Acum este Vin Mar 29, 2024 10:06 am

Articole Nikonisti.ro

split

Mesaje sterse

split

Mesajde boboc » Joi Oct 06, 2011 7:41 pm

@ccd si produsele Apple sunt made in China,toate,si sunt cele mai bune din lume.
Atata timp cat brand-ul Nikon exista pe aceste blițuri, e vorba de numele lor,nu are nici o importanta unde sunt facute.
Am vazut tot mai multa lume care confunda chinezariile (fake-urile) cu produsele made in China,sunt 2 lucruri total diferite...
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Maniac » Joi Oct 06, 2011 8:42 pm

@ccd si produsele Apple sunt made in China,toate,si sunt cele mai bune din lume.


Produsele Apple...cele mai bune din lume? :) Cea mai buna gluma pe care am auzita saptamana asta.

Pe de alta parte, cata vreme e respectat CTC-ul Nikon, poate sa fie facute la lighean pe vapor. Important e ca pretul sa imi convina.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Blitul Nikon SB-700

Mesajde boboc » Dum Oct 09, 2011 10:45 pm

@Maniac da imi mentin afirmatia,de la mp3 playere (ipod) la smarthphonuri (iphone), tablete (ipad), notebook-uri (Macbook Air), desktop-uri (iMac) pana la workstation-uri (Mac Pro) consider ca sunt cele mai bune din lume, concurenta e cu mult sub la fiecare produs in parte.
Pretul e partea a 2-a...
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Dan Pop » Dum Oct 09, 2011 11:02 pm

boboc scrie:@Maniac da imi mentin afirmatia,de la mp3 playere (ipod) la smarthphonuri (iphone), tablete (ipad), notebook-uri (Macbook Air), desktop-uri (iMac) pana la workstation-uri (Mac Pro) consider ca sunt cele mai bune din lume, concurenta e cu mult sub la fiecare produs in parte.

Asemenea afirmatii, neinsotite de argumente obiective, sint lipsite de orice valoare. E dreptul tau sa fii convins ca lucrurile stau asa cum spui, dar pastreaza-ti aceste convingeri pentru tine sau insoteste-le de argumentatia adecvata atunci cind vrei sa le bagi pe gitul altora.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Blitul Nikon SB-700

Mesajde boboc » Dum Oct 09, 2011 11:14 pm

Domnule Dan Pop, am vazut ca aveti foarte multe cunostinte despre fotografie si tot timpul veniti cu argumente.
La produsele Apple pe langa faptul ca sunt foarte bine construite,aici ma refer la calitatea materialelor,majoritatea din aluminiu unibody nu plastic ieftin cum sunt pc-urile,mai au urmatoarele avantaje majore:

- Os-ul este bazat pe unix,este mult mai stabil si securizat.
- nu exista virusi pentru os x.
- stabilitate foarte mare cu programele profesionale de editare foto/video.
- hardware-ul apple ofera posibilitatea de a rula os x/windows/ linux,un mare plus pentru developeri care pot dezvolta aplicatii pentru orice os si orice platforma.
- design-ul este high-end

Si pentru ca este un forum despre fotografie sa nu uitam ca un program bun pentru PC pentru editare foto si management este Lightroom,pe mac exista Aperture care costa de 3 ori mai putin si face acelasi lucru.
Pot spune acelasi lucru despre Final Cut Pro in comparatie cu Adobe Premiere sau Avid.
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea


Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron