Acum este Joi Apr 18, 2024 8:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesaje sterse

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 12:26 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
catacore scrie:...
Iar ca incheiere, si revenind (fara voia mea) la "marele" MB, ii scria cineva pe blog ca si-a transformat blogul in carte de osanale. Si mare dreptate are. Io sper ca macar forumul asta sa nu se transforme in cartea de osanale Nikon, iar toate problemele, nereusitele, promisiunile neonorate, etc. sa fie bagate sub pres.


Tot ca o incheiere:
- nu are nevoie de laudele mele (sau ale altora) Mircea Berzegheanu; el isi face treaba lui, isi vinde lucrarile cum vrea si stie el, foloseste ce tehnica vrea el, o lauda pe cea care crede de cuvinta (tot cit vrea el, sponsorizat sau nu, e tot treaba lui), etc. ... pentru ca este blogul lui, munca lui, banii lui ...; ca mie imi place ce face el, iar tie nu ... e foarte normal, iar el e constient de acest lucru. Si eu sunt invidios pentru rezultatele lui, dar nu am devenit un denigrator doar pentru asta.
- daca ai fi citit tot ce spune, ai fi gasit cu siguranta si multe motive de nemultumire ref. la Nikon; lucru valabil si cu alti utilizatori de aparatura Nikon recunoscuti (KR, TH, RG, MM etc.); chiar si eu am fost si sunt inca unul din cei mai vehementi critici ai Nikon, dar doar atunci cind este cazul si la Nikon problemele nu sunt putine.
- optiunile si deciziile pe care le ia Nikon sunt doar ale lor, iar daca acestea te nemultumesc pe tine, n-ai decat sa renunti la ei si sa te orientezi spre altii; daca nu ai fi avut alternative, ar fi fost cu totul altceva, dar cit timp ai un numar mare de alte optiuni frustrarea ta te duce in derizoriu sau chiar penibil.


Cineva sigur se distreaza urmarind discutia asta.

Pacat ca n-ai inteles scopul topicului, desi l-am spus clar in ultima propozitie. Tot ii dai inainte cu frustrarea mea, dar dai cu nuca in perete. Frustrarea mea e legata de atitudinea lor de strut (capul in nisip, frate) si nicidecum ca n-am putut testa x obiectiv la y workshop. E vorba despre lipsa lor de reactie, acel "ignore" de acum citeva posturi. Nu-i intereseaza cind cineva zice altceva decit "bravo Nikon, ce tari sunteti", nu se simt obligati sa dea vreo explicatie. Si aici se aseamana cu carte de osanale pomenita mai sus.

Tu poti intelege ca-s invidios pe MB, eu iti spun ca nu-mi doresc sa fac poze ca ale lui. Acolo e doar tehnica, doar bif, dof si sharp, nimic altceva. A, si fete in lanul de secara/rapita. Spor iti si ii doresc!

Iar ca incheierea-incheierii, daca tu iti permiti sa-ti schimbi sistemul (foto) zilnic, sau lunar, e treaba ta. Eu nu-mi permit.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 10, 2013 12:46 pm

Workshop-urile la care participa Nikon sunt anuntate pe canalele de comunicare. Atata vreme cat nu este anuntat prin intermediul nikonisti.ro ca Nikon participa la un workshop, acea informatie nu este oficiala.

In cazul in care nu sunteti siguri daca Nikon este prezent cu echipament, va rugam sa ne intrebati pe site, Facebook sau forum.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 1:31 pm

Tudor_dx scrie:Workshop-urile la care participa Nikon sunt anuntate pe canalele de comunicare. Atata vreme cat nu este anuntat prin intermediul nikonisti.ro ca Nikon participa la un workshop, acea informatie nu este oficiala.

In cazul in care nu sunteti siguri daca Nikon este prezent cu echipament, va rugam sa ne intrebati pe site, Facebook sau forum.


Merci de raspuns!

Totusi, exact asta am intrebat si eu: puteti sa anuntati, pe acest forum sau pe site, la ce workshopuri din anul 2013 veti participa cu echipamet. Puteti face asta (anuntul) azi? Nu de alta, dar la unii traineri (sau fotografi) locurile se ocupa cu citeva luni inainte de data desfasurarii, deci ar trebui sa avem aceasta informatie "in timp util" (mai ales daca, pentru unii, posibilitatea de testare a echipamentelor Nikon are o pondere mare in alegerea workshopului). Atit am vrut!
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 10, 2013 1:49 pm

Din pacate, acest lucru nu este posibil. Totusi, anunturile vor fi facute in timp util.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 2:14 pm

ok, sa luam un caz particular, workshopul "scoala de vara din Retezat" cu Mihai Moiceanu. Pe situl lui apare ca participa si Nikon. Confirmati sau nu informatia? Pe site apare ca inca mai sunt locuri libere (deci informatia ar fi "in timp util").

(alt caz particular, deja expirat, ar fi Delta Dunarii, tot cu Mihai Moiceanu, unde Nikon s-a retras cu putin timp inainte de desfasurarea turului - deci nu "in timp util").
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 10, 2013 3:45 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Poate ai observat ca pe multi nu i-a impresionat deloc statutul de membru NPS (pe ... si RG ii lasa chiar rece, dupa aprecierile lor;


Dacă e vorba de mine, am spus doar că nu sunt membru, nu si altceva (rece sau cald).
Este posibil să nu întrunesc (toate) cerintele NPS Ro.

Bogdan Dulgheru scrie:Din nou te intreb: ce ai cistigat (in afara unor zeci de cadre cu care sa te mindresti toata viata, daca nu le pierzi cumva intre timp :cry: ) daca nu-ti vei permite niciodata acel obiectiv?


Corect.
La cursuri si seminarii recomand insistent participantilor să nu testeze aparatură (si în special obiective) care nu intră în bugetul previzibil.
Duce la pierderea somnului, eu am trecut prin asta, si a trebuit să le fac loc în buget :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 4:03 pm

Radu_Grozescu scrie:Corect.
La cursuri si seminarii recomand insistent participantilor să nu testeze aparatură (si în special obiective) care nu intră în bugetul previzibil.
Duce la pierderea somnului, eu am trecut prin asta, si a trebuit să le fac loc în buget :-)


Cum am spus, mie mi-a demonstrat reprezentantul Nikon ca e bine sa testezi..... Nu mai tin minte insa daca pentru mine e bine, sau pentru ei :lol:

Eu am considerat excelenta ideea Nikon de a participa la aceste workshopuri cu echipament, de aceea m-am tare "desumflat" cind am vazut ca au renuntat (partial) la idee. Si am vrut sa aflu, de la ei, cam cum sta treaba (adica sa aflu "de la sursa"). Se pare ca n-am reusit.

Cum spuneam, n-am nici yellow store, nici f64, la parterul blocului (ca stau la casa :D ) ca sa "dau o fuga" sa testez nu-stiu-ce scula. Si aia, tot in magazin. Asa ca da, ideea era foarte buna, si a si fost pusa in practica o scurta perioada.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 10, 2013 4:14 pm

catacore scrie:ok, sa luam un caz particular, workshopul "scoala de vara din Retezat" cu Mihai Moiceanu. Pe situl lui apare ca participa si Nikon. Confirmati sau nu informatia? Pe site apare ca inca mai sunt locuri libere (deci informatia ar fi "in timp util").

(alt caz particular, deja expirat, ar fi Delta Dunarii, tot cu Mihai Moiceanu, unde Nikon s-a retras cu putin timp inainte de desfasurarea turului - deci nu "in timp util").


Pana in acest moment nu am stabilit daca vom participa la acest workshop. Va vom tine la curent prin nikonisti.ro.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde catacore » Vin Mai 10, 2013 5:21 pm

Din pacate, ceea ce-am scris acum citeva ore s-a si implinit. Bagat rahatul sub pres. Ca nu da bine.
Am fost informat, pe privat, de tudor_dx, ca:
"Salut.

Am mutat topicul la discutii libere, pentru ca nu prea isi are locul la Stiri."


E adevarat ca nu-si are locul in cartea de osanale, ce naiba!

Ma duc sa beau o limonada. Fara zahar!

Promit ca nu mai urmaresc decit rubrica de vanzari/cumparari.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Nikon NU mai participa cu echipament la workshopuri

Mesajde DigitalCitizen » Vin Mai 10, 2013 6:46 pm

catacore scrie:Promit ca nu mai urmaresc decit rubrica de vanzari/cumparari.

Iar eu doar rubrica Discutii libere ... se pune? :D

Cu ocazia asta am aflat si eu cate ceva despre lumea workshopurilor - nu ca m-ar interesa, doar asa de amuzament.

Spor la munca tuturor.
DigitalCitizen
 
Mesaje: 71
Membru din: Joi Apr 12, 2012 12:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cos de gunoi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator