Acum este Joi Mar 28, 2024 9:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de sport

Mesaje mai vechi

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde Meggido » Vin Sep 17, 2010 8:56 pm

Suuperba poza lui Ionut Apostu ;).
Din cate incercari ai reusit ?
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde alexalex » Dum Sep 19, 2010 1:18 pm

Eu ii dau dreptate lui : equinoxe
Nu stiu ce a fost in capul juriului dar nu mi se pare corect sa lase fotografii editate in

concrus,mai ales ca sunt mai multe indicii in acest sens,printre ele putem enumera:

1."fotografia" nu a fost editata si in interiorul rotiilor [1]

2. pana la urma sa ne lamureasca si pe noi autorul in ce directie s`a deplasat motociclistul

[de la stanga la dreapta sau viceversa] deoarece avem "o coada" atat in fata cat si in

spatele sportivului,eu sunt foarte curios cum reusesti asa ceva din aparat.
Din cate cunosc eu,din aparat se poate face un radial blur,explosion si acel motion blur dar

cu "coada" numai intro parte.

3. am trasat doua linii,una pentru a se vedea mai clar care este planul si directia pe care

ruleaza motocicleta[4] iar cealalta pentru a putea observa directia efectului motion blur[5]

[in cazul in care s`a folosit photoshop,in alte programe de manipulare poate are alta

denumire acest efect]

4.sa nu mai vorbim de calitatea imaginii [stiu ca pe forum se redimensioneaza pentru a nu

ocupa spatiu,dar o fotografie de calitate nu se "degradeaza" in acest hal,putem sa ne uitam

si in arhive]

Daca cumva am omis ceva imi cer scuze.

eu cred ca pana la urma juriul a acceptat acesta "fotografie" pentru a nu ne "plictisi" pe

forum...[personal nu simteam nevoia asta...]
DUpa parerea mea nu cred ca trebuia acceptata "fotografia" in concurs.


Va doresc o zi frumoasa.
Fişiere ataşate
Cristian-Neacsu2.jpg
fotografia Domnului Neacsu
alexalex
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 19, 2010 12:45 pm

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde ionutzapostu » Dum Sep 19, 2010 8:06 pm

Multumesc Meggido,
Am participat in urma cu 2 saptamini la un meci de oina, intr-o localitate printre putinele din tara unde se mai practica acest sport. Batrinul este un fel de maestru emerit al sportului si le demonstra celor mai tineri citeva lovituri. Am tras pe Ch vreo 7-8 cadre la fiecare lovitura. Mai am citeva pe blog, care imi plac poate mai mult ca asta, dar am decis sa o inscriu pe aceasta in competitie.
Catching life with the lens, watching days go frame by frame
D600+24-70,80-400
Avatar utilizator
ionutzapostu
 
Mesaje: 319
Membru din: Vin Mar 26, 2010 6:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde admin » Lun Sep 20, 2010 10:39 am

Fotografia domnului Cristian Neacsu a fost retrasa din cuncurs.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde endero » Lun Sep 20, 2010 5:53 pm

Multumesc admin pentru retragerea fotografiei.

Vizibil interesanta abordarea userilor acestui forum.
Ma multumesc cu succesuri si bafte tuturor.
endero
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 08, 2009 2:30 pm

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde Razvanexu » Lun Sep 20, 2010 9:52 pm

<Off Topic>
"Vizibil interesant" tupeul penibil in a continua orice afirmatie pe acest forum. In loc sa recunosti ca ai dat-o-n strachini de la primul post, (macar cu o scuza ca nu stiai ca nu tre modificate imaginile trimise) continui intr-o aroganta de 2 lei cu premisa ca toti ar trebui sa luam lectii de editare NEF la grupa mica unde si fiul meu de 3 ani ar da rezultate memorabile. Nu pot sa ma abtin atunci cand asemenea fenomene inexplicabile ale naturii sunt exprimate cu atata nonsalanta. Este o insulta adusa tuturor celor care au o notiune MINIMA in ale fotografiei si a logicii, de Photoshop nici nu incape vorba, ca sa afirmi ca ai putea avea un NEF cu acele rezultate. Nu tre sa fi absolvit vreun sezon de CSI Wherever ca sa iti dai seama ca acolo ceva nu este normal, sau daca este totusi ceva normal in acea imagine.
</Off Topic>

Singura explicatie a pan-ului back&front bike ar fi o rapiditate a miscarii mainii pe orizontala de deplasare, mai mare ca cea a shutter-ului si utilizarea unui blit extern setat pe rear curtain(Prietenii nu stiu de ce, dar banuiesc...) S-a exagerat putin in postprocesare prin devierea voita de la trasa motociclistului in interirul rotilor si sub maini, tocmai pentru a verifica vigilenta concurentei si a lua masuri drastice in luna octombrie cand speram ca vom fi toti surprinsi de o adevarata capodopera.

Propun sa fie uitate cele rele si sa oferim o a doua sansa fara precedent negativ.

Gata m-am descarcat,
O seara placuta tuturor.
Nikon D7200, Nikon F2 Photomic, Nikon F5, Nikkor 70-200mm f/2.8 VR,Nikkor 17-55mm f/2.8, Nikkor 50mm f/1.4, Nikkor 85mm f/1.8, Tokina 11-16mm 2.8, Nikon SB-900, Elinchrom D-Lite 4 IT
http://www.photograful.ro
Avatar utilizator
Razvanexu
 
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 11, 2009 11:39 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde noaphoto » Mar Sep 21, 2010 10:46 am

Alt subiect mai exista? Sau o s-o tinem asa toata luna?
Ca asa as simti si eu nevoia sa ma descarc:) multumiiiiim domnule equionoxe pt ca ne-ai atras atentia. Sunt sigura insa ca juriul s-ar fi descurcat singur la sfarsitul lunii cand ar fi analizat toate pozele si ar fi luat decizia potrivita.
Astept sa fie uploadata si fotografia mea pe forum sa vedem daca se auto-sesizeaza iar domnul equinoxe bunovointa atat de tipica noua, romanilor...:)

Lumina buna tuturor si happy thoughts ;))
noaphoto
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 16, 2010 8:20 pm

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 21, 2010 4:03 pm

admin scrie:Fotografia domnului Cristian Neacsu a fost retrasa din cuncurs.

Si daca raminea, tot n-avea nicio sansa de cistig, conform regulamentului:
Castigatorul fiecarei etape va fi rugat sa ofere si fotografia originala pentru validarea premiului. Daca incalca regulile legate de editare va fi descalificat, iar juriul va alege castigatoare o alta fotografie.

Ori dl. Neacsu a precizat cit se poate de clar, inca de la prima sa interventie, ca nu mai are NEF-ul original...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde bufny » Mar Sep 21, 2010 4:21 pm

Fiind un "mucos" (la propriu) in ale fotografiei nu vreau sa fiu nesimtit si sa isc o polemica. Dar am totusi doua intrebari:

1. Tinand cont ca fotografiile castigatoare vor face parte dintr-un calendar Nikon, in ce masura juriul lunii septembrie va
cantari obiectiv, tinand cont ca atat fotografia lunii iulie cat si cea a lunii august au fost alb-negru. Pleaca din start o fotografie alb-negru cu sanse egale in luna septembrie? (calendarul ala nu da prea bine daca nu e prea colorat).

2. Sa zicem ca avem o poza beton, care se distanteaza din start fata de celelalte. Dar undeva in poza apare numele unui brand (ca sa nu mai vorbim din start de o marca concurenta). Are fotografia respectiva aceleasi sanse?
bufny
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Aug 03, 2010 9:34 am

Re: Se cauta fotografia lunii septembrie: Fotografie de spor

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 21, 2010 5:52 pm

bufny scrie:1. Tinand cont ca fotografiile castigatoare vor face parte dintr-un calendar Nikon, in ce masura juriul lunii septembrie va
cantari obiectiv, tinand cont ca atat fotografia lunii iulie cat si cea a lunii august au fost alb-negru. Pleaca din start o fotografie alb-negru cu sanse egale in luna septembrie? (calendarul ala nu da prea bine daca nu e prea colorat).

In fiecare luna e alt juriu, ai carui membri nu sint neaparat membri ai acestui forum, ca sa stie ce s-a intimplat in lunile precedente. Si chiar daca stiu, e putin probabil sa le pese, atunci cind fac jurizarea.
bufny scrie:2. Sa zicem ca avem o poza beton, care se distanteaza din start fata de celelalte. Dar undeva in poza apare numele unui brand (ca sa nu mai vorbim din start de o marca concurenta). Are fotografia respectiva aceleasi sanse?

Daca fotografia intra in concurs, are: membrii juriului nu sint in solda lui Nikon Romania si singurul criteriu de selectie este cel al meritelor artistice si tehnice ale imaginilor. Dar pina a intra in concurs, fotografia mai trece si prin filtrul celor de la Nikon RO, iar despre partea asta nu ma pot pronunta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron