Acum este Mar Apr 16, 2024 11:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Zvonuri Nikon vs Canon

Mesaje sterse

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde d60 » Vin Iul 20, 2012 7:12 pm

Pai asa se zvoneste...e posibil sa dispara 5200 pt ca e prea asemanator cu 3200 si sa fie D7100 si D400 pe DX, D3200 pe DX low cost, D600 pe FX low cost si D800 si D800E pt FX
d60
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:49 am

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde stoica.alex » Lun Iul 23, 2012 12:30 pm

Se pare ca cei de la Canon au scos si ei un mirrorless cu alta montura pt obiective, dar cu senzor aps-c
http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde ikraft » Lun Iul 23, 2012 1:38 pm

stoica.alex scrie:Se pare ca cei de la Canon au scos si ei un mirrorless cu alta montura pt obiective, dar cu senzor aps-c
http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/


Are un adaptator pt obiective uzuale, aici este un articol new release de la bh
http://www.bhphotovideo.com/indepth/canon/announcements/canons-first-mirrorless-camera-eos-m?BI=8911&kw=CanonMirrorlessArticle
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 23, 2012 2:01 pm

stoica.alex scrie:Se pare ca cei de la Canon au scos si ei un mirrorless cu alta montura pt obiective, dar cu senzor aps-c
http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/


Nu doar se pare, au scos sigur :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde costisefu » Lun Iul 23, 2012 3:30 pm

eu am fost mult timp pe Canon. Desi toata lumea lauda Nikon.
Numai probleme am avut, ba corpuri cu probleme de AF, ba subexpuneri la blitz, ba nu gaseam accesorii, vindeam si cumparam cu greu, etc. Mi-a iesit pe nas.

Sunt mai ieftine dar mult mai proaste si le dau drumul la vanzare fara sa le verifice indeajuns. Nu avem timp de facut experimente pe munca noastra.

As am facut si cu masina, mi-am luat Fiat cand toti isi luau nemtesti. M-a usturat pana in suflet cat am chinuit cu ea 1 an si ceva pana am vandut-o scarbit de masinile italienesti.

Deci Nikon e Nikon, daca pleci la Canon o sa revii cu siguranta inapoi. Dar pana nu te convingi pe pielea ta...
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde ikraft » Lun Iul 23, 2012 4:30 pm

e o solutie totusi interesanta, ce au facut astia de la Canon: body mirrorless dar cu senzor APS, si obiective pancake pt a-l face portabil. Cred ca mai sint marci la fel. Nikon a ales senzor mai mic si lentila la fel.
As fi curios de rezultatul unui test in mod video la full HD, dat fiind faptul ca dslr-urile nu prea se descurca. In schimb Nikon 1 merge brici, oare cum o fi Canon-ul asta cu sensor APS? O sa vedem :D Piata libera si competitia o sa isi spuna cuvintul
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Saboff Marian » Lun Iul 23, 2012 4:36 pm

Nu cred ca trebuie sa generalizam !
Eu am avut Canon 20D, 40D, 5D, si blitz EX 580. Toate au functionat impecabil impreuna, cu obiectivele lor.
Alegerea unui brand sau altul este numai o chestiune de optiune personala.

PS
Daca ar fi "proaste" nu le-ar cumpara nimeni. :idea:
Client Gold F64.
Saboff Marian
 
Mesaje: 188
Membru din: Lun Iun 11, 2012 8:37 pm

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Meggido » Lun Iul 23, 2012 5:44 pm

Nu ma pot pronunta in privinta diferentelor tehnice intre cele 2 marci, dar pot sublinia 3 motive pentru care un om ar cumpara Nikon in detrimentul Canon (In Romania):

- Existenta unui service oficial Nikon
- 50% mai multa garantie pt obiective & dslr-uri (3 ani in loc de 2) - deloc de neglijat zic eu.
- comunitatea Nikon (aici includ acest forum; cele 6 magazine YellowStore unde oamenii pot veni si pot testa orice produs Nikon beneficiind de consultanta gratuita; workshopuri dedicate; multe (sa le zic) fancluburi care faciliteaza socializarea pasionatilor de fotografie; etc).


Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 23, 2012 8:39 pm

Meggido scrie:...
- Existenta unui service oficial Nikon
- 50% mai multa garantie pt obiective & dslr-uri (3 ani in loc de 2) - deloc de neglijat zic eu.
- comunitatea Nikon (aici includ acest forum; cele 6 magazine YellowStore unde oamenii pot veni si pot testa orice produs Nikon beneficiind de consultanta gratuita; workshopuri dedicate; multe (sa le zic) fancluburi care faciliteaza socializarea pasionatilor de fotografie; etc).


Cele 3 motive sunt ultimele care trebuie luate in considerare in evaluarea unor produse, in cazul nostru produse foto-video.
Si Canon are service oficial cum are si comunitate; doar ca ei sunt mai discreti si lasa faptele "sa vorbeasca" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zvonuri Nikon vs Canon

Mesajde Meggido » Lun Iul 23, 2012 9:07 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Cele 3 motive sunt ultimele care trebuie luate in considerare in evaluarea unor produse, in cazul nostru produse foto-video.
Si Canon are service oficial cum are si comunitate; doar ca ei sunt mai discreti si lasa faptele "sa vorbeasca" ;)


Din punctul d-voastra de vedere asa o fi, dar din punctul de vedere al oamenilor cu care intru in contact aceste motive sunt determinante in alegerea brandului Nikon in defavoarea Canon... cel putin in Romania. Comparand cele 2 marci pe segmente de piata identice fiecare are produse cu avantaje si dezavantaje una in fata celeilalte, dar tragand linia Nikon (cel putin in Romania) este in avantaj fata de Canon tocmai ca urmare a motivelor mai sus mentionate.

Imi cer scuze daca nu am fost clar in primul post... am spus service oficial nu autorizat. Evident ca exista si o comunitate a canonistilor, ar fi fost pacat nu existe, dar nu cred ca se merita comparatie intre ele. Ati cosmetizat-o frumos numind-o "discreta". Cat despre "fapte", are fiecare parte cu ce sa se mandreasca si cu ce sa nu se mandreasca. Oricum de apreciat orice comunitate care promoveaza fotografia.

Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori