Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:38 am

Articole Nikonisti.ro

Zvonuri Nikon vs Canon

Mesaje sterse

Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Mie Iul 11, 2012 12:22 pm

Ultimele zvonuri despre Nikon sunt legate de aparitia de anul asta a urmasilor lui D7000 si D300S (D7100 si D400).

Ultimele zvonuri despre Canon sunt legate de 70D care va inlocui 60D si 7D, si de aparitia lui 7D Mark II care va deveni full frame.

Utilizatorii de Nikon (care vor sa treaca la full frame) ar avea un motiv foarte bun sa treaca la Canon daca 7D Mark II va fi mult mai accesibil decat D800.

Momentan astept sa vad urmasul lui D7000 din 2 motive: sa pot cumpara un D7000 nou la un pret mult mai mic, sau sa cumpar D7100 daca va fi mult mai bun.
Sunt curios sa vad cum va fi si 70D pe langa D7100 totusi.

Acum, Nikon este alegerea mai ieftina la toate clasele, mai ales la obiective:

- Nikon 35mm 1.8 costa 799lei; Canon 35mm 2.0 costa 1400lei
- Nikon 24-120mm 4.0 costa 4600lei; Canon 24-105mm 4.0 costa 4400lei
- Nikon 70-200mm 2.8 costa 8900lei; Canon 70-200 2.8 costa 10100lei

Deci Nikon iese cu 1600lei mai ieftin decat Canon la obiectivele alese mai sus. Si ai varietate mult mai mare, mai ales la obiectivele mai accesibile.

Ce ma face totusi sa ma gandesc sa trec la Canon este grip-ul mult mai bun la toate camerele testate, meniul care este mult mai logic facut, butoanele C1,C2,C3 (Nikon are doar 1), si mai ales rotitza Canon :D

Voi ce parere aveti? Canon sau Nikon in 2012?
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde stoica.alex » Mie Iul 11, 2012 12:42 pm

d60 scrie:Acum, Nikon este alegerea mai ieftina la toate clasele, mai ales la obiective:

- Nikon 35mm 1.8 costa 799lei; Canon 35mm 2.0 costa 1400lei
- Nikon 24-120mm 4.0 costa 4600lei; Canon 24-105mm 4.0 costa 4400lei
- Nikon 70-200mm 2.8 costa 8900lei; Canon 70-200 2.8 costa 10100lei

Compartia intre 35mm 1.8 si 35mm 2 nu e corecta.
Si Nikon are 35mm 2 care costa 1440 lei, deci mai scump.
singurul vantaj il are la 70-200 f/2.8

Iar in ce priveste 7D mkII care va fi full frame, cel mai probabil raspunsul nikon va fi fie un D400 full frame, sau un D600 full frame-ul "entry level"

Si oricum sa treci de la un sistem la altul e o cheltuiala in plus.
In functie de ce tip de fotografie practici, merita sau nu sa treci de la un producator la altul.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Merlin » Mie Iul 11, 2012 12:44 pm

Zenit pe film! :P
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Mie Iul 11, 2012 1:13 pm

Asa e, dar eu pentru un DX as vrea un 35mm 1.8 care la Canon nu exista. 35mm 1.4 au si Canon Si Nikon si sunt f scumpe.

La Nikon ai mai multe optiuni, mai ales ca amator, care iti iei un all around, un prime si un zoom.

Cu toate astea, body-urile Canon ma atrag mai mult, desi momentan folosesc Nikon, dar nu am decat obiectivul de kit deci nu ar fi dificil si costisitor sa trec la Canon.

Credeti ca pentru un amator merita upgrade-ul la full frame doar pentru fotografia de vacanta si fotografia sport (destul de rar)?

Sau mult mai ok ar fi sa folosesc tot crop Canon sau Nikon, plus un obiectiv zoom pentru foto sport si un obiectiv prime pt peisaje si portrete?

Adica, pentru cine este justificata trecerea la full frame? Doar pt cei care fac fotografie de studio? Pt ca la competitiile sportive fotografii folosesc D3S sau D4 si 1D care toate sunt full frame (mai putin 1D Mark IV).

Vreau sa stiu, pt ca odata ce incep sa cumpar obiective pentru body crop, nu voi mai trece la body full frame (mai ales dc aleg body Canon).
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde stoica.alex » Mie Iul 11, 2012 3:00 pm

d60 scrie:Asa e, dar eu pentru un DX as vrea un 35mm 1.8 care la Canon nu exista. 35mm 1.4 au si Canon Si Nikon si sunt f scumpe.

La Nikon ai mai multe optiuni, mai ales ca amator, care iti iei un all around, un prime si un zoom.

Cu toate astea, body-urile Canon ma atrag mai mult, desi momentan folosesc Nikon, dar nu am decat obiectivul de kit deci nu ar fi dificil si costisitor sa trec la Canon.

Credeti ca pentru un amator merita upgrade-ul la full frame doar pentru fotografia de vacanta si fotografia sport (destul de rar)?

Sau mult mai ok ar fi sa folosesc tot crop Canon sau Nikon, plus un obiectiv zoom pentru foto sport si un obiectiv prime pt peisaje si portrete?

Adica, pentru cine este justificata trecerea la full frame? Doar pt cei care fac fotografie de studio? Pt ca la competitiile sportive fotografii folosesc D3S sau D4 si 1D care toate sunt full frame (mai putin 1D Mark IV).

Vreau sa stiu, pt ca odata ce incep sa cumpar obiective pentru body crop, nu voi mai trece la body full frame (mai ales dc aleg body Canon).

Cred ca fotojurnalistii de sport folosesc full frame pentru performantele bune la ISO mare, pentru ca in sport ai nevoie de timpi scurti de expunere pentru a surprinde actiunea. Si daca n-ai lumina ridici ISO, iar aparatele crop nu au performante nici macar asemanatoare ca un full frame de top. Deci asta cred ca e motivul principal.
Pentru ca de exemplu daca ar folosi body-uri crop, n-ar mai avea nevoie foarte mare de obiective de genul 400mm 600mm, s-ar descurca si cu un 300mm f/2.8
Asa ca pentru ce iti trebuie tie ti-as recomanda un D7000 sau daca vrei tu, echivalentul de la Canon.
Din cate stiu eu, canon are si obiective cu diafragma constanta F/4 pentru fotografii entuziasti adica ceva de genu 70-200 F/4
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde ikraft » Mie Iul 11, 2012 3:49 pm

cred ca nu va exista D400 caci numerotarea e deja schimbata pe seriile 3k, 5k, 7k. Despre trecerea la Canon, tu esti serios? adica intrebi pe un site de nikonisti daca e bine sa treci in tabara adversa?? :D
Despre full-frame, poti sa iti cumperi lentile FX chiar daca iti iei body DX. Sint obiective excelente, pret/calitate la 85mm, 50mm, 35mm si mai jos. Pt un amator, marele avantaj al trecerii la FX este unghiul de vedere cu obiective traditionale FX. O lentila de 50 sau 35 sint mai "naturale" pe un body FX. In acelasi timp, pierzi zoom-ul pe care ziceai ca il doresti. Iti cumperi de exemplu o lentila 180mm f2.8, pe DX devine 270mm. Daca poti, pastreaza D60-ul pt cind ai nevoie de zoom si cumparati un D700 uzat pt poze in lumina putina (iso6400 iese superb) sau de portret, reportaj, indoor, etc.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Mie Iul 11, 2012 4:34 pm

:lol: ma gandeam ca o sa spuneti ca nu am voie sa intreb de Canon aici, dar nu exista forum de canonisti in Romania :D

Nu pot sa iau un D700 pt ca vreau filmare full HD (si mi se pare si f urat, ca si D800), deci optiunile mele sunt:

- D7000 acum
- D7000 la final de an cand apare D7100 iar D7000 va fi cu 100€ mai ieftin
- D7100 la final de an dc va avea ceva in plus fata de D7000 care sa merite diferenta de pret
- 70D cand va aparea doar daca va fi mai bun decat D7100
- 7D Mark II dc va fi full frame si va costa cat costa 7D-ul acum

Momentan dc ar fi sa aleg o camera ACUM, ar fi D7000 body, dupa care as lua un 18-200 2nd hand si un 35mm 1.8 nou.
Dar voi astepta si voi alege intre D7000, D7100 si 70D

Nikon full frame nu voi lua niciodata pt ca e f scump...poate scoate Canon un full body entry level, sub 2000€ desi imi e greu sa cred.

Canon acum nu as putea sa aleg pt ca nu am ce in bugetul asta...adica pe un crop nu as da mai mult de 1k€, si de la Canon 60D-ul e mult sub D7000, iar pe un full frame as da pana in 2k€ dc ar avea si filmare full HD.

Mi-ar placea sa folosesc Canon pt ca imi place grip-ul si meniul mult mai mult, dar toate motivele logice ma indeamna sa iau tot un Nikon DX pt ca la ce am eu nevoie, un DX cu niste lentile bune, e mai bun decat un FX fara lentile sau una ieftina si slaba :lol:

Si in ideea ca voi avea in viitorul apropiat bani de 70-200 2.8 cu stabilizator de imagine, as prefera sa il iau de la Nikon decat sa dau 500€ in plus degeaba.
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Saboff Marian » Mie Iul 11, 2012 5:48 pm

Pretul este intotdeauna un element important. Cu toate astea nu poti cantari ca la farmacie. Atat Nikon cat si Canon au lentile comparabile ca pret/performanta. Unele sunt poate mai scumpe decat altele dar nu cred ca se poate generaliza. Acum cativa ani am avut un Canon 5D cu 24-105/4 IS, 17-40/4 IS si 70-200/2.8. Nu am ce sa le reprosez. Rapide, precise, sharp. Fiind intr-o permanenta cautare am facut diverse comparatii cu D300 si alte aparate Nikon. Imaginile mi-au placut mai mult la Nikon, mai vibrante, poate mai aproape de natural. Este doar o opinie.
Am vandut totul si am trecut pe Nikon...
Nu-mi pare rau, cu toate ca ulterior am vazut/invatat ca asa zisele amanunte care m-au facut sa trec la Nikon puteau fi corectate, extrem de usor, daca trageam RAW-uri.
Revin la ce am mai spus: faceti cat mai multe poze, cu ce aveti. Treceti la alte obiective/aparate doar cand constatati ca ce aveti nu va mai satisface. Intre timp perfectionati-va dpdv artistic. Descoperiti ce va place cel mai mult sa fotografiati.
Descoperiti-va talentul, echipamentul conteaza mai putin ...
Client Gold F64.
Saboff Marian
 
Mesaje: 188
Membru din: Lun Iun 11, 2012 8:37 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Mie Iul 11, 2012 10:56 pm

Asa e, si eu am observat ca imaginile au o culoare mai placuta la Nikon decat la Canon care are culori mai reci. Desi pot fi editate in Lightroom, cine sta sa editeze TOATE pozele? Nu e mai simplu sa obtii ce vrei direct din camera? Dar asta e f greu si trebuie sa fii cu adevarat profesionist.

Eu vreau sa trec la Canon pt ca imi place mai mult grip-ul si pt ca am nevoie de cel putin 2 butoane custom (C1,C2,C3 de la Canon), pe unul setari de portret si pe altul setari de peisaj, pe cand Nikon nu are decat unul singur.

Plus ca imi place mult cum arata 5D III si 7D. De la Nikon cel mai mult imi place D7000 care e pe gustul meu, are dimensiuni reduse, dar asta face ca grip-ul sa fie mai greoi. Parca la Canon degetele isi gasesc locul perfect pe camera, pe cand Nikon pare prea mica.

Meniul Canon e genial...la Nikon e intortocheat, desi are setari de customizare f utile care nu sunt gasite la Canon...

La Canon imi place super mult rotita aia, dar de ex butoanele de pe 60D si rebels mi se par penibil de urate...la Nikon butoanele sunt pozitionate superb (la D7000)

Idea e ca mai mult sunt curios...dc as avea un Canon 7D sau 5D o saptamana sigur m-as plictisi si atunci as putea face o alegere pe termen lung mult mai obiectiva.

Trebuie sa tin cont si de pretul obiectivelor pt ca de pe acum trebuie sa stiu pe care le voi cumpara, si in ce ordine, pentru a sti care are oferta mai buna pt ce ma intereseaza pe mine. La capitolul asta castiga clar Nikon.

Astept sa vad ce aduce finalul de an, pt ca nu am nevoie urgenta de un alt DSLR...pot sta ina un an sau doi fara probleme...

Ideea e ca atunci cand voi alege un dslr, sa raman pe calea aleasa...crop sau full frame, Nikon sau Canon...
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 11, 2012 11:51 pm

d60 scrie:Asa e, si eu am observat ca imaginile au o culoare mai placuta la Nikon decat la Canon care are culori mai reci.


Te-ai gindit ca nu totdeauna ce este "placut", este si "real"? Lumea inconjuratoare nu e chiar asa de colorata cum iti place tie si mai ales nu poate fi prelucrata, pe cind pozele pot fi editate astfel incat sa satisfaca toate dorintele ;)
Un rahat in mijlocul drumului nu cred ca arata mai bine daca are culoarea "Nikon"; in cazul asta e de preferat culoarea "Canon" ;) ... ca sa nu mai spun ca ar fi bine sa nu-l deranjezi (indiferent de culoare) :!:

d60 scrie:Ideea e ca atunci cand voi alege un dslr, sa raman pe calea aleasa...crop sau full frame, Nikon sau Canon...

Aici si eu sunt de acord: ramai pe calea aleasa Nikon sau Canon + crop sau full frame (n-ai decat 4 combinatii) ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron