simt mai bine sau mai rau - mi-e egal - fiindca nu asta este scopul pentru care eu fac poze. Si imi pare rau ca nu consideri ca ai ce invata de la Adrian Popescu (mi s-a parut ca se potriveste pe noul trend romanesc - pozele de nunta)- eu vad altfel lucrurile si nu tin musai sa o dam in discutii care pana la urma se vor dovedi inutile, mai ales ca nu as vrea sa obosesc ochii nimanui neinteresat si de alte aspecte ale fotografiei decat de latura tehnica.
O zi mai buna si mai racoroasa,
Bogdan
bmesesan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 21, 2009 6:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator