Acum este Vin Mar 29, 2024 3:17 am

Articole Nikonisti.ro

Lupte cu tauri (corida) - Dezbaterea

Mesaje sterse

Lupte cu tauri (corida) - Dezbaterea

Mesajde marius_papa » Vin Sep 28, 2012 9:27 pm

nu inteleg ce placere poti sa ai la o corida cand un om terorizeaza pana la moarte un animal care se lupta pana la ultima suflare pentru viata lui. Priviti cu atentie pozele si veti vedea expresia ultimei puteri si acceptarea.
Banuiesc ca esti genul de fotograf care se duce sa fotografieze natura cu pusca si intre doua cadre mai omoara si un iepure un porc mistret sau o rata nu?
bafta...
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde skyrfox » Vin Dec 07, 2012 4:52 pm

marius_papa scrie:nu inteleg ce placere poti sa ai la o corida cand un om terorizeaza pana la moarte un animal care se lupta pana la ultima suflare pentru viata lui. Priviti cu atentie pozele si veti vedea expresia ultimei puteri si acceptarea.
Banuiesc ca esti genul de fotograf care se duce sa fotografieze natura cu pusca si intre doua cadre mai omoara si un iepure un porc mistret sau o rata nu?
bafta...


Te inseli Marius,nu-s genul de fotograf cum probabil mintea ta a gandit si descris in mesajul de mai sus.Sportul asta in sine de pe vremea romanilor a fost si inca ramane un spectacol sportiv.Luptele intre gladiatorii erau mai prejos ca acestea?
Arta fotografica implica sa te afli si la locul potrivit la momentul potrivit mai ales daca urmaresti jurnalismul.Luptele astea cu taurii le-am prins in vacanta in Malaga si am dat o groaza de bani de la Costa del Sol pana in Malaga central si o groaza de bani pt acces in randul 2 de langa mantinela.Am vrut sa prind un moment unic in viata si l-am prins.L-am prins si am vrut sa arat cruzimea,latura omului dar si a animalului in cazul nostru taurul,care in alte conditii te-ar ataca daca ai incalca teritoriul,urmareste pe discovery te rog ;)
Sunt total de acord cu tine ca acest sport e barbar.Insa cu ce suntem noi mai prejos oamenii care ne omoram intre noi,ne facem din vorbe ,suntem invidiosi ,egoisti si etc....
Cu ce esti tu mai prejos sau altii care mananca vaca,porcul ,oaia sau mielul ,rata sau gaina?
La urma urmei suntem si vegetarieni si omnivori! :D
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Lupte cu tauri (corida)

Mesajde marius_papa » Vin Dec 07, 2012 5:04 pm

Salut. Eu nu ti-am criticat munca si nici nu m-am gandit ca ai fi un fotograf anume. Poate esti cel mai bun fotograf, si daca poza asta era pusa de cel mai mare fotograf din lume, tot as fi atins aspectul acesta.
Pot spune ca diferenta intre luptele cu tauri sau alte animale si cele cu gladiatori se diferentiaza prin simplul fapt ca mereu animalele mor si omul traieste.
Oamenii care se omoara intre ei mereu au motiv, pentru unii banal, pentru unii intemeiar dar daca mai apuca, pot suna la o salvare, la o politie sau daca sunt pregatiti pot scoate un pistol, cea ce pentru taur nu reprezinta o optiune. El lupta pentru a scapa de ceva ce practiv nu poate scapa decat' printr-un miracol si stim ca miracolele nu exista.
Eu unul nu as putea sa stau in arena sa vad si sa aud gemetele de durere ale unui animal care este vinovat doar ca s-a nascut taur.
Imi cer scuze daca ti-am impresia ca te compar cu un anumit tip de fotografi si imi cer scuze ca am intervenit offtopic.
O seara buna.
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde skyrfox » Vin Dec 07, 2012 5:17 pm

marius_papa scrie:Salut. Eu nu ti-am criticat munca si nici nu m-am gandit ca ai fi un fotograf anume. Poate esti cel mai bun fotograf, si daca poza asta era pusa de cel mai mare fotograf din lume, tot as fi atins aspectul acesta.
Pot spune ca diferenta intre luptele cu tauri sau alte animale si cele cu gladiatori se diferentiaza prin simplul fapt ca mereu animalele mor si omul traieste.
Oamenii care se omoara intre ei mereu au motiv, pentru unii banal, pentru unii intemeiar dar daca mai apuca, pot suna la o salvare, la o politie sau daca sunt pregatiti pot scoate un pistol, cea ce pentru taur nu reprezinta o optiune. El lupta pentru a scapa de ceva ce practiv nu poate scapa decat' printr-un miracol si stim ca miracolele nu exista.
Eu unul nu as putea sa stau in arena sa vad si sa aud gemetele de durere ale unui animal care este vinovat doar ca s-a nascut taur.
Imi cer scuze daca ti-am impresia ca te compar cu un anumit tip de fotografi si imi cer scuze ca am intervenit offtopic.
O seara buna.



Nu e nici o problema Marius,toti trebuie sa ne spunem opiniile,de accea progresam si ajungem cu tehnologia si cunostintele unde suntem acum.Eu am comentat ideea in sine..'cu ce suntem noi mai prejos de animale'
Legat de neputinta ta de a sta in arena sa asculti zgomotele e alta treaba,nu comentez.
Nu-s eu fotograful lu peste si nu ma deranjeaza opiniile chiar daca sunt negative ,importanta e ideea .O zi buna
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 07, 2012 7:51 pm

marius_papa scrie:...
Pot spune ca diferenta intre luptele cu tauri sau alte animale si cele cu gladiatori se diferentiaza prin simplul fapt ca mereu animalele mor si omul traieste.

"Sa mori tu" ca numai animalele mor, iar omul traieste; probabil ca nu realizezi ce inseamna "accident" sau "viceversa" :lol:

marius_papa scrie:Oamenii care se omoara intre ei mereu au motiv, pentru unii banal, pentru unii intemeiar dar daca mai apuca, pot suna la o salvare, la o politie sau daca sunt pregatiti pot scoate un pistol, cea ce pentru taur nu reprezinta o optiune. El lupta pentru a scapa de ceva ce practiv nu poate scapa decat' printr-un miracol si stim ca miracolele nu exista.
Eu unul nu as putea sa stau in arena sa vad si sa aud gemetele de durere ale unui animal care este vinovat doar ca s-a nascut taur.
Imi cer scuze daca ti-am impresia ca te compar cu un anumit tip de fotografi si imi cer scuze ca am intervenit offtopic.
O seara buna.


Sper din tot sufletul sa (ma)mai "apuci" sa suni la salvare, politie, dar mai ales sa fii pregatit sa scoti pistolul :!:
Eu te-as exclude din rindul membrilor acestui forum pentru declaratiile tale naziste si xenofobe ("Oamenii care se omoara intre ei mereu au motiv"; pe "logica" asta a mers si Hitler)
Sa-ti fie rusine, chiar si daca ai scris enormitatile astea intr-un accentuat moment bahic :!:
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde marius_papa » Vin Dec 07, 2012 9:18 pm

cred ca nu ai inteles ce am vrut sa scriu. cand am zis ca oamenii mereu au un motiv sa se omoare intre ei ma refeream exact dar exact la motivul criminalului care este doar in mintea lui valabil, toti din jurul lui sunt vinovati, doar el are dreptate. nu exagera prin a-mi asuma mie niste vorbe pe care nu le-am spus.din puntul meu de vedere nimeni nu trebuie sa moara si nu exista motiv sa ucizi indiferent de situatie.
iar cand am zis ca doar animalele mor, ma refeream strict la corida unde accidentele sunt limitate.
daca de aici ai inteles ca sunt xenofob sau nazist...cale lunga.
si te rog frumos sa imi dovedesti unde am avut eu iesiri xenofobe sau naziste. nu ma cunosti ca daca m-ai cunoaste ai sti ca nu sunt absolut deloc xenofob.
critica mea se referea doar la faptul ca anumite persoane se pot duce intr-o corida sangeroasa si mai pot face si poze.
daca adminul cosidera ca a-mi fi mila de animale inseamna sa fiu xenofob sa ma dea afara.
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde marius_papa » Vin Dec 07, 2012 9:21 pm

mariusdj2001@yahoo.com este mailul meu unde ma poti contacta sa imi explici ce ai vrut sa spui ca sa nu tranformam forumul intr-o discutie offtopic.

XENOFOBÍE s. f. Ură față de străini și față de tot ce este străin. – Din fr. xénophobie. (dex )
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 07, 2012 9:56 pm

marius_papa scrie:cred ca nu ai inteles ce am vrut sa scriu.

Eu am inteles exact ce ai scris; daca gindul tau nu se coreleaza cu scrisul ... ai probleme mari.

marius_papa scrie:iar cand am zis ca doar animalele mor, ma refeream strict la corida unde accidentele sunt limitate.

Stii tu exact cat sunt de limitate? De unde stii acest lucru? Ai fost la vreo corida sa vezi ce se intimpla acolo?
Explicatiile tale sunt tardive, cel putin pentru mine; iti raspund doar pentru simplul fapt ca incerc sa te fac sa recitesti ce ai scris si sa incerci sa aplici rationamentelor tale putina logica.

marius_papa scrie:daca de aici ai inteles ca sunt xenofob sau nazist...cale lunga.
si te rog frumos sa imi dovedesti unde am avut eu iesiri xenofobe sau naziste. nu ma cunosti ca daca m-ai cunoaste ai sti ca nu sunt absolut deloc xenofob.


Poate nici nu stii ce inseamna sa fii nazist si xenofob; iata ce ai scris:
"marius_papa scrie:
Oamenii care se omoara intre ei mereu au motiv, pentru unii banal, pentru unii intemeiar dar daca mai apuca, pot suna la o salvare, la o politie sau [b]daca sunt pregatiti pot scoate un pistol
, cea ce pentru taur nu reprezinta o optiune. El lupta pentru a scapa de ceva ce practiv nu poate scapa decat' printr-un miracol si stim ca miracolele nu exista."[/b]

Exact asa proceda Hitler: i se parea ca unii oameni nu prea sunt demni de rasa umana, sunt mai bruneti, etc. ... motive banale, pentru care s-a intimplat Holocaustul si au murit peste 6 milioane de oameni; exact asa gindesti si tu.

marius_papa scrie:critica mea se referea doar la faptul ca anumite persoane se pot duce intr-o corida sangeroasa si mai pot face si poze.

Corida este identica luptei gladiatorilor din antichitate (identica daca inlocuim leul cu taurul), doar ca acum (in urma evolutiei rasei umane) unul dintre participanti a fost inlocuit de un animal (si omul este tot animal, dar cica mai si gindeste ... ca tine ;) ); faptul ca spectatorii maninca seminte, isi consulta fb-ul sau fotografiaza este aceasi lucru.

marius_papa scrie:daca adminul cosidera ca a-mi fi mila de animale inseamna sa fiu xenofob sa ma dea afara.

E curioasa "mila" ta fata de animale, cat timp tu esti de acord ca omul, "daca mai e in stare", trebuie sa scoata pistolul!!!
Eu sper ca omul sa nu mai fie in stare sa scoata pistolul!
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde marius_papa » Vin Dec 07, 2012 10:14 pm

sa ma faci xenbofob, mai ales nazist chiar ma deranejaza, ma poti face orice.
repet, omul, fata de animal, fata de ipostaza din corida, se poate apara, are la indemana justitia, are la indemana metode de aparare. cum sa iti explic eu tie ca sa intelegi ca nu la asta m-am referit?
cat cea ce il priveste pe hitler, afla ca au am reusit sa conving multi oameni care se dau mari credinciosi si au casa plina de icoane ca evreii erau oameni exact ca si noi si daca nu ar fi existat ei nu am fi avut poate nici acum operatii pe cord, pe creier, o sumedienie de medicamente absolut necesare.
daca vrei iti dau si facebook-ul meu sa vezi ce fel de om sunt, sa intrebi oamenii de langa mine daca am tendinte rasiste, xenofobe sau si mai rau, naziste.
inca odata spun: oamenii se pot apara si ma refer strict la corida, oamenii fata de acel taur se pot apara intr-o confruntare.
nu exista motiuv sa omori un om. asta este convingerea mea dar comparand corida cu o lupta veche cu gladiatori, care din cate stiu eu erau obligati, fiind sclavi, este o mare greseala.
sti si tu cata lume pe planeta asta este anti coride...doar nu sunt toti nazisti nu?
oricum, am inteles ce mi-ai zis tu dar ma deranejaza ca ma faci nazist.
fotografia este atat de bine facuta incat m-a facut sa comentez despre sangeroasa ( si justificata, pentru tine) lupta. pur si simplu m-am simtit acolo, este atat de detaliata incat m-a scos din minti.
te rog sa ma contactezi pe messenger ca sa nu mai deranjam lumea aici.
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Lupte cu tauri (corida)

Mesajde skyrfox » Sâm Dec 08, 2012 12:36 am

:!: Sincer imi pare f rau ca o fotografie a adus la discutii 'putin iesite din decor',dar poate ca asta e si rolul la urma urmei.Sa dea nastere la intrebari,la sentimente si discutii diverse.Din pacate Marius sincer iti spun cred ca ar trebui sa-ti revizui putin scrisul pentru ca nu este de loc in pas cu gandirea ta ,chiar daca ...probabil tu ai vrut sa zici altceva decat ceea ce a iesit.Am recitit de 6 ori pana acum ce ai scris tu si Bogdan si la o simpla analiza pe langa faptul ca ai ai deviat foarte mult ca sa nu vorbesc altceva,ai cam dat-o in balta prin absolut toate explicatiile,de parca ai fost incoltit de cineva.Iti spun sincer ca de mai citesc 100 sau 1000 de oameni mesajul tau cred ca te-ar linsa.
In rest...voie buna si spor la poze cu pisici si catelusi ;)
skyrfox
 
Mesaje: 148
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:46 am

Următorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori