Acum este Dum Apr 28, 2024 5:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Zvonuri Nikon vs Canon

Mesaje sterse

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 13, 2012 1:15 am

d60 scrie:... am scris ca mi-a fost spart mailul si nu am avut cum sa dau recover :lol:


Ce treaba are mailul spart cu "tinutul minte" al unei parole si a unui user-name? Odata cu emailul ti s-a spart si capul in zona frontala, responsabila cu memoria? Fara "recover" cum iti aduci aminte de numele tau?

d60 scrie:Oamenii la batranete ar trebui sa devina mai buni, ce e cu tine? :mrgreen:

Sunt mai bun, numai ca tu nu observi din cauza emailului spart si a pierderilor de memorie si a lipsei de "recover" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Vin Iul 13, 2012 8:24 am

Mai bine ai schimba semnatura "cu stima..." pentru ca nu stii ce e aia stima, ca sa nu mai zic intelepciunea caracteristica batranilor...tu esti batran, si atat

Baga urmatoarea semnatura: "cu aroganta nesimtita..." :lol:


Si pt ca tu esti mai batran, iti ofer sansa de a fi mai intelept si a ceda primul la aroganta...stii tu o vorba din "batrani": ala mai destept cedeaza...

Sau vrei sa ma contrazici in legatura cu cine e mai destept, si imi acorzi titlul asta mie? :mrgreen:
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Muerds » Sâm Iul 14, 2012 10:36 am

ikraft scrie:
d60 scrie:-prime: intre Nikon 35mm 1.8 si Nikon 50mm 1.4
-all-around/standard: intre Sigma 18-200mm OSM, Nikon 18-105mm VR si Tamron 17-50mm 2.8 VC


Nikon are un obiectiv fix 35mm f1.8 special pt DX, ieftin si bun. Sigur ca 50mm f1.4 e mai profesional, dar e mult mai scump. In plus, un 35mm pe DX iti genereaza o focala echivalenta de 50mm, care e f. utila. Deci atit ca pret cit si ca utilitate, e mai bine 35mmDX.
Pt all around, ma intreb care se revind cel mai usor. Poate studiaza diferenta de pret dintre nou si sh, obiectivul care isi pastreaza pretul cel mai bine fiind de preferat. Banuiesc ca 18-105mmVR ar fi cel mai potrivit.


Eu as recomanda 1.8G. 1.4G are pretul aproape dublu fata de 1.8G + aberatii cromatice mai pronuntate.

1.8G mai sharp, are focusul mai rapid + un element asferic (1.4 nu are asa ceva).

Pentru mine alegerea e simpla, 1.8G care este mai ieftin + ca nu observi diferente intre cele doua daca pui pozele una langa alta.
Muerds
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Ian 12, 2012 10:21 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iul 14, 2012 2:04 pm

Muerds scrie:Pentru mine alegerea e simpla, 1.8G care este mai ieftin + ca nu observi diferente intre cele doua daca pui pozele una langa alta.


Daca poti pune 2 poze in comparatie, facute ambele la f/1.4 ;) una cu obiectivul de 1.4 si una cu cel de 1.8G ...

Daca compari 2 obiective de 50mm la un f/4 sau f/5.6 (indiferent ca sunt f/1.8 G sau D sau f/1.4) este normal sa nu observi diferente in practica; daca insa ai nevoie de f/1.4, atunci trebuie musai trebuie sa recunosti suprematia acestora (cele cu f/1.4).

Bugetul fiecaruia nu are nicio implicatie in calitatea bruta a imaginilor.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Iul 14, 2012 3:07 pm

Off-topic mare, domnilor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Iul 14, 2012 3:11 pm

Revenind la zvonuri, Canon se pare ca va lansa in scurt timp un prim model fara oglinda si cu senzor mare, APS-C.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iul 14, 2012 7:45 pm

bogdan_dumitru scrie:Off-topic mare, domnilor.


Ce poate presupune altceva un astfel de titlu, decat "batai de cimpi"?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iul 14, 2012 7:49 pm

bogdan_dumitru scrie:Revenind la zvonuri, Canon se pare ca va lansa in scurt timp un prim model fara oglinda si cu senzor mare, APS-C.


O evolutie logica dupa parerea mea; singura problema vor ramine dimensiunile aparatului: daca vor fi apropiate de G1X, va fi totul OK.
Ramine sa vedem si ce montura vor adopta si ce obiective vor propune pentru el pentru a pastra dimensiunile cat mai reduse.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde ikraft » Sâm Iul 14, 2012 9:24 pm

bogdan_dumitru scrie:Revenind la zvonuri, Canon se pare ca va lansa in scurt timp un prim model fara oglinda si cu senzor mare, APS-C.

Asa se aude, aps-c implica obiective dslr, ca si la sony. Oare e mai bine decit ce a facut nikon cu 1? Sint plusuri si minusuri.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde ikraft » Dum Iul 15, 2012 7:17 pm

Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron