Acum este Joi Mar 28, 2024 10:22 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesaje sterse

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde emil » Sâm Mai 11, 2013 9:21 pm

Radu_Grozescu scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Din nou te intreb: ce ai cistigat (in afara unor zeci de cadre cu care sa te mindresti toata viata, daca nu le pierzi cumva intre timp :cry: ) daca nu-ti vei permite niciodata acel obiectiv?


Corect.
La cursuri si seminarii recomand insistent participantilor să nu testeze aparatură (si în special obiective) care nu intră în bugetul previzibil.
Duce la pierderea somnului, eu am trecut prin asta, si a trebuit să le fac loc în buget :-)


Aici aveti foarte mare dreptate, am avut ocazia sa fac poze cu un D3 cu un obiectiv de 400 montat si cateva saptamani nu am avut liniste, vroiam si eu sa le am, desi nu mi le permit.
Dupa o vreme mi-am dat seama ca pot trai foarte bine si fara ele, si ca trebuie sa inveti sa folosesti echipamentul pe care-l ai sau macar pe care ti-l permite bugetul.

Referitor la "dilema" cu participarea sau nu a Nikon la workshopuri problema se punem astfel :
faptul ca X-ulescu zice ca Nikon va participa la un eveniment organizat de el nu inseamna ca e si adevarat. Din pacate multi isi fac reclama folosind numele Nikon (sau al altei firme) fara a avea acordul sau orice fel de parteneriat.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 11, 2013 9:59 pm

emil scrie:... Din pacate multi isi fac reclama folosind numele Nikon (sau al altei firme) fara a avea acordul sau orice fel de parteneriat.


Curios e faptul ca toti folosesc nume de firme producatoare de echipament; mai incitant si mai benefic mi s-ar parea sa anunte participarea unor fotografi renumiti, care vin fara echipament ;) (ar fi si mai ieftin).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Dum Mai 12, 2013 6:45 am

emil scrie:Referitor la "dilema" cu participarea sau nu a Nikon la workshopuri problema se punem astfel :
faptul ca X-ulescu zice ca Nikon va participa la un eveniment organizat de el nu inseamna ca e si adevarat. Din pacate multi isi fac reclama folosind numele Nikon (sau al altei firme) fara a avea acordul sau orice fel de parteneriat.


Problema e fix invers decit crezi tu: Nikon a confirmat ca vine, si n-a mai venit. X-ulescu, in cazul de fata (am spus si mai devreme, da' cine are timp sa citeasca doua pagini de comentarii) e fix Mihai Moiceanu. In caz ca ai auzit de el.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 13, 2013 9:25 am

Catacore, eu zic ca am fost cat se poate de politicos avand in vedere tonul tau. Primul copy paste din mesajul privat l-am trecut cu vederea, al doilea mi se pare deplasat.

Primul ban e de 1 zi, al doilea o sa fie de tot. In mod normal, nu as fi postat si as fi dat PM, dar avand in vedere ca oricum ai fi dat copy paste aici...

Daca tineam neaparat sa sterg topicul, ti-l stergeam si gata. Nu are treaba cu osanale, numai ca nu este o stire. Nemultumirile personale nu sunt stiri.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Mar Mai 14, 2013 12:25 pm

Tudor_dx scrie:Catacore, eu zic ca am fost cat se poate de politicos avand in vedere tonul tau. Primul copy paste din mesajul privat l-am trecut cu vederea, al doilea mi se pare deplasat.

Primul ban e de 1 zi, al doilea o sa fie de tot. In mod normal, nu as fi postat si as fi dat PM, dar avand in vedere ca oricum ai fi dat copy paste aici...

Daca tineam neaparat sa sterg topicul, ti-l stergeam si gata. Nu are treaba cu osanale, numai ca nu este o stire. Nemultumirile personale nu sunt stiri.


Cred ca nu mai stii numara, amice! Care-i primul copy/paste si care-i al doilea?? Ai putea sa-mi dai un copy/paste din regulament, unde zice ca nu ai voie sa copy din PM si paste pe forum? Sau doar ai vrut sa-mi arati ce muschi ai?

Nemultumirile personale sint legate de neonorarea promisiunilor facute, de catre Nikon. Neonorarea promisiunilor e o stire, si nu da bine. Aia e! Nu sinteti in stare sa recunoasteti ca, din anumite motive, nu va mai puteti onora promisiunile. Stiu, e greu sa recunosti unele treburi. Mai ales la nivel de companie. Aceeasi atitudine ati avut-o ori de cite ori ati "zbircit-o" la faimoasele voastre concursuri. Traiasca Nikon!!

P.S. Astept banul definitiv :lol: (sper ca gasesti tu un motiv, oricare)
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Mar Mai 14, 2013 1:29 pm

Imi pare rau Catacore, dar nu voi sta sa vad pe unde postezi off-topic-uri ca sa iti versi nemultumirile, pardon, stirile.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori